Polk Signature S55e: dostupné sloupové Hi-Fi reprobedny s velkým zvukem [test]

31. ledna 2019
TWEET SDÍLET
Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Plusy

 • Dobrá cena za velký zvuk
 • Objem a schopnost zaplnit prostor
 • Pohodový, uvolněný přednes
 • Snadno plynoucí přednes

Minusy

 • Ladění zvuku je přeci jen zřetelně efektní
8/10
Hodnocení

"e" jako Evropa, to je to, co dělí evoluci řady Signature od předchozí - na americkém kontinentu mimořádně populární, ale na kontinentu starém přeci jen celkem okrajová značka Polk se rozhodla, že své v Kalifornii navržené modely pošle evropským vývojářům, aby je trochu doladili.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledkem jsou pro americký vkus estetikou a cenou přizpůsobené, ale na rozmlsaná evropská ouška naladěné modely. Společnost se k podobnému kroku rozhodla poprvé od založení v roce 1972 a zdá se, že to myslí s průnikem na náročné trhy v Evropě opravdu vážně.

Nakonec si vezměte, že za něco přes polovinu průměrného českého platu si můžete koupit druhý nejvyšší model série - S55e. A že to je už něco hmoty - konkrétně nějakých 20 kg a to při výšce 105 cm, šířce 29,7 cm a hloubce 31,7 cm už něco napovídá.

Vzhled a konstrukce

Sloupeček ale své rozměry relativně cudně skrývá i díky tomu, že MDF skříně mají velký rádius zaoblení na hranách a tím působí výrazně jemněji. Své pak dělá asi i to, že dole vidíte podstavec s nožičkami vytrčenými do stran a nad ním čtyři sloupy, nadnášející zbytek ozvučnice, potažené poměrně vkusným vinylem. Mohutné průduchy slouží systému PowerPort, který vzduch proudící z velkého bassreflexového otvoru ve spodní části skříně přes mohutný "trn" posílá do všech stran. To usnadní integraci reprosoustav v běžném interiéru.

Na zadní straně najdete tak jen jednoduchou vaničku s dvěma páry očekávatelně běžných terminálů. Na straně přední je pak přisazený panel s vícero segmenty, v němž jsou teprve zasazeny reproduktory - nahoře v malém zvukovodu kopulka vysokotónového měniče, dole pod ní dva identické woofery.

Klepněte pro větší obrázek

O nejvyšší frekvence pečuje 2,5 cm textilní kalota z terylenu, tu doplňuje dvojice basáčků o průměru 16,5 cm - jde o polypropylen vyztužený slídovou vrstvou. Tři měniče jsou zapojeny jako dvoupásmový systém s přechodovou frekvencí na úrovni 2 500 Hz, reprosoustavy se chlubí poměrně vysokou citlivostí 90 dB / W / m při jmenovité impedanci 8 ohm. Výrobce pak udává frekvenční odezvu 32 - 40 000 Hz, ovšem bez jakékoliv tolerance.

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkově upravovanou akustikou. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

Klepněte pro větší obrázek

Tak jako třeba menší S20e, i S55e má zřetelně zdůrazněné okrajové frekvence, zejména pak nejvyšší tóny jsou od 4 000 Hz výrazně energičtější a s vrcholem energie na 12 kHz se pojí i peak cca 7 dB oproti středům. Také je vidět, že basové pásmo od 55 do cca 500 Hz má tu méně tu více navrch. Charakteristika tak není lineární, ale na druhou stranu může odpovídat tak nějak tomu, že série Signature je primárně prezentovaná jako reprosoustava pro domácí kino. Reálný nástup reprodukce lze vypozorovat někde pod úrovní 40 Hz, což se v rozumné míře blíží udávaným hodnotám výrobce.

Klepněte pro větší obrázek

Křivka impedance (červená) ukazuje na naladění bassreflexu kolem 42 Hz, v pásmu mezi 100 a 200 Hz se propadá k či dokonce mírně pod 4 ohmy, kde s také nachází celé pásmo od 4 kHz výše. V pásmu pod 100 Hz je vidět i poměrně divoké chování elektrické fáze (černá), což znamená vcelku velké proudové nároky - na to pozor zejména při vyšších hlasitostech, S55e nebudou hrát úplně snadno s úplně jakoukoliv elektronikou.

Jak to hraje

Polk Signature S55e jsme měli možnost poslouchat v akusticky výtečně ošetřených prostorách dovozce, kde jim společnost dělala elektronika Denon - zejména PMA-800NE, DCD-800NE a DNP-800NE, ale třeba i gramofon DP-450USB. Zkoušeli jsme i spojení s RCD-N10 Ceol, ale třeba i AVR-X250BT, AVR-X550BT, AVR-X1500H a AVR-X2500H od Denon. Napájeno a propojeno bylo kabely InAkustik Premium, do reprosoustav vedl kabel InAkustik LS-1603. Srovnávat jsme mohli s Polk Signature S20e a S60e, ale také s Bowers&Wilkins 603 nebo 606.

Pusťte si houpavou basovou linku v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) a S55e vás rozhodně omráčí efektním objemem a hutností basu, který ale přesto zůstává americky rozmáchlým, měkkým a chce se říct komfortním - je to bas zaměřený jednoznačně na objemnost a na hutnost, takže definice je při nejlepším "tak akorát", ale na druhou stranu je to živý bas a jaksi všudypřítomný, schopný vyplnit bez stresu i velký prostor. Jinými slovy, tenhle bas neudělá ostudu ani při efektech v domácím kině, byť rozhodně není audiofilsky střídmý.

Tak jako u regálových S20e, i u sloupků S55e je patrné, že vokální pásmo - třeba zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) - je přeci jen o něco utaženější, lehčí a menší co do objemu, ale zase takové energicky přímočaré. Zdá se, že reprosoustavy nějakým šikovným kouzlem posílají vokál hodně dopředu před nástroje, takže je dobře čitelný. Není to charakter hrající si s audiofilskými jemnůstkami, ale srozumitelnost je slušná a dle standardů své třídy fungují Signature S55e dobře.

Cinkot a břinkot mnohých kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) ukázal na to, že nejvyšší frekvence jsou nadsazené co do objemu i energie, cinkot je výrazný, jasný, cinkavý a znělý - i přesto zůstává až do vyšší hlasitosti vkusný a nekousavý. Navíc S55e snesou o něco vyšší hlasitost než malé S20e - byť ani tady nečekejte koncertní úrovně, Signature S55e se nejlépe cítí při klidném poslechu ani potichu, ani nahlas.

Od sloupků už tak nějak podvědomě čekáte velký zvuk a dynamičnost - Signature S55e zvládly "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) spíše s důrazem na mohutnost, na měkčí, ale hodně plný a také vyplňující přednes. Není tu soustředěný fyzický tlak nebo vyslovená autoritativnost na dynamických špičkách, je to opravdu hlavně bohaté, nadýchané a vlastně "snadné", S55e reagují bez okolků, příjemně a poddajně i na komplexní signál.

V "Don´t cry it´s only rhythm" Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) se ukázalo, že ač Signature S55e nejsou audiofilské analyzátory, díky svému charakteru, který důležité informace tak nějak "posouvá" směrem dopředu, nabízí slušně čistou a slušně srozumitelnou reprodukci. Je to všechno hlavně uvolněné a veliké, nicméně už slušně a podle hi-fi standardů srovnané a čitelné. S ohledem na cenu nelze mít připomínek.

"Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla obrovská, doslova obrovská a všudypřítomná, naplňovala místnost až za okraji ozvučnic a rozlévala se také před ně a za ně. Prostor je prostě pěkný, opět ne utažený a audiofilsky trvající na vystižení maličkostí, není to hologram, ale stereo báze je přehledná a slušně pevná, stejně jako nástroje už v ní mají prostor, takže nemáte pocit jedné velké hromady.

Ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) bylo znát, že Signature S55e umí do prostoru napumpovat energii, že umí s těmi nejhlubšími tóny rozvibrovat podlahu a dát najevo jejich mocnost, aniž by ale zvuk ztratil tu svou příjemnou bohatost, vřelost a kulatost. Je to měkké a tak trochu kašírované, ale na druhou stranu se všechno velmi snadno poslouchá, nic vás netahá za uši a zejména při běžné dlouhém poslechu dejme tomu jednoho alba vám ani nebude vadit zdůraznění nejhlubších a nejvyšších tónů, naopak to spíše snadněji vtáhne do hudby, neb to není zdůraznění pocitově vulgární.

Verdikt

Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor.

Pokud máte rádi hodně zvuku a baví vás plnokrevnost a pohodová uvolněnost, díky kterým si prostě užijete v zásadě libovolnou hudbu a libovolnou nahrávku (a pokud, upřímně, netoužíte hrát hlavně hodně nahlas, protože to Signature S55e jako jediné zase tak moc nesvědčí), pak jsou univerzálně nenásilné sloupky Signature S55e jednou z příjemně dostupných variant.

Polk Signature S55e

 • Cena: 16 980 Kč
 • Set s PMA-800NE a DNP-800NE: 35 990 Kč
 • Set s PMA-800NE a DCD-800NE: 33 900 Kč

Zapůjčil: Eurostar Ostrava

Výrobce: Polk

Technické parametry

 • 2.5-pásmová sloupová reprosoustava s basreflexem
 • Měniče 1x 1" vysokotónový s textilní Terylenovou membránou, 2x 6.5" středobasový s membránou Mica / Polypropylen
 • Dělící frekvence 2500 Hz
 • Doporučený výkon zesilovače 20 - 200 W
 • Impedance 8 ohm
 • Celkový frekvenční rozsah 32Hz - 40kHz
 • Citlivost 90 dB
 • Bi-Wire Ano
 • Rozměry (V x Š x H) 105.41 x 29.72 x 31.75 cm
 • Hmotnost 19,96 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Polk

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

20 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

47 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

Lamax Dots2 – skvělá malá TWS sluchátka za ještě lepší akční cenu [test]

3 Petr Březina

Petr Březina
LamaxBezdrátová sluchátka
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

10 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy