23
Fotogalerie

Philips: AV a Hi-Fi novinky pro rok 2010

Letošní nové modely kromě několika nových technologií mají společnou jednu věc. Snahu nabídnout co nejvyšší kvalitu zvuku.

Včera 1.4. Philips oficiálně v ČR uvedl AV novinky pro ČR. Přestože Philips stál u zrodu kazety či CD, čili nosičů zvuku, které znamenaly revoluci v šíření hudby, společnost je obecně vnímána spíše jako výrobce audio přístrojů běžné zákazníky. Už několik let se sice v nabídce objevují přístroje, které měly vyšší ambice, ale letos to vypadá, že si náročnější skutečně přijdou na své.

Zvuk pro puristy?

Klasičtí vyznavači high-endu a hi-fi se možná budou divit, ale letos se právě oni podíleli na audio novinkách Philips. „Normální“ postup je ten, že výrobce uvede na trh produkt a pak se čeká, jak odborný tisk zareaguje, jak vyjdou testy, jak se to bude líbit. Je známo, že náročným posluchačem je většinou muž, který chce kvalitní, čistý a realistický zvuk. Tito zájemci, majitelé sbírek CD, DVD (ale v poslední době i MP3 hudby), také samozřejmě čtou testy v odborném tisku. Co především vyžadují? Věrný zvuk co nejbližší originálu, použití sofistikovaných technologií a separátní komponenty.

Právě na tyto zájemce se letos Philips zaměřil. Aby se mu povedlo nabídnout náročnějším to, co chtějí, udělal několik netypických kroků. Po stanovení cíle byli vybráni největší konkurenti a rozhodnuto, že už během vývoje se budou dělat přímé testy. Tyto slepé opakované srovnávací testy dle Philipsu probíhali již od začátku v identických poslechových místnostech v Leuvenu, Singapuru a Hong Kongu. Ve všech stádiích vývoje byly prováděny testy experty, kteří poskytovali svůj úhel pohledu, prováděla se objektivní měření a samozřejmě se dělaly i klasické poslechové testy s běžnými posluchači. Tento postup byl završen kompletním testem finálních produktů, kterého se účastnili opět experti i laici.

DSC_4364.jpg DSC_4365.jpg DSC_4392.jpg

Například u systému reproduktorů „Soundsphere“ Philips uvádí více než 500 poslechových hodin pro experty v posledních třech letech, průběžné srovnávání s deseti konkurenty, tři klasické poslechové testy pro více než 200 posluchačů, testování v běžných domácnostech v Evropě a to vše završeno průřezem prvních dojmů z konečného produktu od profesionálních recenzentů a obchodníků s hi-fi technikou.

DSC_4398.jpg

V tabulce se například můžete podívat na reakce, které Philips dostal (dle jeho průzkumu) k systému „Soundsphere“ od expertů. Zajímavým trendem posledních let je také podíl audioexpertů na ladění zvuku. U Philipsu to byli pánové Steve Lillywhite (pracoval na nahrávkách například s U2) a Geoff Foster (pracoval s Madonnou, Bjork, Stingem, ale také na zvuku k Temnému rytíři, Moulin Rouge atd.).

Soudsphere Hi-Fi mikrosystém

První novinkou, na kterou se letos můžeme těšit je systém MCD 900, který bude doplňovat o něco vybavenější MCi900. Prvně jmenovaný MCD 900 bude klasickým mikrosystémem s CD/DVD přehrávačem (a samozřejmě i s USB), zesilovačem o výkonu 100 W, hliníkovým tělem a reproduktory SoundSphere. Druhý systém MCi900 bude doplněn 160GB pevným diskem, nabídne možnost příjmu internetových rádií a bezdrátový streaming z PC/MACu.

avm_hi-fi_micro_systems_with_soundsphere_speakers_1.jpgavm_hi-fi_micro_systems_with_soundsphere_speakers_2.jpg

Řešení reproduktorů je velmi zajímavé, při poslechu vystaveného vzorku se potvrdilo výborné podání prostoru, které se neomezilo jen na prostor mezi bednami, podání basů i výšek bylo velmi dobré. Výborně zněly i testovací skladby, které jsem si donesl sebou. Zkrátka první dojem jen potvrzuje péči, kterou podle výrobce tomuto systému věnoval během vývoje. Jediné, co v mých očích nadšení chladí je předběžná cena 800 a 1000 Euro, což bez problému srovnává cenu novinek na úroveň jiných, již osvědčených konkurenčních systémů. Na konečné produkty a redakční testy jsme ale v tomto případě hodně zvědavi.

avm_heritage_audio_micro_hi-fi_system_3.jpg DSC_4378.jpg
MCD 909 s DVD a MCM 906 s CD - oba s elektronkovým předzesilovačem

Zároveň s uvedením systému reproduktorů „Soudsphere“ Philips znovu oficiálně uvádí na trh lednovou nenápadnou novinku, mikrosystém s elektronkovým předzesilovačem MCD 909, jehož test jsme už nedávno přinesli. Již ten patřičně ukázal, že Philips to se vstupem do třídy kvalitních hi-fi mikrosystémů myslí opravdu vážně.

Něco pro majitele iPodů

Přestože v ČR není iPod (či iPhone) takovým fenoménem, jako například v USA, stále více firem přichází s dokovacími stanicemi pro tento populární přehrávač. Ani Philips nezůstane stranou a uvede řadu Fidelio. Nejvyšší typ DS9000 (DS9010 nabídne jen jinou barvu) je dle výrobce navržen pro ty nejnáročnější. Pro konstrukci ozvučnice bylo použito dřevo, měniče a pasivní výhybka by měly splňovat vysoké nároky na kvalitu zvuku, stejně jako systém kontroly basů. Výkon bude 100 W a předpokládaná cena činí 499 Euro.

DSC_4371.jpg DSC_4368.jpgavm_fidelio_docking_speaker_ds9000_3.jpgavm_fidelio_docking_speaker_ds7550_1.jpgavm_fidelio_docking_speaker_ds8500_1.jpg

Dalším o trochu menším modelem bude DS8550 (a DS 8500), který kromě neodymových reproduktorů nabídne i bezdrátové připojení a streamování hudby pomocí Bluetooth, zajímavostí jsou vestavěné baterie pro lepší přenositelnost.

avm_fidelio_docking_speaker_ds1100_2.jpg avm_fidelio_docking_speaker_ds3000_1.jpg

Menší a levnější bude pak DS7550/DS7500, nabízející opět vestavěné li-ion baterie a tentokrát i AUX vstup pro další zdroj audiosignálu. DS3000 pak umožní synchronizaci s PC, opět provoz na baterie, neodymové reproduktory se pak postarají o vyvážený zvuk. Do ložnice je pak určen základní DS1100 s vestavěnými hodinami a USB portem.

Malá-velká domácí kina

S klesající tloušťkou televizorů klesá bohužel i kvalita zvuku. Po zakoupení velkého plochého televizoru se pak nejeden nový majitel dumá, co s tím. Jedním z nejjednodušších řešení je tzv. soundbar. Jedná se o štíhlý podlouhlý reproduktor, který se umístí zpravidla po televizor. Philips, který je jedním z průkopníků tohoto snadného řešení, letos nabídne model HTS9140.

avm_soundbar_with_ambisound_hts9140_2.jpg DSC_4412.jpg

Tato tenká novinka (jen 8 cm), která opět simuluje plnohodnotný prostorový zvuk pomocí technologie Ambisound, nabídne nejen možnost přehrávání Blu-ray a DVD disků (má vestavěné dekodéry HD zvuku), ale i připojení a přehrávání souborů ze sítě (DLNA) a také Net TV. Pomocí volitelného adaptéru lze síť připojit i bezdrátově přes Wi-Fi. Systém je určen tam, kde není možno (nebo nechcete) umístit plnohodnotné 5.1 domácí kino, nechcete ale volit kompromisy co se výbavy a designu týče. Zvukově systém ale plnohodnotné kino samozřejmě nahradit nedokáže.

avm_immersive_sound_home_theatre_with_360_sound_1.jpg avm_immersive_sound_home_theatre_with_360_sound_2.jpg DSC_4416.jpg

Pro ty, kdo chtějí prostorově nenáročné, avšak plnohodnotné a kvalitní 5.1 domácí kino, má Philips nachystanou zajímavou novinku Immersive Sound home theater. Systém bude nabízet zvukový režim „360sound“, který rozšíří a prohloubí prostorový zvuk. Malé reproduktory mají měniče i po stranách a spolu s úpravou zvuku novinka dokáže lépe a celistvěji ozvučit celou poslechovou místnost. Zajímavým druhotným efektem je rozšíření ideálního poslechového prostoru pro sledování domácího kina. Systém přehrává BD/DVD/CD, nechybí ani multimediální soubory ze sítě (DLNA), případně Net TV. Vestavěné dekodéry prostorového HD zvuku jsou samozřejmostí.

MP3 přehrávače pro zábavu i pro zdraví

Proč pro zdraví? Přehrávač Philips Activa bude nejen klasickým MP3 přehrávačem, ale také má vestavěnou funkci pro sledování rychlosti běhu (či třeba jízdy na kole) a k tomu přístroj schopen automaticky vybrat skladbu s odpovídajícím rytmem. Technologie TempoMusic se postará o analýzu skladeb a následovně motivuje při sportovní činnosti, ale zároveň ji i monitoruje.

avm_activa_2.jpg avm_go_gear_muse_mp4_player_with_fullsound_1.jpg avm_go_gear_muse_mp4_player_with_fullsound_2.jpg
Activa a GoGear Muse

Poslední novinkou je MP3/MP4 přehrávač GoGear Muse. Zajímavostí není jen 3,2 palcový širokoúhlý displej, ale také HDMI 720p obrazový výstup pro připojení běžného televizoru. FullSound má být technologie, kterou přehrávač používá k vylepšení komprimovaných MP3 souborů. Ti náročnější pak určitě ocení podporu bezztrátových kodeků FLAC a APE, při sledování filmů pak lze aktivovat prostorový zvuk. Co určitě ale ocení každý, budou dodávaná sluchátka typu „špunty“, které by měly nabízet výborné izolační vlastnosti proto okolním ruchům.

Novinky by se měly objevit na pultech zhruba začátkem května. Jinak co říci závěrem? Jen to, že se už se těšíme na testy.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud