18
Fotogalerie

Přehrávače Emgeton Guru4Tvix a Tvix 4100

Test špičkově vybaveného přehrávače, kterému můžete předhodit téměř libovolný formát videa, a přehraje ho.

Svatým grálem přehrávačů s pevným diskem je kompletní podpora všech formátů, včetně vysokých rozlišení, podpořená rychlým a dobře lokalizovaným firmwarem. Když k tomu přidáte ještě DVB-T tuner s podporou MPEG-4, má vůbec smysl váhat?

Každý, kdo dnes vybírá nějaký přehrávač filmů s pevným diskem k televizi, časem narazí na výrobky Tvix. Stojí sice víc než ostatní, jejich nabídka funkcí ale slibuje vyřešení všech problémů.

produkt1.jpg 

Přehrávání z pevného disku, přehrávání ze sítě, přístup k disku přehrávače ze sítě, podpora od DivX 3.11 po moderní MKV s vysokým rozlišením, české titulky i lokalizovaný firmware a mnoho dalšího. „Na papíře“ je to zkrátka výborný přehrávač. Firma Dvico prodávala nejdříve hodně drahý přehrávač Tvix 5100, nyní ale na trh přišel výrazně levnější model 4100, který má stejné funkce, jen v jiném těle. U nás si můžete Tvix koupit několika způsoby: z francouzské Pixmanie, od českého Acompu nebo speciální variantu od Bell Technology (Emgeton Guru4Tvix), která má vylepšenou českou podporu DVB-T. Uvažovat má smysl o všech variantách, rozdíly jsou ve výbavě i cenách.

disk.jpg

Přehrávač je menší, než vám může připadat na fotkách. Jeho půdorys jen málo překračuje rozměry 3,5" pevného disku, který se může skrývat v útrobách. Prostorný displej na přední straně informuje o přehrávaných souborech a stavových údajích. Podsvětlená tlačítka sdružená do kruhu se ale popravdě dobře netisknou a nemají jasné popisky, naštěstí je opravdu nepotřebujete. Vzadu může chybět jen dekodér prostorového zvuku. Musíte tedy přehrávač připojit přes digitál nebo optiku k AV receiveru nebo „chytřejším“ reproduktorům.

zadek.jpg
Vestavěný ventilátor umí teplotní regulaci, navíc jej můžete dále utlumit v nastavení

Hledáme, co neumí

Soubory dokáže přehrávat z pevného disku, až ze čtyř síťových zdrojů (musíte je v nastavení zadat IP adresou a názvem složky) nebo ze dvou přes USB připojených disků (případně DVD mechanik). K vnitřnímu disku počítače se dostanete ze sítě přes FTP, je ale velmi pomalé – jen 1,2 MB/s; rychlejší bude připojit jej jako USB disk k počítači. Podpora formátů je kompletní. Přehrávač si poradil s každým formátem, který jsem mu předhodil, od těch starých až po nejnovější H.264 1080p nebo AVCHD z kamery. Obrázky a hudbu umí samozřejmě taky, zvládne i internetová rádia z M3U seznamů. Nedokáže přehrát s nabídkami kopie HD DVD nebo Blu-ray – tam přehraje jen jednotlivé soubory.

display1.jpg display2.jpg

Výrazné rozdíly byly ovšem při přehrávání z lokálních disků a ze sítě. Ze sítě můžete zapomenout na spolehlivé přehrávání DVD a filmů ve vysokém rozlišení. Občas něco funguje, vyšší nároky na datový tok ale znemožňují přehrávání bez záseků, u MKV souborů s H.264 přestane fungovat skok na požadovaný čas nebo zrychlené přehrávání. České titulky zvládá ve všech variantách, neporadí si jen s titulky zanořenými v MKV souborech.

GUI.jpg
V nastavení můžete připojit až čtyři síťové disky přes pomalou Sambu (sdílení z Windows) nebo rychlejší NFS (Linux). Musíte ale znát IP adresu cílového počítače a název složky
dálka.jpg
Dálkové ovládání spadá do kategorie průměrných, neurazí ani nezaujme. Světlá tlačítka ve tmě svítí

Zkuste to s 24 snímky za sekundu

Pokud to vaše televize či projektor dovolí, zamilujete si HDMI výstup v 1080p/24p. Přehrávač umí u všech filmů s nastavenou rychlostí kolem 24 sn./s zapnout automaticky výstup v 24p, který obdivuhodně zklidní záběry a pohyby budou plynulejší. Protože je ale většina DivX a MKV filmů upravena na 23,967, a ne čistých 24 snímků, přibližně jednou za minutu se to mírně zachvěje, celková kvalita to ale bohatě vyváží. Vystačíte si i s horší televizí: 720p, 1080i, ani běžný PAL nechybí. Přesto přepočítávání DVD na vysoké rozlišení není zrovna nejlepší, hrany jsou mírně zubaté a tak si asi vyzkoušíte, zda vám to televize nezvětší sama lépe z 576i PAL vstupu.

1.jpg2.jpg 9.jpg
 
Firmware přehrávače okouzluje rychlostí, procházení nabídkami a seznamy souborů je svižné, a byť musíte ručně nadefinovat síťové zdroje, jejich procházení je pak okamžité – nemusí se nic prohledávat. Díky lokalizaci dobře vidíte i české názvy souborů.

Není Tvix jako Tvix

Na našem trhu si můžete koupit dvě varianty téhož přehrávače. Emgeton Guru4Tvix a Tvix 4100 se liší mírně firmwarem, ale v zásadě umí to stejné. Mezi jednotlivými distributory těchto dvou variant ovšem panuje napětí. Bell Technology (Emgeton) tvrdí, že má exkluzivní distribuci u nás a v okolních zemích, Acomp (Tvix) zase, že jim nic prodávat nebrání. Dokument o exkluzivitě, který jsme viděli, se může a nemusí týkat jen Emgetonem upravené verze, není to jednoznačné. Stejně tak stížnosti, že Acomp ukradl Emgetonu firmware, vyvrací použití standardního firmwaru z webu výrobce.

tvix.jpg  

Zákazník ale tyto půtky může ignorovat. Emgeton nabízí jen jednu variantu s DVB-T tunerem. U Acompu můžete ušetřit vyřazením DVB-T modulu. DVB-T v oficiálním firmwaru nepracuje spolehlivě, lepší je u Emgetonu. Pokud tedy budeme uvažovat pouze o produktech: jestli chcete DVB-T, berte Emgeton, jestli chcete jen přehrávač a ušetřit, jděte do Tvixu.

Na trh přichází také nová o něco dražší verze M-6500A, která vypadá stejně jako M-4100SH, navíc ale nabídne především HDMI 1.3, gigabitovou síť a použití libovolných TrueType písem pro titulky u filmů.

Rozdíl je v DVB-T

Součástí přehrávače může být DVB-T tuner; u Emgetonu je vždy, u jiných TVixů volitelně. Za malý příplatek dostanete DVB-T tuner s podporou MPEG-4, přičemž můžete plánovat nahrávání na vnitřní pevný disk jednoduchým vybráním pořadů v EPG. Pořady se pak ukládají do složek podle stanic a název souboru obsahuje celý název z EPG.

IMGP2184.jpg11.jpg
HD vysílání zvládá tuner také

Tuner ale neumí nastavit pořadí naladěných stanic, procházení EPG je velmi pomalé a opravdu tuner vypadá jako uměle přilepená část firmwaru. Nepočítejte, že byste toto DVB-T používali na denní sledování; na nahrávání to postačí, komfort obsluhy pro sledování ale není dobrý. Právě v DVB-T části jsou největší rozdíly mezi jednotlivými Tvixy. Jednoduše řečeno: Emgeton nahrává DVB-T a běžný Tvix 4100 ne – záznam kostičkuje, zadrhává se a není spolehlivý. Emgeton upravil firmware, aby to dobře fungovalo a byť aktualizace firmwaru to možná přinese i do Tvixu 4100, zatím vyhrává Emgeton.

Tvix 4100 nebo jeho upravenou variantu Guru4Tvix můžeme vnímat jako etalon mezi přehrávači, vůči kterému se budou všichni poměřovat. Není zdaleka bez chyb, pokud ale dnes chcete dostat svou sbírku filmů co nejpohodlněji k televizi, nenajdete asi nic lepšího.
 
 
klady
+ přehraje všechno
+ výborná lokalizace
+ DVB-T s podporou MPEG-4
 
zápory 
- přehrávání MKV a DVD ze sítě
- neumí titulky v MKV
- ruční definování síťových zdrojů
 

Emgeton Guru4Tvix

Cena 9 990 Kč
 
 • audio formáty: MP3, WMA, AAC, OGG, FLAC, PCM, WAV, M4A, AC3
 • video formáty: AVI, WMV, MPG, ISO, VOB, IFO, MP4, ASF, TP, TRP, TS, M2TS, MOV (H.264), MKV (x264)
 • video kodeky: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, AVI, XVID, WMV9 MP@HL, H.264(BP@L3, MP@4.0 & HP@4.0), AVC(HD), VC-1(MP@HL, AP@L3), x264
 • obrázkové formáty: JPG
 • podpora češtiny: nabídky, titulky (SMI, SUB, SRT, LRC, TXT, SUB/IDX)
 • síť: 10/100 Ethernet, SMB Support – přímý přístup na sdílené adresáře/disky ve Windows, podpora NFS
 • USB 2.0 zařízení: Mass Storage zařízení, DVD mechaniky
 • video výstupy: HDMI, kompozitní, S-Video, komponentní
 • audio výstup: HDMI, stereo, koaxiální, optický
 • další konektory: 10/100 Ethernet, 2× USB 2.0 host, 1× USB 2.0 pro vnitřní HDD
 • DVB-T tuner: podpora MPEG-2/MPEG-4, české EPG, záznam včetně HD obsahu
 • ostatní: podpora 1080/24p, možnost vložení SATA I, II disku, podpora NTFS, FAT32 souborového formátu, pro DVB-T záznam nutný 7200rpm s NTFS, maximální rozlišení 1 920 × 1 080 px
 • rozměry (š × h × v): 183 × 139 × 75 mm

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png9/10
přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
cenaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud