Plazmu neporazil LED televizor, ale 4K Ultra HD rozlišení

Plazmu neporazil LED televizor, ale 4K Ultra HD rozlišení

Nástup 4K rozlišení a velkých úhlopříček znamená nejen možnost obdivovat v obchodech obrovské a drahé LCD TV s LED podsvícením, ale také to přispívá k smrti plazmy. Proč?

Na posledním CESu se potvrdilo nedávné oznámení, že Panasonic s výrobou plazmových televizorů definitivně končí. Plazmové televizory už budou prodávat jen Samsung a LG. Pro mnohé to bylo překvapení, zvláště když Panasonic loni představil svůj nový referenční model, překonávající i legendární plazmy Kuro.

Panasonic podle neoficiálních informací měl řadu nových plazmových televizorů pro rok 2014 už nachystanou, ale v posledním čtvrtletí 2013 s nástupem nových Ultra HD televizorů přišlo konečné rozhodnutí. Ukončení výroby a orientace na 4K. Proč, když plazma stále obrazově byla lepší, než LCD?

Menší už být nemůže, méně si už nevezme

Pro vysvětlení se musíme podívat na technologii plazmy. Výhodou, ale zároveň nevýhodou je, že každý obrazový bod je zcela samostatným zdrojem světla. V každé „komůrce“ je uzavřen plyn, který se za pomoci elektrody rozzáří a fosforová vrstva červená, zelená či modrá se rozsvítí a vytvoří obrazový bod (subpixel). Složením těchto tří barev dostaneme samozřejmě bod (pixel) bílý.

plasma_pixel.jpg Plazma.JPG
Schéma plazmy, kdy každý bod tvoří samostatná aktivní komůrka s plynem

Problémem ale je, že každý obrazový bod má určitou minimální velikost. A minimální vzdálenost těchto bodů, které se Panasonicu podařilo dosáhnout u komerčně dostupného 42“ Full HD televizoru je 0,48 mm. Pro představu – u 65“ Ultra HD televizoru potřebujete mít tuto vzdálenost menší: 0,32 mm. Což je nad technologickými možnostmi aktuální sériové výroby. Ano, v Japonsku byl předveden prototyp 58“ plazmového Ultra HD televizoru, ale ten se do sériové výroby nedostane. Náklady na vývoj a výrobu nejsou takové, aby se výrobci vrátily.

LCD a LED.JPG
 Jak vidíte, tak LCD technologie s LED podsvícením má naprosto stejnou konstrukci, jako předchůdci s CCFT podsvícením. Jednotlivé body mohou být opravdu malé, aktuálně si klidně můžete koupit telefon s 5" displejem s rozlišením 1920 x 1080.

Druhým problémem je i vyšší spotřeba, která je u plazmy dána nutností „žhavit“ každý obrazový bod. Rozdíl byl už poznat u plazmy při přechodu z HD ready na Full HD rozlišení. Při přechodu na 4K by s nárůstem počtu „buněk“ došlo opět k nárůstu spotřeby. A to je problém, protože například Kalifornie od ledna 2013 vydala nové nařízení o maximální spotřebě, podle něhož televizor s úhlopříčkou 55“ má mít maximálně 180 wattů. 55“ plazma Panasonic TX-P55VT65 s kalibrovaným obrazem má přitom 260 W.

Z toho je jasné, že přes nesporné obrazové výhody, spočívající z nezávislého řízení jasu každého obrazového bodu, plazma dosáhla bodu vývoje, kdy se nevyplatí ji dále pro 4K vyvíjet.

OLED vše řeší

Co se tedy nepovedlo LCD LED technologii, to se povedlo 4K rozlišení. Svůj podíl ale na tom má i současný vývoj OLED panelů, které po snížení výrobních nákladů by měly nabídnout cenově dostupný obraz, který bude deklasovat i plazmy. Zatím se ale musíme spokojit s 4K LCD televizory s LED podsvícením.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud