Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

31. ledna 2019
TWEET SDÍLET
Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Plusy

 • Dobrá cena za velký zvuk
 • Objem a schopnost zaplnit prostor
 • Pohodový, uvolněný přednes
 • Snadno plynoucí přednes

Minusy

 • Ladění zvuku je přeci jen zřetelně efektní
8/10
Hodnocení

"e" jako Evropa, to je to, co dělí evoluci řady Signature od předchozí - na americkém kontinentu mimořádně populární, ale na kontinentu starém přeci jen celkem okrajová značka Polk se rozhodla, že své v Kalifornii navržené modely pošle evropským vývojářům, aby je trochu doladili.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledkem jsou pro americký vkus estetikou a cenou přizpůsobené, ale na rozmlsaná evropská ouška naladěné modely. Společnost se k podobnému kroku rozhodla poprvé od založení v roce 1972 a zdá se, že to myslí s průnikem na náročné trhy v Evropě opravdu vážně.

Nakonec si vezměte, že za něco přes polovinu průměrného českého platu si můžete koupit druhý nejvyšší model série - S55e. A že to je už něco hmoty - konkrétně nějakých 20 kg a to při výšce 105 cm, šířce 29,7 cm a hloubce 31,7 cm už něco napovídá.

Vzhled a konstrukce

Sloupeček ale své rozměry relativně cudně skrývá i díky tomu, že MDF skříně mají velký rádius zaoblení na hranách a tím působí výrazně jemněji. Své pak dělá asi i to, že dole vidíte podstavec s nožičkami vytrčenými do stran a nad ním čtyři sloupy, nadnášející zbytek ozvučnice, potažené poměrně vkusným vinylem. Mohutné průduchy slouží systému PowerPort, který vzduch proudící z velkého bassreflexového otvoru ve spodní části skříně přes mohutný "trn" posílá do všech stran. To usnadní integraci reprosoustav v běžném interiéru.

Na zadní straně najdete tak jen jednoduchou vaničku s dvěma páry očekávatelně běžných terminálů. Na straně přední je pak přisazený panel s vícero segmenty, v němž jsou teprve zasazeny reproduktory - nahoře v malém zvukovodu kopulka vysokotónového měniče, dole pod ní dva identické woofery.

Klepněte pro větší obrázek

O nejvyšší frekvence pečuje 2,5 cm textilní kalota z terylenu, tu doplňuje dvojice basáčků o průměru 16,5 cm - jde o polypropylen vyztužený slídovou vrstvou. Tři měniče jsou zapojeny jako dvoupásmový systém s přechodovou frekvencí na úrovni 2 500 Hz, reprosoustavy se chlubí poměrně vysokou citlivostí 90 dB / W / m při jmenovité impedanci 8 ohm. Výrobce pak udává frekvenční odezvu 32 - 40 000 Hz, ovšem bez jakékoliv tolerance.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkově upravovanou akustikou. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

Klepněte pro větší obrázek

Tak jako třeba menší S20e, i S55e má zřetelně zdůrazněné okrajové frekvence, zejména pak nejvyšší tóny jsou od 4 000 Hz výrazně energičtější a s vrcholem energie na 12 kHz se pojí i peak cca 7 dB oproti středům. Také je vidět, že basové pásmo od 55 do cca 500 Hz má tu méně tu více navrch. Charakteristika tak není lineární, ale na druhou stranu může odpovídat tak nějak tomu, že série Signature je primárně prezentovaná jako reprosoustava pro domácí kino. Reálný nástup reprodukce lze vypozorovat někde pod úrovní 40 Hz, což se v rozumné míře blíží udávaným hodnotám výrobce.

Klepněte pro větší obrázek

Křivka impedance (červená) ukazuje na naladění bassreflexu kolem 42 Hz, v pásmu mezi 100 a 200 Hz se propadá k či dokonce mírně pod 4 ohmy, kde s také nachází celé pásmo od 4 kHz výše. V pásmu pod 100 Hz je vidět i poměrně divoké chování elektrické fáze (černá), což znamená vcelku velké proudové nároky - na to pozor zejména při vyšších hlasitostech, S55e nebudou hrát úplně snadno s úplně jakoukoliv elektronikou.

Jak to hraje

Polk Signature S55e jsme měli možnost poslouchat v akusticky výtečně ošetřených prostorách dovozce, kde jim společnost dělala elektronika Denon - zejména PMA-800NE, DCD-800NE a DNP-800NE, ale třeba i gramofon DP-450USB. Zkoušeli jsme i spojení s RCD-N10 Ceol, ale třeba i AVR-X250BT, AVR-X550BT, AVR-X1500H a AVR-X2500H od Denon. Napájeno a propojeno bylo kabely InAkustik Premium, do reprosoustav vedl kabel InAkustik LS-1603. Srovnávat jsme mohli s Polk Signature S20e a S60e, ale také s Bowers&Wilkins 603 nebo 606.

Pusťte si houpavou basovou linku v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) a S55e vás rozhodně omráčí efektním objemem a hutností basu, který ale přesto zůstává americky rozmáchlým, měkkým a chce se říct komfortním - je to bas zaměřený jednoznačně na objemnost a na hutnost, takže definice je při nejlepším "tak akorát", ale na druhou stranu je to živý bas a jaksi všudypřítomný, schopný vyplnit bez stresu i velký prostor. Jinými slovy, tenhle bas neudělá ostudu ani při efektech v domácím kině, byť rozhodně není audiofilsky střídmý.

Tak jako u regálových S20e, i u sloupků S55e je patrné, že vokální pásmo - třeba zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) - je přeci jen o něco utaženější, lehčí a menší co do objemu, ale zase takové energicky přímočaré. Zdá se, že reprosoustavy nějakým šikovným kouzlem posílají vokál hodně dopředu před nástroje, takže je dobře čitelný. Není to charakter hrající si s audiofilskými jemnůstkami, ale srozumitelnost je slušná a dle standardů své třídy fungují Signature S55e dobře.

Cinkot a břinkot mnohých kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) ukázal na to, že nejvyšší frekvence jsou nadsazené co do objemu i energie, cinkot je výrazný, jasný, cinkavý a znělý - i přesto zůstává až do vyšší hlasitosti vkusný a nekousavý. Navíc S55e snesou o něco vyšší hlasitost než malé S20e - byť ani tady nečekejte koncertní úrovně, Signature S55e se nejlépe cítí při klidném poslechu ani potichu, ani nahlas.

Od sloupků už tak nějak podvědomě čekáte velký zvuk a dynamičnost - Signature S55e zvládly "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) spíše s důrazem na mohutnost, na měkčí, ale hodně plný a také vyplňující přednes. Není tu soustředěný fyzický tlak nebo vyslovená autoritativnost na dynamických špičkách, je to opravdu hlavně bohaté, nadýchané a vlastně "snadné", S55e reagují bez okolků, příjemně a poddajně i na komplexní signál.

V "Don´t cry it´s only rhythm" Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) se ukázalo, že ač Signature S55e nejsou audiofilské analyzátory, díky svému charakteru, který důležité informace tak nějak "posouvá" směrem dopředu, nabízí slušně čistou a slušně srozumitelnou reprodukci. Je to všechno hlavně uvolněné a veliké, nicméně už slušně a podle hi-fi standardů srovnané a čitelné. S ohledem na cenu nelze mít připomínek.

"Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla obrovská, doslova obrovská a všudypřítomná, naplňovala místnost až za okraji ozvučnic a rozlévala se také před ně a za ně. Prostor je prostě pěkný, opět ne utažený a audiofilsky trvající na vystižení maličkostí, není to hologram, ale stereo báze je přehledná a slušně pevná, stejně jako nástroje už v ní mají prostor, takže nemáte pocit jedné velké hromady.

Ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) bylo znát, že Signature S55e umí do prostoru napumpovat energii, že umí s těmi nejhlubšími tóny rozvibrovat podlahu a dát najevo jejich mocnost, aniž by ale zvuk ztratil tu svou příjemnou bohatost, vřelost a kulatost. Je to měkké a tak trochu kašírované, ale na druhou stranu se všechno velmi snadno poslouchá, nic vás netahá za uši a zejména při běžné dlouhém poslechu dejme tomu jednoho alba vám ani nebude vadit zdůraznění nejhlubších a nejvyšších tónů, naopak to spíše snadněji vtáhne do hudby, neb to není zdůraznění pocitově vulgární.

Verdikt

Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Pokud máte rádi hodně zvuku a baví vás plnokrevnost a pohodová uvolněnost, díky kterým si prostě užijete v zásadě libovolnou hudbu a libovolnou nahrávku (a pokud, upřímně, netoužíte hrát hlavně hodně nahlas, protože to Signature S55e jako jediné zase tak moc nesvědčí), pak jsou univerzálně nenásilné sloupky Signature S55e jednou z příjemně dostupných variant.

Polk Signature S55e

 • Cena: 16 980 Kč
 • Set s PMA-800NE a DNP-800NE: 35 990 Kč
 • Set s PMA-800NE a DCD-800NE: 33 900 Kč

Zapůjčil: Eurostar Ostrava

Výrobce: Polk

Technické parametry

 • 2.5-pásmová sloupová reprosoustava s basreflexem
 • Měniče 1x 1" vysokotónový s textilní Terylenovou membránou, 2x 6.5" středobasový s membránou Mica / Polypropylen
 • Dělící frekvence 2500 Hz
 • Doporučený výkon zesilovače 20 - 200 W
 • Impedance 8 ohm
 • Celkový frekvenční rozsah 32Hz - 40kHz
 • Citlivost 90 dB
 • Bi-Wire Ano
 • Rozměry (V x Š x H) 105.41 x 29.72 x 31.75 cm
 • Hmotnost 19,96 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

 

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Polk, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Web na mobilu není jen Chrome a Safari. Alternativní mobilní prohlížeče mají silné trumfy

Web na mobilu není jen Chrome a Safari. Alternativní mobilní prohlížeče mají silné trumfy

Na každém smartphonu najdete webový prohlížeč, nicméně podobně jako na počítači můžete volit ze spousty alternativ a mít v telefonu třeba dvacet prohlížečů. Vybírejte podle libosti.

Jakub Michlovský
iOSAndroidProhlížeče
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Pevné ohnisko vs. zoom. Pevné objektivy vás naučí fotit, zoomy jsou zase praktické

Pevné ohnisko vs. zoom. Pevné objektivy vás naučí fotit, zoomy jsou zase praktické

Jednou z hlavních otázek při kupování fotovýbavy je, zda dát přednost pevnému ohnisku, nebo zoomu. Jak se rozhodnout a jaké neočekávané důsledky to může mít?

Jan Pánek
Fotografování
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět