Pioneer DVR-RT601H: test HDD/DVD/VHS rekordéru

1. března 2006
TWEET SDÍLET
Trojkombinace, která podporuje skutečně všechny běžné typy záznamových médií, přesvědčí i ty nejzatvrzelejší.

Přístroj v tradiční stříbrné barvě má o něco větší rozměry, než je u DVD rekordérů zvykem, protože bylo potřeba místo pro dvě mechaniky: VHS a DVD. Prostor zbyl i na velký stavový displej, který poskytuje všechny potřebné informace. Tlačítka na přístroji pak dovolují ovládat všechny základní funkce. Síla ovládání spočívá především v rychlé volbě pro kopírování právě přehrávaného filmu – stačí zvolit, odkud kam se má kopírovat opakovaným stiskem tlačítka Copy Select, a pak už jen zvolit Start. Zálohování starých VHS kazet se tak stává činností, kterou zvládne opravdu každý.

Nestarejte se víc, než je třeba

Po prvním zapnutí vás rekordér vyzve k úvodnímu nastavení. Máte-li kompatibilní televizor připojený přes plný 21žilový kabel SCART, přístroj automaticky zjistí a nastaví informace o státu a formátu obrazovky. Dalším nastavením vás provede průvodce, který ale stejně jako celá nabídka nepodporuje češtinu.

Klepněte pro větší obrázek  
Ovládací prvky jsou rozmístěny přehledně

Televizní programy můžete nastavit trojím způsobem. Nejjednodušší je stažení nastavení z televizoru – pro přenos jsou podporovány funkce všech velkých výrobců, podmínkou je však opět spojení plným SCART kabelem. Pokud komunikace nefunguje nebo ji z nějakých důvodů nehodláte využít, přichází na řadu automatické ladění. To trvá přibližně deset minut a je bezproblémové. Přístroj při testu naladil všechny stanice v místě dostupné včetně těch, které měly slabý signál. Správně je také pojmenoval a na uživateli zbylo jen jejich optimální seřazení. Příznivcům manuálního ladění dává Pioneer také příležitost, byť k tomu není nejmenší důvod.

Klepněte pro větší obrázek
Větrák na zadní straně nepatří mezi nejtišší

Také nastavení času může proběhnout zcela automaticky, v tomto případě přístroj nabere údaj z televizní stanice, která hodinový signál vysílá. Důležitějším nastavením je formát obrazu. Pokud totiž máte televizor s poměrem stran 4:3, rekordér tomu vše podřídí. Širokoúhlé filmy nahrané na pevný disk nebo DVD budou automaticky uloženy ve formátu letterbox, ke zmenšenému obrazu budou přidány černé pruhy nahoře a dole. Při následném přehrávání na širokoúhlém televizoru (16:9) tak budete muset k roztažení použít funkci zoom.

Podporuje-li váš televizor signál s progresivním snímáním, rekordér mu jej připraví. Tedy s výjimkou přehrávání kazet VHS, u nichž není funkce podporována. Progresivní výstup je k dispozici na jednom konektoru SCART (RGB) a na výstupu komponentního videa.

Tři za jednu cenu

Aby bylo ovládání co nejjednodušší, rekordér se chová, jako by šlo o tři samostatné přístroje. Tomu odpovídají i tři velká tlačítka na dálkovém ovladači: VHS, HDD, DVD. Volba příslušného zařízení pak dovoluje s využitím stejných funkcí přehrávat nebo nahrávat na kazetu, pevný disk nebo DVD. Mechanika DVD přehrává pouze základní formáty: filmy na DVD, hudbu či jednoduché video na CD, fotografie JPEG a hudební formáty MP3 a WMA. Pokročilé hudební disky jako DVD-Audio nebo SACD podporovány nejsou, s ohledem na cenu zcela pochopitelně. Trochu horší je to s filmy v silně komprimovaných formátech DivX nebo XviD. Ty jsou rozšířeny hodně a jejich podpora se stále více stává standardem než něčím navíc.

VHS mechanika funkčně plně odpovídá celku, zobrazení informací o přehrávání kazet na obrazovce je však jakoby z jiného světa. Nápisy a ikonky jsou graficky zcela jiné než u HDD/DVD a navozují plnou atmosféru dávných časů VHS.

DVD jako od profesionála

Pioneer podporuje komfortního programového průvodce Guide Plus+, jehož v našich krajích ale zatím využijete jen k zadávání kódů ShowView. Přímé vybírání pořadů k záznamu z televizního programu je možné pouze u některých satelitních stanic, což však předpokládá připojení satelitního přijímače. „Obyčejný“ časovač je velmi přehledný a dovoluje programovat nahrávání na jeden měsíc dopředu.

Záznam probíhá na minusová média, tedy disky DVD-R(W). Problém nebudete mít ani s médii se dvěma vrstvami (DL). Na výběr je šest různých kompresních nastavení MPEG-2, přičemž nejlepší dovoluje na jednovrstvý disk uložit zhruba jednu hodinu, v nejhorší kvalitě pak až deset hodin záznamu. Je také možné zvolit automatické přizpůsobení komprese tak, aby program vyplnil celý disk. Zvuková stopa může být kódována v PCM nebo v dvoukanálovém formátu Dolby Digital, podporován je i výběr kanálu dvoujazyčného záznamu. Pevný disk pak dovoluje ukládání v kvalitě XP+, což představuje plný datový tok MPEG-2 formátu, tedy 15 Mb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Menu je standardně velmi přehledné. U každého záznamu máte informaci nejen o délce záznamu, ale také o velikosti souboru.

K dispozici jsou dva rozdílné režimy záznamu. VR Mode je zvláštním režimem, který umožňuje lepší a přesnější editaci a je tudíž vhodný zejména pro záznam domácího videa z videokamery. Režim Video Mode pak nabízí větší kompatibilitu. Disky zapsané v tomto modu bez provedené finalizace přečte větší počet jiných přehrávačů a rekordérů. Největší výhodou tohoto režimu je však vysokorychlostní kopírování filmů z pevného disku na DVD, které probíhá dvanáctinásobnou rychlostí.

Vše, co nahrajete na pevný disk nebo disk DVD-RW, můžete dodatečně editovat. Možnosti zahrnují vystřižení nepotřebných scén (např. reklam), změnu pořadí jednotlivých klipů, výběr náhledového obrázku či pojmenování titulu. Z řady povedených předvoleb si také můžete vybrat vzhled diskové nabídky.

Spojujte raději SCARTem

Možností propojení je vcelku dostatek, přesto čekejte několik úskalí. Digitální spojení HDMI nečekejte, vzhledem k ceně se ale není čemu divit. Nejlepší je tak spojit rekordér s televizorem přes konektor SCART, což dovoluje progresivní snímání i obousměrný přenos nastavení mezi rekordérem a televizorem. Teoreticky o málo vyšší kvalitu by mohlo přinést spojení kabelem komponentního videa, tento výstup však přenáší pouze obraz z diskové části zařízení, nikoli z videokazet. Podobně je to s výstupem S-Video, který by však měl být pouze nouzovou variantou.

Klepněte pro větší obrázek

Ani digitální zvukové výstupy nejsou zcela univerzální. Zvuk z přehrávaných kazet VHS je přenášen pouze do koaxiálního výstupu – pokud připojíte AV přijímač optikou, uslyšíte pouze filmy z DVD a pevného disku. Zdá se, že VHS rekordér přece jen nebyl do přístroje integrován zcela a zachovává si svou svébytnost.

Pro připojení videokamery nebo jiného přenosného zařízení jsou na čelním panelu dva vstupy, oba však pouze analogové. Majitelé digitálních videokamer tak mají smůlu – musí stříhat buď v počítači, anebo bude signál při spojení s rekordérem dvakrát převáděn.

Digitální Jukebox

Rekordér se velmi dobře ovládá díky velmi přehledně zpracované nabídce, v níž se vyznáte i přes značné množství podporovaných funkcí. Také dálkový ovladač je přehledný a padne dobře do ruky. Jestliže jej správně nastavíte, kromě rekordéru ovládá i základní funkce televizoru. Z mnoha zajímavých funkcí lze jmenovat alespoň Time Shift neboli „dohoněné přehrávání“, díky němuž můžete začít sledovat od začátku pořad, který se teprve nahrává. Unikátní je funkce Jukebox, která vám dovolí na pevný disk uložit až 999 hudebních cédéček. Abyste se v takovém množství hudby vyznali, rekordér vám dovolí třídit disky podle žánrů.

Pioneer DVR-RT601H je neobyčejné zařízení, které za příznivou cenu umožní využívat nejmodernější techniku i zarytým konzervativcům. Zaujme propracovaným ovládáním a množstvím užitečných funkcí, přesto mu lze vytknout nedůslednou integraci části pro VHS kazety a chybějící konektory pro digitální vstup a výstup.

Pioneer DVR-RT601H

Cena 19 990 Kč

  • záznam na 80 GB HDD, DVD-R(W), DVD-R DL v MPEG-2/DD/LPCM nebo VHS
  • přehrává DVD±R(W), DVD±R DL, DVD-RAM, CD-R(W), DVD-Video, CD-DA, VCD, SVCD, MP3, WMA, JPEG
  • dekodér Dolby Digital, DTS
  • konektory anténní vstup/výstup, 2× AV SCART, komponentní video výstup, 2× S-Video, 2× kompozitní video, stereo (2× RCA), digitální optický i koaxiální výstup, G-Link konektor
  • obrazové normy PAL, SECAM, NTSC, 4:3, 16:9
  • tuner hyperband PAL B/G, I, D/K, SECAM-L, B/G, D/K
  • příkon 53 W, v pohotovostním stavu 0,9 W
  • rozměry (v × š × h) 91 × 430 × 362 mm
  • hmotnost 6 kg
  • přislušenství dálkový ovladač, kompozitní AV kabel, kabel G-Link, RF anténní kabel

Zapůjčil

BaSys CS, Praha 
telefon 234 706 700, www.basys.cz
záruka
24 měsíců

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Test, DVD a Blu-ray, Pioneer

Určitě si přečtěte

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Stačí pro DVB-T2 pořídit set-top-box, nebo je lepší koupit nový televizor?

Když chcete levné řešení pro příjem DVB-T2, pořiďte si levný set-top-box. Lepší řešení je ale nový televizor. Našli jsme tři hlavní oblasti, ve kterých jsou set-top-boxy oproti televizorům méně výhodné.

116 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

61 Jaromír Puk

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk