13
Fotogalerie

Prémiový Philips OLED+908 má být lepší, než LG G3 anebo Samsung S95. Tady jsou důvody proč

Minulý měsíc Philips v Barceloně předvedl nový televizor Philips OLED+908, který se letos na podzim začne prodávat ve velikostech 55", 65" a 77". Tato prémiová novinka bude jako jeden z mála OLED televizorů osazen nejnovějším panelem META OLED panelem, který dosahuje jasu až 2 100 nitů.

Televizor OLED+908 prezentoval Danny Tack, který ve společnosti TP Vision zastává pozici Senior Director Product Strategy & Planning a je zároveň dlouholetým specialistou, který se stará o obrazovou kvalitu TV Philips. Měli jsme tak možnost srovnat novinku s letošními konkurenčními prémiovými modely, OLED televizory Samsung S95 (s QD OLED panelem) a LG G3 (s MLA WRGB OLED panelem). 

3ka2.jpg
Televizory Samsung S95, Philips OLED+908 a LG G3.
Srovnání detailů na bílém ubrusu stolu

Nový model OLED+908 bude osazen obrazovým procesorem P5 AI 7. generace,  nechybí ani integrovaným zvukovým systémem Bowers & Wilkins a samozřejmostí je firemní specialita, třístranný systémem Next Gen Ambilight.

Co se týče nového panelu META OLED, tak ten využívá vrstvu Micro Lens Array a algoritmus META pro zvýšení jasu. Ve výsledku tak má dosahovat výše uvedený světelný výkon ve špičkách až 2100 nitů, což představuje nárůst o 70 %. Kromě vyššího jasu zároveň nabízí o něco širší pozorovací úhel a zároveň zlepšení energetické účinnosti (při stejné jasu jako EX OLED panely má tak nižší odběr).

Panel samozřejmě podporuje 120 Hz a nechybí podpora všech HDR formátů: Dolby Vision, HDR10 Adaptive, HDR10+, HDR10, HLG. Nechybí samozřejmě ani HDMI 2.1 s podporou 4K120P Dolby Vision pro nové herní konzole. 

TP-Vision-OLED-908-06.jpg

O pracování obrazu se stará procesor P5 AI 7. generace nabízí vylepšenou verzi V2 technologie Ambient Intelligence. Díky tomu umožňuje v reálném čase upravovat jas, gamu a barevnou odezvu obrazovky, aby byl zaručen optimální výkon přizpůsobený okolním světelným podmínkám.

K tomu V2 využívá nový světelný senzor XYZ, který nyní dokáže měřit teplotu barev světla v místnosti, kde se obraz sleduje, takže bílý bod obrazu obrazovky nyní přesně odpovídá odstínu okolního osvětlení místnosti v reálném čase. Vylepšená je také funkce Super Resolution, ta zajišťuje ostrost okrajů, ale zároveň se stará o bohaté detaily v hlavní části vylepšeného objektu na obrazovce.

20230913_155521.jpg 
Nový Philips OLED+908 dokáže měřit teplotu barev světla v místnosti, takže bílý bod obrazu obrazovky nyní přesně odpovídá odstínu okolního osvětlení místnosti

O zvuk se u OLED+908 postaral (stejně jako u všech nejvyšších OLED TV Philips v minulých letech) známý výrobce High-End reproduktorů Bowers & Wilkins. Zvukový systém Bowers & Wilkins 3.1 s výkonem 80 W je umístěný samostatné a k uším diváka nakloněné liště. Zde je šesti měničů v kombinaci středový/výškový měnič, přičemž jak je z popisu jasné, tak kromě pravého/levého kanálu zde nechybí dedikovaný středový kanál, který se stará o čisté dialogy. Hluboké a přesné basy pak zajišťuje velký, vzadu umístěný subwoofer podporovaný čtyřmi pasivními zářiči.

nastavení.jpg 
Letošní systém nabídne přehlednější nastavení

Stejně jako všechny televizory 2023 OLED Ambilight bude i OLED+908 vybaven novým operačním systémem Google TV OS. Jde o vylepšenou verzi Android TV s intuitivnějším, přepracovaným rozhraním a domovskou obrazovkou. Philips zároveň přepracoval svoji nadstavbu, díky tomu například náročnější majitelé při detailnější úpravě vlastností obrazu mají k dispozici přehlednější přístup k funkcím a současně je viditelnější podstatně větší část obrazu, což usnadňuje například kalibraci obrazu. 


Nejoblíbenější TV Philips

Philips 43PUS7009
Philips 43PUS7009
nabízí 7 obchodů za ceny od 6 990 Kč
Porovnat ceny
Philips 55PUS8009
Philips 55PUS8009
nabízí 1 obchod za ceny od 14 271 Kč
Porovnat ceny
Philips 32PHS5527
Philips 32PHS5527
nabízí 8 obchodů za ceny od 3 790 Kč
Porovnat ceny
Philips 65PUS8079
Philips 65PUS8079
nabízí 7 obchodů za ceny od 15 490 Kč
Porovnat ceny
Philips 55OLED718
Philips 55OLED718
nabízí 6 obchodů za ceny od 32 434 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené TV Philips


Co se designu týče, tak Philips opět sází na minimalistický design s mimořádně tenkým tmavým kovovým rámečkem. Ten je pak sladěný s tmavou látkovou mřížkou reproduktorů Kvadrat Audiomix.

Novinkou u modelu OLED+908 je také nový dálkovým ovladačem s dobíjecí baterií (přes USB-C) s pohybovým senzorem, který rozpozná, kdy byl ovladač zvednut, a aktivuje podsvícení. Zajímavostí je „číselná“ druhá vrstva, která je v případě potřeby k dispozici.

Anitregle G3 vs 908.jpg
Nový Philips OLED+908 má podstatně účinnější potlačení odlesků 

Během ukázek jsme mohli u výše zmíněné trojice (Philips/LG/Samsung) porovnávat různé scény (města, přírodu, květiny, ohnostroje), ale také záběry s rychlými pohyby, aby se dalo porovnávat nejen podání barev, jasu a vykreslení detailů, ale také například kompenzace pohybu. Pro porovnání Danny Tack už tradičně využíval obrazový režim Vivid (dynamické u korejské konkurence).

jas 908 vs G3.jpg
Srovnání jasu nového Philips OLED+908 s META OLED panelem
a
 loňského modelu s EX OLED panelem. Fotografie není samozřejmě v HDR, takže v reálu je rozdíl viditelnější

Důvod je jednoduchý – běžně využívaný Filmový režim či Moviemaker vypíná poměrně dost velkou část zpracování obrazu u samotné TV (například doostření, dopočítávání mezisnímků atd.) a v podstatě se musí co nejlépe přiblížit standardu, které je definovaný. Nedává tudíž vyniknout rozdílům právě ve zpracování obrazu. 

jas.jpg
Srovnání jasu nového Philips OLED+908 s META OLED panelem
a
 modelu s EX OLED panelem

Na testovacích záběrech byly překvapivě jasně viditelné rozdíly v jasu i vykreslení detailů, a to ve prospěch nového OLED televizoru Philips. Na fotografiích některé rozdíly samozřejmě tolik vidět nejsou, neboť je foto má svoje omezení. Překvapivé bylo, že i když LG G3 má stejný panel, tak byl viditelně méně jasný, případně na jasných objektech bylo zjevně méně detailů. Zajímavé také bylo, že pokud ve scéně byl zároveň tmavší objekt (např. tmavá střecha domu), tak i ten měl Philips vykreslený, zatím co korejská dvojice byla bez kresby. 

3K3.jpg 
Philips uprostřed nemá přesvícené střechy domů a kresba zůstává vidět.
Vlevo je Samsung S95, vpravo LG G3

U televizorů Philips je tradičně silnou stránkou výborná kompenzace pohybu, tedy dopočítávání mezisnímků, pokud máte rádi velmi plynulý obraz. I když osobně mi „telenovela efekt“ u filmů vadí, tak spousta lidí preferuje netrhaný a plynulý filmový obraz. A u sportu, kde jsou rychlé pohyby kamerou, případně rychle se hýbající lidé naprostou samozřejmostí, bylo vidět, že OLEDy LG a Samsung se potýkají s problémy a generují artefakty. 

3ka.jpg 
Fotografie poněkud zkresluje barvy,
ale v reálu byla voda detailnější a zároveň odlesky jasnější

Za zmínku stojí ale, že QD OLED Samsung s RGB panelem na rozdíl od WRGB OLED panelu u dvojice Philips/LG podával o něco intenzivněji červené květiny (viz naše foto), či jasně modré barvy u ohňostrojů. Ostatně i Danny Tack tohle označuje za silnou stránku QD OLED panelů. Tento panel ostatně Philips také interně testuje, ale v dohledné modely s tímto panelem vyrábět nebude, neboť  nový META OLED panel poskytuje vyšší jas bílé barvy, a to považuje za důležitější.

3ka4.jpg
Podání červených květin QD OLED Samsung s RGB panelem
a WRGB OLED panelů u dvojice Philips/LG 

Ano, záleží na tom, jak televizor využíváte. Pokud výhradně ve filmovém režimu, tak rozdíly budou menší, než jsme viděli, pokud ale máte rádi efektnější obraz (a majitelů většina televizor dle průzkumů má nastavený na Standardní, Dynamický nebo automatický režim), tak rozdíly ve prospěch TV Philips byly viditelné. 

TP-Vision-OLED-908-04.jpg

Nový prémiový Philips OLED+908 tak bude pro Samsung a LG představovat velkou konkurenci, neboť obrazově dokáže více zaujmout a k tomu přidává efektní firemní specialitku Ambilight. A k tomu přidává zmíněný výborný integrovaný 3.1 kanálový audiosystémem od Bowers & Wilkins – korejské značky se více spoléhají na to, že si zákazník dokoupí soundbar. 

TV Philips OLED+908 se tento měsíc začíná prodávat, cena z 55" úhlopříčku je 38 563 Kč až 44 196 Kč, větší 65" varinata pak stojí .

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud