25
Fotogalerie

Philips: nové LCD televizory pro rok 2010

LED podsvícení tří typů, vylepšené zpracování obrazu, internetová televize či připojení přes Wi-Fi – to jsou jen některé novinky.

Jestliže v dnešním světě lze označit některého výrobce za evropskou firmu, pak je to určitě Philips. Letos společnost nezahálela, dá se říci, že z nových modelů si bude moci vybrat opravu každý. I ti nejnáročnější. V článku se podíváme co je nového, jaké funkce naleznete v nových modelových řadách a co vše vám nové modely nabídnou.

Čím se vždy Philips odlišoval od jiných výrobců, byla snaha přinášet něco, co jiní výrobci nemají. Zde stojí za zmínku nejen loni uvedený LCD televizor formátu 21:9, ale zejména Ambilight. Většina zasvěcených ví, že jde o podsvětlení televizoru, které je umístěno na zadní straně, u některých modelů jen po stranách, u vyšších modelů i horním rámu.

DSC_4534.jpg

Ambilight pro každého a všude?

Přestože se možná některým toto „rozšíření obrazu“ zdá zbytečné, převážná většina majitelů televizorů Philips si to nemyslí. Dle průzkumu 80 % z nich je s Ambilightem nadmíru spokojeno, když k tomu přičteme dalších 17 % majitelů, kteří považují tuto funkci jen za „dobrou“, nelze se divit, že 81 % současných majitelů televizorů Philips je rozhodnuto opět koupit stejnou značku. Díky této „specialitě“ se může Philips chlubit zákaznickou věrností, jaké pravděpodobně nedosahuje žádný jiný výrobce televizorů.

DSC_4425.jpg
Rozmístění a počet osvětlovacích těles u jednotlivých sérii
DSC_4461.jpg DSC_4462.jpg DSC_4443.jpg
Úprava barvy podsvětlení v praxi

V roce 2010 Ambilight naleznete v modelových řadách 7000, 8000, 9000, Cinema 21:9 a samozřejmě Aurea. Novinkou je ale letos možnost individuálního nastavení dle barvy stěny za televizorem, a díky tomu i u barevné stěny dosáhne divák stejného zážitku, jako u bílého pozadí. Mezi vylepšení patří také lepší, přesnější a rychlejší nastavení barev. Přínosem Ambilightu samozřejmě není jen „rozšíření“ obrazu, ale i menší únava očí za tmy a lepší subjektivní vnímání barev (a zejména černé) na LCD panelu.

Ostřejší, plynulejší, barevnější, kontrastnější

Už u loňských vyšších modelů bylo zpracování obrazu televizorů Philips výborné. Letos jde firma ještě dál. U plochých televizorů nové majitele rozladí zejména rozmazaný obraz. Proto se i u nejlevnějšího modelu zaměřil výrobce právě na ostrost obrazu (základní série 3000), u vyšších modelů pak postupně přidává plynulejší obraz (série 5000), vylepšené podání barev (série 7000) a u dvou nejvyšších řad (8000 a 9000) je navíc zapracováno vylepšování kontrastu.

 DSC_4428.jpgDSC_4426.jpg
Seznam nových funkcí, frekvencí a vylepšení u modelů 2010, seznam úprav obrazu a jejich důležitosti pro dobrý dojem z obrazu

Když už jsme u barev, tak jednou z opravdu přínosných vlastností televizorů Philips je výborná funkce uživatelského nastavení obrazu, kdy při prvním zapnutí po přinesení televizoru domů si pomocí série ukázkových fotografií nastavíte obraz přesně dle vlastní chuti. Na základě osobních zkušeností mohu potvrdit, že pokud máte trochu v oku správné nastavení obrazu pro filmy, tak výsledek téměř odpovídá požadovanému ideálu bez dalších potřebných měření či kalibrace.

LED posvícení pro každého?

Co je u jednotlivých sérií letos nové? Už loňský rok ukázal, že LED podsvícení je nejen populární a nabízí obrazové výhody, ale zaručí i podstatně nižší spotřebu. Klasické CCFL podsvícení naleznete letos jen u základní řady 3000. Řada 5000 bude mít přímé podsvícení 128 svítícími diodami, samozřejmě bez možnosti lokálně vypnout jen některé LED. Vyšší řada 7000 a 8000 bude mít podsvícení LED také, ale diody budou umístěné nahoře a dole (edge). Díky tomu televizory budou jen 1 cm tenké.

DSC_4468.jpg DSC_4471.jpg DSC_4481.jpg
Rozdíly mezi LED podsvětlením u jednotlivých modelů

Nejvyšší řada 9000 bude používat nejkvalitnější přímé podsvícení pomocí 1792 LED, přičemž ty budou rozděleny do 224 zón, jejichž intenzitu lze samostatně řídit. V této souvislosti stojí za zmínku nejen možnost LED ztlumit, ale také zjasnit – to umožní v jasnějších místech, jako je například východ slunce, dosáhnout i mimořádně vysokého jasu 1000 nit. V přepočtu na tolik populární číslo udávající kontrast uvádí výrobce hodnotu 10 000 000:1. Je nutno přiznat, že přímé srovnávací testy při prezentaci nevyšší série 9000 ukazovaly, že řízení podsvětlení (a tím pádem podání černé) je opravdu špičkové.

Ostřejší a plynulejší

Základními změnami u modelových řad je také navýšení obrazových frekvencí. I levnější řada 5000 nabídne 100 Hz, u řady 8000 bude už 200 Hz frekvence, u nejvyšší řady 9000 dostanou ti nejnáročnější 400 Hz. Pro detailisty dodávám, že LED podsvícení není pulzní, jako u některé konkurence, ale statické, za což také patří Philipsu pochvala.

DSC_4474.jpg DSC_4484.jpg
Rozdíl mezi 200 Hz a 400 Hz zpracováním obrazu, způsoby vytváření
plynulejšího a ostřejšího obrazu

Philips ale zapracoval nejen na frekvenci, ale na zpracování obrazu. Zaostřený je nejen obraz, ale také dopočítané mezisnímky, takže i rychlé pohyby jsou perfektně ostré, což bylo názorně předvedeno na náročném testovacím snímku.

DSC_4478.jpg

Podstatné vylepšení se týká také odstranění „halo“ efektu, kdy nedochází k chybám obrazu na hraně pohybujícího se objektu. Praktické ukázky zatím naznačily, že ve zpracování obrazu i letos patří Philips k absolutní špičce.

DSC_4473.jpg DSC_4479.jpg
Pomocníkem zvyšujícím kvalitu obrazu je i funkce Super Resolution. Ta bude dle modelových řad dvojí, SD a HD, přičemž výsledkem bude vylepšení videí s horší kvalitou (vysoká komprese, malý datový tok, šum, artefakty) nejen z internetových zdrojů

Obrázky i filmy z internetu i PC

Propojení s internetem je u nejnovějších televizorů téměř samozřejmostí, nejinak bude tomu i zde. Nicméně Philips nabídne (dle lokální nabídky) i možnost přímého půjčování videí přes internet, opožděné sledování televizních pořadů, které některé televizní stanice na internetu nabízejí. Nechybí ani klasické malé aplikace (widgety), které informují o novinkách, aktuálním počasí, atd.

nettv_vod_film2home_image.jpg DSC_4441.jpg DSC_4457.jpg DSC_4453.jpg  

S tím souvisí i zcela nový designově zpracovaný ovladač, který letos bude Philips k televizorům dodávat, a který by měl nabídnout jednodušší a intuitivnější ovládání televizoru a přidaných funkcí.

Připojení k síti bude moci být jak drátové, tak bezdrátové (u sérii 7000 a 8000 pomocí Wi-Fi USB adaptétu). Přes síť bude také možno přistupovat k obsahu na lokálních počítačích pomocí DLNA 1.5, HDMI pak povýší na verzi 1.4. Možnost nahrávat pořady na připojený USB flash disk Philips nenabídne.

DSC_4434.jpg DSC_4436.jpg
Seznam novinek v NET TV a v možnostech propojení

Co je asi nejzajímavější, tak bude možnost přímého bezdrátového propojení s notebookem přes Wi-Fi a bezdrátově posílat obraz i zvuk z NTB přímo na televizor. Naprosto jednoduše si tak zájemci mohou prohlížet fotografie na velké obrazovce, o sledování filmů ani nemluvě. Předváděné propojení fungovalo naprosto bez problémů, kvalita obrazu byla velmi dobrá, na další testy v praxi se ale těšíme.

3D, design a sety s domácím kinem

Třetí rozměr začíná vládnout světu domácího kina, a tak u vyšších modelů (viz obr.) by se od podzimu měla nabízet možnosti dokoupit aktivní 3D brýle, IR vysílač a upgrade softwaru. Díky tomu se pak televizor promění v 3D kino.

DSC_4493.jpg DSC_4494.jpg
3D rozšíření a seznam modelů, které budete moci o 3D rozšířit

Zajímavostí letošních modelů je také stejný základní design všech řad. Modely se pak budou lišit ovládacími prvky, materiálem, drobnými designovými odlišnostmi, nicméně vzhled televizorů Philips bude nezaměnitelný s produkty jiných firem.

DSC_4448.jpg DSC_4455.jpg

A protože se stále častěji pořizuje kompletní domácí kino (protože velký obraz vyžaduje i velký zvuk), každá modelová řada bude míst svůj designově shodný a cenově odpovídající set, kterým bude zájemce moci televizor doplnit.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud