Po přečtení spalte: recenze filmu

19. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Bratři Coenové přicházejí s oddechovou záležitostí, v níž se nás pomocí černého humoru snaží zbavit strachu z konspiračních teorií.

Sněhová koule absurdit

Bratři Coenové se vezou na vlně slávy, kterou vyvolal jejich oscarový zásek s tíživým dramatem Tahle země není pro starý a předkládají nám scénář, který prý psali souběžně s adaptací novely Cormaca McCarthyho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Scénář z pera obou bratrů rozvíjí jednoduchou dějovou linii. Agent CIA Cox (John Malkovich) dostane výpověď z práce kvůli problémům s alkoholem. V předčasném důchodu se rozhodne sepsat své memoáry, jejichž část se nedopatřením dostane do rukou zaměstnanců posilovny. Ti se ve své hlouposti, naivitě i domýšlivosti domnívají, že jde o materiál třeskuté závažnosti a začnou bývalého vládního úředníka vydírat. A aby toho nebylo málo, Coxova manželka Katie (Tilda Swintonová) ho dlouhodobě podvádí s rodinným přítelem Harrym (George Clooney) a na radu právního poradce se ho snaží obrat o zbytek peněz, dokud je ještě má.

Filmy na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Absurdní situace se na sebe nabalují s pohybem sněhové koule, kterou nejde zastavit. Hra na špiony má svá pravidla a těm nezkušeným přinese ve výsledku víc škody a zmaru než užitku. Snůška nesmyslného jednání, idiotských nápadů a nepravděpodobných náhod a zvratů rozpoutá smršť komických situací, při kterých nám smích vmžiku mrzne na rtu při šokujícím a tragickém dopadu předestřených událostí.

Intimně společenská satira

Hvězdy, vzešlé z prostředí nezávislého filmu, se ve své novince snaží uspokojit oba tábory svých fanoušků. Jak ty, co přísahají v jejich tvorbě na existenciální dramata typu snímků Fargo nebo Tahle země není pro starý, tak ty, kteří mají radši uvolněného ducha jejich cynických černočerných komedií z rodu Zmatků v Arizoně nebo Big Lebowského. Po přečtení spalte se snaží o skloubení obou přístupů a při výstavbě zápletky navíc těží jak z odkazu bláznivých, tzv.“screwball“, komedií, jaké točil ve čtyřicátých letech Frank Capra, tak z politicko-špionážních thrillerů sedmdesátých let. Pomocí nich se odpichují k vlastní intimně společenské satiře, v níž před jejich zlomyslně se tvářícím pohledem obstojí jen málokdo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod povrchem parodie na špionážní filmy, k níž významně přispívá hudba Cartera Burwella, která dovede svým ironickým umístěním vyvolat dojem paranoie i ve chvílích zcela nevzrušivých, se skrývá satirické zamyšlení nad počínáním zpravodajských služeb. Do lidských příbytků a ložnic vstupuje nový fenomén v podobě všudypřítomného monitorování občanů ze strany vládních institucí, které místo zajištění bezpečnosti státu vede jen k vzájemnému podezřívání a stresu. Byrokratická nevšímavost a přesné dodržování úředních postupů má ale na svědomí i množství nesmyslně zmařených životů nevinných lidí, jak nás o tom přesvědčí finále snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

„Velký bratr“ manipuluje našimi malými osudy a my mu svým chováním jen nahráváme. Načrtnuté postavy, vybavené vždy nejméně jednou výraznou charakteristikou, se vzájemně podvádějí, špiclují a potajmu plánují zahájení rozvodových řízení. Soukromá traumata (stárnutí, manželské nevěry a neschopnost vázat se, povrchnost vztahů) se proplétají s těmi společenskými (o našich životech rozhodují vyšší mocenské kruhy a zájmy) a my jsme prostřednictvím pečlivě propracovaných charakterů a jejich vzájemné interakce postupně vtahováni do děje.

Bizarní panoptikum

Donchuán, bývalý bodyguard a úředník z ministerstva vnitra Harry Pfarrer, který nikdy nevystřelil ze zbraně (tedy alespoň zatím), dbá na kvalitu podlahových krytin a s krizí středního věku se vyrovnává tím, že hledá stále nové sexuální známosti a v dílně kutí vlastní erotické pomůcky. Agent CIA Osbourne Cox (všimněte si čí příjmení v sobě vtipně ukrývá jeho křestní jméno) je agresivní hulvát, k němuž se štěstí obrátilo zády a jenž si snad ani nezaslouží jinou manželku než tu, kterou má.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osamělá zaměstnankyně fitcentra Linda Litzkeová (Frances McDormandová) hledá přes internetové seznamky lásku a věří, že odsátím přebytečného tuku při plastické operaci se její život změní. Linda pohrdá loosery, odmítá dvoření svého šéfa Teda (Richard Jenkins), který se jí marně snaží vyznat své city a spolu s „dobrým samaritánem“, trenérem Chadem (Brad Pitt) vidí v „tajných dokumentech“ šanci, jak si splnit své sny. Rozlišovací schopnost poznat, jak „důležitý“ materiál drží oba v ruce, je velmi omezená a tak je jejich obchodní snaha zavede až na ruskou ambasádu.

Bratři Coenové psali hercům role přímo na tělo a je to vidět. Jejich výkony táhnou snímek výrazně nahoru a pohrávají si s typologickou i charakterovou image představitelů svěřených úloh i se stereotypním přijímáním jejich mediálního obrazu.

George Clooney je zde opět za svůdníka, který ale pod maskou sebejisté nonšalance skrývá psychotický tik v oku a zbabělé chování. Chlapská ješitnost je v jeho osobě dovedena k absolutní karikatuře. Harry odmítá převzít odpovědnost za své chování a chce si jen sobecky užívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

John Malkovich, podobně jako John Goodman v Big Lebowském, fuckuje o sto šest a jako bezvýznamný úředníček, který se ve vlastních očích vidí jako stěžejní analytik CIA, poodhrnuje závěs nad mýty o práci tajemstvím opředené organizace. Tilda Swintonová jako jeho manželka Katie je chladně rezervovaná vypočítavá mrcha, kterou rozehřejí snad jen milostné hrátky s Harrym a vidina získaných peněz. Frances McDormandová je dojemná a nebojí se předvést své stárnoucí tělo.

Vděčnou komickou roli ale přineslo Po přečtení spalte především Bradu Pittovi, kterého iontové nápoje a všetečná péče o udržování vlastního zevnějšku připravily o poslední zbytky rozumu a jeho Chad je opravdu trotl k pohledání. S vlasy vyčesanými nahoru á la účesy popových hvězd v osmdesátých letech, nezbytým světlým pramenem vepředu, zlatým řetězem kolem krku a optimismem obchodníka s deštěm předvádí kreaci, v níž si ze sebe (podobně jako Tom Cruise v Tropické bouři) nebojí udělat třeskutou legraci. A pětačtyřicet let byste mu hádali opravdu jen těžko, ve chvílích kdy poslouchá iPod, žvýká nebo cucá něco z kelímku, vypadá spíš jak zamrzlý puberťák, tedy přesně tak, jak jeho postava jedná.

Oddechová jednohubka

Režie bratří Coenů je sebejistě rutinní. Budování expozice se protahuje na takřka hodinu času, během níž jsou nám důkladně představeni aktéři dění. Poté dostane vyprávění nečekaný spád a jednotlivé linie se začnou protínat do působivého celku, ústícího do mrazivé pointy, v níž se vyjevuje smutné ujištění, že konkrétní lidské osudy jsou pro tajné služby jen čísla ze statistik, které je třeba úhledně a bezkonfliktně podat do hlášení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Věta hlavouna CIA (J. K. Simmons), adresovaná jeho podřízenému „Podejte mi hlášení… až to bude dávat celé smysl,“ jakoby předjímala výsledný divácký dojem z celého filmu. Bratři Coenové přišli po oscarovém dramatu s oddechovkou, v níž komediální námět halí do roucha smrtelně vážně se tvářícího thrilleru, který nám říká něco o tom, že bystrost úsudku tajných agentů není o nic vyšší než smolařských packalů, toužících po vlastním obohacení či zadostiučinění. Na lidskou nevypočitatelnost a nahodilost osudů jsou krátké všechny monitoringy, analýzy a sledovačky CIA a my bychom se měli zbavit přízemního strachu z konspiračních teorií a radši prožívat vlastní životy.

Klepněte pro větší obrázek 

Po přečtení spalte

  • Žánr: černá komedie
  • www.burnafterreading.com-live.com
  • Původní název: Burn After Reading
  • USA 2008
  • Scénář a režie: Joel Coen, Ethan Coen
  • Hrají:George Clooney, John Malkovich, Tilda Swintonová, Frances McDormand, Brad Pitt, Richard Jenkins, J.K. Simmons, Dermot Mulroney
  • Distribuce: Palace Pictures
  • Distribuční premiéra v ČR: 15. 1.2009

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

** Top čipsety letos začaly podporovat hardwarový ray tracing ** Mobilní grafika má být realističtější než kdy jindy ** Ale až za pár let, a to jen možná...

Martin Chroust
Ray tracingMobilní čipsetyMobilní hry
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět