Philips SHE 9850: test sluchátek

22. října 2008
TWEET SDÍLET
Dokáží sluchátka intraaurální konstrukce od Philips konkurovat modelům sluchátkových specialistů? To zajímalo i nás.

Jak je důležité míti Philipsa

Společnost Philips ovlivňuje lidské životy již celou řadu desetiletí. Proces získání statusu věrného společníka lidské domácnosti započala výrobou žárovek s uhlíkovým vláknem. Pokračovala v oblasti rentgenového záření, prodejem holících mašinek, jenže pozadu nezůstala ani na audiovizuálním poli. Nezřídka se tedy i dnes setkáte s televizory (některé dokonce barevně mrkají na zeď), CD přehrávači s FM tunery, mikrověžemi, reprosoustavami pro domácí kino, osobními přehrávači hudby a v neposlední řadě také sluchátky. Sortiment sluchátek Philips spadal spíše do oblasti domácího poslechu a nižší třídy venkovního, v nedávně době ale výrobce nabídku rozšířil o specialistu čistě pro venkovní využití – SHE 9850. A právě proto jsme se rozhodli se na ně podívat lépe.

Tradičně netradiční vzhled

Pravidelným čtenářům je zbytečné představovat intraaurální špuntovou konstrukci. Přesto si dovolím pro ty méně pravidelné malé poučné okénko. Philips SHE 9850 konstrukčně spadají do sféry sluchátek k vnitřnímu použití. Ne ve smyslu poslechu, ale usazení samotného sluchátka, které patří na vyústění zvukovodu. Blíže pak Svět sluchátek: konstrukce a druhy.

Letmý pohled neprozrazuje nic zvláštního a ničím zvláštním SHE 9850 ani neupoutají. Pokud však testovanému modelu věnujete o několik málo okamžiků více, zcela jistě zaujmou detaily, které zpříjemňují prvotní vjem. Sluchátka totiž tvoří zčásti transparentní schránka, přes niž je vidět další vnitřní kulovitá schránka tvořená z kovu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Minimálně vnitřní schránka je zvláštní a to svým obsahem. Ukrývá měnící ústrojí odlišné od nejčastěji využívaného elektrodynamického měniče v klasické podobě. Jde o konstrukci „balanced armature“ (můžete se s ní setkat u jednotlivých měničů ve špuntech triple.fi 10 od Ultimate Ears), která je tvořená z kovové armatury ve tvaru podkovy, trvalých magnetů, membrány a převodní tyčky.

Sluchátka dále trochu vybočují (a to doslova) z nejčastějšího přímého tvaru. Nechci ale křivdit rozměrově větším modelům, kde je vychýlení části s dutým usměrňovačem zvuku běžným jevem. Zde jde spíše o mírný sklon pro lepší pohodlnost, z čehož plyne snadnější usazení v ušním prostoru a posluchač může využít plného potenciálu reprodukčních schopností. Přívodní kabel vstupuje nejprve do plastové části, která se postupně rozšiřuje na velikost těla špuntu. Oceňuji a chválím snahu výrobce poskytnout možnost správného nasazení i bez vizuální kontroly. Levý špunt má na této plastové části tři reliéfní tečky, stačí jen přejet prstem a okamžitě víte, jaké ucho okupovat.

Trochu nebezpečně na mne působí koncepce 3,5mm jack konektoru. Nápaditost potvrzuje stejný tvar jako má zarážka pro posuvník v horní části kabelu, ale trochu mám obavy z možného poškození žilek u konektoru v důsledku větší námahy. Na kolik je tato obava opodstatněná by se podařilo zjistit až dlouhodobějším používáním.

Klepněte pro větší obrázek

Pohodlí až na prvním místě

Často jsem se setkal s názory, že intraaurální konstrukci tohoto typu tedy ne, špunty v uchu tlačí, nesnadno se nasazují. Zčásti musím souhlasit, zčásti oponovat. Čím více mi prošlo uchem špuntů, tím více zjišťuji, že je to o pouhém zvyku v kombinaci se správnou volbou ušního nástavce. To se potvrzuje i v případě SHE 9850.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Střední nástavec mému uchu seděl nejlépe, přesto byl (stejně jako u většiny špuntů) nutný intenzivní několikadenní proces sžívání. Po úspěšném završení tohoto procesu jsem o sluchátkách v ušním prostoru po stránce komfortu prakticky nevěděl.

Se správně zvoleným nástavcem přímo souvisí také míra odhlučnění okolí. Nejlépe se mi v tomto směru jevil molitanový nástavec, jenž přesně kopíroval terén vnější části zvukovodu. Z výše psaného je ale patrné, že prim hrál po stránce pohodlí střední nástavec, takže jsem se musel vyšší míry izolace vzdát ve prospěch pohodlí. Rozdíly nejsou nikterak velké a budou se měnit s člověkem od člověka, tedy s uchem od ucha. Směrem ven, jak je u této konstrukce zvykem, neproniká téměř žádné vlnění.

Já zvukový skeptik, sluchátka nadšení optimisté

Bývá zvykem, že pokud vedle sebe postavíte sluchátka dvou výrobců za identickou nebo velice podobnou pořizovací cenu (při čemž jeden model bude od sluchátkového profesionála v oblasti výroby sluchátek a druhý od výrobce, jenž nabízí především kávovary, holicí strojky, vysavače atd.), tak ten první ve valné většině bude kvalitativně i reprodukčně převyšovat druhého.

Podobné myšlenky mne napadaly v prvním momentě, co jsem sluchátka od Philips dostal k testu. Tím samozřejmě nechci tuto společnost nikterak shazovat. Ono by to ani nebylo možné, jelikož model SHE 9850 bych mohl poměrně snadno zařadit po stránce reprodukce a vůbec celkového pojetí právě k výrobci prvnímu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Že model nepatří k nejnižší třídě bylo patrné okamžitě v prvním momentě rozechvění membrány. Nejprve jsem vyzkoušel nekritický poslech. Nevšímal si tedy zvukových nuancí, nepátral po detailech a frekvenční nejistotě. Zajímalo mne, zdali mne něco takzvaně praští přes nos, pokud se nebudu zaměřovat na to, jak sluchátka hrají, ale co hrají. Při této fázi poslechu na mne největší dojem zanechalo množství basů.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Kritický poslech pak odhalil i další aspekty. Potvrdil, že basové pásmo je co do množství opravdu bohaté. Basy nebyly přednášeny stylem „bumcink“, ale obstojně s pokusem o přirozenost. Nejvíce drhly v náročných pasážích varhanního koncertu, kde je potřeba rychlé odezvy membrány a dostatečné množství prostoru pro správné vychýlení membrány. Ostatně ani středové a výškové pásmo se role píšťal nezhostilo zrovna na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zdůrazňuji však, že toto se dělo prakticky jen u velmi náročných skladeb. Méně náročné ať už rockové, jazzové, či ostřejší metalové melodie byly přehrány až překvapivě dobře. Nikde nic výrazně nechybělo ani nepřečnívalo.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, Cowon D2

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Philips SHE 9850, Ultimate Ears super.fi 3 studio, Sennheiser CX300, Sennheiser HD600, Ultimate Ears triple.fi 10

V porovnání s již standardním soupeřem CX300 vítězí jednoznačně SHE 9850. Mají jasnější reprodukci s důrazem na středové pásmo, s větším množstvím detailů, přesto nechybí potřebná basová podpora. Vyrovnaným rivalem jsou pak Ultimate Ears super.fi 3, které ale charakterově razí cestu po jiné koleji. Nelze jednoznačně určit ta lepší. Philipsy mají větší množství basů, ale jsou méně jisté ve vyšších středech a výškách, kde jsou velmi dobré super.fi 3 s menší basovou sekcí. Zde je potřeba volit s ohledem na preference a to i hudební.

Ani náročného nezklamou

Philips SHE 9850 potvrzují, že může existovat přímý konkurent i pro modely od zaběhnutých a zkušenějších výrobců sluchátek. Doporučuji testovaný model vyzkoušet na vlastní uši. Neurazí (spíše zaujmou) svým vzhledem a rozhodně nezklamou zvukovým přednesem. A pokud si potrpíte na eleganci, kovové pouzdro, které je součástí balení, sluchátka vkusně ukryje.

Klepněte pro větší obrázek

Philips SHE 9850

Doporučená cena: 2 398 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický, balanced armature
  • frekvenční rozsah 20  20 000 Hz
  • citlivost 115 dB SPL/mW
  • impedance 12 Ω
  • přívodní kabel 1,2 m
  • konektor jack 3,5 mm

Zapůjčil

  • Philips Česká republika, Praha
  • kontakt 233 099 111, www.philips.cz
  • záruka 2 roky

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, Přenosné, Sluchátka na Heureka.cz


Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory