Jan Rohla
24. srpna 2020 • 17:07

Vždyť si to každý může sám srovnat....pusťte si na kvalitní aparatuře ( ne nějaké plastové nesmysly z OKAY ELEKTRO ) tu samou muziku na CD a pak na LP Vinyl.....jen hluchý nepozná rozdíl.

Petr
12. listopadu 2020 • 22:40

Ve většině případů budou ta LP znít podstatně lépe díky výrazně lepší dynamice, která se aplikuje při masteringu. Když se podíváte na dnešní CD, tak je to jen jedna obrovská Loudness War a nic víc. Ale stále ty desky bývají dynamičtější.

Pastelka
31. ledna 2020 • 14:32

Diskuze je výživná, ovšem stále tu nezaznělo to zásadní - kde se v dnešní době bere ten analogový originální signál pro master LP... Z čeho se lisují nové desky a jaký proces tomu předchází?

Jdu vokolo
2. února 2020 • 3:04

Odpověď přeci znáte :)V Loděnicích to prý dělají prostě z toho, co dostanou do kompu od zadavatele. Je možné, že se ale někde povalují třeba nějaké staré kovové mastery nebo u novějších věcí DATky. Ale nějak o tom pochybuji.Jinak za tenhle gramec bych teda ty peníze nedal. A hlavně by ho manželka vyhodila, že zase tahám věci ze smeťáku. Protože to fakt je asi hezčí gramec z Kauflandu.

Jan Rohla
24. srpna 2020 • 16:58

Z Kauflandu???? Je vidět, že diskutující je znalec/gurmán :tleskani Minulý týden jsem si ho koupil a odteď si začínám kupovat převážně vinyl......

reproman
23. února 2020 • 12:38

Nově vydávané desky jsou vesměs naprostá volovina, protože se do nich reje přesně to, co se lisuje na CD a distribuuje elektronicky. Takže kupec dostane zvukařskou zpraseninu, leč v nebeském analogu. Pak je to ovšem jenom zábava pro hipstery. Hraje to na prd, je to choulostivé, ale jeden se odlišuje. To samé kazety.
Sám ale schraňuju a jako oko v hlavě opatruju pár starých desek. Buď proto, že nikdy na jiném médiu nevyšly, nebo proto, že pozdější remastering nahrávky zmršil. Tam ale není přínos v analogu (celý ten hype kolem analogu mi přijde jako novodobé náboženství, a těch žvástů okolo, to by si jeden hlavu ukroutil), ale v tom, že je k dispozici konkrétní, původní a jinde nedohledatelná nahrávka. Na to je dobrý gramofon pořád užitečný.

AB
31. ledna 2020 • 13:10

Tak já bych pánům určitě nebránil utrácet nesmyslné částky za lepší pocit z hudby. O ten tady přece jde v první řadě. Nicméně vím o člověku, co si vyrobil bedýnky na koleně, středový a výškový reproduktor umístil na destičky postavené nahoře na nich a nemůže si vynachválit, jak parádně mu to hraje. K tomu polský zesilovač Unitra z dob socialismu a jak je šťastnej! Haviř v důchodu. 8-D

Jan Rohla
24. srpna 2020 • 17:01

Jednooký králem mezi slepými....

Rongl
30. ledna 2020 • 19:37

Pán by se měl někdy stavit u někoho, kdo má pořádnou aparaturu. Případně u ušního lékaře. Také navštívit pár koncertů,aby věděl jak hudba zní. Beztak je to jeden z těch, kteří neslyší rozdíl mezi CD za 5000 a 50000, - Kč. A bude tady hanět analog. :-)

Krém na bradavice
31. ledna 2020 • 7:19

Myslíte ty koncerty, kde je zvukař konstantně na tripu, takže to zní jako když někdo řeže kolejnice, hlavně když je to hlasité ? Dobře nazvučený koncert je dle mě rarita. Stejně tak dobře namasterované CD s rozumným dynamickým rozsahem je dneska problém.Jo, a pokud existuje technicky hmatatelný rozdíl v CD přehrávači za 5000 a za 50000, tak je někde chyba, nemyslíte ? Když i ty nejlepší DACy stojí v kusovce cca 300 Kč bez daně.Rongl by se spíš měl věnovat trochu tomu co je za tím.

Krém na bradavice
29. ledna 2020 • 15:01

Oh wow ! Takže to dokáže přehrát něco, co se dá bezeztrátově přenést pomocí cca 120 kbps !!! [ 20 kHz * log2 (1 + 65) ] Co taky čekat od analogového záznamu v desce. Jeden by si myslel, že už ty lidi přestanou blbnout.

Krém na bradavice
29. ledna 2020 • 15:05

*na kanál. Celkem tedy cca 240 kbps, ovšem lossless.

nevotravuj
29. ledna 2020 • 15:22

to je ale výstřik, osliku

Gekko
29. ledna 2020 • 19:15

Tohle se už nedá léčit. To je jisté. Snad už jen utratit.

Na bradavice lepší dusík
29. ledna 2020 • 17:55

A co když někdo má prostě rád ten styl. Vlastnit fyzicky hudební médium, je to součást pokoje i jako dekorace prostředí.
Někdo si nalije víno, před ním se pomalu otáčí gramofonová deska. Člověk má určitý požitek jak sluchový, tak i pohledem.
Zároveň u starších desek má analogový záznam svůj jedinečný charakter. Nikomu to nevnucuji a ani by nikdo neměl. Samozřejmě, že v dnešní době je prostě lepší si zaplatit nějaké předplatné a poslouchat online ve vysoké kvalitě. Pouze říkám, že je pochopitelné, když má někdo rád desky. 😉

YES!
29. ledna 2020 • 21:03

a co teprve magnetofonova kazeta s dolby na spickovem tapedecku z konce70 let nebo zacatku 80tek - deti to dnes fascinuje, cistej analog, AV metry se houpou podle vybuzeni, paska se toci a mechanicke pocitadlo se da nulovat, zarovickove podsviceni plus kolibkovy prepinace s prijemnym odporem do prstu pri prepinani ...

Luke
29. ledna 2020 • 23:42

Páni! :sok: To je tedy výbavička. 😍
Sám v tom začínám nacházet určité zalíbení. Samozřejmě si platím Spotify, ovšem v těch starých technologiích je určitá duše. Něco, co streamovací služba neposkytuje. Ten pocit. Nevím, určitě je v tom i určitá úcta ke starší technice. Samozřejmě, že jsou odvětví, kde by bylo nesmysl zůstávat u starší techniky, ale v tom audiu prostě něco je. Ať už je to charakteristický analogový zvuk, který může být i košatější, než digitál nebo technologie samotná a celkový dojem.

Krém na bradavice
30. ledna 2020 • 10:56

S tímhle souhlasím. Ale vy to berete rozumně, a nesnažíte se z toho dělat něco víc. Deska má omezený dynamický rozsah, omezený kmitočet, starší desky vyházejí z analogových masterů, různě poznamenaných tehdejší technikou. Je to ten "jedinečný charakter", jak říkáte.A teď si to vy ostatní srovnejte se slovy v článku:"linka baskytary nebyla sice kdovíjak objemná, nicméně byla už patrná, s poměrně solidní definicí i čitelností, která by byla přiměřená i v rámci klidně dvojnásobné cenové hladiny.Ačkoliv bylo cítit na rozhraní nejhlubších oktáv a středního pásma spíše měkčí podání, hlas vlastně nebyl vůbec špatný. Trochu tenčí, ale s rozumnou čistotou a celkově poměrně důstojnou prezentací, která by s ohledem na peníze opět dostačovala i v kategorii kolem 10 000,- KčJemnost činelů zůstávala sice trochu v pozadí, ale jemné ševely činelu slyšel už jsou, navíc nejvyšší tóny nejsou tvrdé, nemají sklony k jedovatosti a jejich přímočarost kupodivu spíše podtrhuje jejich čitelnost."To je popis, jako prase.

Iva
4. července 2020 • 9:56

Hifikosmonautické pindy.

Jirka
30. ledna 2020 • 1:13

Proč je analog "jiný" než digital? Proč je to, co píšete nepravda? Koukněte na toto video. Na analogovém zaznamu uloženém na LP jsou totiž uloženy frekvence mnohem vyšší než 20kHz. Ucho je neslyší, ale jejich interference vnímáte. Proto je analogový záznam jiný. Ve videu uvidíte skladbu z LP a pak z CD na spektrálním analyzeru... Frekvence z CD končí ostře u 20kHz...
https://youtu.be/4eC6L3_k_48

Jirka
30. ledna 2020 • 1:14

To byla reakce na @Krem na bradavice

Krém na bradavice
30. ledna 2020 • 10:49

Víte, tohle je přesně ten druh oblbování, který se s oblibou používá. Já budu s dovolením reagovat tak nějak na všechny ty výkřiky, co tu padly od různých diskutérů.Jsem schopen a ochoten pochopit takovou tu nostalgii. Koukat se na VU metry, točící se kazetu, nebo točící se gramofon. Co ale nejsem schopen pochopit je, když se z toho dělá takové to "něco víc". Výrobní proces gramodesky je jasně daný, kmitočtové rozsahy také. Lisovací zařízení na gramodesky má typický rozsah někam k 17 kHz, některé speciální kusy výrobních zařízení jsou schopné mechanicky pracovat někam k 25 kHz. Pak je otázka, jak moc je to omezené elektricky. V realitě to, na co poukazujete na tom videu, na té gramodesce zaznamenané NENÍ. Jsou to parazitní produkty, vyrobené částečně v mechanice, a částečně v elektronice. To je ten svatý grál, to je to, co tu reálně všichni ti recenzenti srovnávají a to, co dělá ty rozdíly v gramofonech. Je to prakticky míra, s jakou to které zařízení signál "zmrví". A podle toho, jak to to které zařízení zmrví, tak to někomu hraje krásně, někomu hrozně, jsou na to poslechová studia kde se všichni předhánějí, jak je to které lepší, a kolik si připlatíte za nějaké lepší zmrvení. Je to prostě totálně subjektivní.Z gramodesky se prostě technicky nic víc vydojit nedá. Mělo by vás trknout, že dynamický rozsah gramofonu je zde uváděných 65 dB (ten Pioneer co má ve videu to pro jistotu nespecifikuje, ale ono to řádově bude sedět), a ten jeho spektrální analyzátor nad těch 20 kHz ukazuje pod hodnotou -65 dBFS, tak bude asi něco špatně s interpretací takového měření.Ve svém životě jsem používal jak páskové magnetofony, tak kazetové magnetofony i gramofony. Nic lepšího tehdy nebylo. A vždy to respektovalo přírodní zákony.

Abre
3. února 2020 • 19:54

Mam digitalizace desek, kde treba harmonicke u trubky nebo saxofonu jdou bezpecne pres 30kHz. To se tam tak rozkmitaly elektronky presne v nasobcich zakladniho tonu?

Radek
30. ledna 2020 • 6:36

Možná je to nostalgie ale mam jejich ještě jednodušší strojek doplněný o přenosku grado a musím říct že dobře udělaný mastr na lp je k nezaplacení a to nemám žadnou hifi výbavu prosté studiové repro odhamy a studiová sluchátka od audiotechniky. Většinu času taki poslochám ty vami vychvalovane v uvozovkach bezztratové produkty prohnané navíc kompresorem dinamiky ale kfyž chci dlyšet hudbu vemu si vinyl.

Radek
30. ledna 2020 • 6:38

Repro od jamahy sem myšlrnkami jinde

Určitě si přečtěte

Články odjinud