5
Fotogalerie

Philips AS851 Fidelio: reproduktorový dock pro Android

Pro reprodukci hudby Androidi nenabízejí univerzální a standardizovaný konektor, který najdete vždy na jednom místě telefonu. Philips ale přesto nabízí dock, který je pohodlný.

Docela rozměrný a těžký přístroj slibuje od pohledu příjemný zvuk a pohodlné ovládání – značce Fidelio se u Philipsu dá věřit. K univerzálnosti má Fidelio blízko – nemusíte zůstat jen u Androida. Dock funguje také s MP3 přehrávači a poslouží i uživatelům Windows Phone.

Uchycení? Flexibilní!

To nejzajímavější je vepředu. Pomiňme blikátka a doteková tlačítka hlasitosti, řeč je o konektoru. Androidí telefony mají proti iPhonu nevýhodu v nestandardizovaném připojování – mění se typ konektoru i jeho umístění. Naštěstí je většina přístrojů vybavena microUSB a zbývá jen vyřešit, jak jej přizpůsobit všemožným polohám. Ještě předtím je nutné dodat, že USB zde slouží jen k napájení, zvuk se přenáší přes Bluetooth, nebo kabelem ze sluchátkového výstupu.

 (dock_oriznout.jpg
 

Philips tomu říká FlexiDoc a je to docela chytré řešení. Celý blok s microUSB je možné v docku posunovat doprava a doleva – to je spíše kvůli vzhledu, mobil či tablet pak lze vždy umístit do středu. Horní část ale můžete také otočit kolem osy o 180°, čímž jsou vyřešeny obě orientace zásuvky v mobilu. Aby mobil na konektoru nevisel celou vahou, jde poloha vyladit pomocí kolečka a gumových podpěr po stranách – to pro případ, že by mobil měl zásuvku příliš zapuštěnou, nebo naopak vystrčenou.

DSC02445.JPG

Uchytit se podařilo všechno, co jsem měl po ruce – od malých mobilů, po rozměrnou 5" placku Galaxy S 5.0 Wi-Fi. Tablety mají bohužel většinou miniUSB a tam už přišel řada na kabel. Smůlu budou mít majitelé přístrojů s konektorem na horní straně (pokud jejich firmware nepodporuje otočení obrazu i vzhůru nohama), nebo s nějakou podivně konstruovanou krytkou (např. „poklop“ u Nokia Lumia 800).

(dalka_oriznout_vycistit od prachu.JPG

Zadní strana z lesklého plastu patří k designu této řady, naštěstí na ni příliš často sahat nebudete a dynamicky prohnutý předek je perforovaného plechu odolného proti otiskům prstů. Dozadu připojíte napájecí adaptér a můžete hrát. Pokud potřebujete, je tu i vstup pro 3,5mm stereo jack a navíc ještě USB, které dovolí napájet druhý mobil, tablet nebo třeba jakékoliv zařízení s nestandardním konektorem, které má pro USB vhodný kabel.

DSC02450.JPG

Pusťte to nahlas

Hudebním výkonem i kvalitou zvuku je AS851 právem nejdražším členem Philipsovy rodiny androidích docků. Běžné ozvučení obýváku není problém, přebuzení potkáte až v extrémním zesílení a v rámci možností jsou dobře podány basy, středy i výšky. Dva relativně malé 3" měniče si ale se svými 15 W na kanál docela dobře vystačí, ladění zvuku dostalo přednost před hrubým výkonem a to je dobře. Oblá ozvučnice se dvěma basrelfexy na zadní straně je nejen hezká, ale především funkční.

DSC02457.JPG

Je tu však jedno „ale“. Připojení přes Bluetooth je pohodlné a spolehlivé, navíc můžete s mobilem či tabletem chodit po celé místnosti. Pro zvuk se však použije základní A2DP a to znamená ztrátovou kompresi. Jakýkoliv „rekreační“ poslech vám zcela jistě vadit nebude, jakmile ale začnete pečlivě srovnávat zvuk „vzduchem“ a „přes kabel“, patrně rozdíl poznáte. Samotný bezdrátový přenos za to nemůže, škoda jen, že Philips nepřidal k univerzálnímu základu A2DP také jiný bezdrátový standard (třeba Kleer).

Největší bráška

Programové vybavení si moc chvály nezaslouží. Fidelio App je v podstatě spouštěč přehrávače Songbird a internetového rádia TuneIn a určitě rychle najdete lepší programy. Mnohem více by potěšil program, který by využit více možností dálkového ovladače a měl dostatečné nastavení.

Nicméně i tak je Fidelio zatím nejlepší „malý“ hudební dock pro Android, který jsem slyšel. FlexiDock je hodně podařený nápad, a pokud nemáte kuriózní mobil, je to i pohodlná nabíječka. Samotný zvuk je hodně dobrý, pořád ale počítejte s tím, že muzika se bezdrátově přenáší jen přes A2DP – jestli máte na kvalitu vyšší nároky, dojde řada na klasický 3,5mm jack. 

Cena ovšem (bohužel) odpovídá kategorií řady Fidelio. Pokud se vám přesto reproduktory s FlexiDockem líbí, můžete ještě vyzkoušet o více než dva tisíce levnější menší model AS351. Ten sice ani zdaleka nenabídne tolik výkonu, ale i jeho zvukové podání si zaslouží pochvalu. Chybí mu dálkové ovládání, za to umí vyhrávat i na čtyři tužkové baterie. Shrnuto? Fidelio nabídne dobrý zvuk, design i ergonomii. Jen je za to nutné zaplatit vysokou cenu.

+ FlexiDock
+ Výkon a kvalita zvuku
+ Vzhled

- Komprese A2DP
- Jen microUSB
- Cena

Philips AS851 Fidelio

reproduktorový dock pro Androidy
Cena 4 900 Kč

  • reproduktory: 2.0 systém, 2× 15 W
  • vstupy: 3,5mm jack, Bluetooth audio
  • výstup: USB pro napájení
  • příslušenství: dálkové ovládaní, audio kabel
  • úpravy zvuku: v telefonu/tabletu
  • rozměry: 429 × 169 × 141 mm
  • hmotnost: 2,1 kg
  • Zapůjčil: Philips, www.philips.cz
AVmania hodnotí
design 10
zvuk 9
výbava 8
ergonomie 10

Určitě si přečtěte

Články odjinud