Philips PB 9001/12: přehrávač HD filmů nejen na cesty (test)

24. června 2011
TWEET SDÍLET
Přenosný DVD/BD přehrávač zvládne zabavit děti na cestách, doma zároveň poslouží i jako kvalitní stolní přehrávač. A filmy či seriály uložené na USB umí samozřejmě také.

Také přemýšlíte, jak přežít co nejklidněji cestu autem na místo konání dovolené? Vy za volantem, vedle nervózní manželka a na zadních sedadlech dvě neposedné ratolesti. Co takhle vyzkoušet zábavu v podobě oblíbeného filmu, pohádky, či seriálu puštěného na přenosném přehrávači Blu-ray disků? V redakci jsme měli možnost otestovat úplnou novinku, přenosný DVD/BD přehrávač Philips, který se v obchodech má objevit na přelomu července a srpna. Podíváme se, kolik zábavy nabídne.

Design, rozměry a základní přehled

Přístroj je kompaktních rozměrů (240 x 45 x 203 mm) s 9“ (22,9cm) matným širokoúhlým displejem v rozlišení 800x480 bodů. Tento je možno zcela naklopit, tudíž je se spodní částí vlastně v rovině. Černo-stříbrno-šedé barevné provedení mu sluší, stejně tak i zaoblení hran. Kromě překvapení v podobě možnosti přehrávat Blu-ray disky, vám umožní prezentovat videa na DVD, nebo USB a to v několika formátech včetně DivX a MKV. Přehraje i obrázky/fotky, nebo hudbu z CD. Nezalekne se ani komprimovaného zvuku v MP3, WMA.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Na přední části, lépe řečeno na čelní spodní části, naleznete indikátor stavu napájení/nabíjení. Tento, v případě, že přehrávač nabíjíte za vypnutého stavu, indikuje i plné nabití akumulátoru a to svým zhasnutím. Hned vedle něj je IR přijímač dálkového ovládání.

Jestliže se zaměříte na levou spodní část, objevíte několik vstupů a výstupů. Kromě nezbytného HDMI, který umožní tento stroj využít i jako klasický stolní DVD/BD přehrávač pro „velkou“ LCD, nebo plazmovou TV, je zde i USB port pro připojení externího disku, nebo flash disku.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelé starších typů TV, tedy tzv. CRTček, nemusejí být smutní. Přenosný Philips má totiž AV výstup jack, kdy za použití přiložené redukce (jack/3xcinch) docílíte možnosti přístroj připojit například na cinch konektory TV. Chytrou se zdá být i varianta přímo připojit dvojici sluchátek, například pro dvě děti na zadním sedadle auta. Vše výše uvedené doplňuje konektor LAN pro připojení k síti (využití u Blu-ray disků – funkce BD-LIVE).

Po otevření víka stroje se dostanete konečně k možnosti vložit disk, prohlédnout jeho obsah na displeji a také spatříte ovládací tlačítka. Pozor – hlavní vypínač zde nehledejte. Jeho posuvná verze se nachází ve spodní části přístroje. Kousek od něj je i vstup vzduchu, kdy nucený oběh zajišťuje osazený ventilátor. Tento o sobě občas dává vědět. „Výfuk“ vidno na zadní straně.

 

Obraz - všeobecně

Při testování obrazové stránky jsem se zaměřil zvláště na prezentaci přímo na interním displeji, externí televizor připojený přes HDMI konektor poskytuje standardně výborný obraz. Nicméně přehrávání na cestách, to je hlavní poslání přenosného a mobilního PB9001.

Jestliže vás zajímá kvalita podsvícení, která je často přetřásaným tématem u „dospělých“ zobrazovačů, pak zde pokulhává. Zvláště v krajích je vidět vyšší svit, plošně je stav významně lepší. Musím však podotknout, že výše uvedené nijak nevadí při samotném sledování filmů, či prezentaci fotek. Zádrhel je zřetelný hlavně při černém jednolitém pozadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Dalším sledovaným parametrem je pozorovací úhel. Při horizontálním posunu od čelního pohledu dochází ke snížení jasu, avšak prezentovaná informace je stále čitelná. Čím větší náklon tím méně jasu. Viditelně horší je stav při posunu ve směru vertikálním, kde naklopením zobrazovače můžeme obraz jakoby zesvětlit, ovšem při viditelnější ztrátě přesnosti barevného nádechu až po vznik přepálených míst. Jestliže vyzkoušíme odklon na druhou stranu, obraz tmavne a divák postupně sleduje spíše jeho negativ, to je ale problém většiny malých LCD obrazovek.

A co černá? Černá je dostatečná, ne – opravdu se nejedná o totální čerň. Důležité však je, že i tato barva zachovává korektnost a při sledování nepřekáží. V tmavších odstínech dochází, jak už tomu bývá, k jejich slévání, to je ale opět typické pro LCD. Za určitých okolností můžete vysledovat rastr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Obraz – dle přehrávaného obsahu (interní LCD)

Obraz z Blu-ray disku mě velmi příjemně překvapil. Je klidný, barevně nekolidující, bez jakýchkoliv výrazných degradací. Při upřeném a velmi blízkém pozorování je vidět kmit zobrazovaného šumu. Před prvním použitím je vhodné si lehce upravit jas a kontrast, ale i barevnou sytost, či barevný nádech. Následně dostanete velmi příjemnou pleťovou barvu. Tato se dostává do ohrožení v jasově a kontrastně náročných scénách (slunce svítí přímo do obličeje herce, který zbytkem těla postává ve stínu). Pak dochází k „měknutí“ barev a ztrátě prokreslenosti – obraz je místně „přepálený“. Jednotlivé odstíny se vytrácejí. Obraz oblohy se zdá také jemný - modrá je dobrá. Barevnost je příjemná, významné nepřesnosti nejsou jednoduše zaznamenatelné.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávání DVDčka je taktéž bezproblémové. Jeho barevná něžnost zde lehce pokulhává za BD diskem. Při prezentaci filmů formátu DivX se kvalita místně zhoršuje. Je však více než dostatečná pro požadovaný účel. Samozřejmě záleží na kvalitě vámi vybraného filmu. Občasné kostečkování, chcete-li digitalizování obrazu, může být zaznamenatelné. MKV se kvalitou vizuální informace zařazuje někde mezi Blu-ray a DVD.

Citlivý divák, který hned na počátku nepřenastavil parametry k obrazu svému, bude zaskočen, když si vyzkouší ukázku fotografií. Zde mohou být viditelnější barevné úskoky. Zřejmě tedy následně vkročí do MENU a parametry interního LCD přeci jen zkoriguje.

S jinou realitou se setkáte, když pustíte do strojku testovací obrazce. Červená je trochu „nedoceněná“. Jestliže si neupravíte parametry obrazu, zjistíte, že na testovacím obrazci je červená taková nanicovatá – řekněme do oranžova. Jas a kontrast displeje se mně podle testovacího screenu nepodařilo nastavit vůbec. Nevadí – vůči této kategorii „minidisplejů“ je třeba mít trochu jiné nároky, než u jejich dospělých bratříčků. Vždy zůstává prvotním hodnotícím faktorem, co řeknou vaše oči. Když panuje spokojenost – co řešit?

Celkovou kvalitu obrazové části můžete „zničit“ přehnaným nastavením kontrastu, a to ať do kladných, či záporných položek. Při nastavení více do krajních částí rozsahu, přijde na řadu rozpad barev, kontrastní a jasová vada se vznikem jisté formy přepalů, či jakéhosi metalického nádechu. Zde platí – všeho s mírou!

Klepněte pro větší obrázek

Obraz – externí TV (HDMI)

Při takto nastaveném přehrávání nebyl zaznamenán jakýkoliv významný odklon od standardu. Tak jak jsou uživatelé zvyklí, obdrží i zde příslušnou kvalitu. U BD disků nejvyšší, u DivX nejnižší. Barvou, jasem i kontrastem je scéna přirozeně prostoupena. U BD disků se obraz subjektivně jevil jako mírně „tvrdší“ a možná s lehce vyšší dávkou digitálního šumu.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz – externí TV (Jack/Cinch)

Jestliže využijete dodávanou redukci, pak následně zjistíte, že obraz i zvuk na TV skutečně jede. Bohužel zde dochází k třepotání linek, drobným barevným přesahům na hranách a podobným nepřesnostem, typickým pro kompozitní propojení obrazu. Věc však není zaviněná přenosným zařízením, ale „nevhodným" nouzovým způsobem propojení s externím televizorem.

Témata článku: Testy, Vysoké rozlišení, Test, Philips, Přenosné, CES, DVD a Blu-ray

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Španělské fregaty budou vyzbrojeny protilodními stealth střelami NSM

Španělské fregaty budou vyzbrojeny protilodními stealth střelami NSM

** Přednosti podzvukové střely Naval Strike Missile (NSM) zaujaly Španělsko ** To ji zvolilo jako součást výzbroje svých raketových fregat ** Výkonné protilodní a protizemní střely se takovým lodím nepochybně hodí

Stanislav Mihulka
ŠpanělskoLoděZbraněVojenství
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

Týden Živě: Česká roboauta pro celý svět, Atari z Lega a dělo do vesmíru

** Budeme vystřelovat družice pomocí hypersonických děl? ** Vyrazili jsme na veletrh Future Mobility a projeli se v roboautobusu ** Filip si postavil Atari z Lega

Filip KůželJakub Čížek
Týden ŽivěVideo
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky