Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo | Zdroj: renateko / Pixabay
  • Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají.
  • Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo?
  • Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

Co bude po konci DVB-T?

V Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji včera skončilo vysílání veřejnoprávního DVB-T Multiplexu 1, který přenášel stanice České televize a Českého rozhlasu. Zbývají jen čtyři vysílače ve Zlínském kraji, ty ukončí provoz 30. září. Pro uživatele, kteří chtějí zůstat u pozemního vysílání, to znamená, že budou potřebovat přijímač (televizor, set-top box) s podporou nové normy DVB-T2.

Pokud máte přijímač schopný přijímat pouze DVB-T a televizi již dále nechcete sledovat, neskončí vám povinnost platit koncesionářské poplatky, tj. 45 Kč měsíčně za rozhlas a 135 Kč za televizi.

Zákon č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích stanovuje, že „poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "rozhlasový přijímač"). Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

Z hlediska zákona tedy nestačí, že DVB-T vysílání skončilo. Televizor s DVB-T tunerem (který již bude zbytečný) totiž zpravidla bude obsahovat i tuner pro kabelové (DVB-C) a možná i satelitní (DVB-S) vysílání. Povinnost platit se přitom nevztahuje na to, jestli někdo kabelovku nebo satelit sleduje či vůbec má možnost sledovat. Stačí, že vlastní přístroj.

Tuto skutečnost nám potvrdili i zástupci ministerstva kultury, České televize i Českého rozhlasu. Níže najdete jejich vyjádření v původní podobě:

Ministerstvo kultury

Přechod na DVB-T2 a ukončení standardu DVB-T se nedotýká povinnosti platit rozhlasové a televizní poplatky. Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích za předmět poplatků považuje takové zařízení, které je způsobilé buď přijmu signálu šířeného zemskými vysílači, kabelovými rozvody nebo satelitem.

Nerozhoduje, jestli uživatel tohoto zařízení nevyužívá některou z těchto možností příjmu, ale skutečnost, že tento přístroj je schopen jedním z těchto příjmů reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání.

Česká televize

Televizní poplatek se hradí z vlastnictví televizního přijímače. Proto každá domácnost, která má televizní přijímač vybavený tunerem nebo počítač s TV kartou musí podle Zákona o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb., dále jen Zákon) televizní poplatek platit.

Televizní přístroje bez DVB-T2 tuneru jsou předmětem placení TV poplatků i po ukončení pozemního vysílání DVB-T. Televizory bez DVB-T2 tuneru jsou totiž schopny přijímat TV vysílání jiným způsobem (přes satelit, kabelem, přes IPTV apod.) a nelze je tedy „hromadně“ označit za technicky nezpůsobilé přijímat TV vysílání.

Pokud nechcete platit TV poplatky, musíte takovou televizi odvézt do sběrného dvora a nevlastnit žádný další TV přijímač. V tomto případě je třeba provést odhlášení na Evidenčním listu.

Český rozhlas

V případě, že v rámci domácnosti nebudete mít zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, nejste povinen rozhlasové poplatky hradit. V tomto případě je ale nutné provést odhlášení z evidence rozhlasových poplatků buď na pobočce České pošty (platba přes SIPO) nebo zasláním vyplněného, podepsaného formuláře v příloze na naši adresu poštou nebo e-mailem.

Dovolujeme si Vás upozornit, že za rozhlasový přijímač se považuje hlavně přenosné radio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž nebo počítač s FM/DVB-T tunerem a televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo programů kabelové TV.

Poplatek se hradí za držení rozhlasového přijímače, nikoliv za poslouchání.

V další kapitole najdete komentář autora, proč je současný zákon špatný.

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Témata článku: Televizory, DVB-T2, Televize, Přechod na DVB-T2

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

27 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

92 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2