Pioneer DVR-RT601H: test HDD/DVD/VHS rekordéru

1. března 2006
TWEET SDÍLET
Trojkombinace, která podporuje skutečně všechny běžné typy záznamových médií, přesvědčí i ty nejzatvrzelejší.

Přístroj v tradiční stříbrné barvě má o něco větší rozměry, než je u DVD rekordérů zvykem, protože bylo potřeba místo pro dvě mechaniky: VHS a DVD. Prostor zbyl i na velký stavový displej, který poskytuje všechny potřebné informace. Tlačítka na přístroji pak dovolují ovládat všechny základní funkce. Síla ovládání spočívá především v rychlé volbě pro kopírování právě přehrávaného filmu – stačí zvolit, odkud kam se má kopírovat opakovaným stiskem tlačítka Copy Select, a pak už jen zvolit Start. Zálohování starých VHS kazet se tak stává činností, kterou zvládne opravdu každý.

Nestarejte se víc, než je třeba

Po prvním zapnutí vás rekordér vyzve k úvodnímu nastavení. Máte-li kompatibilní televizor připojený přes plný 21žilový kabel SCART, přístroj automaticky zjistí a nastaví informace o státu a formátu obrazovky. Dalším nastavením vás provede průvodce, který ale stejně jako celá nabídka nepodporuje češtinu.

Klepněte pro větší obrázek  
Ovládací prvky jsou rozmístěny přehledně

Televizní programy můžete nastavit trojím způsobem. Nejjednodušší je stažení nastavení z televizoru – pro přenos jsou podporovány funkce všech velkých výrobců, podmínkou je však opět spojení plným SCART kabelem. Pokud komunikace nefunguje nebo ji z nějakých důvodů nehodláte využít, přichází na řadu automatické ladění. To trvá přibližně deset minut a je bezproblémové. Přístroj při testu naladil všechny stanice v místě dostupné včetně těch, které měly slabý signál. Správně je také pojmenoval a na uživateli zbylo jen jejich optimální seřazení. Příznivcům manuálního ladění dává Pioneer také příležitost, byť k tomu není nejmenší důvod.

Klepněte pro větší obrázek
Větrák na zadní straně nepatří mezi nejtišší

Také nastavení času může proběhnout zcela automaticky, v tomto případě přístroj nabere údaj z televizní stanice, která hodinový signál vysílá. Důležitějším nastavením je formát obrazu. Pokud totiž máte televizor s poměrem stran 4:3, rekordér tomu vše podřídí. Širokoúhlé filmy nahrané na pevný disk nebo DVD budou automaticky uloženy ve formátu letterbox, ke zmenšenému obrazu budou přidány černé pruhy nahoře a dole. Při následném přehrávání na širokoúhlém televizoru (16:9) tak budete muset k roztažení použít funkci zoom.

Podporuje-li váš televizor signál s progresivním snímáním, rekordér mu jej připraví. Tedy s výjimkou přehrávání kazet VHS, u nichž není funkce podporována. Progresivní výstup je k dispozici na jednom konektoru SCART (RGB) a na výstupu komponentního videa.

Tři za jednu cenu

Aby bylo ovládání co nejjednodušší, rekordér se chová, jako by šlo o tři samostatné přístroje. Tomu odpovídají i tři velká tlačítka na dálkovém ovladači: VHS, HDD, DVD. Volba příslušného zařízení pak dovoluje s využitím stejných funkcí přehrávat nebo nahrávat na kazetu, pevný disk nebo DVD. Mechanika DVD přehrává pouze základní formáty: filmy na DVD, hudbu či jednoduché video na CD, fotografie JPEG a hudební formáty MP3 a WMA. Pokročilé hudební disky jako DVD-Audio nebo SACD podporovány nejsou, s ohledem na cenu zcela pochopitelně. Trochu horší je to s filmy v silně komprimovaných formátech DivX nebo XviD. Ty jsou rozšířeny hodně a jejich podpora se stále více stává standardem než něčím navíc.

VHS mechanika funkčně plně odpovídá celku, zobrazení informací o přehrávání kazet na obrazovce je však jakoby z jiného světa. Nápisy a ikonky jsou graficky zcela jiné než u HDD/DVD a navozují plnou atmosféru dávných časů VHS.

DVD jako od profesionála

Pioneer podporuje komfortního programového průvodce Guide Plus+, jehož v našich krajích ale zatím využijete jen k zadávání kódů ShowView. Přímé vybírání pořadů k záznamu z televizního programu je možné pouze u některých satelitních stanic, což však předpokládá připojení satelitního přijímače. „Obyčejný“ časovač je velmi přehledný a dovoluje programovat nahrávání na jeden měsíc dopředu.

Záznam probíhá na minusová média, tedy disky DVD-R(W). Problém nebudete mít ani s médii se dvěma vrstvami (DL). Na výběr je šest různých kompresních nastavení MPEG-2, přičemž nejlepší dovoluje na jednovrstvý disk uložit zhruba jednu hodinu, v nejhorší kvalitě pak až deset hodin záznamu. Je také možné zvolit automatické přizpůsobení komprese tak, aby program vyplnil celý disk. Zvuková stopa může být kódována v PCM nebo v dvoukanálovém formátu Dolby Digital, podporován je i výběr kanálu dvoujazyčného záznamu. Pevný disk pak dovoluje ukládání v kvalitě XP+, což představuje plný datový tok MPEG-2 formátu, tedy 15 Mb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Menu je standardně velmi přehledné. U každého záznamu máte informaci nejen o délce záznamu, ale také o velikosti souboru.

K dispozici jsou dva rozdílné režimy záznamu. VR Mode je zvláštním režimem, který umožňuje lepší a přesnější editaci a je tudíž vhodný zejména pro záznam domácího videa z videokamery. Režim Video Mode pak nabízí větší kompatibilitu. Disky zapsané v tomto modu bez provedené finalizace přečte větší počet jiných přehrávačů a rekordérů. Největší výhodou tohoto režimu je však vysokorychlostní kopírování filmů z pevného disku na DVD, které probíhá dvanáctinásobnou rychlostí.

Vše, co nahrajete na pevný disk nebo disk DVD-RW, můžete dodatečně editovat. Možnosti zahrnují vystřižení nepotřebných scén (např. reklam), změnu pořadí jednotlivých klipů, výběr náhledového obrázku či pojmenování titulu. Z řady povedených předvoleb si také můžete vybrat vzhled diskové nabídky.

Spojujte raději SCARTem

Možností propojení je vcelku dostatek, přesto čekejte několik úskalí. Digitální spojení HDMI nečekejte, vzhledem k ceně se ale není čemu divit. Nejlepší je tak spojit rekordér s televizorem přes konektor SCART, což dovoluje progresivní snímání i obousměrný přenos nastavení mezi rekordérem a televizorem. Teoreticky o málo vyšší kvalitu by mohlo přinést spojení kabelem komponentního videa, tento výstup však přenáší pouze obraz z diskové části zařízení, nikoli z videokazet. Podobně je to s výstupem S-Video, který by však měl být pouze nouzovou variantou.

Klepněte pro větší obrázek

Ani digitální zvukové výstupy nejsou zcela univerzální. Zvuk z přehrávaných kazet VHS je přenášen pouze do koaxiálního výstupu – pokud připojíte AV přijímač optikou, uslyšíte pouze filmy z DVD a pevného disku. Zdá se, že VHS rekordér přece jen nebyl do přístroje integrován zcela a zachovává si svou svébytnost.

Pro připojení videokamery nebo jiného přenosného zařízení jsou na čelním panelu dva vstupy, oba však pouze analogové. Majitelé digitálních videokamer tak mají smůlu – musí stříhat buď v počítači, anebo bude signál při spojení s rekordérem dvakrát převáděn.

Digitální Jukebox

Rekordér se velmi dobře ovládá díky velmi přehledně zpracované nabídce, v níž se vyznáte i přes značné množství podporovaných funkcí. Také dálkový ovladač je přehledný a padne dobře do ruky. Jestliže jej správně nastavíte, kromě rekordéru ovládá i základní funkce televizoru. Z mnoha zajímavých funkcí lze jmenovat alespoň Time Shift neboli „dohoněné přehrávání“, díky němuž můžete začít sledovat od začátku pořad, který se teprve nahrává. Unikátní je funkce Jukebox, která vám dovolí na pevný disk uložit až 999 hudebních cédéček. Abyste se v takovém množství hudby vyznali, rekordér vám dovolí třídit disky podle žánrů.

Pioneer DVR-RT601H je neobyčejné zařízení, které za příznivou cenu umožní využívat nejmodernější techniku i zarytým konzervativcům. Zaujme propracovaným ovládáním a množstvím užitečných funkcí, přesto mu lze vytknout nedůslednou integraci části pro VHS kazety a chybějící konektory pro digitální vstup a výstup.

Pioneer DVR-RT601H

Cena 19 990 Kč

  • záznam na 80 GB HDD, DVD-R(W), DVD-R DL v MPEG-2/DD/LPCM nebo VHS
  • přehrává DVD±R(W), DVD±R DL, DVD-RAM, CD-R(W), DVD-Video, CD-DA, VCD, SVCD, MP3, WMA, JPEG
  • dekodér Dolby Digital, DTS
  • konektory anténní vstup/výstup, 2× AV SCART, komponentní video výstup, 2× S-Video, 2× kompozitní video, stereo (2× RCA), digitální optický i koaxiální výstup, G-Link konektor
  • obrazové normy PAL, SECAM, NTSC, 4:3, 16:9
  • tuner hyperband PAL B/G, I, D/K, SECAM-L, B/G, D/K
  • příkon 53 W, v pohotovostním stavu 0,9 W
  • rozměry (v × š × h) 91 × 430 × 362 mm
  • hmotnost 6 kg
  • přislušenství dálkový ovladač, kompozitní AV kabel, kabel G-Link, RF anténní kabel

Zapůjčil

BaSys CS, Praha 
telefon 234 706 700, www.basys.cz
záruka
24 měsíců

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Test, DVD a Blu-ray, Pioneer

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Akce už je někdy už moc, a tak je lepší trochu zpomalit. Vybrali jsme hry, u kterých můžete vypnout a přijít na jiné myšlenky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály