Philips HTS 6100: test surround systému

1. října 2008
TWEET SDÍLET
Prostorový zvuk pro domácí kino nabízí stylový a instalačně jednoduchý systém Philips s vestavěným DVD přehrávačem. Jaký je?

Tato zařízení se začínají významněji hlásit o své místo na trhu. Zda-li jim bude budoucnost nakloněna a jak je to u nich s kvalitou zvuku, by mohl napovědět tento test.

Podobné systémy samozřejmě existují již delší dobu, ale spíše se o nich četlo, než aby je někdo slyšel či vlastnil. Poslední dobou se však z předražených předchůdců putujících maximálně po výstavách, vyklubaly výrobky s relativně příjemnou a hlavně běžným spotřebitelem akceptovatelnou cenou. Dá se tedy předpokládat, pokud už se tak nestalo, že zanedlouho by neměly chybět v nabídce žádného výrobce.

Ambilight, Ambisound & spol…

Zřejmě na základě úspěchu firemní technologie Ambilight, která se stala pomalu synonymem podsvětlení v oblasti audio/video nyní Philips přichází s prostorovým zvukovým systémem nazvaným Ambisound (škoda to nevyužít že?). Dle výrobce je zde vytvářen prostorový zvuk z jedné reprosoustavy kombinovaným efektem psychoakustických jevů, zpracování polí a zakřivením soustav s více měniči. V podstatě jde o jeden z druhů dynamické změny fáze jednotlivých složek akustického spektra, kdy se pomocí složitých algoritmů vypočítávají v reálném čase efektové signály pro jednotlivé reproduktory integrované v hlavní jednotce vytvářející potřebné prostorové simulace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U námi testovaného přístroje je prostorový zvuk vyzařován z hlavní jednotky prostřednictvím série osmi malých měničů instalovaných na zakřivené ozvučnici ukryté za kovovou průzvučnou mřížkou a vše podpořeno basovým základem ze subwooferu. Ten tvoří korpus z MDF desek nesoucí 16,5 cm basový měnič a je zde integrován také výkonový zesilovač pro všechny reproduktory, což umožnilo konstrukčně jednodušší a celkově lehčí hlavní jednotku. Celý systém pracuje s klasickými dekodéry prostorového zvuku DTS, Dolby Digital a Dolby Pro Logic II. Samozřejmostí je též režim stereo, ale ve finále je vše zastřešeno systémem Ambisound, který z uvedených dekodérů přebírá informaci o prostoru a vytváří konečný efekt.

Poctivé zpracování

Na zadní straně subwooferu je vyveden dvoužilový multikabel jednak pro signál do hlavní jednotky a zpět (audiovstupy jsou totiž na obou komponentech) a zároveň pro napájení reproduktorů hlavní jednotky, zakončený speciálními konektory nedovolující jiné nežli správné zapojení. Netradičně zde naleznete i vstup pro FM anténu, digitální koaxiální vstup a dva analogové stereo vstupy cinch, většina elektroniky je totiž v subwooferu a se základní jednotkou se pouze komunikuje. Ve spodní části je patrný ventilátor chlazení, který musím velmi pochválit, přestože během testu běžel poměrně často, neslyšeli jsme jej ani při velmi nízké hlasitosti – je naprosto nehlučný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Necelý metr dlouhá hlavní jednotka je osazena po čtyřech měničích na každé straně na mírně zakřivené ploše, což lze vidět pohledem přes kovovou mřížku. Centrálně umístěná vertikální mechanika se po celou dobu testu chovala na jedničku, příkladně svižná, ale zároveň tichá, přičemž zvláštní pochvalu zaslouží načítání i velmi silně poškozených médií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osobně si asi nikdy nezvyknu na přímé nasazování médií na vodící trn svislých mechanik – je to ovšem individuální záležitost. Motoricky poháněná luxusní dvířka z kouřového skla elegantně odjíždějící stranou také překrývají decentní a elegantní dvouřádkový osmisegmentový display.

Místo určení – domácí kino

Při prvním zapnutí se na obrazovce aktivuje anglické menu s průvodcem pro rychlé nastavení, kde budete v několika jednoduchých krocích s výstižnými obrázky dotázáni na umístění v prostoru (vzdálenost systému,výška, poloha vůči stěnám atd.) Celá procedura trvá sotva pár minut, takže s instalací by neměl mít problém díky zmíněným obrázkům ani naprostý laik včetně slušného zvukového výsledku hned napoprvé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně máte k dispozici subwooferu i digitální vstup zvuku pro externí zdroj signálu (např. TV či satelit)

Na čem jsme testovali

K testu byl použit DVD disk s DTS zvukovými ukázkami a DTS koncert Phila Collinse, dále se poslouchaly CD se skladbami Lucie Bílé a Luciana Pavarottiho. Pro zjištění kompatibility s alternativními kompresními formáty posloužil testovací disk MP3 v kvalitě 192 kbps doplněný o CD s ukázkami DivX a fotografiemi ve formátu JPEG. Pro otestování vstupu pro přenosná audiozařízení byl použit mp3 přehrávač iPod nano.

Prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Režimy kina doslova omráčí dokonale hutnými „kinovými“ dialogy a občas se lze dočkat i velmi věrohodného zadního efektu, nicméně ke klasice v podobě fyzicky přítomných reprosoustav za hlavou má takový zvuk poměrně daleko. S chutí a zaujetím jsem si poslechnul pár koncertů s DTS zvukem, ale po přepnutí na klasický stereo režim nastane mírné vystřízlivění. Co chvíli hledáte korekce, zvuk je totiž někdy až velmi líbivě zaobalen v hávu ekvalizací a je tzv. trvale nadupaný. To, co se výborně hodí pro zvukové vykreslení filmové scény, méně již vyhovuje klasickému náročnějšímu stereofonnímu poslechu – zde ale dlužno dodat, že pro klasické stereo není skutečně systém primárně určen.

Vybavení

Jako nadstandard lze velmi kladně ohodnotit vybavení bočním USB slotem (soubory MP3, WMA, JPEG, DivX), dále je zde již běžný 3.5 mm vstup pro přenosné přehrávače a na zadní straně ještě jeden cinch stereovstup například pro zvuk z TV. Je potěšující, že ani zde se nezapomnělo se na synchronizaci zvuku, čili sladění s obrazem v případě jeho zpoždění vlivem zpracování ve videobvodech přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ovládání je dobře dostupné na horní straně, pod zadním krytem nalezete všechny potřebné konektory pro připojení televizoru, včetně HDMI.

Stoprocentně ale využijete schopnosti prezentovat obrázky současně s hudbou, pokud jsou na stejném disku či USB fotografie JPEG a hudební soubory v MP3/WMA. Mnohdy nudnou prezentaci fotek tím parádně oživíte. Celkový dojem zde však kazí příliš dlouhé načítání např. pro Full HD televizi zmenšených JPEG fotografií ze zrcadlovky, tak alespoň potěší, že testovací české titulky u DivX byly přehrány bez chybičky. Noční režim dodá dialogům větší srozumitelnost potlačením dynamiky při tišším poslechu, zatímco jas displeje můžete ztlumit ve třech stupních.

Na výstupu HDMI CEC rozhraní (CEC - řízení připojených zařízení) lze video převzorkovat na vyšší rozlišení (kroky 480p, 576p, 720p, 1080i až 1080p) Každopádně pro starší modely LCD či plazem zůstal zachován komponentní výstup a konektor Scart. RDS tuner (pouze název stanice) vykazoval slušné příjmové vlastnosti i na dodaný „drátek“ a pojme 40 předvoleb včetně názvu.

Elegantní řešení

Celkově vzato, ovládání přístroje by bylo na jedničku, pokud by obslužné menu bylo i v češtině, ale i tak je jednoduché a intuitivní. Výrobce pamatoval na vše a přikládá kvalitní kovovou konzoli pro upevnění na zeď, jen připojovací dráty se nejspíše vzhledem ke stísněnému prostoru budou hůře instalovat.

Pokud hledáte jednoduchý, elegantní, stylový nenápadný systém prostorového zvuku s DVD mechanikou, který umístíte přímo pod televizor, jenž zajistí úderný a efektní „filmový“ zvuk, tak Philips je dobrá volba. Drobné výhrady ke klasickému hudebnímu steroprovozu jistě jsou, avšak přihlédnu-li k zaměření přístroje (montáž a provoz pod TV), vydařenému designu a vysoké uživatelské hodnotě tohoto prostorově nenáročného řešení, tak tyhle systémy mají rozhodně o budoucnost postaráno. 

Philips HTS 6100

cena orientační 17 990 Kč 

 • produkt DVD systém pro domácí kino
 • přehrávané média / formáty CD-R/RW, DVD-R/RW a DVD+R/RW / DVD Video, Video CD/SVCD, CD audio, MP3, WMA, JPEG, DivX 3.11, DivX 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x, DivX 6.0, DivX Ultra
 • integrované dekodéry / další režimy DTS, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II / Ambisound, Stereo
 • typ reproduktorů - hl. jednotka 2× 1“ výškové kuželové, 6× 2.5“ širokopásmové reproduktory
 • subwoofer 1× 6.5“ (16,5cm) basový reproduktor
 • zvukový D/A převodník 192 kHz / 24 bit
 • celkový výstupní výkon v režimu d. kina 600 W
 • frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz / ± 3 dB
 • odstup signál / šum větší než 65 dB
 • analogové audio vstupy / výstupy 3× AUX, 1× MP3 Link, 1× Scart / 1× Scart
 • digitální audio vstupy / výstupy 1× koaxiální / -
 • video vstupy / výstupy - / 1× HDMI CEC, 1× Komponentní, 1× SCART (RGB, CVBS)
 • další konektivita HI-Seed USB (2.0) pro MP3, WMA, DivX (Ultra) a JPEG soubory
 • tuner RDS (název stanice), 40 FM stanic
 • příkon (subwoofer) 150 W
 • stand-by – normální / hluboký 3 W / 0.3 W
 • rozměry – hlavní jednotka / subwoofer (š × v × h) 958 × 163× 141 mm / 295 × 440 × 295
 • hmotnost – hlavní jednotka / subwoofer 7 / 10 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, kabel Scart, FM anténa, síťový kabel, držák na stěnu, originální a český návod

Zapůjčil

 • Philips Česká republika, Praha
 • kontakt 233 099 111, www.philips.cz
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

Témata článku: Domácí kino, Novinky, Test

Určitě si přečtěte

40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

217 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory