Philips: AV a Hi-Fi novinky pro rok 2010

2. dubna 2010
TWEET SDÍLET
Letošní nové modely kromě několika nových technologií mají společnou jednu věc. Snahu nabídnout co nejvyšší kvalitu zvuku.

Včera 1.4. Philips oficiálně v ČR uvedl AV novinky pro ČR. Přestože Philips stál u zrodu kazety či CD, čili nosičů zvuku, které znamenaly revoluci v šíření hudby, společnost je obecně vnímána spíše jako výrobce audio přístrojů běžné zákazníky. Už několik let se sice v nabídce objevují přístroje, které měly vyšší ambice, ale letos to vypadá, že si náročnější skutečně přijdou na své.

Zvuk pro puristy?

Klasičtí vyznavači high-endu a hi-fi se možná budou divit, ale letos se právě oni podíleli na audio novinkách Philips. „Normální“ postup je ten, že výrobce uvede na trh produkt a pak se čeká, jak odborný tisk zareaguje, jak vyjdou testy, jak se to bude líbit. Je známo, že náročným posluchačem je většinou muž, který chce kvalitní, čistý a realistický zvuk. Tito zájemci, majitelé sbírek CD, DVD (ale v poslední době i MP3 hudby), také samozřejmě čtou testy v odborném tisku. Co především vyžadují? Věrný zvuk co nejbližší originálu, použití sofistikovaných technologií a separátní komponenty.

Právě na tyto zájemce se letos Philips zaměřil. Aby se mu povedlo nabídnout náročnějším to, co chtějí, udělal několik netypických kroků. Po stanovení cíle byli vybráni největší konkurenti a rozhodnuto, že už během vývoje se budou dělat přímé testy. Tyto slepé opakované srovnávací testy dle Philipsu probíhali již od začátku v identických poslechových místnostech v Leuvenu, Singapuru a Hong Kongu. Ve všech stádiích vývoje byly prováděny testy experty, kteří poskytovali svůj úhel pohledu, prováděla se objektivní měření a samozřejmě se dělaly i klasické poslechové testy s běžnými posluchači. Tento postup byl završen kompletním testem finálních produktů, kterého se účastnili opět experti i laici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Například u systému reproduktorů „Soundsphere“ Philips uvádí více než 500 poslechových hodin pro experty v posledních třech letech, průběžné srovnávání s deseti konkurenty, tři klasické poslechové testy pro více než 200 posluchačů, testování v běžných domácnostech v Evropě a to vše završeno průřezem prvních dojmů z konečného produktu od profesionálních recenzentů a obchodníků s hi-fi technikou.

Klepněte pro větší obrázek

V tabulce se například můžete podívat na reakce, které Philips dostal (dle jeho průzkumu) k systému „Soundsphere“ od expertů. Zajímavým trendem posledních let je také podíl audioexpertů na ladění zvuku. U Philipsu to byli pánové Steve Lillywhite (pracoval na nahrávkách například s U2) a Geoff Foster (pracoval s Madonnou, Bjork, Stingem, ale také na zvuku k Temnému rytíři, Moulin Rouge atd.).

Soudsphere Hi-Fi mikrosystém

První novinkou, na kterou se letos můžeme těšit je systém MCD 900, který bude doplňovat o něco vybavenější MCi900. Prvně jmenovaný MCD 900 bude klasickým mikrosystémem s CD/DVD přehrávačem (a samozřejmě i s USB), zesilovačem o výkonu 100 W, hliníkovým tělem a reproduktory SoundSphere. Druhý systém MCi900 bude doplněn 160GB pevným diskem, nabídne možnost příjmu internetových rádií a bezdrátový streaming z PC/MACu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Řešení reproduktorů je velmi zajímavé, při poslechu vystaveného vzorku se potvrdilo výborné podání prostoru, které se neomezilo jen na prostor mezi bednami, podání basů i výšek bylo velmi dobré. Výborně zněly i testovací skladby, které jsem si donesl sebou. Zkrátka první dojem jen potvrzuje péči, kterou podle výrobce tomuto systému věnoval během vývoje. Jediné, co v mých očích nadšení chladí je předběžná cena 800 a 1000 Euro, což bez problému srovnává cenu novinek na úroveň jiných, již osvědčených konkurenčních systémů. Na konečné produkty a redakční testy jsme ale v tomto případě hodně zvědavi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MCD 909 s DVD a MCM 906 s CD - oba s elektronkovým předzesilovačem

Zároveň s uvedením systému reproduktorů „Soudsphere“ Philips znovu oficiálně uvádí na trh lednovou nenápadnou novinku, mikrosystém s elektronkovým předzesilovačem MCD 909, jehož test jsme už nedávno přinesli. Již ten patřičně ukázal, že Philips to se vstupem do třídy kvalitních hi-fi mikrosystémů myslí opravdu vážně.

Něco pro majitele iPodů

Přestože v ČR není iPod (či iPhone) takovým fenoménem, jako například v USA, stále více firem přichází s dokovacími stanicemi pro tento populární přehrávač. Ani Philips nezůstane stranou a uvede řadu Fidelio. Nejvyšší typ DS9000 (DS9010 nabídne jen jinou barvu) je dle výrobce navržen pro ty nejnáročnější. Pro konstrukci ozvučnice bylo použito dřevo, měniče a pasivní výhybka by měly splňovat vysoké nároky na kvalitu zvuku, stejně jako systém kontroly basů. Výkon bude 100 W a předpokládaná cena činí 499 Euro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dalším o trochu menším modelem bude DS8550 (a DS 8500), který kromě neodymových reproduktorů nabídne i bezdrátové připojení a streamování hudby pomocí Bluetooth, zajímavostí jsou vestavěné baterie pro lepší přenositelnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Menší a levnější bude pak DS7550/DS7500, nabízející opět vestavěné li-ion baterie a tentokrát i AUX vstup pro další zdroj audiosignálu. DS3000 pak umožní synchronizaci s PC, opět provoz na baterie, neodymové reproduktory se pak postarají o vyvážený zvuk. Do ložnice je pak určen základní DS1100 s vestavěnými hodinami a USB portem.

Malá-velká domácí kina

S klesající tloušťkou televizorů klesá bohužel i kvalita zvuku. Po zakoupení velkého plochého televizoru se pak nejeden nový majitel dumá, co s tím. Jedním z nejjednodušších řešení je tzv. soundbar. Jedná se o štíhlý podlouhlý reproduktor, který se umístí zpravidla po televizor. Philips, který je jedním z průkopníků tohoto snadného řešení, letos nabídne model HTS9140.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tato tenká novinka (jen 8 cm), která opět simuluje plnohodnotný prostorový zvuk pomocí technologie Ambisound, nabídne nejen možnost přehrávání Blu-ray a DVD disků (má vestavěné dekodéry HD zvuku), ale i připojení a přehrávání souborů ze sítě (DLNA) a také Net TV. Pomocí volitelného adaptéru lze síť připojit i bezdrátově přes Wi-Fi. Systém je určen tam, kde není možno (nebo nechcete) umístit plnohodnotné 5.1 domácí kino, nechcete ale volit kompromisy co se výbavy a designu týče. Zvukově systém ale plnohodnotné kino samozřejmě nahradit nedokáže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro ty, kdo chtějí prostorově nenáročné, avšak plnohodnotné a kvalitní 5.1 domácí kino, má Philips nachystanou zajímavou novinku Immersive Sound home theater. Systém bude nabízet zvukový režim „360sound“, který rozšíří a prohloubí prostorový zvuk. Malé reproduktory mají měniče i po stranách a spolu s úpravou zvuku novinka dokáže lépe a celistvěji ozvučit celou poslechovou místnost. Zajímavým druhotným efektem je rozšíření ideálního poslechového prostoru pro sledování domácího kina. Systém přehrává BD/DVD/CD, nechybí ani multimediální soubory ze sítě (DLNA), případně Net TV. Vestavěné dekodéry prostorového HD zvuku jsou samozřejmostí.

MP3 přehrávače pro zábavu i pro zdraví

Proč pro zdraví? Přehrávač Philips Activa bude nejen klasickým MP3 přehrávačem, ale také má vestavěnou funkci pro sledování rychlosti běhu (či třeba jízdy na kole) a k tomu přístroj schopen automaticky vybrat skladbu s odpovídajícím rytmem. Technologie TempoMusic se postará o analýzu skladeb a následovně motivuje při sportovní činnosti, ale zároveň ji i monitoruje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Activa a GoGear Muse

Poslední novinkou je MP3/MP4 přehrávač GoGear Muse. Zajímavostí není jen 3,2 palcový širokoúhlý displej, ale také HDMI 720p obrazový výstup pro připojení běžného televizoru. FullSound má být technologie, kterou přehrávač používá k vylepšení komprimovaných MP3 souborů. Ti náročnější pak určitě ocení podporu bezztrátových kodeků FLAC a APE, při sledování filmů pak lze aktivovat prostorový zvuk. Co určitě ale ocení každý, budou dodávaná sluchátka typu „špunty“, které by měly nabízet výborné izolační vlastnosti proto okolním ruchům.

Novinky by se měly objevit na pultech zhruba začátkem května. Jinak co říci závěrem? Jen to, že se už se těšíme na testy.

 

Témata článku: Novinky

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace