Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Zdroj: renateko / Pixabay
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo | Zdroj: renateko / Pixabay
  • Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají.
  • Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo?
  • Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

Co bude po konci DVB-T?

V Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji včera skončilo vysílání veřejnoprávního DVB-T Multiplexu 1, který přenášel stanice České televize a Českého rozhlasu. Zbývají jen čtyři vysílače ve Zlínském kraji, ty ukončí provoz 30. září. Pro uživatele, kteří chtějí zůstat u pozemního vysílání, to znamená, že budou potřebovat přijímač (televizor, set-top box) s podporou nové normy DVB-T2.

Pokud máte přijímač schopný přijímat pouze DVB-T a televizi již dále nechcete sledovat, neskončí vám povinnost platit koncesionářské poplatky, tj. 45 Kč měsíčně za rozhlas a 135 Kč za televizi.

Zákon č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích stanovuje, že „poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "rozhlasový přijímač"). Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

Z hlediska zákona tedy nestačí, že DVB-T vysílání skončilo. Televizor s DVB-T tunerem (který již bude zbytečný) totiž zpravidla bude obsahovat i tuner pro kabelové (DVB-C) a možná i satelitní (DVB-S) vysílání. Povinnost platit se přitom nevztahuje na to, jestli někdo kabelovku nebo satelit sleduje či vůbec má možnost sledovat. Stačí, že vlastní přístroj.

Tuto skutečnost nám potvrdili i zástupci ministerstva kultury, České televize i Českého rozhlasu. Níže najdete jejich vyjádření v původní podobě:

Ministerstvo kultury

Přechod na DVB-T2 a ukončení standardu DVB-T se nedotýká povinnosti platit rozhlasové a televizní poplatky. Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích za předmět poplatků považuje takové zařízení, které je způsobilé buď přijmu signálu šířeného zemskými vysílači, kabelovými rozvody nebo satelitem.

Nerozhoduje, jestli uživatel tohoto zařízení nevyužívá některou z těchto možností příjmu, ale skutečnost, že tento přístroj je schopen jedním z těchto příjmů reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání.

Česká televize

Televizní poplatek se hradí z vlastnictví televizního přijímače. Proto každá domácnost, která má televizní přijímač vybavený tunerem nebo počítač s TV kartou musí podle Zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb., dále jen Zákon) televizní poplatek platit.

Televizní přístroje bez DVB-T2 tuneru jsou předmětem placení TV poplatků i po ukončení pozemního vysílání DVB-T. Televizory bez DVB-T2 tuneru jsou totiž schopny přijímat TV vysílání jiným způsobem (přes satelit, kabelem, přes IPTV apod.) a nelze je tedy „hromadně“ označit za technicky nezpůsobilé přijímat TV vysílání.

Pokud nechcete platit TV poplatky, musíte takovou televizi odvézt do sběrného dvora a nevlastnit žádný další TV přijímač. V tomto případě je třeba provést odhlášení na Evidenčním listu.

Český rozhlas

V případě, že v rámci domácnosti nebudete mít zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, nejste povinen rozhlasové poplatky hradit. V tomto případě je ale nutné provést odhlášení z evidence rozhlasových poplatků buď na pobočce České pošty (platba přes SIPO) nebo zasláním vyplněného, podepsaného formuláře v příloze na naši adresu poštou nebo e-mailem.

Dovolujeme si Vás upozornit, že za rozhlasový přijímač se považuje hlavně přenosné radio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž nebo počítač s FM/DVB-T tunerem a televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo programů kabelové TV.

Poplatek se hradí za držení rozhlasového přijímače, nikoliv za poslouchání.

V další kapitole najdete komentář autora, proč je současný zákon špatný.

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Témata článku: Televizory, Televize, Česká televize, DVB-T2, Přechod na DVB-T2, Český rozhlas


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály