Polk Audio Legend L200: dvoupásmové regálové Hi-Fi reproduktory amerického střihu [test]

7. července 2020
TWEET SDÍLET
Zábavné, univerzální regálovky, lehce zprostředkovávající filmové efekty, rockovou hudbu i komorní jazz. Není to neutrální zvuk, není to audiofilsky analytická jemnost, ale je to reprodukce plná síly, dynamiky a nekomplikované zábavnosti v úrovni opravdu dobrého hi-fi.

Plusy

 • Dobrá kombinace síly a šťavnatosti
 • Impuls a důraz
 • Solidní zpracování
 • Schopnost ozvučit i velký prostor
 • Rozmáchlá zábavnost

Minusy

 • Zvuk si na frekvenční vyrovnanost ani nehraje
9/10
Hodnocení

Zaoceánský výrobce Polk Audio možná nepatří mezi ty nejzaběhnutější značky v České republice (nebo vlastně obecně v Evropě), ale z pohledu globálních čísel je to firma velká – ba dokonce obrovská, takže jak se zdá, její motto „Velký americký zvuk“ oslovuje mnoho posluchačů, zejména těch, co dají na domácí kino. Po bezmála půlstoletí existence se Polk rozhodl pořádně šlápnout do pedálů a uvedl řadu Legend se snahou nabídnout „rozumně dostupný high-end po americku“.

Vzhled a konstrukce

Základem „legendární“ série je dvojice spíše větších regálových modelů, ten větší z nich se jmenuje L200. Na rozdíl od nižších firemních řad je tu stále vidět rukopis Polk, ale v luxusnějším a pečlivějším provedení, ostatně v souladu s prémiovou cenovkou.

Klepněte pro větší obrázek

Základem reprosoustav je čistě pravoúhlá skříň s dýhovaným povrchem a předsazená sametově černá čelní stěna s čistě zapuštěnými reproduktory. A pokud i tak je vám to málo, můžete celou přední plochu překrýt minimalistickou magnetickou mřížkou. Potud vypadají Legend L200 v podstatě standardním způsobem, to se ale změní při pohledu zezadu.

Vzhled a konstrukce

Ve spodní části zadní stěny je destička s dvěma páry reproduktorových terminálů, spojených můstkem z tlustého drátu. Horní polovinu pak ale zabírá výrazná profilovaná konstrukce, jejíž střed se nachází přesně v ose bassreflexového otvoru. Do jeho prostředku míří trn, usměrňující vzduch vycházející z reflexu do čtyř stran. Tento koncept jménem Power Port umožňuje přistavit Legend L200 blíž k zadní zdi, než je obvyklé.

Klepněte pro větší obrázek

Legend L200 jsou poměrně velké – při deseti kilech hmotnosti měří na výšku 39,8 cm, na šířku 21,1 cm a do hloubky 33,8 cm, takže přestože je lze umístit ke zdi, tak úplně „policové“ zase nejsou.

Ozvučnice z MDF profilů mají vnitřní výztuže a tweeter má vlastní pracovní komoru pro co nejklidnější pracovní podmínky. Oba použité reproduktory jsou dílem vývojářů přímo z Polk Audio.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvyšší frekvence hraje jednopalcový prstencový tweeter s centrálním trnem. Membrána je zapuštěná do už relativně výrazného zvukovodu. Mírně zanořený je také středobasový kónus o průměru šesti a půl palce. Ten se chlubí velkou vlnkou poddajného závěsu i nevelkým, ale pevným středovým fázovým nástavcem. Membrána samotná má pak radiální „vlnky“ pro zpevnění, což jí vyneslo pojmenování „Turbine Cone“. Jde o lisované pěnové jádro s tenkou polypropylenovou povrchovou vrstvou.

U dvoupásmových Legend L200 udává Polk Audio frekvenční rozsah 46 – 38 000 Hz (-3 dB), charakteristickou citlivost 85,5 dB / 2,83 V / m a nominální impedanci 4 ohmy, u níž ale jedním dechem dodává propad k hodnotě 3,6 ohm. Dělící frekvence systému je nastavena výhybkou druhého řádu na 2 600 Hz.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních a zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.

Klepněte pro větší obrázek
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek
Waterfall

Legend L200 mají velmi důstojně vyrovnanou frekvenční odezvu, jejich energie nastupuje (ve velkém prostoru a daleko od zdí) u nějakých 45 Hz, zdůraznění v pásmu 80 – 100 Hz stojí za pocitem velkoobjemové reprodukce. Střední pásmo je v reálu vlastně excelentně vyrovnané, sedlo kolem 5 – 6 kHz není nijak dramatické, ale spolu s následným lehkým peakem na 15 kHz podporuje patrně dojem znělejších a výraznějších výšek. Krom mírného zdůraznění basů lze ale o Legend L200 říct v kontextu jejich třídy jen dobré, vlastně jde až o překvapivě dobrý výsledek.

Klepněte pro větší obrázek
Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
 

Impedanční křivka se poctivě drží nad úrovni 8 ohm, sedlo mezi prvními dvěma peaky prozrazuje ladící frekvenci bassreflexu kolem 50 Hz. Není zde vidět žádné nespojitosti, záchvěvy nebo prudké změny, Legend L200 budou spíše snadno rozehratelné, budou standardní zátěží pro připojený zesilovač. Ani u elektrické fáze není vidět žádné negativní chování, žádné prudké změny. Tam, kde se fáze dostává mimo optimum do záporných hodnot najdete impedanční peak, takže by ani při vyšší hlasitosti neměly reprosoustavy být problematické.

Jak to hraje

Malé Legend L200 jsme poslouchali v showroomu dovozce, kde měly reprosoustavy naddimenzovanou sestavu značky McIntosh – napájení řešil filtr MPC1500, disky přehrával MCD600, hlasitost řídil C2700 a zesiloval buď MC1.25KW nebo MC901 pro bi-ampingové zapojení. Propojeno bylo kompletně kabeláží z řady Referenz Selection Air od InAkustik. Proporčnější elektroniku pak představovala obměna za dělený zesilovač Rotel Michi nebo dělený Classé Delta. Porovnávat jsme mohli s modelem Legend L600, Bowers&Wilkins 800 D3 nebo Sonus faber Aida či Sonus faber Minima Amator II.

Legend L200 jsou sice poměrně velké, ale přesto překvapí, jak hluboko se dovedou spustit. Ve „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) hrály Polk s americkou rozmáchlostí, s houpavou a pružnou bohatostí, s řádným pocitem objemnosti, ale zároveň s téměř evropsky snaživou kontrolou. Basový fundament se umí pěkně prosadit i ve velké místnosti, ale není to nepřiměřeně těžký nebo pomalý zvuk, má takový klidný, plovoucí styl s hmotou a váhou. Legend L200 nejsou úplně audiofilsky semknuté, ani se nesnaží o analytickou rekonstrukci každé nuance, hrají šťavnatě a sladce, navíc s trochou akcentu, abyste si bas opravdu užili.

I střední pásmo je hutné, syté a barevné. Sinatra v „Somethin’ Stupid“ („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) je v místnosti i včetně těch „hrudních“ tónů, jeho hlas má objem a uvolněnou pohodu. Srozumitelnost je solidní, opět se Legend L200 prezentují se zábavnou šťavnatostí, s lehkou rozmáchlostí a lehkým důrazem na barevnou zábavnost.

Na činelech v „On her way“ od Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) jsme ocenili lehkost, s jakou jejich šum a svist lehce cinkal, s lehkým akcentem, bez těch nejjemnějších nuancí, ale s dostatečnou porcí energie a drajvu.

Pokud je něco na „americkém zvuku“ Legend 200, tak zejména to, jak našlápnutou dynamičnost do malých reproustav Polk schoval. Bubínky a všelijaké další perkuse v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) mají spoustu makrodynamické důraznosti, mají objem a na regálovku rozhodně působivou důraznost. Je to trochu efektnější, záměrně trochu nadupané, ale ne lacině. Je to extrovertní, zábavný a životem bublající zvuk.

„My ship“ od Dee Dee Bridgewater („My ship“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) byla velmi čistá a příjemně čitelná. Možná vás Legend L200 nevezmou na audiofilskou analytickou exkurzi do nějakých hloubek mikroskopických dozvuků a nuancí, nicméně udržují pěkně prokreslený zvukový obraz, hodný dané cenové úrovně. Je tu cítit spousta síly, zátah od basů, jasný, až rozzářený objem a všeobecně pocit kvalitního zvuku dobrého hi-fi.

Na to, že jsou Legend L200 stále poměrně skladné, dokázaly naplnit skladbou „My Romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) i větší místnost. Reprosoustavy umí scénu roztáhnout, šířka přesahuje osy ozvučnic a také hloubka je opravdu pěkná. Stereo jednoduše funguje a scéna je pěkně přehledná, s nástroji nenásilně rozloženými v pravolevém i předozadním směru. Ani tady to není o holografické audiofilii, ale hlavně o bohatosti a pocitu až fyzické tučnosti.

V řízné „Heathen Child“ projektu Grinderman („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) se ukázalo, že Legend L200 umí svým hustým, hutným a bohatým zvukem zklidnit ostré a divoké hrany skladby, zároveň ale zvládnou ukočírovat ten divoký tah na bránu, takže hudba má sílu, šlape s chutí a hraje odvážně, zábavně, plnokrevně a celkově s chytlavou zábavností.

Verdikt

Polk Legend L200 jsou zajímavé regálovky nezaměnitelně amerického střihu – jejich estetika a kvalita zpracování jsou ale dostatečně blízké evropskému vnímání, stejně jako schopnost udržet hudbu pod kontrolou, jakkoliv zaoceánskou DNA zvuk nijak neskrývá. Přes jistý efektní nádech mají Legend L200 až překvapivou bohatost a objem, snadno plynoucí rytmus a jakousi nestísněnost, díky které zvuk snadno zaplní i velký prostor.

Regálovky Polk jsou zábavné, univerzální regálovky, plné a stejně lehce zprostředkovávající filmové efekty, rockovou hudbu i komorní jazz. Není to neutrální zvuk, není to audiofilsky analytická jemnost, ale je to reprodukce plná síly, dynamiky a nekomplikované zábavnosti v úrovni opravdu dobrého hi-fi.

Polk Audio Legend L200

Cena: 46 990 Kč

Zapůjčil: Eurostar Ostrava

 • 2-pásmová regálová basreflexová reprosoustava
 • Vysokotónový měnič 1x 2,54cm s textilní prstencovou membránou
 • Středobasový měnič 1x 16,5cm, PP membrána s pěnovým jádrem a Turbine tvarováním
 • Celkové frekvenční pásmo 38Hz až 50 000 Hz
 • Frekvenční rozsah (-3dB)  46Hz až 38 000 Hz
 • Citlivost (v ose při 2.83Vrms) 85,5dB
 • Jmenovitá impedance (min) 4 ohm (minimum 3,6 ohm)
 • Doporučený výkon zesilovače 20W – 200W
 • Vyhybka (dělící frekvence) 2600 Hz
 • Rozměry (Š x V x H) 211.5 x 397.9 x 337.8 mm
 • Hmotnost 10 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Test, Sonus faber, Polk, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak dobře vybrat chytré hodinky. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

Jak dobře vybrat chytré hodinky. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět

** Základní rady, které pomohou s výběrem chytrých hodinek ** Za co má smysl připlatit, za co ne. A jak ušetřit ** Jaký displej, jakou odolnost, jaký systém

Martin Chroust
Jak vybratChytré hodinky
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Nechybí ani screenshoty od vývojářů.

Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály