Philips Fidelio X3: pohodlná domácí Hi-Fi sluchátka se skvělým zvukem [test]

21. října 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • komfort
 • použité materiály a kvalitní konstrukce
 • výborný zvuk
 • dva kabely

Minusy

 • detaily zpracování
 • cena
9/10
Hodnocení

Philips nabízí pod značkou Fidelio produkty, které jsou určeny zejména náročnějším zákazníkům – aktuálně v této řadě najdeme jak sluchátka, tak i soundbary nebo hudební systémy. Jednou z posledních novinek jsou otevřená sluchátka Fidelio X3.

Jak již napovídá označení, jedná se o třetí generaci tohoto modelu, první se objevila na trhu v roce 2012, druhá pak v roce 2015, na niž navázal mírně upravený model X2HR. V obou případech byla sluchátka velmi dobře hodnocena jak z pohledu komfortu, tak i z pohledu zvukového projevu. Aktuální třetí generace sluchátek přináší několik změn, ty nejviditelnější se odehrály samozřejmě v oblasti designu.

Konstrukce a zpracování

Hned na první pohled je jasné, že držíte sluchátka prémiové kvality. Použitá kombinace jemné tkaniny se strukturou plátna, pravé kůže a matného kovu nenechá nikoho na pochybách. Pokud bychom měli sluchátka zaškatulkovat, pak se jedná o circumaurální otevřený model.

Podobně, jako u předchůdce, i zde je zachována konstrukce v podobě velkých mušlí, spojených dvojicí hlavových mostů – jeden je pevný a tvoří hlavní oporu, druhý je pak posuvný a pohybuje se na plastovém pásku. Díky této konstrukci je zachován maximální komfort. Oba dva hlavové mosty jsou potaženy pravou kůží Muirhead, která je vyráběna ve Skotsku.

Klepněte pro větší obrázek

Mušle prošly výraznější obměnou, na jejich vnější části tentokrát nenajdete kovovou mřížku. Podle výrobce mají mušle dvojvrstvou konstrukci, která by měla snižovat riziko rezonancí a vibrací. K hlavovému mostu jsou mušle upnuty výrazným kovovým kruhem v matné povrchové úpravě.

Vnější strana mušlí je potažena průzvučnou tkaninou od společnosti Kvadrat, která umožňuje přirození proudění zvuku a zároveň je odolná vůči mechanickému poškození. Vhledem k jejímu povrchu lze očekávat, že se na tkanině bude usazovat prach a postupem času pravděpodobně získá jistou patinu od přirozené mastnoty těla.

Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní část mušlí je obložena silně polstrovanými náušníky z paměťové pěny, které jsou potaženy jemnou sametovou látkou. Ve spodní části mušlí najdeme otvor s konektorem pro připojení 3,5mm jacku signálového kabelu.

Samotný kabel má délku 3m a je opletený, což zaručuje dlouhou trvanlivost. Na škodu je z mého pohledu pouze absence bajonetové pojistky na zasouvané koncovce a také chybějící vizuální rozlišení pravého a levého sluchátka / kabelu – písmenka R a L, která jsou reliéfně vytlačena na kabelu i sluchátkách jsou opravdu malá a velmi nenápadná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V balení najdete kabely hned dva, oba shodné délky i materiálu, rozdíl je pouze v tom, že jeden je určen pro symetrické zapojení sluchátek, kdežto druhý je určen pro klasické použití s většinou zařízení. Dále je v balení redukce 3,5–6,3 mm jack a v neposlední řadě také ochranný obal z jemné látky.

Konstrukce i zpracování je zde zkrátka na jedničku, a to z pohledu designu i použitých materiálů. Snad jedinou výtku bych měl k zakončení koženého obšití u pohyblivé části hlavového mostu. Vzhledem k pořizovací ceně a celkovému luxusnímu dojmu by bylo vhodné dávat při výrobě pozor i na takovéto detaily, ačkoli nijak neovlivňuje funkčnost, z estetického hlediska se jedná o přešlap.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort

Jedním slovem perfektní. Osobně mívám problém s velkými sluchátky, která mají kulatý tvar mušlí. Vzhledem k malému obvodu hlavy totiž zápasím s pohodlným usazením a obvykle se dostávám do situace, kdy mi spodní okraj mušle tlačí pod uchem na svaly čelisti. 

V tomto případě tomu tak ale není a připisuji to zejména konstrukci se zdvojeným halvovým mostem – která má sice dostatečný, ale přesto velmi jemný přítlak – v kombinaci s materiálem náušníků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při celodenním poslechu u práce sluchátka žádným způsobem neobtěžují, netlačí ani nepadají. Pohodlnou pozici na hlavě si najdete poměrně rychle a pohodlné náušníky vaše uši obejmou jako vlněná deka. Dostatečná je o hloubka náušníků, takže nehrozí dotek ušního boltce s vnitřní stranou. Vzhledem k otevřené konstrukci nehrozí ani zvýšen pocení uší.

Klepněte pro větší obrázek

I přes velké rozměry dané použitým měničem, jsou sluchátka velmi komfortní a nebudete je na hlavě cítit ani po delším poslechu. V tomto směru Philips Fidelio X3 jednoznačně bodují i ve srovnání s dražší konkurencí.

Hudební projev

O reprodukci zvuku se u Fidelio X3 starají dva neodymové měniče průměru 50 mm, které jsou nakloněny v úhlu 15° pro přirozenější směrování k uchu, jejich frekvenční rozsah je 5–40 000 Hz, a plní tak standard Hi-Res. Výrobce pak slibuje neutrální zvuk s čistou reprodukcí. Na rozdíl od většiny marketingových slibů však v tomto směru nijak zásadně nepřehání.

Zvuk je totiž excelentní, hned při prvním poslechu velmi příjemně překvapí šířka a objem prostoru, který zvládnou vykreslit. Podání prostoru je zde velmi dobré a patří k tomu nejlepšímu v dané třídě, při srovnání s kvalitními studiovými modely sluchátek, která mají obvykle podání prostoru nejlepší, se rozhodně nemusí stydět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkově je projev čistý, zvuk je příjemně hladký s teplým podáním, na rozdíl od syntetičtějšího projevu některých modelů vyšší třídy. Jednotlivá pásma jsou skvěle naladěna do souznícího celku, kde není zbytečně líbivě upřednostňováno některé pásmo. Projev tedy rozhodně není zábavný ve smyslu nabasovaných sluchátek, je neutrální s pěkným podáním a zastoupením všech kmitočtů, takže si nahrávky vychutnají i náročnější posluchači.

Basy jsou zde přesné, rychlé a dobře čitelné i u velmi nízkých frekvencí, rušivé zázněje byste zde hledali marně. Výrazné subbasy bez problémů zahrají a uslyšíte je, ovšem jinak než u mainstreamové produkce – zde totiž netvoří velkou hlučnou kouli vespod, ale naopak doplňují celé pásmo a jsou zřetelné. Střední pásmo reprodukují Fidelia X3 také na velmi dobré úrovni s jasným přednesem, v případě výšek je to stejné.

Vzhledem k velikosti měničů je třeba počítat s tím, že sluchátka potřebují dostatečně výkonný zdroj zvuku, který je dokáže vybudit a rozkmitat. Rozhodně to tedy nebude jakýkoliv smartphone, své místo mají sluchátka zejména v rámci domácího poslechu, ideálně prostřednictvím komponentové sestavy nebo sluchátkového zesilovače. V kombinaci s notebookem vás však také nezklamou, rozhodně se ochudíte o plnější zážitek z reprodukce s větší energií a dynamikou.

Verdikt

Philips Fidelio X3 jsou velmi povedená sluchátka po všech stránkách, moderní a jednoduchý design s využitím kvalitních materiálů je doplněn velmi dobrým hudebním projevem se značnou dávkou neutrálnosti.

Z hlediska pohodlí asi budou sluchátka vyhovovat každému, díky konstrukci s dvojicí halvových mostů totiž nabídnou optimální přítlak i rozložení váhy nezávisle na velikosti hlavy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvukově pak sluchátka uspokojí náročné posluchače i audiofily, kteří si potrpí na přesnou ale zároveň živou a energickou reprodukci. Pro někoho mohou být maximem, které dokáže ocenit a docenit, pro jiného pak vstupní bránou do světa high-endu. Ať tak či tak koupí těchto sluchátek podle mého názoru rozhodně neprohloupíte, samozřejmě za předpokladu, že hledáte pohodlné „papuče“ pro domácí poslech, které vám zprostředkují kvalitní hudební zážitek.

Diskutabilní zde může být cena – výrobcem doporučená je 9 799 Kč, aktuálně se však v českých obchodech dají najít už za cenu do 8 500 Kč a pokud se podíváme na zahraniční obchody, jsou sluchátka dostupná od cca 260 USD.

Philips Fidelio X3

Cena: 9 799 Kč

 • konstrukce: circumaurální sluchátka otevřené konstrukce
 • přenos signálu: kabel
 • měniče: 50 mm
 • frekvenční rozsah: 5–40 000 Hz
 • citlivost: 100 dB při 1mW
 • impedance: 30 Ohm
 • hmotnost: 380 g
 • rozměry: 230 × 190 × 110 mm
 • barva: černá + šedá
 • příslušenství: 2× audiokabel 3 m, redukce na 6,3 jack, ochranný pytlík

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Recenze, Philips, Hi-Fi systémy na Heureka.cz