Philips Fidelio L1: recenze sluchátek

16. srpna 2012
TWEET SDÍLET
Philips o sobě dává stále více vědět především v souvislosti s produkty vysoké kvality a dobrého zvuku. Jak si stojí zástupce z nové řady sluchátek Fidelio?

Philips Fidelio je řada produktů, které výrobce řadí mezi high-end produkci. Ačkoliv se ne každý s tímto škatulkováním ztotožňuje, pro většinu běžných spotřebitelů elektroniky se bude jednat o "high-end" produkty už jen svojí cenou. Kupříkladu dnes testovaná sluchátka se prodávají na českém trhu za cenu od 5 000 Kč až do 7 300 Kč - což je mimochodem vcelku velký rozptyl.

Řada Fidelio se má vyznačovat čistým a vyváženým zvukem, špičkovým dílenským zpracováním a kvalitními materiály. To vše jak v případě sluchátek, tak i v případě reproduktorových soustav či mikrosystémů.

Klepněte pro větší obrázek 
Na ven nebo na doma?

Sluchátka Fidelio L1 jsou vcelku zajímavým hybridem, a to hned v několika ohledech. Ačkoliv na první pohled vypadají jako domácí sluchátka, řadí je výrobce k přenosným typům, čemuž odpovídá i vybavení. Podle designu byste tipovali, že budou sluchátka uzavřená, nicméně konstrukce je polouzavřená. Jediná charakteristika, která tak zůstává stoprocentní, je velikost náušníků, která řadí "eljedničky" mezi circumaurální modely.

Řemeslná dokonalost

Sluchátka jsou balena v poměrně velké krabici, po otevření na vás čeká plastový výlisek potažený umělou tkaninou, ve kterém jsou sluchátka pevně uložena. Pod výliskem je pak veškeré příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek 
Balení je stejně precizní jako zpracování

Kombinace použitých materiálů – hliník a kůže – společně s přesným opracováním jednotlivých částí dodává punc originálu a celkově je design na velmi vysoké úrovni. Že si dali konstruktéři na designu záležet potvrzuje i teaser, který Philips vypustil při uvedení na trh.

Klepněte pro větší obrázek

 

Hlavový most je hliníkový a potažený jemnou kůží s jednoduchým ale pevným šitím. Náušníky jsou upevněny na hliníkové lyžině s vybroušenou stupnicí, která pomáhá při orientaci v míře vysunutí. Ke konci lyžiny je šroubem připevněn kruhový hliníkový výlisek umožňující vertikální natočení až o 90° a v něm je teprve uchycen samotný náušník. Uchycení pak umožňuje náklon v horizontální ose. Pohodlné usazení na hlavě si tak najde opravdu každý.

Klepněte pro větší obrázek 

Obsah krabice

Samotné náušníky jsou vyrobeny z broušeného hliníku, který má zabraňovat nežádoucím vibracím, jejich ústí je pak kryto lakovanou mřížkou. Uvnitř je pod syntetickou tkaninou ukryt měnič s neodymovým vinutím a otvorem uprostřed, který má sloužit ke zdůraznění středních a nízkých frekvencí.

Klepněte pro větší obrázek 
Měnič se zmiňovaným otvorem uprostřed
 

Těsné ale nikoliv nepříjemné obepnutí ucha zajišťuje vnitřní část náušníku z pěny s tvarovou pamětí, která je opět potažena jemnou kůží. Z levého náušníku vede krátký (cca 10 cm) kabel s textilním opletením, který připojíte do dalšího prodlužovacího kabelu.

Měniče jsou v náušníku mírně nakloněné, aby byla jejich poloha vůči uchu co nejpřirozenší, tím je dosaženo ideálního směrování zvuku přímo do zvukovodu a je eliminováno zkreslení, ke kterému dochází vinou odrazů zvuku od vnějšího ucha.

Klepněte pro větší obrázek
Složení sluchátka
 

Komfortní poslech

Sluchátka sedí velmi dobře na hlavě jednak díky velkým náušníkům a jednak díky dostatečnému přítlaku, který však není příliš velký. Ani po delším poslechu nikde nic nebolí a sluchátka netlačí (ani když máte brýle). Nalezení ideální polohy na hlavě je dílem okamžiku, doporučuji však tuto polohu hledat již se zapnutou hudbou, neboť i mírné posunutí náušníku vůči uchu má vliv především na čistotu zvuku.

Hmotnost je tak akorát, na hlavě je příliš necítíte, v ruce však působí bytelně. Jedinou nevýhodou použitých materiálů je fakt, že kožený potah náušníků příliš nevětrá a při venkovních teplotách blížícíh se třiceti stupňům, se vám budou potit uši. Nicméně izolace od okolních zvuků je velmi dobrá a při poslechu hudby prakticky nic jiného neuslyšíte.

Klepněte pro větší obrázek 
Kožené náušníky

V balení najdete krom sluchátek také transportní semišový pytlík, dva prodlužovací kabely se zlacenými konektory a textilním opletením a zlacenou redukci na jack 6,3 mm. Jeden kabel je pouze prodloužením, druhý slouží pro připojení k iPhonu a má integrovaný ovladač s nastavením hlasitosti a mikrofonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo obyčejný prodlužovací kabel, vpravo pak kabel s ovládáním hlasitosti 

Jako příslušenství bych ocenil držák nebo háček na sluchátka a mimo jiné také dvojici či trojici šroubováčků.

Klepněte pro větší obrázek 
Detail upevnění kabelu

Ačkoliv jsem sluchátka využíval především pro domácí poslech a v exteriéru se mnou byla pouze jednou, zvládl jsem ztratit jeden ze dvou šroubků, které drží hliníkový segment se vstupem/výstupem kabelu. Jedním šroubkem je také přichycen kruhový výlisek k lyžině a tento byl povolen více než z poloviny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail uchycení náušníku 

Křišťálově čistý zvuk?

Reprodukci zvládají Fidelia L1 precizně prakticky u všech hudebních žánrů, ať už se jedná o rock, pop, hip-hop či klasickou hudbu. Bez problémů reprodukují jak metalové pasáže s výraznými kytarovými riffy a rychlými basy, tak i zvukově bohaté jazzové nahrávky plné mnoha detailů. Dobře si sluchátka poradí i s filmovou hudbou, kde je vše přesně slyšet a u akčních filmů si užijete dostatek zvukových efektů, aniž byste rušili okolí.

Mluvit o šumu nemá u těchto sluchátek smysl, neboť zde žádný neuslyšíte, a to ani při otočení ovladače hlasitosti doprava, při vypnutém zdroji hudby. Reprodukovaný zvuk je čistý, s vyváženým zastoupením celého frekvenčního pásma.

Klepněte pro větší obrázek 
Detail hlavového mostu

Při poslechu dokážete dobře lokalizovat jednotlivé nástroje, velmi podstatnou vlastností je pak separace jednotlivých pásem. Výšky jsou zvonivě čisté avšak netahají za uši, dávka středů je ideální a basy zní přesně a úderně – rozhodně se nemusíte bát přebuzených a dunivých basů, a to ani když použijete nastavení ekvalizéru, při kterém by levná přenosná sluchátka pouze "chrčela". Celkový projev je přesný a neutrální, podání zvuku je pak spíše teplejší a zakulacené.

Sluchátka snesou i větší vybuzení a zvuk je stále stabilní. Při opravdu vysoké hlasitosti se začínají jednotlivá zvuková pásma slévat, nicméně to nastává až na hranici poslouchatelnosti.

Verdikt

Philips Fidelio L1 jsou kvalitně zpracovaná sluchátka pro všestranné použití jak na domácí poslech, tak i pro venkovní přenášení. Reprodukce je na velmi vysoké úrovni a stejně tak i celkové dílenské zpracování. Výtku si zaslouží pouze samovolné povolování šroubků při používání.

Philips Fidelio L1

Přenosná sluchátka

  • Orientační cena: 6 800 Kč vč. DPH
  • Akustický systém: polootevřený
  • Frekvenční rozsah: 12–25 000 Hz
  • Citlivost: 105 dB
  • Průměr měniče: 40 mm
  • Impedance: 26 Ohm
  • připojení: 3,5 mm jack
  • balení: sluchátka, transportní pytlík, dva pordlužovací kabely, redukce na 6,3 mm jack
  • Rozměry (š×v×h): 8×20,2×17,2 cm
  • Hmotnost: 272 g
AVmania hodnotí
provedení 8
zvuk 9
příslušenství 8
komfort 9

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Recenze, Philips, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání