Rozdíl mezi televizorem s 50Hz a 100Hz obrazovkou není pouze v ceně. Pokud vám vadí rozmazaný obraz a máte rádi maximálně plynulý, ostrý obraz pak se vyplatí zaměřit na 100Hz modely, zejména když hrajete hry. Na výsledek má ale také vliv, jak máte televizor nastavený. Jaký a proč, to se dozvíte níže.
Vybíráte nový televizor a u starého vám vadil málo plynulý obraz? Ztrácel se vám při hokeji na obrazovce puk a máte pocit, že při rychlejších pohybech kamery je vše rozmazané? Hrajete na televizoru hry a chcete co nejplynulejší obraz?
V těchto případech má pro vás tento článek smysl a měli byste uvažovat o televizoru se 100Hz panelem. Pokud vás ale uvedené problémy netrápí a jste i s vaším levnějším televizorem spokojeni, pak neutrácejte zbytečně a klidně si pořiďte zase model s 50 Hz.
Jestli míříte do prémiové třídy televizorů, nemusíte to také řešit, protože vaše nová „placka“ bude mít minimálně 100 Hz.
Tento článek je určen pro ty, kteří přemýšlejí, zda připlatit pár tisíc v nižší střední či střední cenové třídě. Zde se dají pořídit televizory s 50Hz i 100Hz obrazovkou.
Co je to obnovovací frekvence
Každý televizor v parametrech má uvedeno, zda je osazený 50Hz (60Hz) panelem, nebo 100Hz (120Hz) panelem. Prodejci často tuto hodnotu, zejména pokud je vyšší, uvádějí přímo v reklamních materiálech.
Philips například vyrábí LCD televizory řady The One s označením PSU8518 a PSU8818. Ty se liší jedině frekvencí panelu – první má 50 Hz, druhý 100 Hz
Dané číslo vyjadřuje, jaká je obnovovací frekvence obrazu. Popisuje, kolikrát za sekundu se obraz na obrazovce překreslí. V Česku existují dvě možnosti základní obnovovací frekvence 50 Hz a 100 Hz, přičemž standardem je 50 Hz (odvíjí se od frekvence elektrické sítě). Můžete se setkat s obnovovací frekvencí 60 nebo 120 Hz, televizory ale běžně v ČR na této frekvenci nepracují. Jedná o americké standardy, neboť tam v elektrické síti mají 120V/60 Hz.
Obecně platí, že při vyšší obnovovací frekvenci je pohyblivý obraz hladší a plynulejší. Na výsledek má ale vliv několik dalších faktorů.
Video nebo hry?
Většině lidí obvykle stačí televizor s obnovovací frekvencí 50 Hz z jednoduchého důvodu. Televizní vysílání má 25 nebo 50 (max. 60) snímků za sekundu, filmy z DVD, či Blu-ray disku mají obvykle 24 snímků za sekundu. Na to plně dostačuje jakýkoliv 50Hz televizor. Streamovací služby (např. Netflix, Amazon, Prime) pak mají frekvenci od 24 do 60 snímků za sekundu.
Jediným zdrojem obrazu s frekvencemi nad 60 Hz jsou počítače nebo herní konzole. Ty umí až 120 Hz (PS5/Xbox X), PC pak zvládá až 144 Hz, pokud váš televizor tyto frekvence podporuje, pak se dají využít (stejně jako u herních počítačových monitorů). U her se pak obraz jeví daleko plynulejší. Právě podpora rozlišení 4K/120Hz byl jediný důvod zavedení standardu HDMI 2.1, který také přinesl podporu variabilní obnovovací frekvence VRR a další funkce. Více se dočtete v tomto článku.
Nutno ale dodat, že ostatní herní konzole podporují jen 60 Hz – více dlouhé roky neuměly. Pokud chcete na televizoru hrát hry a připojujete PC, nebo podporovanou konzoli, 120Hz televizor bude vhodnější (máte-li na něj peníze).
Jak zajistit plynulost
Prosté zvýšení frekvence obrazovky bez zvýšení počtu snímků nepřinese vyšší ostrost. Vliv na rozmazání obrazu má tzv. doba odezvy. To je doba, za kterou displej překreslí obraz (některé panely jsou „pomalejší“), ale to v technických parametrech televizorů nikdo neudává. Platí, že OLED je přirozeně rychlejší než panely LCD, které mohou (ale nemusí) mít s rozmazáváním problémy. Zde se ale budeme držet udávané frekvence.

Funkce vyhlazování obrazu a dopočítávání snímků v TV přidá dopočítané mezisnímky, pohyb se pak jeví plynulejší. Sony zde používá marketingový název MotionFlow
Stohertzový televizor nemá automaticky plynulejší obraz jen díky vyšší frekvenci snímků, ale je také potřeba, aby tyto snímky existovaly. Televizní vysílání s 50Hz frekvencí je na tom proto s plynulostí lépe než běžný film, který má 24 Hz a pro větší plynulost u něj musíte snímky dopočítat. To stejné pak platí pro 100Hz panely.
Je třeba si uvědomit, že video je vlastně spousta nehybných obrázků po sobě. Problém je, že pokud jsou snímky zcela ostré, tak mozek vnímá sekaný pohyb a pro plynulý pocit potřebuje vysokou frekvenci. Když jsou snímky mírně rozmazané, vnímáte pohyb plynuleji a stačí vám nižší frekvence. Výhodou 100Hz televizoru je, že počet dopočítaných ostrých snímků může být vyšší, takže obraz bude subjektivně ostřejší a současně plynulý.
Všechny televizory v menší či větší míře umožňují doladit, jak pohyb bude plynulý a ostrý
Zatímco u běžných seriálů, sportovních přenosů, zpravodajských pořadů a dokumentů dopočítávání nemusí vadit (naopak ostřejší a plynulejší pohyb uvítáte), u filmů může být přehnané dopočítávání snímků a vylepšování obrazu rušivé. Některým lidem navíc pohybová neostrost nevadí a ani toho nevšimnou. Jiní si jí všímají a vadí jim.
Pro zvýšení dojmu ostrosti a plynulosti obrazu se proto používá dopočítávání dalších snímků, které se vkládají do původního obrazového signálu. Tato funkce subjektivně vylepšuje ostrost podání a u každého výrobce z marketingových důvodů se nazývá jinak.
PQI, PPI nejsou Hz
V rámci konkurenčního boje, ale také snahy zákazníkovi napovědět, který televizor má celkově propracovanější zpracování obrazu, používají výrobci své vlastní názvy a označení. Ta však neříkají, jakou má panel reálnou frekvenci.
Samsung používá název PQI (picture quality index), kdy hodnoty mohou být 1 400, ale i klidně 2100; vyšší číslo je lepší, ale nesouvisí pouze s frekvencí. Svoji variantu pod názvem PPI (picture performance index) používá Hisense. U LG například název TruMotion 120Hz neznamená, že TV má 120Hz panel, ale pouze 60 Hz. Sony používá názvy Motionflow XR a X-Motion Clarity.
Teoreticky by měl být obraz nejostřejší při maximálním množství dopočítaných mezisnímků. Pak ale nastává tzv. telenovelový efekt, kdy je obraz až nepřirozeně plynulý. Zároveň se přidává umělé doostřování obrazu, redukce šumu a další vylepšení, která provázejí přepočet videa na rozlišení 4K. Běžné televizní vysílání má maximálně rozlišení Full HD, často i méně. Jak budete s výsledkem spokojeni, záleží na vašem vkusu a pocitech.
Z těchto důvodů byl do televizorů zaveden tzv. Filmmaker Mode. U něj se některé zabudované funkce post-processingu vypínají. Případně se automaticky nastaví takové hodnoty, aby se obraz rušivě netrhal, ale aby se předešlo telenovela efektu, který dokáže dojem z filmu naprosto zničit. Režim Filmmaker Mode je ale samozřejmě volitelný.
Tak jak to je?
Obecně platí, že televizor s vyšší obnovovací frekvencí má současně lepší zpracování pohybu. Obrazovka se 100 Hz a vyšší výpočetní výkon tak poskytují subjektivně ostřejší obraz. Jak jsme ale popsali, nemusí to tak být vždy – a navíc záleží na vás, co máte rádi.
Pro plynulý obraz platí, že snímková frekvence videa a televizoru se musí shodovat. Z toho důvodu často stačí 50Hz/60Hz televizor, protože televizní vysílání s vyšší frekvencí zkrátka neexistuje.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: