Pipo M8 HD: 10,1" Full HD tablet s Androidem nejen na video

25. února 2014
TWEET SDÍLET
Na útok čínských telefonů a tabletů si bude třeba zvyknout, Pipo je u nás zatím naprosto neznámá značka s tendencí se odlišit.

Výrobci tabletů se často uchylují jen k vylepšování hardwarové výbavy a inovace stran designu je nechávají chladnými. Pipo se vymyká zaběhlým zvyklostem jednoduchými, leč docela příjemnými změnami na těle zařízení. U konstrukce prostě někdo přemýšlel a to se pozitivně odrazilo na uživatelském komfortu. Přesto se ale najde několik věcí, které mi na tabletu vadily.

Inovace s rozumem

Vybalení z krabice na vás asi moc dojem neudělá, vytáhnete klasickou obdélníkovou placku s krycím sklem na přední straně, teprve při podrobnějším zkoumání si všimnete netradičního rozmístění některých prvků. Kupříkladu většina konektorů našla své místo na horní straně tabletu, kterou tvoří zakulacená část plastového rámu. Konkrétně zde najdete otvor pro nabíjecí trn, miniHDMI, slot na microSD kartu a dvě microUSB, přičemž jedno má funkci USB host, takže připojíte třeba klávesnici.

Dále sem výrobce umístil do malého otvoru mikrofon a LED, která indikuje připojení nabíječky. Tamtéž najdete i kolébku, která ale neslouží pro regulaci hlasitosti – jde o tlačítka Home a vyvolání kontextové nabídky. Ze začátku se to sice může zdát trochu hloupé, ale po čase jsem si zvyknul.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Plastový rám mírně zasahuje i do přední části a právě v místě, kde začíná krycí sklo, najdete mřížky stereo reproduktorů, toto umístění má hned několik výhod. Reproduktory si při manipulaci na šířku nezakryjete rukou a ani při položení na stůl nebo do peřiny nijak neomezíte jejich funkčnost.

Plastové šasi se směrem ke spodní straně zužuje, což vyvolává dojem ztenčení profilu do klínu, nicméně jde jen o optický klam, protože tablet má po celé ploše stejnou tloušťku. V horní části pravé strany našlo své místo kovové zapínací tlačítko a na straně levé je pak 3,5mm jack na sluchátka. Záda tvoří kovový plát, který má otvory pro zadní 5Mpx fotoaparát a přisvětlovací LED blesk. Naštěstí tento kovový prvek nijak nevadí citlivosti Wi-Fi, což bývá častým problémem.

Klepněte pro větší obrázek
Klínovitý profil šasi tablet opticky zužuje, za povšimnutí stojí i kovové zapínací tlačítko

Přední stranu kryje klasicky tvrzené sklo, pod kterým najdete IPS zobrazovač s rozlišením 1 920 × 1 200 px, což je o něco více, než je Full HD rozlišení. Panel má překvapivě dobré pozorovací úhly a věrné podání barev, také automatická regulace jasu funguje na výbornou. Nad displejem pak standardně najdete přední 2Mpx kameru a čidlo pro snímání okolního jasu.

Klepněte pro větší obrázek
Kovová záda sice přidávají na váze, ale dodávají tabletu pevnost

Přestože je tablet poměrně velký, je konstrukčně dobře zpracovaný a slícovaný. Vrzání se dočkáte až při hrubém kroucení nebo mačkání. Hlavně zadní kovová část přispívá k tomu, že se tablet nekroutí, ale je také o něco těžší.

Metro nadstavba

Výrobce použil Android 4.2, který doplnil o vlastní Pipo launcher. Stačí první pohled a hned víte, odkud vítr vane. Grafický kabátek velmi okatě připomíná nové rozhraní ve Windows 8. Do předpřipravených dlaždic můžete umístit zkratky k nainstalovaným aplikacím nebo widgetům a můžete také změnit jejich barvu, případně si pojmenovat plochu a skupinky dlaždic.

Klepněte pro větší obrázek 
Android v šatech Windows 8

Tím ale celá podobnost s Windows 8 končí. Dlaždice není možné jednoduše přemisťovat nebo měnit jejich velikost, což by uživatelskému komfortu značně prospělo. Důležité ovšem je, že po hard resetu tabletu si můžete vybrat, jestli chcete používat Pipo launcher, nebo zůstanete u toho klasického od Googlu, což mnohé jistě potěší. Nabídka aplikací nebo třeba dvě stahovací roletky byly z původního Androidu zachovány, takže zbytek systému můžete používat tak, jak jste zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek 

Hlavní hnací silou tabletu je standardní čtyřjádrový procesor Rockchip s taktem 1,6 GHz, ten má k dispozici 2 GB RAM. Samotný procesor má dost síly na hraní náročnějších her nebo přehrávání videa, ale pohyb v Pipo launcheru není zrovna plynulý, což trochu kazí jinak dobrý dojem. Wi-Fi umí na 2,4 GHz standardy b/g/n a Bluetooth funguje ve aktuální verzi 4.0. Někoho možná zamrzí absence GPS, což se dá omluvit spíše multimediálním zaměřením přístroje. Vzhledem k velmi dobrému rozlišení, velké úhlopříčce a přijatelné ceně se hodí na sledování filmů, seriálů, či na sledování videa streamovaného televizorem.

Pipo M8 HD je bezesporu zajímavý tablet, který má zajímavou konstrukci, povedený displej, dostatek výkonu a zajímavou cenu. Pokud nechce používat nadstavbu od výrobce, nemusíte, což je jen další plus tohoto vskutku povedeného tabletu.

AVmania hodnotí
výbava 7
ergonomie 9
výkon 9
výdrž 8

 

+ Vyšší rozlišení
+ Zajímavý design

- Plynulost pohybu v systému
- Pro někoho podivný launcher

Pipo M8 HD

10,1“ tablet s Androidem

Cena orientační 6 790 Kč

 • operační systém: Android 4.2 (Jelly Bean)
 • displej: 10,1“, kapacitní IPS, 1 920 × 1 200 px
 • naměřený minimální a maximální jas: 27/324 cd/m2
 • konektivita: microUSB, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0
 • paměť: uživatelská 16 GB (microSD), operační 2 048 MB RAM
 • baterie: 8 000 mAh
 • procesor: Rockchip RK3188 (4× 1 600 MHz)
 • fotoaparát: zadní 5 Mpx, autofokus, LED, přední 2 Mpx
 • příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíjecí adaptér, USB host kabel, pecková sluchátka
 • rozměry: 240 × 172 × 10,5 mm
 • hmotnost: 560 g
 • zapůjčil: Satomar, www.pipo.cz

 

Témata článku: Testy, Novinky, Bydlíme s AV, Přenosné


Dalším přírůstkem do žánru battle royale není hra, ale interaktivní hraný film

Dalším přírůstkem do žánru battle royale není hra, ale interaktivní hraný film

Battle royale rozhodně neumírá. Ba naopak.

Michal Maliarov
Battle RoyaleSteam
Vychází LibreOffice 7.2. Je rychlejší a zase si lépe poradí s dokumenty MS Office

Vychází LibreOffice 7.2. Je rychlejší a zase si lépe poradí s dokumenty MS Office

Lukáš Václavík
LibreOfficeMicrosoft OfficeSoftwareOpen source
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Sony představilo označení "Ideální pro Playstation 5" u svých televizí Bravia XR

Sony představilo označení "Ideální pro Playstation 5" u svých televizí Bravia XR

Hráči tak nyní budou přesně vědět, jaké televize se k jejich konzolím hodí nejlépe.

Michal Maliarov
SonyHardware
Benchmarky, benchmarky, benchmarky. Přehled programů pro srovnání a diagnostiku výkonu

Benchmarky, benchmarky, benchmarky. Přehled programů pro srovnání a diagnostiku výkonu

Benchmarky používáme především pro srovnání výkonu sestav nebo hardwarových komponent. Zároveň je lze použít také pro pořádné zatížení systému – ať už pro odhalení příčin problémů, nebo pro testy stability.

Stanislav Janů
Benchmarky
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály