Philips SHB2515: malé zcela bezdrátové špunty s obří výdrží [test]

20. ledna 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • hudební projev
 • výdrž
 • komfort
 • pouzdro jako powerbanka

Minusy

 • jen SBC/AAC
 • ovládání tlačítky
8/10
Hodnocení

Malé bezdrátové špunty typu True Wireless – tedy opravdu bez drátů – se pomalu stávají standardem v nabídce prakticky každého většího výrobce. Vzhledem k tomu, že po stránce ovládání již není příliš prostoru pro inovace, snaží se výrobci bojovat jednak zvukem a jednak výdrží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A právě výdrž je obřím plusem sluchátek Philips SHB2515, sám výrobce totiž uvádí výdrž až 100 hodin. Nejedná se samozřejmě o výdrž na jedno nabití, ale o sčítanou výdrž, které můžete dosáhnout při používání nabíjecího pouzdra s plně nabitým akumulátorem a sluchátky uvnitř.

Klepněte pro větší obrázek

Pouzdro se po stránce designu drží zažitého standardu většiny výrobců a je možné jej nabíjet prostřednictvím microUSB kabelu a zároveň také z něj můžete prostřednictvím klasické USB zásuvky nabíjet například mobilní telefon. Kapacita vestavěného akumulátoru je 3350vmAh, což rozhodně není málo.

Vzhled a konstrukce

Design sluchátek i nabíjecího pouzdra je velmi nenápadný a minimalistický, Pouzdro je z pevného plastu s matnou povrchovou úpravou, sluchátka samotná jsou pak tvořena celoplastovým tělem se silikonovým návlekem a špuntem.

V případě sluchátek je konstrukce celistvá a pevná, u nabíjecího pouzdra by si zasloužilo více péče horní víko. Nemá sice nežádoucí vůli, ovšem jeho usazení bych preferoval pevnější, takto bych se obával možného poškození v průběhu delšího používání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V balení nenajdete žádný dodatečný obal, takže při přenášení pouzdra v batohu nebo kapse s dalšími předměty počítejte s rychlý poškrábáním povrchu. Na přední straně je čtveřice indikačních diod, zadní strana pak nabídne zmíněné USB konektory. 

Vnitřní část je výliskem s ložem pro sluchátka a napájecími konektory, které se spojí v okamžiku odložení sluchátek do pouzdra. Jedno nabití trvá přibližně 1,5 hodiny a poskytne až 5 hodin přehrávání.

Sluchátka jsou velmi malá a takřka se skryjí v uchu, na vnitřní straně je dvojice kovových kontaktů pro nabíjení, na vnější pak jedno velké tlačítko s podsvíceným logem společnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vedle klasického silikonového špuntu na krčku sluchátka, je celé tělo vloženo do tenkého silikonového obalu s výraznou vzpěrou pro bezpečné usazení sluchátka v uchu.

Komfort a ovládání

Při prvním pohledu na sluchátka jsem měl mírné obavy z pohodlí, při používání je však nezvyklé pouze první nasazení, kdy si musíte najít ideální pozici a vyzkoušet si jak sluchátka nasazovat a pohodlně pootočit.

Vzpěra je dostatečně měkká a přitom pevná, takže sluchátka drží v uchu velmi dobře a nehrozí jejich vypadnutí ani při silnějším pohybu hlavou. Jakmile si zvyknete na specifické usazení v uchu, přestanete sluchátka vnímat. Osobně jsem neměl problém používat je více jak dvě hodiny v kuse, pak již bylo potřeba dát uším pauzu. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k předpokládanému použití sluchátek zejména s mobilním telefonem na cestách považuji komfort za mírně nadprůměrný, svůj díl na tom také má velikost a tvar sluchátek – ve srovnání s Beoplay E8 jsou pro mne Philipsy o řád pohodlnější, jelikož nemají žádné ostřejší hrany. V balení najdete tři velikosti špuntů, silikonový návlek se vzpěrou je k dispozici pouze jeden.

Jakmile otevřete víko pouzdra, sluchátka se zapnou automaticky do párovacího režimu a připojí se k poslednímu zdroji signálu. Pokud tento není dostupný, setrvávají v párovacím režimu pro navázání nového spojení. Po dobu testu jsem neměl problém se stabilitou připojení, pouze v několika okamžicích byla sluchátka ztracena v zarušené místnosti a nevěděla, zda se připojit k mobilu nebo notebooku – v takovém případě pomůže vypnutí Bluetooth na jednom ze zařízení.

Ovládání je v případě sluchátek mírně komplikované – ačkoli jsou obě dvě sluchátka shodná s jedním tlačítkem, má toto stejnou funkci u obou pouze v případě pozastavení / přehrávání a přijetí / položení hovoru. V případě posunu mezi skladbami (podržení 2 s) a změny hlasitost (dvojité stisknutí) se rozlišuje pravé a levé sluchátko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotný stisk je poměrně jistý a není třeba tlačítko mačkat příliš, i přesto však není mačkání tlačítka na sluchátku příliš pohodlné, jelikož působíte silou proti uchu, lepší je sluchátko ještě přidržet dvěma prsty. Osobně jsem tedy používal tlačítko pouze jako pauzu při přehrávání a hlasitost řešil pomocí ovladače na telefonu.

Hudební projev

Zvukové naladění miniaturních Philipsů je velmi dobré, není ani příliš neutrální a ani se nejedná o moderní dunivý projev s přemírou basů. Basů je překvapivě více než bychom čekali, nicméně nezahltí zbytek pásma, jsou příjemně pevné a dynamické.

Střední pásmo je velmi pěkně naladěné, zpěv je krásně čitelný, při telefonickém hovoru je pak druhá strana slyšet čistě. Výšky jsou čisté bez zrnění a zbytečné agresivity. 

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka také dobře tlumí okolní zvuky, takže i když nebudete mít špunty plně „zaražené“ do zvukovodu, odizolují vás od okolí. Celkově je hudební projev příjemně kulatý a teplý bez agresivity či temnější reprodukce, jako tomu bývá u některých konkurenčních modelů.

Až do poměrně vysoké hlasitosti (ještě snesitelné) je zvuk bez zkreslení, dochází však k mírnému slévání jednotlivých nástrojů, zejména u složitějších aranží. S vyšší hlasitostí je také slyšitelný šum v tichých pasážích nebo při pozastaveném přehrávání.

Verdikt

Ačkoli není cenovka Philipsů zrovna nejnižší, troufám si říct, že za tuto cenu se jedná o velmi povedený model. Chcete-li opravdu bezdrátová sluchátka s dlouhou výdrží, pak byste měli model SHB2515 určitě zvážit. 

Klepněte pro větší obrázek

Nejen proto, že výdrž je při používání s pouzdrem famózní, ale i samotná sluchátka mají výdrž kolem 5 hodin, což rozhodně není málo. Zvukově se pak jedná o naprosto univerzální model, který potěší příznivce v podstatě jakéhokoli žánru – od mluveného slova, přes elektroniku až po rock.

Philips SHB2515

Cena orientační: 2 999 Kč

Technické parametry

 • Frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • Průměr měniče: 6 mm
 • Citlivost: 90 dB
 • Impedance: 16 Ohm
 • Výdrž sluchátek: 5 hodin
 • Nabíjení: 1,5 h
 • Kapacita pouzdra: 3 350 mAh, 110 hodin
 • Bluetooth: 5.0
 • Kodeky: AAC, SBC
 • Odolnost proti vodě: výrobce neuvádí
 • Hmotnost: 57 g

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, True Wireless, Philips, Bluetooth

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

23 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

217 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory