Philips Fidelio M2BT: nejlepší bezdrátová sluchátka? [test]

16. října 2015
TWEET SDÍLET
Výrobky Philips Fidelio patří dlouhodobě mezi velmi zajímavé, v portfoliu má různá zařízení – od domácího kina až po sluchátka. Na nejnovější bluetooth model s certifikací Hi-Res audio jsme se podívali blíže.

Fidelio M2BT jsou nástupcem dříve uvedeného modelu M1BT, který byl velmi dobře hodnocen. Nástupce je na tom podobně a na renomovaných zahraničních webech jsou sluchátka vychvalována do nebe.

Kupříkladu na webu What hifi na sluchátkách nenašli jediný nedostatek a podle testerů mají pouze klady. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme sluchátka chtěli vyzkoušet, abychom zjistili, kolik je na tomto tvrzení pravdy.

Klepněte pro větší obrázek

Dokonalá konstrukce

Na první pohled zaujmou sluchátka svojí vnější úpravou a velikostí. Velikost je střední, tedy ani příliš malé ani příliš velké, které se po nasazení blíží circumaurálním modelům – Fidelio M2BT jsou supraaurálním modelem uzavřené konstrukce.

V černé barvě jsou relativně nenápadná, designově vyčnívá vnější kovová mřížka na mušlích a opletený hlavový most – ten má na horní straně černou textilii a na spodní straně je pak potažen kůží. Na vnější straně mostu je nad pravou mušlí ještě přišitý pruh kůže s logem výrobce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uvnitř mušlí, které se otáčejí na kloubu až o 90°, jsou osazeny 40mm měniče, které kryjí bohatě polstrované náušníky z paměťové pěny, potažené kůží. Uprostřed náušníku je pak jemná textilie, která chrání měniče před vniknutím cizích těles. Náušníky jsou napevno uchycené a nelze je uživatelsky vyměnit.

Součástí balení je mimo sluchátek také transportní pytlík z měkké látky a dvojice kabelů – jeden USB a druhý jack-jack. Oba černé barvy s tvarovanými koncovkami, které přiléhají k oblému tvaru mušlí, kde jsou příslušné zásuvky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jelikož se jedná o bezdrátová bluetooth sluchátka kombinovaná v handsfree, jsou na sluchátkách dodatečné ovládací prvky. V levé mušli je zabudováno NFC rozhraní, pravá mušle pak v sobě má jedno velké tlačítko (tiskne se celá mušle) a otočný ovladač pro zvyšování hlasitosti/posun mezi skladbami a ovládání zdroje zvuku – play/pause. Vedle ovladače je ještě dvojice notifikačních diod, které svým zbarvením informují uživatele o aktuálním dění – nízký stav baterie, párování se zařízením, indikace připojení a indikace zapnutí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort nošení

První pocit po nasazení sluchátek je příliš velký tlak na uši. Přítlak je opravdu silný a jedinci s větší hlavou budou muset roztáhnout hlavový most nasazením na hrnec. Sám jsem tak učinil a komfort nošení se rapidně zvýšil, nicméně po dvou dnech nošení přítlak opět zesílil, takže ideální „odpočinková poloha“ sluchátek bude právě na hrnci nebo na umělé hlavě větších rozměrů než je vaše vlastní.

Správnou polohu na uších najdete velmi rychle a snadno, a to především zásluhou příjemně měkkých náušníků, které nikde netlačí a dosednou na ucho přesně tam, kde mají. Utlumení okolního hluku je příkladné a už při nasazení sluchátek bez přehrávání zvuku znatelně klesne míra okolních zvuků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka můžete používat dvěma způsoby – jako klasická drátová sluchátka po připojení přiloženého kabelu jack-jack – anebo jako bezdrátová bluetooth sluchátka, která si velice snadno spárujete s telefonem, tabletem či počítačem.

Zásuvka pro sluchátkový kabel je vespod levé mušle, zásuvka pro nabíjecí USB kabel je na stejném místě pravé mušle. Mírným nedostatkem je chybějící nabíječka, a tak jste odkázáni na nabíjení z USB zásuvky počítače anebo k použití například nabíječky k telefonu – nikde však není uveden doporučený nabíjecí proud ani napětí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Použití v praxi

V bluetooth režimu můžete sluchátka používat také jako handsfree náhlavní soupravu, v pravé mušli je viditelná mřížka mikrofonu. Podle specifikací jsou sluchátka osazena dvěma mikrofony – jedním pro snímání hlasu a druhým pro snímání hluku okolí, aby mohl být výsledný hlasový záznam „vyčištěn“ od parazitních okolních zvuků.

Ovládání sluchátek, respektive přehrávače hudby je velmi sofistikované. Na první pohled se může zdát komplikované, ovšem po pár dnech si na něj zvyknete a je vcelku intuitivní. Při poslechu hudby můžete spustit/zastavit reprodukci stiskem celé pravé mušle, otočným ovladačem (páčkou) zvyšujete a snižujete hlasitost, jejím stiskem pak můžete přeskakovat skladby  dopředu (jeden stisk) a dozadu (dvojitý stisk). 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V případě, že máte sluchátka spárována s telefonem a někdo vám zavolá, tak hovor přijmete stiskem celé mušle, jejím podržením na dobu tří sekund hovor odmítnete. Stiskem otočného ovladače/páčky v průběhu hovoru zapínáte a vypínáte mikrofon. Dvojitým stiskem v průběhu hovoru přepínáte mezi dvěma hovory. Při ukončeném hovoru je dvojitým stiskem aktivováno znovuvytáčení posledního čísla.

Sluchátka mají v bluetooth režimu ještě jednu praktickou vlastnost – pokud ukončíte přehrávání na spárovaném telefonu a jste v blízkosti dalšího spárovaného zařízení, na kterém reprodukci zapnete, pak sluchátka automaticky přepnou zdroj signálu/zvuku. Jestliže by vám v této chvíli někdo telefonoval, reprodukce je pozastavena a sluchátka se připojí zpět k telefonu, abyste mohli hovor přijmout.

Klepněte pro větší obrázek

Spárování je díky NFC poměrně rychlé a jednoduché a samotný přenos byl bezproblémový, občas se však stalo, že měla sluchátka znatelné zpoždění s přenosem signálu a jakoby se zasekávají – stávalo se mi to nejčastěji při znovupřipojení k mobilnímu telefonu, u kterého jsem vypnul bluetooth – řešením bylo vypnutí sluchátek a jejich nové připojení (párovat netřeba). K této situaci nedocházelo nijak často, ale i přesto je otravné a zdlouhavé vypínat a zapínat sluchátka a případně i bluetooth na telefonu.

Výdrž na jedno nabití je velmi dobrá a bez problémů můžete sluchátka intenzivně používat celý týden, při menší intenzitě nošení (cca 2h denně) vám vydrží bez problémů i dva týdny. Samotné nabíjení je průměrně dlouhé a sebere kolem dvou hodin.

Reprodukce zvuku

Zvukově nás sluchátka překvapila, a to příjemně i nepříjemně. Nejprve nutno dodat, že zvukový projev je shodný, ať už jste připojeni kabelem nebo přes bluetooth – žádný znatelný rozdíl v reprodukci není, což je dobře. Ačkoliv se jedná o uzavřenou konstrukci, marně byste hledali byť jen náznak kelímkového efektu, reprodukce je v tomto směru čistá.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k velikosti měničů a utlumení od okolí vás zvuk dokáže velmi dobře obklopit a obestoupit a celkový projev je měkký a jemný. Basová složka je dostatečná avšak není přehnaná tak, že by strhávala celý zvuk na sebe. Výšky jsou také na velmi dobré úrovni, avšak zasloužily by si větší čistotu. Asi nejhůře jsou na tom středy, jejichž projev je oproti zbytku spektra mírně upozaděný.

Při poslechu jsme se (sluchátka poslouchali postupně čtyři lidé) nemohli zbavit dojmu, že i přes výše popsané je celkový projev zastřený, jako kdyby byly měniče za barierou, která část zvuku pohltí. Ve zvuku chybí hravost a živost, která je potlačena právě zastřeným projevem. Vzhledem k tomu, že náušníky jsou pevně uchycené, nemohli jsme zkusit projev bez nich (respektive bez vnitřní krycí látky). Uvažovali jsme i o nutnosti „zahoření“ sluchátek, ale ani po delší době přehrávání se projev nezměnil.

Klepněte pro větší obrázek

Stylově zvládnou sluchátka prakticky vše, nicméně nejlépe se budou cítit při populární a elektronické hudbě a mainstreamovém rocku či hip hopu. Metal, jazz či mluvené slovo jsou degradovány zastřeností celkového projevu. 

Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení

Philips Fidelio M2BT jsou velmi pěkná sluchátka, co do designu i bytelné konstrukce, jejich funkčnost je nadprůměrná a ovládání velmi sofistikované. Nemluvě o možnosti hybridního použití nejen jako klasická drátová sluchátka, ale také jako bezdrátová bluetooth sluchátka suplující handsfree sadu k telefonu. 

Zvuková kvalita a celkový projev však není takový, jaký bychom si za danou cenu představovali, stření pásmo je nejslabší z celého zvukového spektra a projev je zastřený, což má samozřejmě vliv halně na kvalitu poslechu hudby.

V přímém porovnání se sluchátky Sony MDR-ZX660AP, která jsme testovali ve stejném období, je model Sony jednoznačným favoritem v poměru zvuk/cena. Fidelio zkrátka nehrají šestkrát lépe, ale zaplatíte za ně šestkrát více.

Klepněte pro větší obrázek

Philips Fidelio M2BT

Hybridní bluetooth sluchátka s handsfree

  • Konstrukce: supraaurální
  • Akustický systém: uzavřený
  • Frekvenční rozsah: 7–40 000 Hz
  • Citlivost: 107 dB
  • Průměr měniče: 40 mm
  • Impedance: 16 Ohm
  • připojení: 3,5 mm jack, Bluetooth 
  • balení: sluchátka, transportní obal, kabel 2×3,5 mm jack, micro USB kabel
  • Hmotnost: 190 g
hce counter

 

AVmania hodnotí
provedení   9
zvuk   7
příslušenství   8
komfort   8

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Test, Philips, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus
Recenze zesilovače PrimaLuna EVO 300 Hybrid. Poctivý a přirozený zvuk s dotekem elektronek

Recenze zesilovače PrimaLuna EVO 300 Hybrid. Poctivý a přirozený zvuk s dotekem elektronek

Čekáte-li od svého zesilovače díky elektronkám automaticky barevnost, sytost a šťavnatost, sáhněte spíše po klasické firemní sérii, pokud ale chcete poctivý a přirozeně hrající zesilovač, smočte ucho v tom, jak hraje EVO 300 Hybrid.

Daniel Březina
Zesilovače
Dying Light 2 nabídne na PlayStationu 5 trojici různých grafických nastavení

Dying Light 2 nabídne na PlayStationu 5 trojici různých grafických nastavení

Na poslední generaci konzolí není nic neobvyklého, že si hráči mohou vybrat z různých grafických módů. Dying Light 2 bude mít rovnou 3.

Martin Nahodil
Dying Light 2PS5
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify