Philips Fidelio Primo: audiosystém pro iPhone

30. listopadu 2010
TWEET SDÍLET
Hledáte kvalitní dokovací stanici, která váš iPhone nebo iPod doplní o špičkový zvuk? Chcete něco, co ozvučí i párty?

Philips se snaží, aby nebyl vnímán jako výrobce televizorů, ale také kvalitní hi-fi techniky. Přišel s projektem Obsessed with sound – Posedlost zvukem. Uším posluchače chce přinést stejně autentický zvuk jako v momentě, ve kterém zazněl.

Do projektu, který je výsledkem několikaletého výzkumu v oblasti audia, jsou aktivně zapojeny vybrané modely SoundBarů a systémů domácích kin jako např. HTS9140, HTS9520, Hi-Fi systémy např. MCi900, MCD909 nebo právě Fidelio DS9000. Na zvuku spolupracují tři audioprofesionálové - Geoff Foster, zvukový inženýr filmu Batman begins, Steven Lillywhite, producent U2 a jazzový virtuos Benjamin Herman. Prvním výsledkem této snahy bylo například ocenění EISA pro Hi-Fi systém Streamium s reproduktory SoundSphere Philips MCi900. Dnes se podíváme na dokovací stanici pro iPod nebo iPhone – Philips Fidelio Primo DS9000.

Klepněte pro větší obrázek

Velký a dřevěný

Hned při prvním pohledu na dokovací stanici zaujmou větší rozměry (šířka je přes 56 cm). Že nejsou samoúčelné, napovídá i váha (6,5 kg) a akustický objem ozvučnice (6 litrů). Přední stěnu pokrývá průzvučná tkanina, oblá ozvučnice je z velmi elegantního dřeva. Centrální otvor tvoří kovová část, která má na zadní straně dva basreflexové otvory. Díky tloušťce dřeva 12 mm je ozvučnice velmi tuhá, není náchylná k nežádoucím vibracím, nezkresluje zvuk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní řešení vidíte na obrázcích, kdy se výrobce použil akustické řešení pro co pokud možno nejširší vyzařování zvuku. Výškový a basový měnič jsou umístěné v izolovaných akustických komorách, na obrázcích se můžete podívat na akustické řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Použitý výškový měnič by dle výrobce měl splňovat nároky audiofilů, frekvenční charakteristika je vyrovnaná, taktéž se můžete podívat na nízkou hodnotu harmonického zkreslení. Každý kanál má výkon 50 W, takže dokovací stanice nabídne celkově 100 W.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jako zdroj zvuku lze použít nejen iPod, pro který je přichystán známý konektor ve středu čelní stěny, ale také například jiný MP3 přehrávač, a to prostřednictvím 3,5 mm Jack konektoru na zadní stěně. Nastavení hlasitosti řídíte dvěma tlačítky, která mají podsvícení reagující na pohyb. Jiné nastavení na doku nenajdete. Výrobce uvádí, že systém vybavil technologiemi PureDigital a Bass management. První z nich má na starost přímé digitální zpracování zvuku z iPodu, druhá se má starat o plný a nezkreslený zvuk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Celkově působí Fidelio DS9000 velmi elegantně a kvalitně, ne nadarmo získala tato dokovací stanice ocenění reddot design award. Aplikace Fidelio+, kterou si zdarma stáhnete nabídne úpravy zvuku, hodiny, několik budíků a časovač. Pro ty, co uvažují o propojení s TV, tak na doku nenaleznete videovýstup, což možná někdo bude postrádat, stejně tak nenaleznete USB pro propojení s PC.

Potichu i hlasitě, vždy kvalitně

Cena Fidelia zcela jasně říká, že nemáme před sebou něco obyčejného, vzhled, váha a technické řešení velmi jasně naznačují, že za své peníze dostanete kvalitu. Když k tomu přidáme desítky poslechových hodin, které výrobce údajně věnoval optimálnímu vyladění zvuku, tak zbývá odpovědět, zda výsledek opravdu stojí za to. A odpověď zní – ano.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předně je poznat, že si Philips dal záležet nejen na kvalitním zvuku při normální hlasitosti, ale u i nejtiššího poslechu slyšíte basy, středy i výšky ve vyváženém poměru. Přitom samostatnou korekci basů a výšek dock nemá, úpravy zvuku jsou možné jen přes aplikaci. Při běžné hlasitosti zní zvuk tak, jak má, ale ani při zesílení na maximum není zvuk agresivní, nedochází k degradaci výšek ani k hučení basů. Neozývají se pazvuky ani rezonance, a i když oba bassreflexy mohutně „odfukují“, tak se nedočkáte něčeho, co do hudby nepatří.

Při měření se ukázalo potvrdilo, že při žádné frekvenci nic nerezonuje. Fidelio začíná „hrát“ překvapivě již od 31,5 Hz, skutečně čitelné basy pak uslyšíte již od 50 Hz. Basová složka je krásně čistá s menším objemem, japonské bubny Wadaiko Matsuriza jsou rychlé, čisté, baskytara se u hudby neslévá a působí čitelně. Vyrovnaný zvuk na nižších kmitočtech byl poznat na Beethovenově klavírní sonátě, kdy se kolega došel podívat z vedlejší místnosti, se slovy „kdo to tu hraje na klavír“. Zvuk je přirozený, vzdušný s patřičným objemem. Mozartova árie královny noci z Kouzelné flétny zase prověřila čistotu vokálu, osobně mně překvapila opět vzdušnost a předozadní prostor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání

Zde je nutno podotknout, že stereoprostor bude vykreslený a překvapivě i docela široký, nicméně pokud jste od dokovací stanice dál, tak samozřejmě zázraky nečekejte, a to vzhledem k poměrně blízkému umístění obou výškových reproduktorů.

Zda zvuk není agresivní prověřilo i kytarové sólo Van Halena – Eruption, které zde zní přesvědčivě. Norah Jones pro změnu ukázala, že náladu a atmosféru Fidelio umí přenést a vytvořit také. Mile mne překvapila klasická hudba, kdy i větší hudební těleso nezahltilo zvuk a například zvuk houslí zůstal hezky čistý a přirozený. Prakticky jsem nenašel (kvalitní) nahrávku, která by zněla na Fideliu špatně, vše je jak má být, prosto pazvuků či zkreslení. Zejména kompaktnost a vyváženost zvuku je ukázková. Zvuk není sladce líbivý, ale ani příliš analytický, takže horší nahrávky netrhají uši, ale ani naopak ty nejlepší se příliš neprojeví.

 

Pokud bych měl definovat negativa, jaká by byla? Kromě užšího prostoru, který je dán samotným faktem, že jde „jen“ o dokovací stanici s měniči blízko sebe, lze cítit snahu výrobce o univerzálnost zvuku. O to, aby hrál dobře vše a při jakékoliv hlasitosti. Tudíž vše zní velmi dobře, ale na rozdíl od samostatných dražších reprobeden se nedočkáte tolika detailů ve zvuku, stejně tak dynamika je menší. Pravdou je, že  u klasických beden zase platíte nutností volit bedny podle žánru, který preferujete. Což v tomto případě nepřipadá v úvahu, neboť Fidelio by mělo kvalitně zahrát vše, co do něj z iPhonu pošlete.

Verdikt

Na rozdíl od o něco dražšího Zeppelinu od B&W, který představuje nejbližší konkurenci, nepředstavuje Fidelio takový designový, ale ani cenový „úlet“. Cena dokovací stanice Fidelio DS9000 není nejnižší, ale ve stejné cenové relaci budete hledat mikrověž či systém s podobným výkonem, který bude vybaven reproduktory poskytujícími podobně kvalitní zvuk, jen velmi těžko.

Osobně se domnívám, že za zvukové kvality zde platíte dopovídající částku a rozhodně nepovažuji Fidelio za nepřiměřeně drahé, ba se domnívám, že cena je vzhledem ke zpracování a zvuku poměrně příznivá. Vzhledem k tomu, že zvládá jak příjemnou tichou reprodukci v ložnici, tak hlasitý „nářez“ při pořádané párty, a obojí s nadhledem, tak majitelům iPodů či iPhonů rozhodně doporučím, aby si Fidelio Primo minimálně poslechli. Pokud jste náročnější, hledáte kvalitní, výkonnou a elegantní dokovací stanici, tak Philips by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Philips Fidelio Primo DS9000

Dokovací stanice, audiosytém pro iPod

 • Cena orientační 12 990 Kč
 • Kompatibilní s iPad, iPhone, iPod
 • Výstupní výkon (RMS): 2 x 50 W
 • Zvukový systém: Stereo
 • Měniče: 2 x 1" výškové, 2 x 4" woofery
 • Vstup: Aux (3,5 mm jack)
 • Šířka výrobku: 562 mm
 • Výška výrobku: 214 mm
 • Hloubka výrobku: 216 mm
 • Hmotnost: 6,5 kg
 • Dodávané příslušenství: síťová šňůra, dálkový ovladač, stereofonní linkový kabel 3,5 mm, záruční list, mezinárodní záruční list, stručný návod k instalaci
 • Web výrobce: www.philips.cz
AVmania hodnotí
provedení 10
ovládání 9
zvuk 9
připojení 6

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Mikrosystémy, Philips, Audio Pro, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály