22
Fotogalerie

Popcorn Hour A-100: test HD přehrávače

Hledáte vhodné propojení mezi síťovým diskem a televizní obrazovkou? Popcorn Hour zvládne i teprve nastupující formáty.

Budoucnost dnes není v aluminiu, ale v podpoře přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Přehrávač Popcorn Hour stačil v této oblasti za krátkou dobu vzbudit velké pozdvižení na celém světě. Osloví zejména nízkou cenou a nekompromisní podporou formátů videa.

TIP: podívejte se na videu na rozbalení, vnitřnosti a uživatelské prostředí přehrávače

Popcorn Hour je ve své podstatně velmi obyčejným strohým přehrávačem. Plechové sotva opracované kryty, pouhé tři stavové diodky bez stavového displeje, žádná tlačítka přímo na přístroji. Naštěstí na zadní straně je vše důležité. HDMI, komponentní výstupy a konektor RJ 45 pro počítačovou síť. Na výstupu Popcorn podporuje všechna důležitá rozlišení včetně 1080/24p. Ač může Popcorn Hour obsahovat klasický 3,5“ pevný disk pro starší PATA rozhraní, teprve po připojení k počítačové síti a internetu jeho užitečnost vzroste několika násobně.

produkt1.jpg
Strohý design - žádný stavový displej, jen dva čelní USB konektory 

V hlavní roli je u tohoto přehrávače přehrávání filmů, podporuje sice také obrázky a hudbu, ale popravdě to nejsou oblasti, kvůli kterým byste si jej měli kupovat.

Uživatelské prostředí přehrávače je laděné do příjemné modrobílé škály s výraznými ikonkami a dobře čitelnými texty. Prostředí je částečně přeložené do češtiny, řada pojmů ale zůstává v angličtině. Nemám jen rád nutné zvolení požadovaného typu média. Musíte vybrat, zda budete pouštět filmy, hudbu nebo fotky a teprve pak se můžete zanořit na disk.Podstatně lepší je zobrazování všech podporovaných formátů současně.

vnitrek.jpg
Pevný disk musí být pro starší PATA rozhraní. Vliv na rychlost to nemá, jen se dnes hůře shání takové disk s velkou kapacitou. disk je přišroubován k plechovému krytu a tak dokáže přehrávač nepříjemně rezonovat. Samotný čip přehrávače je chlazený pasivním chladičem, větrák tedy neuslyšíte.

Linuxový operační systém skrývá několik výhod. Je dobře otevřený, takže těží z dobré komunity uživatelů dále rozvíjejících schopnosti přehrávače, současně jde o více než pouhý firmware. Plnohodnotný systém nabízí dobré možnosti navazujících funkcí. Je tu proto BitTorrent klient, vestavěný jednoduchý internetový prohlížeč, přehrávač videí z YouTube a dalších serverů a podobně. Ostatně řada obrazovek uživatelského rozhraní jsou ve skutečnosti generované webové stránky. Bohužel ač procesor přehrávače zvládá plynule přehrávat náročné HD filmy, rychlost uživatelského prostředí pokulhává. Pocítíte to při obnově stránek a reakcích dálkového ovladače.

z.jpg
Mezi konektory nenajdete digitální optický výstup, pro připojení AV přijímače je tak k dispozici jen koaxiální digitální výstup. HDMI podporuje i 1080/24p.

Firmware se aktualizuje přibližně jednou za šest týdnů s menšími neveřejnými beta verzemi. Díky připojení k internetu je aktualizace snadná, přehrávač si sám zjistí aktuální firmware a případně stáhne a nainstaluje aktualizaci.

DSC00010.jpgDSC00009.jpgDSC00011.jpg
Modrobílé prostředí používá velké ikony. Při výběru zdroje filmů využíváte předem nadefinované síťové zdroje. Nastavení přehrávače je lokalizované.

Dálkové ovládání je příjemně velké, nejsem ale spokojený s rozložením tlačítek. Play/stop/pause jsou schované v bloku nerozlišených tlačítek, podobně je schované i skákání na další soubor. Navíc na další soubor nemůžete jen tak skočit. Když soubor vyberete stiskem hlavního potvrzovacího tlačítka, přehráváte jen tento soubor a nefunguje skok na předchozí nebo další soubor. Pokud se chcete posouvat, musíte soubor vybrat stisknutím tlačítka Play. Ovládání přesto nabízí několik zajímavých funkcí, číselná tlačítka vás přesunou rovnou na procentem určenou část souboru (stisk 6 skočí do 60% souboru), kurzory vlevo a vpravo potom prochází souborem po 30 sekundách.

HD filmy jsou to pravé

Popcorn Hour má smysl zejména kvůli své podpoře MKV a vysokého rozlišení. MKV je dnes de facto standardem pro šíření videa ve vysokém rozlišení po internetu, současný AVI kontejner, který využívá třeba Xvid, už novým požadavkům nestačí, navíc je uzavřený. Kromě MKV a H.264 podporuje Popcorn Hour samozřejmě i ostatní formáty videa, DivX a Xvid v různých příchutích, WMV včetně HD nebo DVD uložené na disku.

Přehrávačem jsem prohnal opravdu mnoho videa v různých kódováních, a i když se objevily chyby, nelze je dát na vrub nepodporovanému konkrétnímu formátu. Některá HD videa (zhruba 1 %), která měla stejné parametry jako ty fungující, občas ukazovala chybné obrazové makrobloky, lidsky řečeno viditelné kostičky v obrazu. V novém firmwaru občas nenaskočil zvuk filmu na začátku a pomohlo posunutí ve filmu (přibližně 5% souborů), zlobilo zobrazování SRT titulků po skoku ve videu na určitý čas a SUB titulky často (80% souborů) zablokovaly celý přehrávač. Těžko se mi to ale hodnotí jako zásadní nedostatek, vše jsou chyby opravitelné firmwarem a výrobce často na takové výtky pružně reaguje novým firmwarem.

Popcorn Hour na svém stereo a HDMI výstupu zvládá přehrávat všechny zvukové formáty vyjma DTS, který je nutné poslat digitálním výstupem a dekódovat AV receiverem.

DSC00012.jpgDSC00013.jpgDSC00014.jpg

Přístroj podporuje české titulky v používaných formátech, písmena se na obrazovce ukazují tenkým Arialem, u kterého můžete plynule měnit velikost nebo nastavit různé barvy, nemůžete mít ale písmo tučnější, což by bylo vhodnější. Také písmeno „j“ má chybně za sebou menší mezeru a je tak nalepené na další znak. Čitelnost by tedy mohla být lepší. I zde platí opravitelnost firmwarem.

Díky rychlému síťovému rozhraní můžete přehrávat i náročná videa ze síťových disků. Popcorn nemá výrazné problémy s tradičním sdílením pro Windows (Samba), pokud si to ale můžete dovolit, lepších výsledků dosáhnete s NFS serverem. NFS sdílení podporují některé síťové disky, doinstalovat se dá zdarma i do Windows.

Jednotlivá síťová připojení musíte nadefinovat, můžete procházet sítí, ale abyste mohli z jednotlivých disků přehrávat, musíte je přidat do seznamu. Díky tomu ale potom odpadne pomalé vyhledávání dostupných zdrojů. Připojit můžete sdílené disky i z jiného rozsahu adres (za vaším routerem) prostým zadáním cílové IP adresy.

DSC00015.jpg DSC00016.jpgDSC00017.jpg

Funguje i opačná cesta, tedy přístup k souborům na disku přehrávače přes počítačovou síť. Díky rychlému síťovému rozhraní dosahujícím při čtení i zápisu kolem 6 MB/s můžete využít přehrávač i jako síťový disk. Problém je pouze v hlučnosti. Disk není v přehrávači utlumen a je tak výrazným zdrojem hluku. Bez disku je přehrávač zcela tichý bez jediného větráku. Díky dvěma USB portům můžete stále k přehrávači připojit USB disky.

Na stahování už nepotřebujete PC

Přehrávání videa je opravdu to nejdůležitější, kvůli čemuž si Popcorn Hour zaslouží váš zájem. Na trhu mu konkuruje Iamm NTD-36HD (stejná cena, navíc dekodér prostorového zvuku, WiFi ale slabší přehrávání HD ze sítě) a Tvix 4100 (vyšší cena, špatné přehrávání HD ze sítě, ale robustnější přehrávání videa s menší chybovostí a rychlejším prostředím).

Zvukové formáty podporuje Popcorn Hour jen tak do počtu, nelze přehrávat na pozadí, neumí ani zrychlený posun ve skladbě, ukáže sice ID3 tagy, ale na hudbu to vážně zrovna není. Podobně je na tom Popcorn i s obrázky. Ukáže vám obrázky, nečekejte ale kvalitní prezentace a rychlé přecházení mezi snímky. Umí zobrazit i velké JPG soubory, zvládá postupné přehrávání, ale počítejte spíše jen se základní podporou.

DSC00027.jpgDSC00020.jpgDSC00022.jpg
České titulky fungují v pohodě, problémem je jen přilepení písmene "j" na další znak. Internetové služby v Popcornu zahrnují prohlížení videa, obrázků nebo třeba RSS zdrojů.

Naopak silný argumentem pro Popcorn Hour jsou jeho internetové služby. V základu dostanete prohlížení videa na YouTube, Google, a dalších videoserverech plus ukazování obrázků na Flickr, Picase a dalších. Služby se navíc dají přidávat a je tak možné vytvořit vlastní server pro vlastníky Popcorn Hour, který jim zpřístupní další zajímavé funkce. Pro webové služby se využívá vestavěný prohlížeč, ten má ale jen omezenou podporu standardů a vůbec nevyniká rychlostí. Proto nemůžete jen tak jednoduše zobrazit každou stránku na webu a současně procházení nabídkami dostupných služeb je velmi pomalé. Psaní textů můžete zrychlit připojením USB klávesnice k přehrávači, nebude to ale komfort podobný jako u běžného stolního počítače. Jednoduché stránky s aktuálním počasím nebo televizním programem jsou ale dobře představitelné.

DSC00018.jpgDSC00019.jpg
Do seznamu vestavěných aplikací si můžete přidávat vlastní odkazy na webové stránky. Klient BitTorrentu je extrémně strohý, z přehrávače žádný Torrent nepřidáte, musíte použít webovou stránku z počítače.

Pro mnohé zajímavým doplňkem bude integrovaný klient pro BitTorrent. Jeho správa v přehrávači je ale velmi spartánská, navíc jsou popisy tlačítek v nějakém mně neznámém severském jazyce, takže význam jen tuším. Pro přidávání torrentů musíte na počítači otevřít speciální webovou stránku z přehrávače nebo nainstalovat doplňkový program myiHome Server. U torrentů toho k nastavení moc není, můžete je jen zastavit nebo smazat. Chybí zejména omezení rychlosti pro download a upload.

Popcorn Hour je bezesporu velmi slibným přehrávačem, už dnes je jeho potenciál dobře využitelný a do budoucna lze čekat zlepšení. Zdaleka ale nejde o zázračný produkt, zřídkavé chyby při přehrávání, problémy s titulky, rychlost odezvy nebo občas nelogické ovládání vás mohou potrápit. A závěrečný verdikt? Jestli hledáte vhodné propojení mezi síťovým diskem a televizní obrazovkou, které zvládne i teprve nastupující formáty, Popcorn Hour je ten pravý.

klady

+ přehraje všechno
+ internetové služby
+ rychlá síť

zápory

- nemá displej
- slabší ovládání
- horší práce s hudbou a fotkami

Popcorn Hour

cena bez pevného disku 5 990 Kč

  • video MPEG1/2/4, MPEG2 Transport Stream, ISO, IFO, VOB, AVI, ASF, WMV, Matroska (MKV), MOV (H.264), MP4, RMP4
  • titulky SRT, SMI, SUB, SSA
  • audio WMA, WMA Pro, AAC, MP1, MP2, MP3, FLAC, LPCM
  • foto JPEG, BMP, PNG, GIF
  • přístup do sítě Samba, NFS, HTTP Servery (myiHome, WizD, SwissCenter, MSP Portal, Llink,GB-PVR), BitTorrent
  • přístup do přehrávače SAMBA, NFS, FTP
  • webové služby YouTube, Google Video, MetaCafe, VideoCast, DL.TV, Cranky Geeks, SayaTV, Shoutcast, iPodcast, Radiobox, ABC News, Flickr, Picasa, RSS: Yahoo! Weather, Yahoo! Traffic alerts, Yahoo! Stock, Cinecast, Traffic Conditions
  • konektory HDMI v1.1 (až 1080p včetně 24p), komponentní (až 1080i), S-Video, kompozitní, stereo audio, digitální zvuk, 2× USB 2.0 Host, Ethernet 10/100, uvnitř PATA pro pevný disk
  • příslušenství dálkové ovládání, HDMI kabel, balení slaného popcornu do mikrovlnky
  • rozměry (š × v × h) 270 × 32 × 132 mm

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud