Pipo M8 HD: 10,1" Full HD tablet s Androidem nejen na video

25. února 2014
TWEET SDÍLET
Na útok čínských telefonů a tabletů si bude třeba zvyknout, Pipo je u nás zatím naprosto neznámá značka s tendencí se odlišit.

Výrobci tabletů se často uchylují jen k vylepšování hardwarové výbavy a inovace stran designu je nechávají chladnými. Pipo se vymyká zaběhlým zvyklostem jednoduchými, leč docela příjemnými změnami na těle zařízení. U konstrukce prostě někdo přemýšlel a to se pozitivně odrazilo na uživatelském komfortu. Přesto se ale najde několik věcí, které mi na tabletu vadily.

Inovace s rozumem

Vybalení z krabice na vás asi moc dojem neudělá, vytáhnete klasickou obdélníkovou placku s krycím sklem na přední straně, teprve při podrobnějším zkoumání si všimnete netradičního rozmístění některých prvků. Kupříkladu většina konektorů našla své místo na horní straně tabletu, kterou tvoří zakulacená část plastového rámu. Konkrétně zde najdete otvor pro nabíjecí trn, miniHDMI, slot na microSD kartu a dvě microUSB, přičemž jedno má funkci USB host, takže připojíte třeba klávesnici.

Dále sem výrobce umístil do malého otvoru mikrofon a LED, která indikuje připojení nabíječky. Tamtéž najdete i kolébku, která ale neslouží pro regulaci hlasitosti – jde o tlačítka Home a vyvolání kontextové nabídky. Ze začátku se to sice může zdát trochu hloupé, ale po čase jsem si zvyknul.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Plastový rám mírně zasahuje i do přední části a právě v místě, kde začíná krycí sklo, najdete mřížky stereo reproduktorů, toto umístění má hned několik výhod. Reproduktory si při manipulaci na šířku nezakryjete rukou a ani při položení na stůl nebo do peřiny nijak neomezíte jejich funkčnost.

Plastové šasi se směrem ke spodní straně zužuje, což vyvolává dojem ztenčení profilu do klínu, nicméně jde jen o optický klam, protože tablet má po celé ploše stejnou tloušťku. V horní části pravé strany našlo své místo kovové zapínací tlačítko a na straně levé je pak 3,5mm jack na sluchátka. Záda tvoří kovový plát, který má otvory pro zadní 5Mpx fotoaparát a přisvětlovací LED blesk. Naštěstí tento kovový prvek nijak nevadí citlivosti Wi-Fi, což bývá častým problémem.

Klepněte pro větší obrázek
Klínovitý profil šasi tablet opticky zužuje, za povšimnutí stojí i kovové zapínací tlačítko

Přední stranu kryje klasicky tvrzené sklo, pod kterým najdete IPS zobrazovač s rozlišením 1 920 × 1 200 px, což je o něco více, než je Full HD rozlišení. Panel má překvapivě dobré pozorovací úhly a věrné podání barev, také automatická regulace jasu funguje na výbornou. Nad displejem pak standardně najdete přední 2Mpx kameru a čidlo pro snímání okolního jasu.

Klepněte pro větší obrázek
Kovová záda sice přidávají na váze, ale dodávají tabletu pevnost

Přestože je tablet poměrně velký, je konstrukčně dobře zpracovaný a slícovaný. Vrzání se dočkáte až při hrubém kroucení nebo mačkání. Hlavně zadní kovová část přispívá k tomu, že se tablet nekroutí, ale je také o něco těžší.

Metro nadstavba

Výrobce použil Android 4.2, který doplnil o vlastní Pipo launcher. Stačí první pohled a hned víte, odkud vítr vane. Grafický kabátek velmi okatě připomíná nové rozhraní ve Windows 8. Do předpřipravených dlaždic můžete umístit zkratky k nainstalovaným aplikacím nebo widgetům a můžete také změnit jejich barvu, případně si pojmenovat plochu a skupinky dlaždic.

Klepněte pro větší obrázek 
Android v šatech Windows 8

Tím ale celá podobnost s Windows 8 končí. Dlaždice není možné jednoduše přemisťovat nebo měnit jejich velikost, což by uživatelskému komfortu značně prospělo. Důležité ovšem je, že po hard resetu tabletu si můžete vybrat, jestli chcete používat Pipo launcher, nebo zůstanete u toho klasického od Googlu, což mnohé jistě potěší. Nabídka aplikací nebo třeba dvě stahovací roletky byly z původního Androidu zachovány, takže zbytek systému můžete používat tak, jak jste zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek 

Hlavní hnací silou tabletu je standardní čtyřjádrový procesor Rockchip s taktem 1,6 GHz, ten má k dispozici 2 GB RAM. Samotný procesor má dost síly na hraní náročnějších her nebo přehrávání videa, ale pohyb v Pipo launcheru není zrovna plynulý, což trochu kazí jinak dobrý dojem. Wi-Fi umí na 2,4 GHz standardy b/g/n a Bluetooth funguje ve aktuální verzi 4.0. Někoho možná zamrzí absence GPS, což se dá omluvit spíše multimediálním zaměřením přístroje. Vzhledem k velmi dobrému rozlišení, velké úhlopříčce a přijatelné ceně se hodí na sledování filmů, seriálů, či na sledování videa streamovaného televizorem.

Pipo M8 HD je bezesporu zajímavý tablet, který má zajímavou konstrukci, povedený displej, dostatek výkonu a zajímavou cenu. Pokud nechce používat nadstavbu od výrobce, nemusíte, což je jen další plus tohoto vskutku povedeného tabletu.

AVmania hodnotí
výbava 7
ergonomie 9
výkon 9
výdrž 8

 

+ Vyšší rozlišení
+ Zajímavý design

- Plynulost pohybu v systému
- Pro někoho podivný launcher

Pipo M8 HD

10,1“ tablet s Androidem

Cena orientační 6 790 Kč

 • operační systém: Android 4.2 (Jelly Bean)
 • displej: 10,1“, kapacitní IPS, 1 920 × 1 200 px
 • naměřený minimální a maximální jas: 27/324 cd/m2
 • konektivita: microUSB, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0
 • paměť: uživatelská 16 GB (microSD), operační 2 048 MB RAM
 • baterie: 8 000 mAh
 • procesor: Rockchip RK3188 (4× 1 600 MHz)
 • fotoaparát: zadní 5 Mpx, autofokus, LED, přední 2 Mpx
 • příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíjecí adaptér, USB host kabel, pecková sluchátka
 • rozměry: 240 × 172 × 10,5 mm
 • hmotnost: 560 g
 • zapůjčil: Satomar, www.pipo.cz

 

Témata článku: Testy, Novinky, Přenosné, Bydlíme s AV

Určitě si přečtěte

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech