Philips 55POS9002: povedený "levný" 4K OLED televizor s Ambilightem [test]

3. listopadu 2017
TWEET SDÍLET
Testovaný OLED Philips obdržel letos cenu EISA, a to za výborný poměr cena/výkon. Když k tomu přičtete Ambilight a Android, tak nelze než souhlasit.

Loni Philips představil svůj první OLED, letos zde máme jeho nástupce. Má letošní OLED panel a pár dalších vychytávek. A především výbornou cenu, která klesla už pod 50 tisíc Kč. 

POS9002 spadá do třídy 4K/UHD HDR OLED televizorů (podpora HLG a HDR10) televizorů s certifikací Ultra HD Premium. Srdce testovaného borce tepe na čtyřech jádrech (čtyřjádrový procesor) a řídí operační systém Android (Android 6.0-Marshmallow). V základní výbavě nechybí kompletní sada tunerů (DVB T/C/T2/T2-HD/S/S2). Na dokonalost obrazu dohlíží engine Philips P5 Perfect Picture. Údajně si s ním vychutnáte hlubší černou a jasnější bílou, přirozené a realistické tóny pleti – uvidíme. Přispívá, taktéž k vyšší plynulosti a ostrosti s vyššími detaily a hloubkou. Dokonalý kontrast, barvy a ostrost obrazu vylepšuje navíc implementovaná technologie HDR Perfect. Philips Triple Ring má chuť vylepšit výkonný zvuk. Díky funkci DTS HD Premium Sound údajně uslyšíte každý detail. Připojení OLED zvládá bezdrátově - integrovaná Dual Band Wi-Fi 11ac 2x2.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zatímco mnoho různých marketingových povídaček zůstane pouze šedivým, honosně působícím výrazovým prostředkem, následující dva „argumenty“, jsou podstatně blíže skutečné a ověřitelné realitě. Základním přínosem pro naději obrazové dokonalosti je samotná využitá technologie – OLED. Jak uvádí výrobce „Organické samozářicí pixely zajistí nejhlubší úrovně černé díky své jedinečné schopnosti kompletně se vypnout, zatímco pixel nevyzařuje ani nepropouští žádné světlo. To přináší obrovský rozsah kontrastu, živější stíny a barvy tak, jak to žádný televizor s technologií LED neumí.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Světelné efektní nasvícení stěny za televizorem – firemní třístranný Ambilight změní váš zážitek ze sledování televize. I toto je, dle prováděných průzkumů, ale také našich zkušeností a informací, pravda.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Design, základní popis

Vzdušný design v horní partii velmi tenkého televizoru s lesklým panelem, navozuje pocit čistoty a nevtíravé elegance. K tomuto přispívá jednak nenápadný rámeček, ale také jednoduchý a tenký podstavec se stříbrným povrchem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodním díle svítí výstupek s nápisem Philips. Podsvícení loga výrobce korigujeme ve třech krocích, nebo zcela potlačíme.

Klepněte pro větší obrázek

Jas loga Philips regulujte dle vlastního uvážení. Komu nevyhovuje - vypne ho zcela. 

Konektorová výbava

Dva shluky nalézáme při levém okraji (čelní pohled). Bočně míří dobře dostupný CI+ slot pro modul s kartou placené televize, sluchátkový jack, dvojice USB (1x USB 3.0), dvojice HDMI (2x ARC – zpětný audio kanál/1x MHL – mobilní multimediální rozhraní, a navíc podpora HDCP 2.2).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dolů následuje nepostradatelný zbytek.  Digitální audio výstup, LAN konektor pro připojení k PC síti, další dvojice HDMI (2x s přívlastkem ARC), komponentní vstup a dvojice anténních zástrček. Jednou ve šroubovací „satelitní F“ verzi.

Dálkový ovladač

Těžký a objemný dálkový ovladač působí poctivě a neošizeně. Vzhled není vším, co se dá u něj kladně hodnotit. Kupříkladu si Philips stále zachovává koncepci oboustranných ovladačů s plnohodnotnou klávesnicí na zadní straně. Černý obr se stříbrným silným bočním lemem a zkosenou přední a zadní hranou kromě základní skupiny tlačítek, umí také přijmout zvukový povel pro vyhledávání prostřednictvím mikrofonu v přední části. Aktivita se projeví modře světélkujícím kruhem, kolem vstupní jamky. Škoda, že podobně světélkovat neumí celý, při potřebě jej ovládnout ve večerním sledování. Ano, někteří napíší, že Philips s Ambilightem toto vlastně nepotřebuje.

Klepněte pro větší obrázek

Rozvržení 47 příjemně pogumovaných stisknutelných plošek, včetně kolébkových, či kurzorových nesnese zásadní kritiku. Samozřejmě si dokážu představit klávesu EPG blíže základnímu směrovému kříži se středovým „OK“. Mimochodem, právě zmíněné tlačítko bylo pro mě největším mínusem celého ovladače. Poměrně často (a nejen já) jsem se přehmátl a místo nevýrazného středu s potvrzením, vyslal signál pro posun nahoru, nebo dolů. Někdy design by měl přeci jen mít trochu víc praktičnosti. K této by přispěl vyšší rozestup jednotlivých tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek

Spodní partii obsadila část pro přehrávač, směrem nahoru máme číselné volby společně s vyvoláním teletextu a titulků. Dále pak velmi blízko pomyslného středu kolébkové přepínání hlasitosti, jeho rychlé ztlumení a skokové přepínání programů. I zde nechybí, přiznám se, mně protivná klávesa NETFLIX. Raději mám svobodu a volnost. Přijal bych neutrální programovatelnou klávesu s přiřaditelným povelem.

Klepněte pro větší obrázek

Párování dálkového ovladače probíhá při instalaci televizoru. Nicméně někdy bude vyžadováno i později.

Plynule, s mírným odsazením, pokračují barevné teletextové voliče, dnes využívané i pro HbbTV, středový kříž s potvrzovacím středem, kde okraje vyplňuje čtveřice „Info, Options, Back a Home“.

Nechybí tlačítka pro Ambilight, doporučené pořady, přímý vstup do nastavení a třeba přehled nabídky televizoru. List, alias zavolání seznamu naladěných stanic nacházíme blízko horního okraje.  

Počáteční nastavení a ladění

Delší počáteční proces se nese v mnohokráte omílané linii Jazyk -> Telefon/tablet Android (nastavení za pomoci mobilního zařízení) -> Přihlášení ke Google účtu -> Smluvní podmínky -> Zjištění polohy (na zdi/na stojanu) -> Odsouhlasení pomoci při vývoji Androidu -> Země určení -> Způsob využití (Doma/Obchodní demo) -> Philips Smart TV registrace -> Kanály a rychlé nastavení -> Instalace antény.

V této chvíli začíná proces ladění, kde vybíráme typ požadovaného tuneru. U antény pozemního digitálu využijeme filtraci na digitální+analogové/pouze digitální, volné/kódované s rychlým/plným vyhledáváním. Do dvou minut máte hotovo. U každého závěru ladícího procesu vyskočí dotaz s požadavkem na odsouhlasení ochrany osobních online údajů, týkající se kupříkladu uživatelova využívání HbbTV.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proces ladění satelitního DVB-S/S2 tuneru volí valná většina v jeho nekonfliktní zrychlené verzi – klonu FastScanu. Před samotným spuštěním nesmíte opomenout vstoupit do konfigurace a vybrat Vámi využívaný satelitní systém. Televizor se nebojí DiSEqC mini, DiSEqC 1.0 (3-4 satelity) a UNICABLE pro jeden, resp. dva satelity. Vzhledem k tomu, že námi využívaný satelitní systém používá signál ze tří družic, jedno LNB vypínáme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po uložení si z následného výběrového dialogu určujeme tzv. balíček programů. Z mnoha sad se nás týkají více-méně jen dvě. Skylink/CSlink Česko (slovenskou mutaci máte hned o řádek níž), anebo netříděný seznam, pro netříděné naladění všeho dostupného.

U fastscanového balíku Skylink/CSlink Česko získáváme nabídku operátora během několika málo vteřin. Netříděné ladění nemá pokročilejší filtry. Hlavní metodou třídění programů, který zde Philips využívá, je jejich nasazení do favoritních seznamů, jenž lze klonovat. V nich si stanice seřadíte. Vložení programů učiníte hromadněji s využití bloků. K nasazení jsou filtry – TV/Rádio, Volně dostupné/Kódované, Satelit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Přiznám se, že metoda ladění komplet všeho mně u tohoto modelu nevyhovuje. Mám raději primární nasazení filtrů. Pokročilý satelitní lovec si své stanice vyhledá ručně, po jednotlivých transpondérech, což bude jistě zdlouhavější. Kdo má zájem, využije další případné informace v jednom z předchozích článků. Například zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na první fotce vidíte stav signálů pro jednotlivé družice. Kdo četl náš nedávný článek, jistě si vzpomene na různorodost a nepřesnost hodnot. Samozřejmě - vyšší hodnoty mohou znamenat citlivější tuner.

Máme naladěno a průvodce pokračuje rychlým nastavením obrazu, zvuku a barvou zdi za televizorem, pro maximální krásu Ambilightu. V několika krocích, které velmi srozumitelně televizor popisuje, odzkoušíme preferované základní nastavení. Konec – s přáním, abychom si užili svoji TV, opouštíme primární nastavení. Spustí se „Home“ obrazovka s „doporučeným“ obsahem, přístupem k aplikacím, nastavením... Vlastně ke všemu v televizoru dostupnému.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, DVB-T2, OLED, 4K TV, Test, Android TV, Philips, HLG, Ambilight, HDR

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

9 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

23 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět