Philips HTS6515/12: test domácího kina 2.1

9. dubna 2009
TWEET SDÍLET
Velmi sympatický systém domácího kina v sestavě 2.1 se snaží nalákat na virtuální prostorový zvuk. Daří se mu to?

Rozvoj domácí audio a především video zábavy si již svůj největší boom odbyl, spolu s ním se na trh dostalo obrovské množství kompletních systémů domácího kina v sestavách 5.1 anebo dokonce 7.1. Dřív jsem o těchto systémech také uvažoval, nicméně postupem času se ze mne vyklubal spíše milec kvalitně reprodukované hudby než mohutných filmových efektů – i když ani těmi nepohrdnu. Druhým důvodem, proč bych si pravděpodobně sestavu 5.1 či 7.1 nepořídil je její prostorová náročnost. Rozmístění satelitů je možné prakticky v jakémkoliv bytě, nicméně předpokládám, že jejich počet by v mém případě byl zbytečně vysoký.

Ideální sestavu proto pro mne představuje systém 3.1, který by byl založen na kvalitní dvojici hlavních reproduktorů, doplněných subwooferem a středovým reproduktorem pro lepší přednes dialogů. Mimo jiné i z tohoto důvodu mne zaujala sestava Philips HTS6515/12, která ačkoliv fyzicky nabídne systém 2.1, slibuje zážitek podobný reprodukci 5.1 systému díky virtualizaci prostoru funkcí Ambisound. Pojďme se ale na sestavu podívat nejprve po stránce konstrukční.

Elegantní nenápadnost

Krabice, ve které se domácí kino prodává není zrovna malých rozměrů a už vůbec není lehká jako pírko. Po rozbalení na vás čeká dvojice reproduktorů s horizontálně umístěnými měniči, řídící jednotka systému s CD/DVD mechanikou a aktivní se zabudovaným zesilovačem, který budí respekt svojí velikostí i váhou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kompletní obsah přepravní krabice, vše sladěno nejen barvou, ale i zaoblenými hranami a rohy

Designéři Philipsu odvedli v případě tohoto systém dobrou práci, podařilo se jim namíchat povedený koktejl tradičních i novátorských linií společně se zajímavým celkovým vyzněním přístroje. Někomu mohou technicistní tvary přehrávače a jeho vysoký lesk vadit. Na druhou stranu se však jedná o kousek, který u konkurence stěží najdete a jeho provedení umožňuje jak nenápadný provoz na polici mezi knihami, tak i solitérní umístění uprostřed bílé zdi pokoje.

Satelity dostály svého jména

Reproduktory jsou vyvedeny v černém plastu s lesklou povrchovou úpravou – nejedná se však o vysoký lesk typu klavírní lak. Přední část tvoří pevně přichycená kovová krycí mřížka, která chrání před poškozením trojici 2,5" reproduktorů s širokopásmovou charakteristikou. Udávaný frekvenční rozsah je 190 Hz až 20 kHz. Poměrně překvapivá je hmotnost reproduktorů, která činí u každého z nich 1,72 kg, což je na jejich poměrně subtilní tvar nezvyklé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ačkoliv má krycí mřížka vypouklý tvar, měniče za ní jsou v jedné rovině

Podstavec reproduktoru je pevný a není možné reproduktor naklánět ve vertikálním směru, horizontálně jím pak otočíte i s podstavcem. V případě požadavku na upevnění na zeď, je nutné podstavec demontovat a nahradit jej dodávanou konzolou. Při rozmístění se mi zdálo, že reproduktory na podstavci míří mírně vzhůru, což by napovídalo jejich umístění na nízký televizní stolek. Pokud je postavíte do výšky cca 160–170 cm, není jejich přednes při sezení v křesle či na gauči tak čitelný.

Klepněte pro větší obrázek
Nápis Ambisound spolu s logem najdete na horní straně reproduktorů
Klepněte pro větší obrázek
Elegantní provedení mi připomíná někdejší reproduktory před zadní sklo automobilů...

Propojovací kabel je napevno připojen k reproduktoru, na opačném konci pak najdete nestandardní šestipinové konektory se zámkem ála ethernetový kabel, které se pohodlně zakousnou do připravených zdířek na subwooferu. Jejich špatné zapojení je díky tvaru prakticky nemožné, nevýhodou je samozřejmě nemožnost samoopravy v případě poškození. Pro lepší orientaci je pravý reproduktor zakončen červeným a levý pak bílým konektorem. Délka kabelu patří k lepšímu průměru, rozestavění cca dva až tři metry od subwooferu nebude problémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hrombedna jak se patří

Subwoofer je vyroben z dřevotřísky o tloušťce kolem jednoho centimetru a stojí na dřevěném podstavci, který usnadňuje chlazení zesilovače umístěného ve spodní části. Při rozměrech 29,5 × 29,5 × 44 centimetrů váží celých 9,5 kg. Měnič hlubokých frekvencí je nasměrován dozadu nad konektory zesilovače, stejným směrem míří i výdech bassreflexové trubky. Průměr použitého měniče je 6 a 1/2", jeho frekvenční rozsah výrobce udává v rozmezí 50 až 200 Hz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve spodní části je perforovaný krycí plech, který usnadňuje odvětrávání vestavěného zesilovače

Samotný měnič, je zakryt tenkou tkaninou, která je natažena přes dvě třetiny plochy zadní strany basové jednotky. Kolem basreflexového nátrubku je tkanina začištěna a nikde nejsou zřetelné přebývající či chybějící části. Spodní třetina bedny je vyčleněna zesilovací jednotce, v levé části je výdech větráku, vedle něj pak všechny konektory. Samotný větrák si zaslouží pochvalu díky svému bezhlučnému provozu, otázkou je jak tomu bude za několik měsíců, kdy se lopatky zanesou prachem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Umístění zesilovače ve spodní části je praktické především pro lepší stabilitu, negativem je pouze vynucená ztráta délka propojovacích kabelů, neboť subwoofer obvykle stojí na zemi dále od satelitů a centrální jednotky

Konektorové vybavení je poměrně skoupé, nicméně v případě wooferu se jedná pouze o část přípojných míst. Vedle větráku najdeme dvojici zásuvek pro připojení reproduktorů, digitální koaxiální vstup, anténu pro příjem FM, dvě dvojice konektorů CINCH pro vstup externího zdroje zvuku, konektor pro napájecí kabel a hlavní propojovací kabel, který je opět ukončen nestandardním jedenáctipinovým konektorem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo kompletní konektorová výbava zesilovače, vpravo koncovka multifunkčního kabelu k propojení s centrální jednotkou

Na stěnu i na polici

Hlavní řídící jednotkou celého systému domácího kina je samozřejmě přehrávač médií s ovládacími tlačítky a příslušným dálkovým ovládáním. Samotný přehrávač zaujme již na první pohled nejen svým vnějším provedením ve stříbrné barvě s černým lesklým čelem, ale především velmi nízkým profilem, který má klínovitý tvar, rozšiřující se směrem dozadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čisté linie v kombinaci s lesklým povrchem jsou ideální pro technicistní uživatele

Na spodní straně přehrávače najdeme zbývající konektorové vybavení, není však hned vidět, neboť je důmyslně ukryto pod ochranným krytem (jeho odklopení může být na první pokus komplikovanější – přístup ke konektorům je sice zezadu, jejich umístěn je však boční). Najdeme zde vstup pro hlavní propojovací kabel se subwooferem, HDMI a komponentní výstup, vstup pro audio signál z televize a jeden konektor SCART. Na boční straně je pak umístěn mp3 link (linkový vstup) a rozhraní USB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odklopení krytu konektorů je ve své podstatě jednoduché, jen je třeba to alespoň jednou vyzkoušet a zjistit jak na to

Všimněte si na zadní straně přehrávače dvou podélných prolisů, jejich funkcí je přidržovat na místě podstavec, na který je možní celý přehrávač umístit. S jeho pomocí se zadní část zvedne mírně vzhůru a zlepší se nejen čitelnost displeje v pravé polovině, ale především popisky ovládacích tlačítek. Součástí balení je také konzola, kterou můžete přišroubovat na zadní stranu přehrávače a poté ji uchytit na zmíněný podstavec, připevněný ke zdi. Poměrně jednoduchým úkonem tak dostanete nástěnný přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V levé části zadní stěny vidíte díru pro vývod připojených kabelů, vpravo pak detail umístění USB a linkového vstupu

Ovládacích prvků je na samotném přehrávači velmi málo, najdete zde pouze hlavní vypínač, ovládání hlasitosti, tlačítko spuštění/pauzy, volbu zdroje zvuku (obrazu) a také tlačítko pro otevření CD/DVD jednotky.

Klepněte pro větší obrázek

Dvířka diskového prostoru jsou ovládána elektronicky a celá se vysouvají nad úroveň čelní strany, uvnitř tudíž najdete klasický systém uchycení disku, tak jak jej známe z tenkých notebookových mechanik. Okruží kolem mechaniky je podsvíceno tenkým pruhem modrého světla, stejně tak i tlačítka (vyjma hlavního vypínače, který má červenou barvu). V pravém dolním rohu se při aktivaci funkce Ambisound rozsvítí malé logo.

Displej je dvouřádkový a zobrazuje pouze základní informace, jako je hlasitost, název přehrávané skladby, její číslo, či zvolený zdroj zvuku. K procházení složek s hudbou ve formátu mp3 je již nedostatečný. Jeho podsvícení není rušivé a je možné jej ztlumit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání patří mezi lepší průměr, každé tlačítko zde má jednu funkci, takže se při ovládání neztratíte ve změti popisků, jako u jiných zařízení. Také uspořádání je vcelku dobře vyřešeno a tvar padne pohodlně do ruky, mimo jiné i díky dobrému vyvážení. Tlačítka jsou gumová a jejich stisk je přesný – sklouznutí prstu či nutnost opakovaného stisknutí tedy nehrozí. Jediným nedostatkem, se kterým jsem se setkal je funkce posuvu vpřed při zachování přehrávání skladby, po stisknutí kruhového tlačítka vpravo se rychlost přehrávání násobí dvěma, dokud nestisknete opět play. U většiny zařízení postačí pustit tlačítko a začne přehrávání standardní rychlostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zapoj a nastav!

Hned po zapojení všech částí domácího kina a zapnutí televizoru vás přivítá úvodní obrazovka s výběrem základního nastavení. Jako první budete vyzvání k výběru jazyk OSD menu, čeština bohužel není k dispozici, takže se musíte spokojit s angličtinou či jiným jazykem, který ovládáte.

Další záložka po základním nastavení slouží k nastavení parametrů zvuku, kde jsou tři položky – Ambisound, HDMI Audio a Night Mode. Nejdůležitější je první volba, kde specifikujete akustiku místnosti (dřevo/beton nebo open space/koberce), rozmístění reproduktorů v místnosti (v rohu, ve středu, blízko pravé zdi, blízko levé zdi), vzdálenost mezi satelity (do 2 m, 2–3 m, více jak 3 m) a posledním parametrem je vzdálenost posluchače od reproduktorů (stejné možnosti jako u předchozí volby). V dalším nastavení pak specifikujete například připojené zdroje zvuku do jednotlivých vstupů, korekce obrazu, zapnutí vypnutí funkce progressive scan a další.

Přehrávač si poradí se všemi běžnými formáty disků (DVD Video, DVD RW, DVD R, DVD+R DL, CD RW, CD R, Audio CD, Video CD, Super Video CD), samozřejmostí je pak přehrávání mp3 a DivX souborů. Podle výrobce je jediným omezením velikost DivX souboru, která nesmí přesáhnout 4GB. Při testování zvládl přehrávač prakticky všechny formáty DivX souborů, vyjma vysokého bitrate nad 12 000 kbps.

Při zobrazení titulků zvládne přehrávač čtyři řádky nad sebou s maximální délkou 41 znaků na řádek, výrobce uvádí 45 znaků. Při přehrávání DVD videa byly titulky zobrazeny samozřejmě vždy korektně, avšak při přehrávání DivX videa s titulky (jedno zda formát sub či srt) docházelo v 90 % případů ke špatnému zobrazení českých znaků (především ž, š, č). Pokud zvažujete nákup, pak lze jen doporučit vyzkoušení přehrávání vlastních filmů s titulky přímo v prodejně, kde odhalíte případné nedostatky – možnost přehrávat filmy prostřednictvím USB rozhraní vám tuto zkoušku jen usnadní (tahle rada se týká ale nákupu jakéhokoliv přístroje).

Efekty nad hudbou

A jak vlastně domácí kino hraje a komu přinese kýžený požitek? Podobně jako u většiny těchto AIO zařízení, je nutné udělat větší či menší kompromis. V případě zařízení, u kterého se navíc předpokládá primární využití jako domácí kino a až v druhém sledu je poslech hudby, je jasné, jakou cestou se výrobce vydá.

Ani v tomto případě tomu tedy není jinak, pokud bych měl shrnout zvukový projev jednou větou, pak je jistě věrohodný při sledování filmů, kde navodí tu správnou zvukovou kulisu, avšak pro poslech hudby prakticky všech žánrů (snad s výjimkou elektronické hudby) je systém nevhodný.

V nastavení přístroje najdete celkem šest přednastavených ekvalizačních módů, rozdíly mezi nimi objektivně jsou avšak subjektivní poslech nerozliší ani u jednoho z nich výrazné zlepšení podání zvuku. Nastavit můžete také míru zastoupení basů a výšek v celkovém zvukovém spektru, a to hned v několika krocích – celkovému projevu pomůže mírné přidání basů i výšek, kdy se zvuk alespoň trochu pročistí.

Rozsah hlasitosti je dostatečný, zvuk je nezkreslený jak při nízkém úrovni tak i při vyšší (ještě snesitelné) úrovni hlasitosti. Celkem je možné volit hlasitost ve 40 krocích, pro běžný poslech postačí úroveň 9–15, při nastavení na 25 již dochází k mírnému zkreslení basů i středů a zvuk se výrazněji slévají do jedné valící se hmoty.

Při poslechu hudby je zvuk plochý, bez prostorovosti a aktivace virtuálního prostorového efektu mu prakticky nic nepřidá, spíše vytáhne středové frekvence a zbytek pásma odstrčí do pozadí. Naopak při sledování filmů, kde je přeci jen více dialogů a ruchů je prostorový efekt znatelnější a smysluplnější. Při srovnání se systémem 5.1 však pokulhává, věřte tedy, že Ambisound opravdu neumí zázraky.

Ačkoliv je subwoofer úctyhodných rozměrů, chybý celému zvukovému spektru šťáva a správný kopanec právě v oblasti basů, především pak nejnižších basů. Nepříjemnou vlastností je neustálé přerušování zvuku nejen při přepínání ekvalizačních módů či aktivaci prostorového zvuku, ale dokonce i při korekci basů a výšek.

Pokud hodláte využívat sestavu častěji pro poslech hudby, pak se raději porozhlédněte v jiných vodách. Řada mikrosystémů, které umí přehrávat DVD a DivX splní stejnou službu, se pro poslech hudby hodí lépe (v případě, že se neobejdete bez hrombedny, hledejte mikrosystém s výstupem pro subwoofer). Domácí kino Philips HTS6515/12 uspokojí především milovníky filmů, kteří zároveň hledají neotřelý a moderní design systému. Zde poslouží prostorově nenáročné designové domácí kino Philips velmi dobře.

Philips HTS6515/12 domácí kino 2.1

Orientační cena: 9 900 Kč

 • přehrávaná média: CD-R/RW, DVD-R/RW a DVD+R/RW / DVD Video, Video CD/SVCD, CD audio, MP3, WMA, JPEG, DivX 3.11, DivX 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x, DivX 6.0, DivX Ultra
 • integrované dekodéry / další režimy: DTS, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II / Ambisound, Stereo
 • reproduktor: 3× 2,5" širokopásmové měniče, 190 Hz – 20 kHz
 • subwoofer: 1× 6 a 1/2" basový měnič 50–200 Hz
 • zvukový D/A převodník: 192 kHz/24 bit
 • celkový výstupní výkon v režimu domácího kina: 600 W
 • frekvenční rozsah zesilovače: 150 Hz – 18 kHz/± 3 dB
 • odstup signál/šum: větší než 65 dB
 • analogové audio vstupy: 3× AUX, 1× MP3 Link, 1× Scart
 • digitální audio vstupy: 1× koaxiální
 • video výstup: 1× HDMI CEC, 1× Komponentní, 1× SCART (RGB, CVBS)
 • další konektivita: HI-Seed USB (2.0) pro MP3, WMA, DivX (Ultra) a JPEG soubory
 • tuner: RDS (název stanice), 40 FM stanic
 • příkon (subwoofer se zesilovačem): 150 W
 • rozměry a hmotnost hlavní jednotky: 419 × 48 × 214 mm, 1,7 kg
 • rozměry a hmotnost reproduktorů: 335,5 × 113 × 128,5 mm, 1,72 kg
 • rozměry a hmotnost subwooferu: 295 × 440 × 295 mm, 9,5 kg
 • příslušenství: dálkový ovladač, kabel Scart, FM anténa, síťový kabel, držáky na stěnu, čistící utěrka

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Domácí kina na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály