Často čteme, že by někteří rádi samostatnou obrazovku bez tuneru, Smart TV a dalšího elektronického balastu. Philips podobné přání plní. Stačí to?
Pod označením BDM4350UC začal Philips nabízet monitor s úhlopříčkou 108 cm a 4K rozlišením (3 840 x 2 160/60p). Základ je ale zjevně zcela televizní. Na zadní stěně například najdete záslepky na místech, kde normálně najdete konektory.


Televizní základ prozradí i stojan, který na rozdíl od běžných motorů není vůbec polohovací. A to ani do stran, o naklonění si můžete nechat zdát také. K monitoru samozřejmě nedostanete žádný dálkový ovladač, do menu je přístup jedině přes joystick na zadní straně.
Ani monitor, ani televizor
Vestavěné jsou i dva reproduktory s výkonem 7 W, míří směrem dolů. Nastavení zvuku kromě hlasitosti není možné, zapomeňte na basy či výšky. Od 2/3 celkové hlasitosti je zvuk nepříjemně agresivní, je tedy použitelný spíše jako nouzovější ozvučení, na seriózní zážitek u hry či filmu vám stačit nebude. Pokud chcete slyšet, o čem hlavní postavy hovoří, tak to ale určitě rozumět budete. Na zadní straně navíc je k dispozici sluchátkový výstup.


Pro vstup signálu poslouží dva HDMI 2.0 vstupy, dva DisplayPorty a nechybí ani analogový VGA vstup. Monitor poslouží i jako USB Hub 3.0, jeden vstup doplňují čtyři výstupy. Nechybí ani funkce multiview, pro připojení více zařízení – PIP (2) a PBP (4). Pokud chcete využít Philips jako display pro domácí zábavu, dva HDMI vstupy vám nemusí stačit, neboť samozřejmě DVB-T tuner zde nemáte. Řešením pro účel malého domácího kina by mohl být AV receiver, přes který všechna HDMI zařízení připojíte.

Pokud vás zajímá naměřená odezva, tak standardně je 13 ms, pokud aktivujete funkci SmartResponse na první úroveň, tak se dokonce vylepší na 8 ms. Další dvě úrovně už ale způsobují obrazové artefakty, tudíž těm se raději vyhněte.
Jaký je obraz
Udávaný jas od výrobce je 300 cd/m2, což je dostatečná hodnota pro běžné použití, my jsme naměřili v Kino režimu 279 cd/m2, takže televizní základ se zde potvrzuje. Naopak pokud budete pracovat v noci, tak minimální jas 70 cd/m2 může být příliš vysoký, na nižší hodnotu se zkrátka nedostanete. Použitá obrazovka je IPS, podsvícení W-LED. Nutno říct, že antireflexní úprava obrazovky je naprosto nedostatečná.
To zajišťuje velmi dobrou homogenitu barev, široké pozorovací úhly, ale také slabší černou, naměřená hodnota černé při standardním počítačovým jasu 120 cd/m2 byla 0,118 cd/m2. Což na IPS není špatná hodnota, filmoví fanoušci ale nadšeni nebudou. Statický kontrast jsme naměřili 1078:1, což na IPS panel je velmi dobrá hodnota.


Nastavení režimu Foto
Z několika barevných režimů jsme se pořádně podívali na režim Foto a Kino. Oba jdou velmi dobře nastavené. Kino nabídne vyšší celkový jas a zjevně se počítá s jeho využitím ve dne. Nastavení šedé má téměř ideální gamu 2,18, barevná odchylka dE výrobcem nastaveného režimu Kino je velmi slušných 2,54.



Nastavení režimu Kino
Pokud uvažujete o využití tohoto monitoru pro zpracování fotografií, tak režim Foto je nastaven ještě lépe, gama je opět 2,2, zobrazení škály šedé je ovšem na rozdíl od Kina korektní, Barevná odchylka dE je opět 2,53, jas ovšem nižší – 122 cd/m2. Barvy jsou nastaveny dobře, barevný prostor nepokrývá monitor korektně, v oblasti modré, či zelené je přeci jen kus posunutý. Pokud chcete tedy přesně nastavené barvy, tak se stejně asi kalibraci nevyhnete.
CHcete vědět, jak si vede Philips BDM4350UC při použití jako počítačový monitor? To vám řekne recenze na Živě.cz.
SRGB
Na žádost ještě přidáváme naměřený sRGB režim monitoru ve srovnání s referenčními hodnotami. V tabulkách máte reálné hodnoty barev a šedé, grafy nechybí také.





Philips BDM4350UC: tovární nastavení sRGB režimu v porovnání s referenčními sRGB hodnotami
Při nastavení sRGB barev se jas pevně zamkne na maximální hodnotě (jas bílé naměřen 290 cd/m2), pokud jas chcete snížit například na 120 cd/m2, monitor automaticky přepíná na teplotu 6500 K.
Kam a na koho míří
Cena novinky není nijak přemrštěná – 18 990 Kč, nebo 699 Euro. Za tu cenu dostanete dobrý, velký 4K monitor s klasickou RGB obrazovkou (nikoliv RGB-W), která umožňuje zobrazení 1:1, což je pro PC důležité.
Pro hráče je důležitá nízká odezva, pro majitele PC, kteří chtějí tento zobrazovač využívat například pro úpravu fotografií, bude důležitý fakt, že obrazovka poskytuje dobré podání barev. Pokud ale uvažujete o tomto zobrazovači pouze jako o náhradě televizoru, tak za poměrně vysokou cenu přicházíte o veškerý komfort, možnost nastavení zpracování obrazu a zvuku, ale nezískáváte prakticky nic navrch. Zde kvalitní televizor udělá lepší službu a nabídne i větší obrazovku.
Philips BDM4350UC
Cena orientační: 18 990 Kč
Stránky výrobce: Philips
Parametry a specifikace
- Rozlišení displeje 3840 × 2160
- Odezva 5 ms
- Technologie obrazu IPS
- Jas 350 cd/m2
- Obnovovací frekvence 60 Hz
- Úhlopříčka displeje 43"
- Určení Filmy, Grafika
- Technologie LED
- Grafické vstupy HDMI, DisplayPort, D-SUB (VGA)
- Ostatní vstupy/výstupy USB 3.0, Sluchátkový výstup, Audio analog vstup
- Výbava VESA kompatibilní, LED podsvícení, Reproduktory, USB Hub
- VESA uchycení 200×200 mm
- Typická spotřeba 46,5 W
- Stand-by spotřeba (pohotovostní) 0,5 W
- Barva Černá
- Hmotnost 9 700 g
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: