Placená televize ztrácí diváky, v USA jich za poslední roky přišla o 18 miliónů

Placená televize ztrácí diváky, v USA jich za poslední roky přišla o 18 miliónů

I ČR se vedou debaty o změně diváckých zvyků a přechodu z lineárního sledování TV stanic na nelineární. Tedy na to, že si lidé vybírají pouze jednotlivé pořady, filmy a seriály a sledují je pouze tehdy, kdy chtějí. To se paradoxně netýká české veřejnoprávní televize, která za poslední roky ještě o pár procent posílila.

Změna se spíše promítá do faktu, že lidé přestávají sledovat placené televize a ty volně dostupné doplňují spíše Neflixem a dalšími streamovacími službami. Podle průzkumu společnosti Parks Associates v USA mezi lety 2014 a 2020 celkem ztratila 18 miliónů platících diváků. Ti ve velkém přecházejí na Netflix, Disney+, Apple TV a další on-line služby.

Digital-TV-Research-North-American-pay-TV-revenues-1.pngPokles příjmů placených TV v USA za posledních 5 let činí 50 miliónů dolarů.
A propad má pokračovat

V ČR to ale s placenými TV není tak špatné. V posledních letech jsou stále populárnější IPTV služby (internetové televize), které poměrně úspěšně nabírají zájemce o placenou televizi. Ty kombinují možnost linerárního sledování, ale přidávají právě službu opožděného sledování. Například Vodafone TV (bývalá UPC) přidala také možnost využívat zpětné přehrávání pořadů až 7 dní, nahrávání pořadů či vyhledávání a doporučování pořadů.

Například SledujemeTV kromě nabídky TV stanic, které nejsou běžně přes DVB-T2 dostupné, přidává také vlastní videotéku s filmy a seriály. Podobně IPTV Kuki řadí vysílané TV pořady do seznamů a vytváří si tak průběžně měnící se videotéku. 

V každém případě přesun sledování běžných TV stanic na nelineální sledování pořadů a filmů je masivní. Spousta diváků tak u svých televizorů klasické DVB-T2 /C/S2 tunery vůbec nevyužívá.

Zdroj: Parks Associatesbroadbandtvnews.com

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud