Proč si připlatit za audiofilská sluchátka. Pět důvodů pro a jeden proti

20. března 2023
TWEET SDÍLET

Dnešní posluchači hudby jako by žili ve dvou naprosto odlišných světech. V jednom z nich existuje mainstreamový posluchač typicky s True Wireless sluchátky nebo bezdrátovými náhlavními sluchátky. V druhém světě jsou audiofilové v drtivé většině využívající drátová sluchátka a utrácející za audio vybavení extrémně vysoké částky.

Pokud však mluvíme o ceně, některé dražší bezdrátové mainstreamové modely se cenově prolínají s audiofilskými produkty. Takže náročnější posluchači už stojí na křižovatce mezi dvěma cestami – mám si vybrat mírně levnější mainstreamová bezdrátová sluchátka se spoustou funkcí, nebo si připlatit za zvukově kvalitnější model? Pojďme si projít argumenty pro i proti.

Důvod pro: Výdrž

Bezdrátová sluchátka se řadí mezi běžnou spotřební elektroniku s průměrnou výdrží okolo pěti let. V případě náhlavních modelů se pokazí vnitřní elektronika, často konkrétně baterie, přičemž zrovna tu lze s vyšším množstvím snahy doma vyměnit. Každopádně většinou lze taková sluchátka i bez opravy provozovat po kabelu, ale již bez všech chytrých funkcí.

U True Wireless sluchátek taková možnost chybí. Jakmile v nich odejde byť jen jediná součástka, sluchátka jdou do koše, respektive do elektroodpadu. A v tento moment je jedno, jestli se jednalo o sluchátka za několik stovek korun nebo za vysoké tisíce.

Audiofilská drátová sluchátka jsou mnohem robustnější, i když se mohou pokazit, většinou vydrží i desítky let. Rozdíl je ve složitosti. Zatímco bezdrátová sluchátka musí obsahovat baterii, komunikační modul, D/A převodník, zesilovač a samotné měniče, audiofilská sluchátka jsou jen měniče napojené na kabely.

Klepněte pro větší obrázek
Vyměnitelné kabely nejsou jen u náhlavních sluchátek, ale i u špuntů

Zde můžete namítat, že jste měli spoustu drátových sluchátek a právě kabel byl hlavním problémem, přestal fungovat klidně už po několika měsících. I to je jeden z důvodů, proč audiofilská sluchátka mají vyměnitelné kabely. Dalšími důvody jsou například potřeba používat více koncovek nebo více délek kabelu.

Posluchač hudby kupující dražší model sluchátek tedy většinou stojí před rozhodnutím, zdali u sluchátek třeba za 10 000 Kč potřebuje funkce jako ANC či bezdrátový přenos hudby, nebo jestli je oželí a vymění za lepší zvuk a mnohem delší výdrž.

Známkou lepších sluchátek je i možnost měnit náušníky. Ty se postupně opotřebovávají a mají vliv na kvalitu zvuku (byť to nelze pozorovat, protože změna je velmi pozvolná). Pokud tedy chcete sluchátka používat opravdu dlouho, dodatečný kabel nebo náušníky jsou dobrým nápadem a při koupi se ujistěte, že vybraný produkt výměnu kabelu či náušníků umožňuje.

Klepněte pro větší obrázek
Náušníky nemají vliv jen na pohodlí, ale i na kvalitu hudby

Abych to shrnul, člověk milující hudbu má tendence kupovat si dražší sluchátka nebo více sluchátek pro různé účely, případně pro jiné hudební žánry. Pokud to obnáší nákup dražších bezdrátových náhlavních sluchátek nebo True Wireless, taková sluchátka mají omezený životní cyklus. Pokud takovýto milovník hudby investuje více do kvalitních audiofilských sluchátek, v dlouhodobém časovém měřítku může ušetřit. Případně může starší, ale stále ještě fungující sluchátka prodat a vyměnit je, pokud chce používat vždy aktuální modely.

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Hi-Res Audio, True Wireless, Hi-Fi systémy na Heureka.cz