Ještě před rokem dvěma se zdálo, že televizory s malými úhlopříčkami skončily. Ale již počátkem tohoto roku ohlásily firmy uvedení malých televizorů s Full HD rozlišením, stejně tak se rozšiřuje počet nabízených televizorů v úhlopříčkách od 19 do 22 palců, jenž si lidé umísťují do ložnice či kuchyně. Ve velké většině jde o širokoúhlé televizory s poměrem stran 16:9 – že je lze využít i jako počítačové monitory je samozřejmé. Zajímavé ale je také, že i výrobci čistokrevných počítačových monitorů začínají uvádět „multimediální“ modely s poměrem 16:9 místo 16:10. Klasický poměr je ovšem pro běžnou práci s dokumenty i internetem přeci jen praktičtější; navíc poměr stran 16:9 pruhy nahoře a dole u většiny filmů stejně neodstraní, neboť ty jsou natáčeny v poměru 2,35:1.
Předpoklad, že malé televizory budou nahrazeny monitory s vestavěným TV tunerem se nepotvrzuje. Stále zjevně zůstává poměrně velké množství lidí, kteří si raději připlatí několik tisíc a pořídí malý čistokrevný stylový televizor (například Samsung LE19A656) s lepšími pozorovacími úhly, s klasický „televizním“ designem a především takový, který je přímo na sledování televizního vysílání či filmů určen. Uživatelé také od malého televizoru očekávají i více přípojných míst (například 19“ LG3000 má dva HDMI vstupy) a jsou zjevně ochotni si za výbavu a lepší zvuk připlatit. U monitorů bývá TV tuner spíše přidaným doplňkem a kvalita zvuku také nebývá valná. Nicméně i zde možnost sledovat TV vysílání bez nutnosti zapínat PC je často vítaná.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: