jirik66
7. června 2023 • 8:15

Tady se zas sešlo netopejrů :-D Sem rád že blbě slyším, nemusím řešit nedostatky zvuku a jen vychutnávám hudbu ;-)

Kate s
6. června 2023 • 22:57

I v takovém případě bych popravdě takhle vzácný vinyl grabla do digitálu, ty formáty to co gramodeska zvládne pokryjí bez ztrát, a deska se dá uchovat.Jinak mě docela pobavilo že celou loudness war v podstatě zabilo spotify a youtube (ať si můžem o jejich kvalitě myslet cokoliv) tím že normalizují hlasitost a nahánění hlasitosti tím ztratilo smysl, zůstaly jen nevýhody. Nahrávky z posledních let už jsou tak většinou v pohodě.Jinak osobně znám tak tři typy lidí co kupují desky.
- Nostalgici / romantici (tam se řadím i já), prostě je něco jiného pustit si jazz z gramodesky a sednout si se skleničkou vína, než naklikat v menu FLAC. A tak často aby je můj Denon citelně ohobloval je nepouštím :)
- Lidi co mají starší zásobu a baví je to pouštět - částečně taky, pár desek z dětství mám pořád. A jasně, chápu že tam hraje kvalita nahrávky dost velkou roli
- Audiofilní magoři, kteří kupují ke svému gramofonu kabely za 100k Taky mě dost potěšilo že ke spoustě desek už dneska člověk dostane i odkaz ke stažení masteru. Co mě naštvalo byl soundtrack Only Lovers Left Alive, kde byl odkaz na mp3 :(

Kate s
6. června 2023 • 23:01

Sakra, pochopitelně patří k threadu níže :/

madloki
5. června 2023 • 17:47

V abc mladych prirodovedcu kdysi za totality vysla papirova slepovanka "funkcniho" gramofonu, coby prenoska na tom byl spendlik. Kamos na tom ohobloval nejdriv vsechny "desky" z ruskyho casopisu Kolobok (tak mekky plast, ze sly srolovat), protoze na normalni gramec mu je fotr striktne zakazal (za prenoskou sla modra spona jak od soustruhu, a z repraku rusky sracky).No a pro velky uspech na tom kamos pak fotrovi sjel i jeho dve klasicka LP. Hraly krasne, da se rict az "neopakovatelne" krasne ... alespon teda poprvy.Tohle mi prijde lepsi, ma to modrozub a pri trose snahy to mozna zvladne vyrobit i hranata LP. Z toho si hipsteri na party rizhodne ucvrknou.

trader-krakra
6. června 2023 • 7:36

Tu slepovačku z ABC bych chtěl vidět, fatk to celé vypadá šíleně a k tomu desky z ruskýho časopisu.
Zeptám - fakt to celé jako hrálo ?

MonikaSh
6. června 2023 • 8:30

Taky si to pamatuji. Když se přiložilo ucho blízko k desce, tak to bylo i slyšet. Tuším, že i jedna deska byla přiložená i v ÁBíČku https://www.detske-casopisy.cz/vkladana-priloha-abc-gram... ...

trader-krakra
6. června 2023 • 8:54

Pecka
Časopis ABC to je prostě legenda.
Neuvěřitelné! :tleskani

JaTach
6. června 2023 • 12:13

Jo hrálo to, ale potichu. Jen papírový tubus a špendlík. Bylo rozumět, co se říká, ale deska se asi ničila.

Petr Sokol
5. června 2023 • 17:18

Miluju tyhle reklamní články:
"....je to cenově dostupný základní stroj, co se týče funkcí i ceny. Pro ty, kteří s vinylovými deskami začínají, je to brána k hlubšímu poznání analogové hudby..."
Kdyby to byl gramofon byl by to superlevňoučkej strojek, ale tohle není gramofon, to je brutálně předražená bruska na desky a tadyo tom budeme tvrdit, že je tahle bruska na desky branou k hlubšímu poznání analogové hudby. >:-( Paráda. :tleskani

Košičan z Košíc
6. června 2023 • 8:22

Analógová hudba streamovaná cez bluetooth.... :tleskani

6 6 6
6. června 2023 • 17:41

Presne toto ma napadlo. Takéto šmejdy niekoho kto chce začať s vinylmi, skôr znechutia a postupne od tohto hobby odradia. Hrá to nanič, ničí platne, všetko podriadené u vinylu zbytočnej prenosnosti... za tú prácu/diskomfort navyše, žiadna pridaná hodnota oproti dnešnému štandardu - Spotify a Youtube, okrem možno "novelty" ktorá vyprchá za pár dní. Plus môže dôjsť k zničeniu nejakej aj vzácnejšej platne (aj keď len sentimentálnou hodnotou), ak napr. niekto s platňami začína zbierkou po otcovi/dedovi (častý prípad - zbierka platní + pokazený či aj už vyhodený gramec, kupuje sa lacný šmejd ako toto). Čo od hobby odradí ešte viac.Presne to isté ako bicykle z Tesca. Rozpadá sa a hrdzavie už keď si ho odnášaš z obchodu, prehadzovačky tak zlé a celá sada poskladaná od rôznych výrobcov (kto bol akurát najlacnejší) že ich nie je možné "seřídit" ("prednú nechaj na strede, nehýb s ňou"), zadné "odpruženie" ktoré nič nerobí (okrem závažia) lebo je tak pre 150kg borca a predné pre 45kg chlapčeka, slabé - takmer nebezpečné brzdy (prípadne kotúčová - len predá, brzdí slabšie ako V-brzda na normálnom bicykli), nezmyselná geometria že nie je možné jazdiť pohodlne - ale uvedené určenie pre 140-220 cm jazdca (preháňam, ale to čo uvádzajú je často šialené)... to dokáže od bicyklovania ako takého odradiť nejedného potenciálneho cyklistu.Pritom v oboch prípadoch je oveľa lepšia možnosť za tie isté peniaze kúpiť použité. Len že toho sa ľudia boja, treba zobrať so sebou niekoho kto "sa vyzná"..., tak sa týmto šmejdom v oblasti ako lacnej elektroniky tak aj lacných bicyklov darí.

Adam Vágner
5. června 2023 • 14:44

Hele, ještě jsem schopný pochopit lidi, co vinyl poslouchají kvůli „analogovému zvuku“. Čert vem, že originál už je stejně desítky let nahrávaný v digitálu a o nějakém čistém analogu se dá možná mluvit u nahrávek ze sedmdesátých a možná osmdesátých let.Co mi fakt hlava nebere, je, jak může někdo poslouchat „analogový zvuk“ vinylu propasírovaný přes bluetooth. :D

Košičan z Košíc
6. června 2023 • 8:24

Na to treba mať IQ TYKVE, aby človek počúval vinyl cez BT....Rovnako ako keď som v piatok videl na ulici asi 18r. chalana na kolobežke s respirátorom na ksichte (jún 2023), a deň predtým muža za volantom, ktorý nie len že mal respirátor na ksichte, ale bol k tomu ešte v aute sám...
Niektorých ľudí by proste mali sterilizovať, nech sa nemnožia, pretože sú menej inteligentní, než zvieratá.

JarinVV
6. června 2023 • 13:55

A že by ten respirátor mohli mít třeba kvůli alergii na pyl tě asi nenapadlo, viď?

6 6 6
6. června 2023 • 17:57

Na tej kolobežke ak išiel po ceste medzi autami to chápem - proti smogu/prachu. Nosiť rúško či respirátor je inak bežné u motorkárov a cyklistov (a predpokladám že aj kolobežkárov) v juhovýchodnej Ázii, presne z tohto dôvodu. V aute si chránený, ale na biku/moto/kolobežke dýchaš všetko čo ide autám z výfukov a spod kolies.Celkove pre východných a juhovýchodných Aziatov je normálne nosiť rúško nie len kvôli smogu ale aj keď sú prechladnutí/chorí - aby nenakazili okolie. Čo si myslím že je veľmi ohľaduplné. (ale už veľmi odbočujem od témy)

kjkszpj
10. června 2023 • 20:49

Proti tomu čo ide z výfukov ti respirátor pomôže ako mŕtvemu deka. S nosením v juhovýchodnej ázii máš pravdu, ale tiež ti tam tak nedodržiava každý. Navyše sú potom menej imúnni.

ednatv
5. června 2023 • 10:04

Už od roku 1976 známe laserové snímání vinylu. I po více než 40 letech je to stále témeř okrajová a drahá legrace. Škoda.

Kate s
5. června 2023 • 13:33

Ono to hlavně není vůbec praktické.
- optické snímání chytne každou i drobnou nečistotu na desce, kterou mechanická přenoska odpustí, nebo doslova odhrne.Tohle není problém u CD, které se líp čistí, ale hlavně v digitálních datech počítá s opravou chyb při čtení.Podle všeho jsou i problémy při čtení průsvitných vinylů, o průhledných ani nemluvě.A část kouzla při přehrávání vinylu tím mizí - všechny laserové gramofony co znám mají šuplík jako CD. To už si můžu rovnou pořídit CD, nebo FLAC s masterem, bez točící se desky to není ono :)

ednatv
5. června 2023 • 21:34

"optické snímání chytne každou i drobnou nečistotu"
Samozřejmě - proto mají všechny laserové přehrávače šuplík a nejprve ultrazvukem desku od všech nečistot a prachových zrn očistí."Tohle není problém u CD, které se líp čistí, ale hlavně v digitálních datech počítá s opravou chyb při čtení."
Jasně, u CD se s tím od počátku počítalo, u vinylu to je až ex-post řešení které ale zabrání neustálému znehodnocování desky (ať máte sebelepší gramofon za statisíce, prostě dochází k mechanickému opotřebení, zatímco laserem přehrávaná deska vydrží při správném skladování - teplota, vlhkost - prakticky neomezeně)"Podle všeho jsou i problémy při čtení průsvitných vinylů"
Anom, to je pravda a opravdu nepříjemné omezení. Naštěstí ty nejdražší desky bývají v provedení klasický černý vinyl."A část kouzla při přehrávání vinylu tím mizí - všechny laserové gramofony co znám mají šuplík jako CD. To už si můžu rovnou pořídit CD, nebo FLAC s masterem, bez točící se desky to není ono :)"
Tak IMHO to není o optickém kochání (o to opravdu přijdete :D) ale o analogovém záznamu/dynamice vinylu kde i u laseru jde o plně analogovou cestu - navzdory představám i u laserového snímání jde čistě o analog bez jakéhokoliov A/D - D/A převodníku.

Kate s
6. června 2023 • 10:13

Tak nevím, poslední dobou kupuju samé limitky vinylů a černé je z nich naprosté minimum :)> Tak IMHO to není o optickém kochání (o to opravdu přijdete ) ale o analogovém záznamu/dynamice vinylu kde i u laseru jde o plně analogovou cestu - navzdory představám i u laserového snímání jde čistě o analog bez jakéhokoliov A/D - D/A převodníku.Hurá, audiofilní nesmysly jsem čekala. FLAC: Analog (teda, podle způsobu tvorby hudby) -> Digitál (dneska fakt hudbu analogově masterují jen nadšenci) -> FLAC který se narozdíl od vinylu nepoškozuje -> Analog v přehrávači.LP: Analog -> Digitál -> Analog vinyl, který je náchylný na poškození -> Analog v gramofonuTa A/D -> D/A cesta je tam tak jako tak, jen se posouvá kde k tomu dojde.Dynamika vinylu: Vinyl zvládne dynamický rozsah maximálně 70 dB, FLAC má limit na 120 dB (který narozdíl od vinylu není dán fyzikálními limity, kdyby to mělo smysl, dal by se zvětšit). Přenosem do vinylu se tedy dynamický rozsah zmenší - nezapomeňme, že před vylisováním do vinylu už ta hudba ve formátu ekvivalentním tomu FLAC je.S bitratem až 24 bitů FLAC dovede uchovat víc informací o originále, vinyl je dost ztrátový i tam.Poslouchat vinyl kvůli něčemu jinému než atmosféře fakt nedává smysl. A to říkám jako pravidelný nájezdník na obchody s gramodeskama.

ednatv
6. června 2023 • 16:26

"Tak nevím, poslední dobou kupuju samé limitky vinylů a černé je z nich naprosté minimum :)"
Tak to jsem opravdu nevěděl, aktuální produkci už nesleduji, moje sbírka se opírá o produkce někdy od 60 do 90 let minulého století, zejméná od anglických studií/vydavatelství které jsou prakticky bez výjimky tmavé (černé, modré, zelené)"Hurá, audiofilní nesmysly jsem čekala."
To nemá s "audiofilnímy nesmysly" nic společného, to je prostě fakt. U laserových "gramofonů" nedochází k žádnému D/A a A/D převodu, signál je po celou dobu zpracováíván analogově, stejně jako u klasických gramofonů. "Digitál (dneska fakt hudbu analogově masterují jen nadšenci)"
Nechápu. Pokud Váš záběr je pouze do moderní produkce, maximálně 10/20 let zpět, pak máte asi pravdu. Jak jsem psal výše, mé nejcennější kousky z 80/90 let ze studií jako EMI Records (dnes Virgin) nebo Sony Music určitě digitálně masterovanmé nejsou :D"Ta A/D -> D/A cesta je tam tak jako tak, jen se posouvá kde k tomu dojde."
Nevím, z čeho tak soudíte. Laserový paprsek je drážkou analogově namodulován, a dál se zpracovává kompletně analogově .Já vůbec nezpochybňuji moderní (digitální) formáty a jiné moderní vymoženosti, naopak s Vámi souhlasím (např. s tím FLACem). Jde o to, že mám poměrně hodně kvalitních vinylů (a některé opravdu relativně cenné) a ty se prostě klasickým přehráváním opotřebovývají a proto investice do laserového přehrávání mě osobně dávala smysl. Samozřejmě s odpovídajícím analogovým zesilovačem a celou analogovou sestavou až po bedny (Sony), rovněž z konce 90 let. Veškeré "moderní" remastery a reedice těchto původních nahrávek (samozřejmě už jsou masterované digitálně), považuji za horší než původní originály (zejména snaha to "uřvat" a tím pádem snížit právě ten dynamický rozsah). Na nic jiného než na přehrávání těch starých vinylů to nemám, moderní produkci kupuji (pokud kupuji) a přehrávám sazmořejmě digitálně na moderní sestavě jako všichni ostatní.Osobně mi moderní produkce vinylů nedává příliš smysl (z důvodů které jste uvedla) - beztak masterováno digitálně a analogový nosič samotný (vinyl) je z technického hlediska spíše omezením než přínosem. Z mého úhlu pohledu se jedná o takovou tu "nostalgickou vlnu" kdy i mladí chtějí "zažít vinyl", z praktického hlediska v tom smysl nevidím.

Určitě si přečtěte

Články odjinud