Proč a v čem byl 91. ročník předávání filmových Oscarů výjimečný

26. února 2019
TWEET SDÍLET
První komiksová adaptace i první neanglicky mluvený film mezi osmičkou nejlepších filmů roku, průlom streamovací platformy Netflix do nominací, ceremoniál bez hlavního moderátora, návrh na vyřazení čtveřice cen z přímého přenosu a mnohá další překvapení skýtal letošní ročník předávání cen filmové Akademie.

Asi o čtvrt na šest ráno středoevropského času skončilo slavnostní vyhlášení 91. ročníku výročních cen Americké filmové akademie. Pokud jste, tak jako autor tohoto článku, obětovali noc z neděle na pondělí a sledovali přímý přenos z losangeleského Dolby Theatre od druhé hodiny ranní na obrazovkách České televize, tak víte, jak oscarový galavečer vypadal. Pro ty z vás, kteří se nedívali, se pokusíme o shrnutí jeho nejzásadnějších momentů, spolu s nastíněním toho, čím byl letošní ročník výjimečný. A že byl.

Nejprestižnější filmové ceny Oscar uděluje americká Akademie filmového umění a věd už od roku 1929. Letošní ročník byl ale poměrně unikátní, jak z hlediska několika prvenství, které se v rámci něho odehrály, tak i z hlediska provozního charakteru samotného slavnostního vyhlášení. A jím začneme.

Bez hlavního moderátora

Slavnostní galavečer totiž zůstal bez průvodce či hlavního moderátora. Poté, co se Akademie nedohodla s pracovně zaneprázdněným Dwaynem Johnsonem, oslovila afroamerického herce a komika Kevina Harta, který se tak mohl stát jedním z mála černošských herců, kteří tento večer uváděli.

Na sociálních sítích (twitter) ale byly nalezeny jeho starší výroky homofobního ladění vůči sexuálním menšinám a Hart byl po kritice veřejnosti a médií z tohoto postu stažen. Respektive došlo k oboustranné dohodě s pořadateli, že večer nebude moderovat.

V éře #MeToo a politické korektnosti, kdy není zcela jisté, co může na osobnosti showbyznysu vyplavat na povrch, pak Akademie teprve podruhé v historii sáhla k řešení, že post moderátora nechala neobsazený, aby náhodou při jeho výběru zase nešlápla vedle, podobně jako v případě Harta.

Onen galavečer bez moderátora se předtím odehrál v roce 1989 a u toho letošního se do poslední chvíle spekulovalo, že organizátoři přece jen s hlavním moderátorem přijdou a že to bude Whoopi Goldberg, která už Oscary v minulosti moderovala. Bylo to v letech 1994, 1996, 1999 a 2002 a Whoopi byla první Afroameričankou, která je uváděla.

Celebrity jako průvodci i předávající

Organizátoři přitom už dopředu anoncovali, že ceremoniál nezůstane úplně bez moderování a že jím provedou různé osobnosti ze světa kinematografie. A toto slovo dodrželi. O odlehčení večera se tak staraly celebrity z řad předávajících, což byly mimo loňských vítězů další významné osobnosti ze světa filmu a showbyznysu obecně, ale i sportu a politiky.

Pro zkrácení délky večera mnohé z nich nominované filmy jak představily, tak i vyhlásily vítěze. Často i ve dvou, spolu nějakých propojených kategoriích (pro příklad mix zvuku - střih zvuku). Výčet těchto celebrit byl hvězdný a zahrnoval například dvojice Helen Mirren a Jasona Momou, Jennifer Lopez a Chrise Evanse nebo Samuela L. Jacksona a Brie Larson. Z nehereckého světa se úlohy předávajících chopil producent a zpěvák Pharrell Williams, country zpěvačka Kacey Musgraves nebo tenistka Serena Williams.

Nejoriginálnější róbu z předávajících zvolila herečka a komička Melissa McCarthy, která se na udílení ceny za nejlepší kostýmy sama vybavila bizarním kostýmem s královskou vlečkou, posetou králíky, kterou doplnila králičímu rukavicemi. Jasně tímto kostýmem odkazovala na film Favoritka, kterému ale předpokládanou cenu v této kategorii vyfoukl snímek Black Panther.

Tady se organizátoři výběrem předávajícího do možného vítěze netrefili, jinde ano. Jako například u filmu Roma, kde cenu za nejlepší zahraniční nebo cizojazyčný film předával mexickému režiséru Alfonso Cuarónovi španělský herec Javier Bardem, v případě ceny za režii témuž pak jeho kolega a krajan Guillermo del Toro.

Velmi dobře se hned v úvodu ceremoniálu, při předávání ceny pro nejlepší herečku ve vedlejší roli, uvedla trojice hereček a komiček Tina Fey, Amy Poehler a Maya Rudolph. Vtipkovaly na téma možného předávání čtveřice cen, jež se měly ocitnout mimo hlavní večer, nebo toho, že večer nemá hlavního moderátora. A to tak povedeně, že deník New York Times hned přišel s úvahou, že právě ony by byly vhodnými kandidátkami na společné moderování příštího ročníku Oscarů.

V ostře sledované kategorii hereček ve vedlejší roli, kde byly nominované hned dvě „favoritky“ filmové královny Anny Stuartovny Rachel Weisz a Emma Stone, nakonec zvítězila osmačtyřicetiletá afroamerická herečka Regina King. A to za roli matky v senzitivním melodramatu Kdyby ulice Beale mohla mluvit. Jeho nasazení do kin zatím distributoři neohlásili, ale spatřit ho budou moci na konci března návštěvníci Febiofestu.

Protesty proti zvažovanému vyřazení čtyř kategorií z přímého přenosu

Vítězství Reginy King v této kategorii bylo jedním z mnoha překvapení oscarového večera, zdaleka ne ale posledním. Organizátoři u tohoto večera zvažovali, že by do jeho přímého přenosu nezahrnuli čtyři kategorie a to nejlepší střih, kamera, masky a make-up a krátký hraný film.

Stanici ABC, jež přenos vysílá, stojí náklady na něj každoročně okolo 75 milionů dolarů. Loni přitom došlo k poklesu jeho sledovanosti na historické minimum a to 26,5 milionu diváků, kteří se na ceremoniál dívali. Pro porovnání v roce 2000 to bylo 46,3 milionu diváků.

Tento klesající trend přivedl organizátory ke kontroverznímu kroku, že by do hlavního přímého přenosu nebyly zařazeny ony čtyři kategorie, aby se ceremoniál vešel do tří hodin a stal se tak atraktivnější zejména pro mladší publikum, pro něž se měla vytvořit i nová divácká cena popularity.

Organizátoři ale nebyli schopni tuto novou kategorii definovat a tak od ní upustili, stejně jako po kritice ze strany režisérů, herců, kameramanů a dalších tvůrců od záměru, že by se ony čtyři zvažované ceny udělovaly během reklamní přestávky.

Ostře se proti tomuto záměru postavil na deset Oscarů nominovaný režisér Alfonso Cuarón, i jeho krajan a trojnásobný držitel Oscara, mexický kameraman Emmanuel Lubezki. Ale nejen oni. Pořadatelům přišel dopis, v němž zvažované škrtání kategorií z přímého televizního přenosu označili za urážku jejich profese tvůrci jako Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Damien Chazelle, Cary Joji Fukunaga, Spike Jonze, Ang Lee, Spike Lee, Seth Rogen a desítky dalších.

Prezident Akademie John Bailey pak vysvětloval, že šlo jen o nedorozumění, stejně jako to, že by se děkovné řeči tvůrců a herců měly stříhat a zkracovat v případě, že budou delší než 90 vteřin. Nakonec bylo oznámeno, že v editované verzi se budou jen krátit příchody a odchody na pódium.

Ten nápad na krácení slavnostního ceremoniálu by klidně mohl projít, ale je fakt zvláštní, že někdo přišel zrovna s těmito kategoriemi. Pokud tedy nešlo o pouhý informační šum, jak se to snaží po protestech tvůrců prezentovat pořadatelé.

Aby se dostalo na každého

Ze čtyřiadvaceti předávaných kategorií v přímém přenosu by bylo možné uvažovat o přesunutí mimo hlavní vysílací čas kategorií jako mix zvuk nebo střih zvuku, stejně tak by se klidně ceremoniál obešel bez hudebních čísel. Nebo aspoň některých (letos Mary Poppins).

Ty letošní odstartovala hned na úvod skupina Queen se zpěvákem Adamem Lambertem, která naživo vystřihla dva své velké hity We Will Rock You a We Are the Champions. Symbolicky tak předznamenala, který film se nakonec bude těšit z nejvíce Oscarů, byť převážně v technických kategoriích.

Druhé výrazné hudební číslo, duet Shallow, nazpívaný Lady Gaga a hercem a režisérem filmu Zrodila se hvězda Bradleym Cooperem, sice rozjitřilo publikum, ale více než Oscara pro tuto píseň z toho toto hudební drama nevytěžilo.

Nakonec akademici své ceny rozdělili tak, aby se dostalo na každého. Žádný z osmi nominovaných titulů v kategorii nejlepší film nezískal nějaký převažující počet sošek, aby bylo možné mluvit o jasném vítězi. Zajímavější je tak spíš sledovat trendy, které se u oscarových cen objevují. Některé z nich zapříčinily, že letošní předávání bylo ve znamení mnoha ojedinělostí a prvenství.

Jaká prvenství si Roma připsala a která si mohla připsat?

Začněme od oné snahy přitáhnout k vyhlášení výsledků více diváků. O to se akademici snaží už od roku 2010, kdy se rozhodli zvýšit počet možných nominovaných filmů v hlavní kategorii nejlepší film z pěti na deset. Byla v tom úvaha, že diváci při sledování přenosu budou mít ve hře víc favoritů, s nimiž se mohou ztotožnit, a tím pro ně bude ceremoniál atraktivnější. Zároveň se tím i do výběru dostalo víc titulů jak nezávislých, tak těch komerčnějších, jak ukázala letošní nominace Black Panthera.

Letos Akademie, v níž o vítězích jednotlivých cen hlasuje přibližně 8200 členů, vybírala v nejprestižnější kategorii nejlepší film z osmi snímků, z nichž nejvíc, deset nominací, měly dva. Roma a Favoritka. Oba nahlížejí do ženských světů, byť značně odlišnou perspektivou.

Zatímco Roma vypovídá o síle mateřské lásky a ženské soudržnosti, navzdory rozdílnému společenskému postavení a původu těchto žen, tak Favoritka je naopak o ženské rivalitě, plné intrik, které slouží k postupu nebo udržení si společenského postavení.

Větší šance na zisk Oscara za nejlepší film se dávaly určitě Romě. Internetová streamovací platforma Netflix, která je distributorem tohoto filmu, vyvinula před Zlatými glóby i Oscary vyvinula velmi intenzivní kampaň na podporu tohoto filmu, kterou zároveň bojovala i za zvýšení prestiže a legitimity této společnosti ve filmovém světě.

A povedlo se jí to, protože Roma je prvním filmem v historii Oscarů, distribuovaným internetovou videotékou. Že ho Akademie přijala do nominací, je pokořená meta, která změní historii předávání těchto cen. Přitom pokud by Roma získala hlavní cenu pro nejlepší film, mohla si připsat pokoření ještě několika dalších prvenství.

Hlavní cenu mohl poprvé získat neanglicky mluvený film a mohlo dojít i k tomu, že poprvé dostane cenu za nejlepší film a nejlepší cizojazyčný film jeden a ten samý snímek. Nestalo se tak a Akademie dala přednost mnohem konvenčnějšímu dobové dramedii z éry rasové segregace Zelená kniha, které z pěti nominací proměnilo tři ve vítězství. Včetně toho pro nejlepší film.

Ženská a rasová tématika

Dalším prvenstvím letošního předávání Oscarů je skutečnost, že se mezi osmi nejlepšími filmy roku poprvé objevil superdinský nebo komiksový film. Marvelovka, která celosvětově vydělala víc jak 1, 3 miliardy dolarů, ze sedmi nominací nakonec tři proměnila ve vítězství, vesměs v designových kategoriích (výprava, kostýmy, hudba).

Že nebude Black Panther brát útokem hlavní kategorie, se očekávalo, ale i tak jeho nominace signalizují důležitý průlom v myslích akademiků a to ten, že komiksové adaptace je třeba brát vážně. Nezastírejme přitom, že jde i o gesto vstřícnosti vůči afroamerickému obyvatelstvu a publiku.

Pro to má Black Panther silný emancipační ráz. Afroameričané kvitují, že nejen režisér, ale i autor soundtracku, věhlasný raper Kendrick Lamar a devadesát procent herců je v tomto filmu afroamerického původu. Po debatách na Oscarech v roce 2016, kterým bylo vyčítané malé zastoupení černošských herců a tvůrců, jde tak o jisté zadostiučinění i jasné politické gesto v časech, kdy v Americe ve vlnách probíhají vyostřené rasové debaty.

Kdybych v závěru, než vám jednotlivé oceněné filmy představíme nebo připomeneme v samostatných boxech, měl jednadevadesátý ročník Oscarů nějak charakterizovat, tak bych řekl, že se nesl právě ve znamení afroamerických tvůrců a herců a témat, spjatých s otázkou emancipace i začlenění afroamerického obyvatelstva.

Ale nejen tohoto. Mexičan Alfonso Cuarón, Španěl Javier Bardem nebo představitel Freddieho Mercuryho Rami Malek, který má egyptský původ, sem vnesli téma migrantů, žijících v Americe a zdí, které proti nim chce prezident Trump vytvářet. Politické protesty vůči němu se ale omezily jen do drobných narážek, z nichž ta nejvýraznější zazněla z úst Spikea Leeho.

Jinak byl tento ročník spíše apolitický (pouze jeden Oscar za make-up pro film Vice o Dicku Cheneym) a vládla mu ženská (Roma, Favoritka) a rasová (Zelená kniha, BlacKkKlansman, Black Panther) tématika. S tím souvisí i to, že oscarovou sošku si odneslo nejvíc žen a černochů v historii udílení těchto cen.

Přehled vítězných filmů

Řazení těchto snímků se neřídí počtem Oscarů, které získaly, ale významem nebo prestiží těchto ocenění. S komplet soupiskou nominovaných a oceněných se můžete seznámit na stránkách ČSFD. My vám zde blíže představíme ty nejdůležitější vítězné filmy a jejich tvůrce a protagonisty. 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Trailer

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Jaké hry vyjdou v říjnu 2022: Call of Duty, Bayonetta 3, NHL 23, Gotham Knights a další

Podzimní sezóna nabírá na obrátkách a téměř každý týden nás čeká velká novinka.

Martin Nahodil
Agenda
Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Serious Sam a závody s drony zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: velký balík série Serious Sam a závody s drony zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Miláček publika. Test 13,6" notebooku Apple MacBook Air M2

Miláček publika. Test 13,6" notebooku Apple MacBook Air M2

Tahle celebrita je vyladěná do posledního detailu, vstupenka na její představení však není z laciného kraje.

Jiří Kuruc
MacBookTestyApple
Silent Hill žije. Uniklo několik obrázků z připravované novinky. Má vznikat víc než jedna hra

Silent Hill žije. Uniklo několik obrázků z připravované novinky. Má vznikat víc než jedna hra

Od zrušení Silent Hills, na kterých pracoval Hideo Kodžima, jsme o této oblíbené sérii pořádně neslyšeli. Očividně ji ale Konami ještě neuložilo k ledu.

Martin Nahodil
ÚnikSilent Hill