Na útok čínských telefonů a tabletů si bude třeba zvyknout, Pipo je u nás zatím naprosto neznámá značka s tendencí se odlišit.
Výrobci tabletů se často uchylují jen k vylepšování hardwarové výbavy a inovace stran designu je nechávají chladnými. Pipo se vymyká zaběhlým zvyklostem jednoduchými, leč docela příjemnými změnami na těle zařízení. U konstrukce prostě někdo přemýšlel a to se pozitivně odrazilo na uživatelském komfortu. Přesto se ale najde několik věcí, které mi na tabletu vadily.
Inovace s rozumem
Vybalení z krabice na vás asi moc dojem neudělá, vytáhnete klasickou obdélníkovou placku s krycím sklem na přední straně, teprve při podrobnějším zkoumání si všimnete netradičního rozmístění některých prvků. Kupříkladu většina konektorů našla své místo na horní straně tabletu, kterou tvoří zakulacená část plastového rámu. Konkrétně zde najdete otvor pro nabíjecí trn, miniHDMI, slot na microSD kartu a dvě microUSB, přičemž jedno má funkci USB host, takže připojíte třeba klávesnici.
Dále sem výrobce umístil do malého otvoru mikrofon a LED, která indikuje připojení nabíječky. Tamtéž najdete i kolébku, která ale neslouží pro regulaci hlasitosti – jde o tlačítka Home a vyvolání kontextové nabídky. Ze začátku se to sice může zdát trochu hloupé, ale po čase jsem si zvyknul.
Plastový rám mírně zasahuje i do přední části a právě v místě, kde začíná krycí sklo, najdete mřížky stereo reproduktorů, toto umístění má hned několik výhod. Reproduktory si při manipulaci na šířku nezakryjete rukou a ani při položení na stůl nebo do peřiny nijak neomezíte jejich funkčnost.
Plastové šasi se směrem ke spodní straně zužuje, což vyvolává dojem ztenčení profilu do klínu, nicméně jde jen o optický klam, protože tablet má po celé ploše stejnou tloušťku. V horní části pravé strany našlo své místo kovové zapínací tlačítko a na straně levé je pak 3,5mm jack na sluchátka. Záda tvoří kovový plát, který má otvory pro zadní 5Mpx fotoaparát a přisvětlovací LED blesk. Naštěstí tento kovový prvek nijak nevadí citlivosti Wi-Fi, což bývá častým problémem.
Klínovitý profil šasi tablet opticky zužuje, za povšimnutí stojí i kovové zapínací tlačítko
Přední stranu kryje klasicky tvrzené sklo, pod kterým najdete IPS zobrazovač s rozlišením 1 920 × 1 200 px, což je o něco více, než je Full HD rozlišení. Panel má překvapivě dobré pozorovací úhly a věrné podání barev, také automatická regulace jasu funguje na výbornou. Nad displejem pak standardně najdete přední 2Mpx kameru a čidlo pro snímání okolního jasu.
Kovová záda sice přidávají na váze, ale dodávají tabletu pevnost
Přestože je tablet poměrně velký, je konstrukčně dobře zpracovaný a slícovaný. Vrzání se dočkáte až při hrubém kroucení nebo mačkání. Hlavně zadní kovová část přispívá k tomu, že se tablet nekroutí, ale je také o něco těžší.
Metro nadstavba
Výrobce použil Android 4.2, který doplnil o vlastní Pipo launcher. Stačí první pohled a hned víte, odkud vítr vane. Grafický kabátek velmi okatě připomíná nové rozhraní ve Windows 8. Do předpřipravených dlaždic můžete umístit zkratky k nainstalovaným aplikacím nebo widgetům a můžete také změnit jejich barvu, případně si pojmenovat plochu a skupinky dlaždic.
Android v šatech Windows 8
Tím ale celá podobnost s Windows 8 končí. Dlaždice není možné jednoduše přemisťovat nebo měnit jejich velikost, což by uživatelskému komfortu značně prospělo. Důležité ovšem je, že po hard resetu tabletu si můžete vybrat, jestli chcete používat Pipo launcher, nebo zůstanete u toho klasického od Googlu, což mnohé jistě potěší. Nabídka aplikací nebo třeba dvě stahovací roletky byly z původního Androidu zachovány, takže zbytek systému můžete používat tak, jak jste zvyklí.
Hlavní hnací silou tabletu je standardní čtyřjádrový procesor Rockchip s taktem 1,6 GHz, ten má k dispozici 2 GB RAM. Samotný procesor má dost síly na hraní náročnějších her nebo přehrávání videa, ale pohyb v Pipo launcheru není zrovna plynulý, což trochu kazí jinak dobrý dojem. Wi-Fi umí na 2,4 GHz standardy b/g/n a Bluetooth funguje ve aktuální verzi 4.0. Někoho možná zamrzí absence GPS, což se dá omluvit spíše multimediálním zaměřením přístroje. Vzhledem k velmi dobrému rozlišení, velké úhlopříčce a přijatelné ceně se hodí na sledování filmů, seriálů, či na sledování videa streamovaného televizorem.
Pipo M8 HD je bezesporu zajímavý tablet, který má zajímavou konstrukci, povedený displej, dostatek výkonu a zajímavou cenu. Pokud nechce používat nadstavbu od výrobce, nemusíte, což je jen další plus tohoto vskutku povedeného tabletu.
AVmania hodnotí |
---|
výbava | | 7 |
ergonomie | | 9 |
výkon | | 9 |
výdrž | | 8 |
+ Vyšší rozlišení
+ Zajímavý design
- Plynulost pohybu v systému
- Pro někoho podivný launcher
Pipo M8 HD
10,1“ tablet s Androidem
Cena orientační 6 790 Kč
- operační systém: Android 4.2 (Jelly Bean)
- displej: 10,1“, kapacitní IPS, 1 920 × 1 200 px
- naměřený minimální a maximální jas: 27/324 cd/m2
- konektivita: microUSB, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0
- paměť: uživatelská 16 GB (microSD), operační 2 048 MB RAM
- baterie: 8 000 mAh
- procesor: Rockchip RK3188 (4× 1 600 MHz)
- fotoaparát: zadní 5 Mpx, autofokus, LED, přední 2 Mpx
- příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíjecí adaptér, USB host kabel, pecková sluchátka
- rozměry: 240 × 172 × 10,5 mm
- hmotnost: 560 g
- zapůjčil: Satomar, www.pipo.cz