Pojďte s námi za pohádkou: nejzajímavější místa natáčení

Pojďte s námi za pohádkou: nejzajímavější místa natáčení

Vánoce jsou svátky klidu, pohody a především pohádek. Podívejte se, kde se nejznámější pohádky natáčely, a nechejte se inspirovat k návštěvě.

Ty nejlepší zábavné a romantické filmy pod vánoční stromeček jsme vám již poradili, nyní se vrátíme zpět do českých luhů a hájů. Jistě nezavdám ke při, prohlásím-li, že české filmové tvorbě dominují pohádky. Pohádky, které jsou každoročním kořením Vánoc a které k těmto svátkům pohody a klidu rozhodně patří. Pomineme-li úžasné herecké výkony, promyšlené scénáře a skvělou režii, zjistíme, že kouzlu Českých pohádek nahrává i rozmanitá krajina a památky, které filmaři v hojné míře využívali a využívají.

Proto se dnes na pohádky, které můžete na obrazovkách spatřit během svátků Vánočních, podíváme z jiného úhlu: podívejte se, kde se ty nejznámější natáčely a třeba si vezměte i inspiraci na své letní výlety a dovolené.

Třetí princ

Nova, 24. 12. 9:50

Pohádkový Štědrý den začíná příběhem o třech princích ze Země lva a dvou princeznách ze Země démantových skal. Chcete-li zavítat na hrad princů, navštivte Křivoklát. Zde se natáčely scény na nádvoří s kejklíři.

Většina příběhů se ale odehrává právě v Zemi démantových skal, kterou ztvárnily Adršpašské skály. V několika záběrech se zde objevuje jezero Pískovna, které si zahrálo i v dalších pohádkách: Z pekla štěstí 2, Peklo s princeznou nebo O živej vodě.

Natáčení probíhalo v úzkých cestičkách mezi kameny. Budete-li znát přesné místo, a budete trpěliví, můžete dokonce najít barevné kamínky, které zde leží takřka třicet let od natáčení pohádky.

Filmové lokality: Adršpašsko-teplické skály, hrad Křivoklát, zámek Průhonice

Krakonoš a lyžníci

Nova, 24.12. 11:40

Rodinná pohádková komedie o životě ve sklářských hutích, novodobém Krakonošovi a především zbrusu novém vynálezu – lyžích, neboli ski. Příběh o Krakonošovi by sváděl hledat místa natáčení v Krkonoších, realita je ale vzdálená pár desítek kilometrů na západ, do oblasti hor Jizerských.

Spousta filmových záběrů pochází z Pasek nad Jizerou, kde dnes, i po třiceti letech od natáčení, najdete budovu školy. Není bez zajímavosti, že tato chalupa fungovala jako skutečná škola již od roku 1791. Budova je kulturní památkou a můžete ji navštívit i vy.

Stolařství, kde se začne experimentovat se ski, najdete v Roprachticích, ve filmu se objevuje i místní kostel. Také filmová sklárna byla sklárnou skutečnou. Nesla název Riedlova sklářská huť, pochází z roku 1866 a najdete ji v osadě Jizerka. V mezičase sloužila jako konírna, nyní je v budově víceúčelové hřiště.

Filmové lokality: Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, osada Jizerka

Princ a Večernice

Nova, 24.12. 13:30

V pohádce Princ a Večernice se objevuje hned několik překrásných míst stojících za vaši návštěvu. Zámek prince Velena ztvárnily Ploskovice ležící nedaleko Litoměřic. Zámek princezny zase najdete v Hrádku u Nechanic, který ale nyní obklopuje golfové hřiště, proto prosím pozor na hlavu. Natáčel se zde například i Tmavomodrý svět nebo pohádka Elixír a Halíbela.

Filmaři oblíbený je i Kopicův statek, který zahrňte do trasy své procházky v Českém ráji. Právě zde sourozenci Večernice – Slunečník, Měsíčník a Větrník, těžce zakoušeli samotného Prince. Statek jste mohli vidět i v pohádce Princ Bajaja a Nesmrtelná teta.

Asi nejvýraznějším místem celé pohádky zůstává hrad, kde se Velen utkává s Mrakomorem. Kdo by to byl řekl, že se jedná o tentýž hrad, který chtěli zachránit kluci a holky z hudební pohádky Ať žijí duchové. Ano, jedná se o hrad Krakovec ležící nedaleko Rakovníka.

Filmové lokality: zámky Ploskovice a Hrádek u Nechanic, hrad Krakovec, Adršpašské skály, Kopicův statek v Českém ráji

Pyšná princezna

Nova, 24.12. 18:30

Pyšná princezna začíná záběrem na Český Krumlov, který má být domovem krále Miroslava. Již druhý záběr nás ale přenese do Telče, a právě tento zámek je pravým domovem prince.

Starý král a otec princezny Krasomily vládl ze zámku Hluboká a právě zde se princezna nezapomenutelně vykoupala v malém jezírku, najdete jej zde dodnes.

S princeznou s nosem nahoru se však pojí i dvě další místa: Dolský mlýn, kde spolu s králem Miroslavem pomáhali mlít mouku, a Panská skála – známé varhany. Dolský mlýn se objevil například i v pohádce Peklo s princeznou a za vaši návštěvu stojí i dnes. Z vlastní zkušenosti doporučuji zvolit příjemnou procházku, případně projížďku z Jetřichovic. Mlýn sice pustne a chátrá, místní nezisková organizace a nadšenci však pořádají každý rok brigády, během kterých se snaží o záchranu tohoto trošku tajemného místa.

Filmové lokality: zámky Telč a Hluboká, Bouzov, České Budějovice, Český Krumlov, Dolský mlýn, Panská skála, Všemily (dům Ševce), Třeboň

Princezna se zlatou hvězdou

ČT1, 24.1. 17:20

Princezna se zlatou hvězdou je z velké části pohádkou ateliérovou, přesto se zde několik exteriérů objeví. Nádvoří krále Radovana ztvárnily Průhonice, aby však došlo k řádnému zmatení divákova oka, jeden z prostřihů náleží hradu Kokořín. Na pozadí záběru, kdy se princezna v Myším kožíšku setkává s chůvou, můžeme rozeznat Kokořín.

Filmové lokality: zámek Průhonice, hrad Kokořín, zámek Dobříš, Praha – Stromovka

Tři oříšky pro popelku

Nova, 24. 12. 20:00

Právě vodní hrad Švihov ztvárnil panství, kde Popelka žila se svou macechou, nevlastní sestrou, koněm Juráškem, psem Tajtrlíkem a sovou Rozárkou. Pokud si však na návštěvu vezmete s sebou filmové záběry, pravděpodobně budete překvapeni, jak výrazně si filmoví architekti místo natáčení upravili. Například postavili celou bránu, kterou projíždí princ při honbě za Popelkou. Stejně tak filmaři postavili dřevěnou pavlač na parkánové stěně.

Pokud by popelka měla skutečně vyrazit na ples, musel by Jurášek urazit okolo tří stovek kilometrů do německého zámku Moritzburg u Schloßallee ležící až za německými Drážďanami. Právě zde Popelka ztratila svůj střevíc. Samotný ples a dění uvnitř zámku však pochází z ateliérů.

Filmové lokality: vodní hrad Švihov, zámek Moritzburg (Německo), Mezihoří

S čerty nejsou žerty

Nova, 1. 1. 2012, 20:00

Tuto pohádku sice můžete zhlédnout až na Nový rok, nicméně k pohledu filmových míst patří mezi ty nejzajímavější. Mlýn Petra Máchala leží ve vsi Střehom u Sobotky a stále zde najdete mlýnské kolo. Chalupu babičky najdete nedaleko, ve vsi Vesec u Sobotky. V obou případech ale prosíme, při návštěvě respektujte soukromí majitelů.

Procházkou údolím Plakánek se dostanete na hrad Kost. Půjdete-li na prohlídku, stanete u okna, kde Adélka zpívala Petrovi známou písničku, jak by se k sobě hodili.

Peklo s nezapomenutelným Karlem Heřmánkem v lori Lucifera není dílem filmových architektů, toto peklo skutečně existuje. Jmenuje se Pekelné doly (někdy označované jako Pusté kostely) a jedná se o bývalé pískové doly pro nedaleké sklárny. Návštěvu doporučujeme absolvovat na jednostopém motorovém samohybu, v dolu je totiž nyní motorkářský klub.

A pokud byste chtěli hledat vstup do Pekla, projděte se po úzkých, dlouhých schodech na hradě Sloup v Čechách.

Filmové lokality: zámek Průhonice, hrad Kost, hrad Sloup, Střehom u Sobotky, Vesec u Sobotky, Praha-Kosíře, Pekelné doly nedaleko Velenic


Další filmy, filmová místa a fotografie najdete na Filmová místa.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud