Philips DVDR 7260H: test DVD/HDD rekordéru

1. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Hledáte rekordér se slušným rodokmenem, 160GB diskem, DVB-T tunerem a především se vstupem pro digitální zvuk?

Rekordéry s pevným diskem se díky relativně levnému provozu a klesajícím cenám už zabydlely v nejedné české domácnosti. Starý videorekordér totiž pomalu dosluhuje a nastává čas podívat se po něčem novém.

Design černo-stříbrného rekordéru vymykajícího se svou konstrukcí dnešnímu ,,slim“ standardu a vybaveného spartánským čelním panelem, kde velký displej informuje ve formě běžícího textu nejen o vybrané předvolbě, ale také o názvu právě vysílaného pořadu, rozhodně neurazí žádný interiér.

Nahraje i digitální prostorový zvuk

Už výrazné samolepky slibující 160GB pevný disk a přes 250 hodin místa pro vaše nahrávky včetně možnosti vypalovat na DVD-R/RW a DVD+R/RW/+R DL dávají tušit, že se máte na co těšit. Velkou konkurenční výhodou je digitální tuner DVB-T, který sice navyšuje cenu rekordéru oproti analogovým kolegům, ale pořád je to výhodnější, než později dokupovat samostatný DVB-T přijímač a připojovat jej externě, bez možnosti společného ovládání.

Klepněte pro větší obrázek
Kolem středových tlačítek máte sdruženy ovládací prvky. Na ovládání si však třeba musíte zvyknout

Co vás ale rozhodně naláká, je nahrávání zvuku v režimu 5.1 (např. ze satelitu). To je v této kategorii věc dosud nevídaná, stejně jako pro tento účel instalovaný digitální koaxiální vstup! Takto nahrané DVD však běží se šestikanálovým zvukem pouze na mateřském rekordéru, jinde pouze stereo.

Dvě tváře ovládání

Při první ochutnávce menu zjistíte, že je třeba odpoutat se od zažitých zvyklostí. Důležité režimy provozu sice mají na jinak povedeném dálkovém ovládání vlastní tlačítko, ale navazující funkce nejsou v menu jasně patrné; celkově se vše jeví jako nelogické a málo intuitivní. Citelně zde například chybí pro všechny režimy společná a rychlá funkce vpřed, zpět nebo exit, dobře známá z ostatních rekordérů. Pohyb v menu navíc komplikují i pomalejší reakce na pokyny dálkového ovládání.

Klepněte pro větší obrázek
Přítomnost digitálního koaxiálního vstupu, pro možnost nahrávat zvuk DD 5.1, je opravdu unikátní

Ve srovnání s tím se naopak jeví jako geniální dva sdružené kruhové ovladače na čelním panelu. Nijak nenarušují design přístroje, a přesto se pomocí nich velmi elegantně dostanete třeba na menu disku a následné přehrávání obsahu. Pochvalu zaslouží i ergonomické zpracování dálkového ovladače s tlačítky s jasně definovaným stiskem.

Špičkový obraz i vybavení

Obraz na připojeném plazmovém zobrazovači byl vynikající už při propojení pomocí konektoru SCART (RGB). Při použití progresivního komponentního výstupu pak byl díky použité technologii Faroudja DCDi takřka bez jediné chybičky. Kvalitně byly přehrány všechny testovací DVD disky. Naopak vůbec jsme neuspěli s DivX, které rekordér prostě odmítá.

Záznam je možný volitelně až v sedmi kvalitativních stupních, nahrávky ČT1 nebo Novy na DVB-T dopadly na výtečnou a ani analogový tuner si nevedl špatně. Časovaný záznam můžete naprogramovat pomocí kódů ShowWiew, nebo ručně v programovém průvodci Guide Plus+, který však vzhledem k neexistenci hostitelského kanálu v ČR stále nemá využití. Velmi efektivně pracuje systém s informacemi o běžícím vysílání z DVB-T tuneru, a to i přesto, že digitální elektronický programový průvodce (EPG) zde chybí. Zobrazovaná základní i rozšířená data s popisem programu se také nahrávají na disk, avšak stejně jako na čelním displeji s výpadkem českých znaků.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi dobré a přehledné je také dálkové ovládání

Pochvalu zaslouží čelní vstup DV (IEEE 1394, FireWire) pro připojení digitální kamery. Na zadní straně naleznete kromě zmíněného digitálního vstupu chvályhodně ještě optický i koaxiální digitální výstup. Ostatní připojovací prvky tvoří dnes už klasická sestava nesmrtelných konektorů Scart, S-Video a video vstupy/výstupy, dále komponentní výstup a zdířka G-Link pro ovládání satelitního přijímače.

Na rekordér je provoz tohoto modelu relativně tichý, pevný disk sotva vrní a příliš se neprojevuje ani větší ventilátor, což je z hlediska provozního hluku jedině dobře. Po technické stránce je Philips DVDR 7260Hnepochybně zajímavý. Pokud se ze začátku obrníte trpělivostí a přenesete přes nedokonalosti v ovládání, budete odměněni růžemi v podobě prvotřídního obrazu a kvalitních nahrávek na DVD.

Philips DVDR 7260H

Cena 16 990 Kč

  • pevný disk 160 GB
  • média pro záznam DVD+R/RW/+R DL, DVD-R/RW
  • přehrává DVD+R/RW/DL, DVD-R/RW/DL, VCD, SVCD, CD-R/RW, WMA, MP3, JPEG
  • vstupy digitální koaxiální,čelní vstup S-Video + CVBS + audio,DV (iLink, FireWire), 2× SCART
  • výstupy komponentní + audio, CVBS + S-Video + audio, 2× SCART, digitální koaxiální, optický
  • příkon 38 W
  • rozměry (v × š × h) 89 × 435 × 350 mm
  • hmotnost 5,1 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, SCART kabel, anténní kabel, G-Link emiter, originální a český návod

Zapůjčil

Philips Česká republika, Praha
kontakt 233 099 111, www.philips.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Test, HD přehrávače, Rekordéry, Domácí kina na Heureka.cz