Pompeje: recenze filmu

24. března 2014
TWEET SDÍLET
Videoherní béčkař Paul W.S. Anderson se snaží o seriózní sandálovou epiku v destruktivním 3D hávu. Ono smíchat Gladiátora, Spartaka, Titanic a 2012 ale někdy nestačí.

Pokud bychom ve výpravných produkcích letošního roku hledali nějaké překvapení, stává se jím určitě návrat sandálových opusů. Jejich původ sahá do éry němého filmu, kdy italský režisér Luigi Maggi natočil v roce 1908 snímek Poslední dnové Pompejí, který je považován za základ nové školy monumentálního historického filmu.

Největší úspěch slavil tento žánr v padesátých a na počátku šedesátých let minulého století, kdy se objevily tituly jako Quo Vadis, Ben Hur, Spartakus nebo Kleopatra. Tyto barevné a širokoúhlé velkofilmy byly natáčeny v cinemaskopickém formátu, což byla tehdejší technická novinka, která se snažila diváky přilákat od televizních obrazovek zpátky do kin.

V roce 2000 Ridley Scott svým Gladiátorem tento žánr znovu připomenul, vznikly snímky jako Alexander Veliký Olivera Stonea nebo Troja Wolfganga Petersona a pak byl mimo Snyderovy Třístovky zas takřka deset let klid po pěšině.

Až letos se k němu opět vracejí režiséři zvučných jmen. Darren Aronofsky a jeho Noe vstoupí do našich kin už příští čtvrtek a Exodus Ridleyho Scotta je plánován na konec roku.

Chléb a hry

Do této režisérské ligy videoherní béčkař Paul W.S. Anderson pochopitelně nepatří. Ale i on se rozhodl za pomocí jiného formátu (3D), který má diváky od počítačů vrátit zpět do kin, rozehrát „titanicovský“ příběh lásky otroka a dcery bohatého obchodníka v patřičně destruktivních kulisách.

Těmi kulisami se stává město Pompeje. Symbol zhýralosti a přepychu, kde pro pobavení smetánky i obyčejných občanů, kteří přeci potřebují „chléb a hry“, probíhají v obří aréně gladiátorské zápasy na život a na smrt.

Do tohoto starověkého města, jež bylo provincií římského impéria, míří za účelem této zvrhlé arénové zábavy i keltský otrok Milo (Kit Harington). Poslední přeživší zástupce svého kmene, který byl před nějakými dvaceti lety v Británii vyvražděn zlými Římany.

Telenovelová milostná zápletka

Už při cestě se seznamuje s půvabnou dcerou pompejského správce Cassiou (Emily Browning), která přijíždí z Říma do města na slavnosti vína. Cassiin kočár projíždí kolem otrocké kolonie a mladá dívka spočine pohledem na urostlém nevolníkovi, který má kudrnaté vlasy, velké svaly, pekáč buchet na břiše a navíc hezký vztah ke koním. Tedy kombinaci, za niž by zoufalé účastnice reality show Farmář hledá ženu upsaly duši ďáblu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Do Pompejí na slavnosti míří ale i zkorumpovaný římský senátor Corvus (Keifer Sutherland), který má na místě zjistit, zda se císaři ve městě vyplatí investovat peníze na nový viadukt. To ale není jediným cílem jeho politicko-obchodní mise. Už v Římě měl totiž možnost poznat Cassiu, která před jeho dvořením ale radši utekla domů.

Aby telenovelová zápletka byla kompletní, Milo poznává v úlisném a zhýralém senátorovi bývalého válečníka, který nechal povraždit jeho kmen, včetně jeho rodiny. I ti méně předvídaví už asi tuší, kterým směrem se bude děj vyvíjet a kdo si v tomto potenciálním milostném trojúhelníku nakonec vytáhne kratší sirku.

Nakonec je to ale především divák, protože na velkou romantiku tu není moc čas. Oba vzájemně okouzlení jedinci nemají kvůli jejich výrazně odlišnému společenskému postavení i katastrofě, jež na město udeří, šanci se moc poznat. Spíš než o lásku tak jde o vzplanutí, které ale vzhledem k okolnostem, za nichž se odehrává, získává osudově tragický ráz.

Demonstrace politické síly v gladiátorské aréně

Gladiátorský zápas v aréně, který by měl podle pravidel přinést vítězi svobodu, přinese Milovi ve fázi přípravy na něj seznámení s obřím černochem a bojovým šampionem Atticem (Adewale Akinnuoye-Agbaje). V celách, kde jsou zavřeni, spolu vedou chlapsky výživný hovor o tom, jak jeden druhého zabije a kde jsou jejich největší slabiny.

V samotné aréně ale dojde z rozhodnutí Corva ke změně scénáře těchto krvavých her a předpokládaní protivníci v souboji muže proti muži jsou společnými silami nuceni čelit útoku římských vojáků. Ti zde bojovým způsobem demonstrují vlastní imperiální moc a sílu. Kdo bude chtít, analogie k současnosti zde jistě najde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Politická demonstrace síly v aréně ze strany Říma se ale díky statečným gladiátorům mění v malou revoluci proti uzurpující moci. Ta by byla zřejmě potlačena, ale to už se nedozvíme, protože do vývoje události zasáhne ničivá přírodní síla.

Digitální orgie jako trest boží

Ve vyšším, metaforickém či mytologickém rámci vyprávění bychom ji mohli chápat jako trest boží za lidskou hříšnost, takto daleko ale tvůrci nemíří. Jim stačí, když budou moci rozpoutat destrukční digitální orgie, ne nepodobné filmům Rolanda Emmericha.

Vulkanická erupce, která 24. října roku 79 našeho letopočtu srovnala město Pompeje i jeho obyvatele se zemí, tu graduje současně s příběhem lásky a nenávisti. Ten se z arénového souboje o život mění v záchranu života před ničivou sílou sopky Vesuv.

Když sopka udeří, aréna je v troskách a Milo se ve smršti živlů vydá hledat senátorem uvězněnou Cassiu. Nevzdávají se ale ani římští padouši a tak nám Atticus, který se mezitím začne s Milem oslovovat bratře, předvede, jak umí zlomit meč břišním svalstvem.

Opulentní zkáza

Město zachvátí vulkanické inferno, připomínající něco mezi zemětřesením a tsunami. Obří kameny dopadají na město, všude kouř, sopečný popel, do toho obří přívalové vlny. Lidé zběsile utíkají a v nastalém chaosu se zem mění v ruiny, uprostřed nichž mizí.

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60fps a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony