23
Fotogalerie

Prci, prci, prcičky: Školní sraz – recenze filmu

Středoškolští hrdinové dospěli a s nimi vyzrála i celá série. Ve třiceti deflorovat jablečný koláč už se jaksi nesluší. Nebo snad ano?

Parta ze střední školy se vrací v plné síle a v původním obsazení. Je možné ještě navázat na úspěch jejího hormonálního dovádění nebo si ikonická teenagerská série tímto návratem ke kořenům zatlouká poslední hřebíček do rakve možností jejího dalšího variování?

Věrohodná záminka se sejít

Devět let uběhlo od doby, kdy Jim (Jason Biggs) s Michelle (Alyson Hanniganová) vstoupili do svazku manželského. Za asistence Kevina (Thomas Ian Nicholas), Finche (Eddie Kay Thomas) a Stevea Stiflera (Seann William Scott) tak zpečetili svatbou svůj středoškolský vztah. A ukončili tím zároveň účinkování v teenagerské sérii, jejíž první tři díly vydělaly takřka tři čtvrtě miliardy dolarů.

 

Celou ságu pak spolu s Jimovým tátou (Eugene Levy) jako jejím poznávacím znamením předali do rukou Stifmeistrových bratrů, bratranců a dalších následovníků jejich odkazu. Po čtyřech nepříliš zdařilých spin-offech, určených pouze pro videotrh, se ale stará parta ze střední po třinácti letech znovu schází. Důvod? Třídní sraz. Ten jubilejní moc nevyšel a nyní je šance to napravit. Jeho organizace se ujme Milf Guy č. 2 (John Choo) a v době facebooku asi nebude takový problém zajistit hojnou účast všech klíčových figur maturitního ročníku 1999.

111722_ba.jpg 111722_bb.jpg
 

Alespoň z pohledu strůjců zápletky, kteří museli přijít s věrohodnou záminkou, která by jim pomohla obhájit životaschopnost série, jež svými video sequely zabředla do béčkových až céčkových vod zábavy pro mládež. Producenti si zas správně spočetli, že nostalgie a nekorektní humor je kombinace, jež zabírá jak na generaci, která zažila pubertu na přelomu tisíciletí a s Prcičkama dospěla do věku třicátníků, tak na ty, kteří od jejich setkání čekají něco na způsob dospělácké Pařby ve Vegas nebo Bangkoku. Současně si troufli zacílit i na stávající dospívající, strádající tím, že se pro ně moc hormonálních komedií netočí.

Změna priorit

Tvůrci si byli potenciálu možného oslovení prcičkovskou látkou vědomi a využili ho velmi odpovědně a ku prospěchu věci. Scénář Jona Hurwitze a Haydena Schlossberga, kteří jsou i režiséry snímku, velmi dobře pracuje s charaktery známých postav a posouvá je směrem o generaci dál. Neboť by bylo opravdu divné, kdyby dnešní třicátníci zkoušeli deflorovat jablečný koláč nebo využívali coby sexuální pomůcku ponožku s lubrikačním gelem. I když i na tu dojde, byť v jiné roli než v prvním díle.

americanreunion-mv-11.jpg americanreunion-mv-12.jpg
 

Pětici středoškolských přátel se priority a hodnoty přeci jenom posunuly k větší odpovědnosti za jejich životy a „zasunutí“ už není jedinou metou jejich usilovaní. Až na Stiflera, ten zůstal stále stejný. Mentálně zamrznutý okolo věkové hranice maximálně osmnácti let, kdy byl považován za krále večírků a organizátora všech zvrácených vylomenin. Není divu, že v povolání, kde si připadá jako kancelářská děvka pro všechno idiotského šéfa, rád vzpomíná na dobu, kdy mělo ještě jeho jméno svou váhu a důstojnost.

Opravdu šťastní?

Ale problémy provázejí životy i ostatních spolužáků. Televizní sportovní komentátor Oz (Chris Klein) má za přítelkyni nepříliš inteligentní, ale o to rozpustilejší blonďatou modelku Miu (Katrina Bowdenová). V mediálním světě celebrit se necítí přirozeně a vzpomíná na svou lásku z pěveckého kroužku Heather (Mena Suvari). Blazeovaný Finch s vizáží mladšího bratra Mr. Beana se stále tváří jako povýšený světák, který procestoval všechny státy Jižní Ameriky a snědl přitom veškerou moudrost světa. Je tomu tak ale doopravdy? A nechybí mu něco zásadního v životě? Že by Stiflerova máma (Jennifer Coolidgeová)?

americanreunion-mv-13.jpg americanreunion-mv-14.jpg
 

Kevin je spokojeně ženatý, ale spokojeně způsobem, který z něj dělá podpantofláka. Jak asi s tímto jeho statusem zacvičí setkání s jeho bývalou láskou Vicky (Tara Reid), která mu v prvním díle v domě jejích rodičů dala lekci o tom, co je to ženský orgasmus? A konečně Jim. Jeho manželský sex s Michelle je spolu se vzájemným porozuměním odstaven na vedlejší kolej v důsledku nedávného narození jejich synka. Jeho věrnost navíc pokouší vnadná sousedovic dcera (Ali Cobrinová), která je ve věku, kdy jsme se s Jimem a spol potkali poprvé. A starosti mu přidělává i jeho táta, který se po smrti své ženy až příliš uzavřel do své samoty.

Katalyzátor Stifmeister

Třídní sraz se ukáže být skvělou příležitostí, jak zakalit, rozpustit trable v alkoholové smršti a utužit dávná přátelství, jež bývají většinou ta nejpevnější. Jim, Kevin, Oz a Finch se proto rozhodnou v rodném městě sejít o pár dnů dřív a uspořádat menší pánskou jízdu. Na ní jsou ale hned zkraje na pláži konfrontováni se současnými, z jejich pohledu čím dál oprsklejšími teenagery. A těm je třeba ukázat, kdo je pánem situace. Neřízená střela Stifler z jejich poklidného bilančního setkání udělá mejdan, na nějž hodně dlouho nezapomenou. A diváci spolu s nimi.

111722_be.jpg 111722_bf.jpg
 

Právě Stifmeister je tou osobou, jež dodává vyprávění tempo a napětí. Jeho představitel Seann William Scott dostává podobně jako ve trojce na svatbě množství prostoru a beze zbytku ho využívá. A sehrává podobnou úlohu jako Alan Zacha Galifianakise v obou kocovinových Pařbách Todda Phillipse. Jeho vyšinutost slouží jako katalyzátor nahromaděných problémů, které se dotýkají všech lidí, pohybujících se v dosahu jeho zorného pole.

americanreunion-mv-16.jpg americanreunion-mv-17.jpg 111722_bc.jpg
 

Scott dokazuje, že role Stiflera je jeho životní parketa, s níž je bytostně srostlý. Potížista a magnet na maléry všeho druhu neustále atakuje urážlivými hláškami a šíleným pohledem naši pozornost a vytváří podhoubí pro přijetí hrubozrnného a sexistického humoru, který je zde prezentován.

Kulometná palba nekorektní legrace je neustále přiživována situačními gagy, vhodně doplněnými peprnými špílcy, jimiž se postavy navzájem častují. Fekální scény typu vyměšování Stiflera do chladícího boxu na pivo by si sice mohli tvůrci už odpustit, ale jinak obscénní sranda nepůsobí samoúčelně, ale vyvěrá ze situace. Když je nějaká postava nastavena jako Stifler, neočekávejme od ní sofistikovanost jemných narážek, typických pro suchý britský humor.

Nostalgická setkání

V takřka dvouhodinové stopáži, jež je pro tento žánr možná trochu nadbytečná, se dobře gradované tempo zábavy paradoxně zpomalí až v momentě, kdy postavy dorazí na v podtitulu avizovaný třídní sraz. Poslední půlhodina nabere romantičtější, melancholičtější a nostalgičtější ráz oproti předchozímu dění a ke slovu přichází srdcařská moudra Jimova táty a jiná vzájemná vyznání. Což je model, který fungoval i u prvních tří částí.

americanreunion-mv-20.jpg americanreunion-mv-22.jpg
 

Dohrávají se zde načrtnuté vztahové linie dávných setkání, lásek, vzplanutí a křivd, které koření camea postav, jejichž nepřipomenutí by fandové série oplakali. Ano, objeví se jak česká studentka Nadia (Shannon Elizabeth), tak zrzavý Sherminátor (Chris Owen), který se pomočoval, když mu bylo trapně. A nechybí ani již zmiňovaný Jimův táta, s obočím hustějším než měl Leonid Brežněv a Stiflerova máma, která je jakousi ordinérnější variací na Mrs. Robinsonovou ze slavného Absolventa s Dustinem Hoffmanem.

Chybí snad jen Stiflerův mladší brácha a Michellina sestra Cadence, o níž sváděli ve trojce boj Finch se Stiflerem. Utkají se znovu, na jiném hřišti a s výsledkem, který zaručeně vyvolá v kinosále salvy smíchu a u jednoho z nich silný pocit zadostiučinění. Takto se vychutnává pomsta.

Znalost předchozích dílů výhodou

Uvedení velkého množství postav, známých z předchozích dílů, na scénu v sobě logicky ukrývá i jednu zradu. I když jsme rádi, že je znovu vidíme, ne všechny dostanou prostor představit se jinak než čistě registračně. Jejich účinkování pak působí jako odškrtnutí si povinné docházky. Při jejich entrée budou mít určitě výhodu všichni ti, kdo si ještě pamatují, čím se proslavili. Podobně jako ve Sněženkách a machrech po pětadvaceti letech se odkazuje na konkrétní situace a vztahy mezi jednotlivými postavami a tehdy fungující vtipy se referenčně variují. Ti, co viděli jedničku, budou v obraze hned.

111722_bg.jpg americanreunion-mv-10.jpg 111722_bd.jpg
 

Chemie mezi herci funguje na výbornou. Stejně jako způsob, jakým si ze sebe vzájemně utahují. Nejsilněji proto film vyznívá tehdy, když je celá parta pohromadě. Chris Klein jako Oz je pořád stejně prkenný a vypadá jak přerostlý mončičák na hraní. Jasonu Biggsovi narostl taťkovský pivásek a Eugene Levy jako jeho filmový táta dostává konečně prostor k rozehrání svých vážně myšlených proslovů.

Víkendové vysvobození z vlastních životů

Na Školním srazu je ale nejlepší, že není jen pouhou směsicí podařených gagů a vtipů, ale působí jako koherentní vyprávění, v němž postavy procházejí vývojem, který vtipně reflektují. Humor vyvěrá právě z toho, jak zoufale se snaží na pár dnů zastavit čas a vlastní stárnutí a být zas těmi bezstarostnými středoškoláky jako před léty. Na víkend se vysvobozují ze svých životů a iluzorně se vymezují proti vlastnímu profesnímu i osobnostnímu zařazení. A snaží se napravit vše, co od života po střední čekali a co jim nějak uniklo mezi prsty.

americanreunion-mv-23.jpg americanreunion-mv-25.jpg
 

Pochopitelně, stále máme na paměti, že svět, v němž se pohybujeme, není až tak úplně reálný. Už třeba jen proto, že dívky v něm vypadají jak modelky, vystoupivší ze stránek pánských magazínů typu Playboye. Postavy se ale potýkají s věcnými problémy a nepůsobí jako jednostrunné karikatury. Byly dobře napsané už v jedničce a zde to zúročují.

americanreunion-mv-28.jpg americanreunion-mv-29.jpg

Tvůrci nepříliš povedeného pokračování komedie Zahulíme, uvidíme pod producentským dohledem bratří Weitzových (režiséři jedničky) složili komediální maturitu a nechali si v závěru otevřená dvířka pro případné(á) pokračování svých humorných studií. Po zkušenosti s Třídním srazem mohu říci, že bych se dalšímu rozvinutí univerzálně platného příběhu o dospívání v hrubozrnnějším kabátku rozhodně za pár let nebránil.

american_reunion.jpg american_reunion_ver2.jpg american_reunion_ver3.jpg
 

Prci, prci, prcičky: Školní sraz

  • Žánr: komedie
  • Původní název: American Pie: Reunion / American Reunion (USA)
  • www.americanreunionmovie.com/
  • USA 2012
  • Scénář a režie: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
  • Hrají: Jason Biggs, Alyson Hanniganová, Sean William Scott, Eddie Kaye Thomas, Thomas Ian Nicholas, Chris Klein, Mena Suvari, Tara Reidová, Eugene Levy, Jeniffer Coolidgeová, John Cho
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 05. 04. 2012

AVmania hodnotí
Film 8

Určitě si přečtěte

Články odjinud