Philips SHE 9850: test sluchátek

22. října 2008
TWEET SDÍLET
Dokáží sluchátka intraaurální konstrukce od Philips konkurovat modelům sluchátkových specialistů? To zajímalo i nás.

Jak je důležité míti Philipsa

Společnost Philips ovlivňuje lidské životy již celou řadu desetiletí. Proces získání statusu věrného společníka lidské domácnosti započala výrobou žárovek s uhlíkovým vláknem. Pokračovala v oblasti rentgenového záření, prodejem holících mašinek, jenže pozadu nezůstala ani na audiovizuálním poli. Nezřídka se tedy i dnes setkáte s televizory (některé dokonce barevně mrkají na zeď), CD přehrávači s FM tunery, mikrověžemi, reprosoustavami pro domácí kino, osobními přehrávači hudby a v neposlední řadě také sluchátky. Sortiment sluchátek Philips spadal spíše do oblasti domácího poslechu a nižší třídy venkovního, v nedávně době ale výrobce nabídku rozšířil o specialistu čistě pro venkovní využití – SHE 9850. A právě proto jsme se rozhodli se na ně podívat lépe.

Tradičně netradiční vzhled

Pravidelným čtenářům je zbytečné představovat intraaurální špuntovou konstrukci. Přesto si dovolím pro ty méně pravidelné malé poučné okénko. Philips SHE 9850 konstrukčně spadají do sféry sluchátek k vnitřnímu použití. Ne ve smyslu poslechu, ale usazení samotného sluchátka, které patří na vyústění zvukovodu. Blíže pak Svět sluchátek: konstrukce a druhy.

Letmý pohled neprozrazuje nic zvláštního a ničím zvláštním SHE 9850 ani neupoutají. Pokud však testovanému modelu věnujete o několik málo okamžiků více, zcela jistě zaujmou detaily, které zpříjemňují prvotní vjem. Sluchátka totiž tvoří zčásti transparentní schránka, přes niž je vidět další vnitřní kulovitá schránka tvořená z kovu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Minimálně vnitřní schránka je zvláštní a to svým obsahem. Ukrývá měnící ústrojí odlišné od nejčastěji využívaného elektrodynamického měniče v klasické podobě. Jde o konstrukci „balanced armature“ (můžete se s ní setkat u jednotlivých měničů ve špuntech triple.fi 10 od Ultimate Ears), která je tvořená z kovové armatury ve tvaru podkovy, trvalých magnetů, membrány a převodní tyčky.

Sluchátka dále trochu vybočují (a to doslova) z nejčastějšího přímého tvaru. Nechci ale křivdit rozměrově větším modelům, kde je vychýlení části s dutým usměrňovačem zvuku běžným jevem. Zde jde spíše o mírný sklon pro lepší pohodlnost, z čehož plyne snadnější usazení v ušním prostoru a posluchač může využít plného potenciálu reprodukčních schopností. Přívodní kabel vstupuje nejprve do plastové části, která se postupně rozšiřuje na velikost těla špuntu. Oceňuji a chválím snahu výrobce poskytnout možnost správného nasazení i bez vizuální kontroly. Levý špunt má na této plastové části tři reliéfní tečky, stačí jen přejet prstem a okamžitě víte, jaké ucho okupovat.

Trochu nebezpečně na mne působí koncepce 3,5mm jack konektoru. Nápaditost potvrzuje stejný tvar jako má zarážka pro posuvník v horní části kabelu, ale trochu mám obavy z možného poškození žilek u konektoru v důsledku větší námahy. Na kolik je tato obava opodstatněná by se podařilo zjistit až dlouhodobějším používáním.

Klepněte pro větší obrázek

Pohodlí až na prvním místě

Často jsem se setkal s názory, že intraaurální konstrukci tohoto typu tedy ne, špunty v uchu tlačí, nesnadno se nasazují. Zčásti musím souhlasit, zčásti oponovat. Čím více mi prošlo uchem špuntů, tím více zjišťuji, že je to o pouhém zvyku v kombinaci se správnou volbou ušního nástavce. To se potvrzuje i v případě SHE 9850.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Střední nástavec mému uchu seděl nejlépe, přesto byl (stejně jako u většiny špuntů) nutný intenzivní několikadenní proces sžívání. Po úspěšném završení tohoto procesu jsem o sluchátkách v ušním prostoru po stránce komfortu prakticky nevěděl.

Se správně zvoleným nástavcem přímo souvisí také míra odhlučnění okolí. Nejlépe se mi v tomto směru jevil molitanový nástavec, jenž přesně kopíroval terén vnější části zvukovodu. Z výše psaného je ale patrné, že prim hrál po stránce pohodlí střední nástavec, takže jsem se musel vyšší míry izolace vzdát ve prospěch pohodlí. Rozdíly nejsou nikterak velké a budou se měnit s člověkem od člověka, tedy s uchem od ucha. Směrem ven, jak je u této konstrukce zvykem, neproniká téměř žádné vlnění.

Já zvukový skeptik, sluchátka nadšení optimisté

Bývá zvykem, že pokud vedle sebe postavíte sluchátka dvou výrobců za identickou nebo velice podobnou pořizovací cenu (při čemž jeden model bude od sluchátkového profesionála v oblasti výroby sluchátek a druhý od výrobce, jenž nabízí především kávovary, holicí strojky, vysavače atd.), tak ten první ve valné většině bude kvalitativně i reprodukčně převyšovat druhého.

Podobné myšlenky mne napadaly v prvním momentě, co jsem sluchátka od Philips dostal k testu. Tím samozřejmě nechci tuto společnost nikterak shazovat. Ono by to ani nebylo možné, jelikož model SHE 9850 bych mohl poměrně snadno zařadit po stránce reprodukce a vůbec celkového pojetí právě k výrobci prvnímu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Že model nepatří k nejnižší třídě bylo patrné okamžitě v prvním momentě rozechvění membrány. Nejprve jsem vyzkoušel nekritický poslech. Nevšímal si tedy zvukových nuancí, nepátral po detailech a frekvenční nejistotě. Zajímalo mne, zdali mne něco takzvaně praští přes nos, pokud se nebudu zaměřovat na to, jak sluchátka hrají, ale co hrají. Při této fázi poslechu na mne největší dojem zanechalo množství basů.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Kritický poslech pak odhalil i další aspekty. Potvrdil, že basové pásmo je co do množství opravdu bohaté. Basy nebyly přednášeny stylem „bumcink“, ale obstojně s pokusem o přirozenost. Nejvíce drhly v náročných pasážích varhanního koncertu, kde je potřeba rychlé odezvy membrány a dostatečné množství prostoru pro správné vychýlení membrány. Ostatně ani středové a výškové pásmo se role píšťal nezhostilo zrovna na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zdůrazňuji však, že toto se dělo prakticky jen u velmi náročných skladeb. Méně náročné ať už rockové, jazzové, či ostřejší metalové melodie byly přehrány až překvapivě dobře. Nikde nic výrazně nechybělo ani nepřečnívalo.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, Cowon D2

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Philips SHE 9850, Ultimate Ears super.fi 3 studio, Sennheiser CX300, Sennheiser HD600, Ultimate Ears triple.fi 10

V porovnání s již standardním soupeřem CX300 vítězí jednoznačně SHE 9850. Mají jasnější reprodukci s důrazem na středové pásmo, s větším množstvím detailů, přesto nechybí potřebná basová podpora. Vyrovnaným rivalem jsou pak Ultimate Ears super.fi 3, které ale charakterově razí cestu po jiné koleji. Nelze jednoznačně určit ta lepší. Philipsy mají větší množství basů, ale jsou méně jisté ve vyšších středech a výškách, kde jsou velmi dobré super.fi 3 s menší basovou sekcí. Zde je potřeba volit s ohledem na preference a to i hudební.

Ani náročného nezklamou

Philips SHE 9850 potvrzují, že může existovat přímý konkurent i pro modely od zaběhnutých a zkušenějších výrobců sluchátek. Doporučuji testovaný model vyzkoušet na vlastní uši. Neurazí (spíše zaujmou) svým vzhledem a rozhodně nezklamou zvukovým přednesem. A pokud si potrpíte na eleganci, kovové pouzdro, které je součástí balení, sluchátka vkusně ukryje.

Klepněte pro větší obrázek

Philips SHE 9850

Doporučená cena: 2 398 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický, balanced armature
  • frekvenční rozsah 20  20 000 Hz
  • citlivost 115 dB SPL/mW
  • impedance 12 Ω
  • přívodní kabel 1,2 m
  • konektor jack 3,5 mm

Zapůjčil

  • Philips Česká republika, Praha
  • kontakt 233 099 111, www.philips.cz
  • záruka 2 roky

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60 a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify