Projektory: velký obraz ve vysokém rozlišení

25. září 2007
TWEET SDÍLET
Obraz jako v biografu a ještě ve vysokém rozlišení je sen snad každého filmového fanouška. Jak a za kolik se dá splnit?

Zatímco kvalitní videoprojektor stojí stále okolo 35 000 Kč, datový projektor podobných parametrů můžete koupit téměř za polovinu. Vyplatí se to? Jaké jsou mezi nimi vlastně rozdíly, výhody a nevýhody?

Ceny projektorů v posledních letech hodně klesaly. Jak těch počítačových, tak těch, jež jsou určeny k přehrávání videa a které charakterizuje především nativní podpora širokoúhlého obrazu. Videoprojektory s obrazem 16:9 tedy už nejsou výsadou bohatých, stále však zůstávají dražší než srovnatelné modely s poměrem stran 4:3. Který tedy pořídit?

Širokoúhlý obraz potřebujete

Ve specifikacích jednotlivých HD formátů se uvádí jen počet řádků; horizontální rozlišení totiž klame. Zatímco obraz je uložen v obvyklém rozlišení odpovídajícímu běžnému poměru stran 4:3, televizor či projektor jej roztáhnou na široký formát. Ke kompresi přitom dochází už v kameře při natáčení snímku, v případě filmových políček analogových kamer použitím anamorfních čoček na objektivu. Z toho vyplývá, že pro přehrání širokoúhlého filmu potřebujete patřičně široké rozlišení. Protože širokoúhlé jsou v dnešní době všechny filmy.

Dejte pozor na rozlišení!

Klíčovým parametrem je rozlišení. Bohužel nejlevnější videoprojektory na trhu stále nabízejí rozlišení 720 × 480 bodů. To znamená, že si v plné kvalitě můžete pustit film v americké normě NTSC, avšak na evropský PAL, který má 576 řádků, už to nestačí. Jen o maličko lépe jsou na tom datové projektory SVGA (800 × 600 bodů). Mají sice dostatek řádků, ale poměr stran je tu 4:3, takže širokoúhlý film bude degradován stejně jako u projektorů NTSC. Jejich ceny začínají na 18 000 Kč, takže jsou dostupné prakticky každému, ale vysoké rozlišení od nich rozhodně čekat nemůžete.

Klepněte pro větší obrázek 

Rozdíly mezi jednotlivými HD režimy nejsou zanedbatelné. S rostoucím rozlišením však cena projektoru závratně stoupá

Potřebujete vůbec HD?

S filmy ve vysokém rozlišení je zatím potíž. V tuzemských obchodech nejsou, a když si nějaký přivezete ze zahraničí, potřebujete k jeho přehrání drahý Blu-ray či HD-DVD přehrávač. Ani videokamera není prozatím řešením, jelikož kóduje nahrávku jinak, než jak to umí současné přístroje přehrát. Spolehlivým zdrojem je počítač a v něm třeba několik demo snímků od Microsoftu. A samozřejmě digitální fotoaparáty, jenže ty pořizují obraz s poměrem stran 4:3. Nejspolehlivějším zdrojem signálu s vysokým rozlišení tedy zatím zůstává satelitní vysílání a lepší DVD přehrávače poskytující kvalitní přepočet na vysoké rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek
BenQ PE7700: tento DLP videoprojektor je již na trhu mnoho měsíců a kromě velmi dobrého obrazu zaujme také nízkou cenou (kolem 35 000 Kč). Podobně jako LCD televizory stejné značky je vybaven technologií SensEye pro vylepšení barevného podání. Přístroj promítá v nativním rozlišení 720p. K propojení s přehrávačem DVD využijete vstupy komponentního videa nebo HDMI, s dodávanou redukcí jste schopni připojit také počítač. Projektor nemá posun čoček, a tak můžete obraz jen zaostřit a zoomovat

Jak získáte nejlepší dostupný obraz?

Přehrát širokoúhlé video v běžném DVD rozlišení 1 024 × 576 bodů umí datové projektory s rozlišením XGA. Přebývá jim 192 řádků, které uvidíte v podobě černých (či spíše šedých) proužků nad a pod obrazem. V dobře zatemněné místnosti mohou tyto proužky rušit, větším problémem ale bude propojení mezi projektorem a DVD přehrávačem. Obvykle totiž datové projektory počítají s videem připojeným pouze přes konektor kompozitního či S-Video signálu. A to znamená oproti odděleným barevným či jasovým složkám pozorovatelný úbytek kvality. Je tu však ještě jedna možnost: konektory D-Sub a DVI, primárně určené pro propojení s počítačem, využívají stejně jako SCART signály RGB. Můžete si proto koupit příslušný kabel. Protože jde o nedostatkové zboží, šikovnější z vás si jej mohou vyrobit.

Klepněte pro větší obrázek 
Hitachi PJ-TX300: Nativně umí režim 720p, uživatele osloví především kvalitním zpracováním a velmi nízkým hlukem. Velmi užitečný je manuální posun čoček objektivu. Zajímavou vlastností je nastavitelná mechanická clona, s jejíž pomocí můžete dosáhnout v temné místnosti věrné černé barvy, zatímco na světle bude obraz stále dosti jasný a kontrastní. Přístroj je vybaven vstupy komponentního videa, HDMI i VGA

Vysoké rozlišení – investice do budoucna!

I když je zatím HD obsahu málo, během několika let se stanou filmy ve vysokém rozlišení běžné. A pak už obyčejný XGA projektor, který dnes pořídíte za cenu okolo 20 000 Kč, stačit nebude. Ani kabel SCART video v HD nepřenese. Minimem, které budete potřebovat, bude videoprojektor s nativním režimem 720p a se vstupy komponentního videa či ještě lépe HDMI. Takové projektory dnes koupíte za ceny začínající na 35 000 Kč. Kromě širokoúhlého rozlišení mohou nabídnout nastavení barev vhodné pro filmy a často také velmi tichý provoz. Ve firmách je můžete v případě potřeby použít i na počítačové prezentace. Většinou jim nechybí konektor D-Sub nebo DVI, v tomto případě vás však bohužel čekají temné proužky po stranách. Pro prezentace z počítače formátu 4:3 je využitelné rozlišení 960 × 720 bodů, pracovat tedy můžete s počítačovým 800 × 600 nebo s 1 024 × 768, ovšem s drobnou ztrátou detailů.

Nejvyšší kvalita je ovšem spojena až s projektory s nativním režimem 1 080p. Na našem trhu je jich tolik, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Cena začíná přibližně na 120 000 Kč a končí ... raději ani nepomýšlet. Existuje i varianta s rozlišením 1 400 × 1 050 bodů, která dobře poslouží jak špičkovým prezentacím, tak videu. Počítejte ovšem s tím, se jedná je již o drobný ústupek nejvyšší kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek
Exkluzivní projektor za exkluzivní cenu (290 000 Kč). Nabízí plné HD rozlišení 1 080p, které mu umožňuje nejnovější DMD čip od Texas Instruments. Sedmisegmentové barevné rotační kolečko a speciální optická cesta omezuje všechny neduhy DLP technologie na minimum. Přístroj nabízí kontrast 4 000:1 a velmi věrné podání barev. Elektronika se snaží o odstranění artefaktů při pohybu, a účinně tak zlepšuje přehrávání MPEG-2 záznamu. Nechybí digitální vstup HDMI ani D-Sub pro připojeí počítače

Širokoúhlá budoucnost

Příchod Windows Vista s bočními lištami naznačuje, že i svět počítačů směřuje k širokému obrazu. Dobře je to vidět na přenosných počítačích, z nichž má dnes většina širokoúhlý displej. Dá se tedy očekávat, že i příští generace projektorů smetou rozdíl mezi daty a videem. Zjevný je i posun k vyšším rozlišením. Už letos by měly být z trhu vytlačeny přístroje, které umí zobrazit jen 800 × 600 bodů.

Jestliže vyžadujete tu nejvyšší kvalitu, můžete si vybírat z několika špičkových projektorů v plném HD rozlišení. Jsou sice hodně drahé, ale zcela jistě s nimi budete připraveni na budoucnost. Nicméně velmi dobrý obraz, ale za cenu podstatně nižší, vám nabídnou i projektory s rozlišením 1 280 × 768 bodů (SXGA). A to už na HD filmy stačí.

LCD, nebo DLP

Na rozdíly se podíváme z hlediska vysokého rozlišení. Pro LCD projektory to znamená vyrobit trojici LCD panelů s odpovídajícím rozlišením a velmi malou velikostí, aby jím mohl projít úzký paprsek světla. Vývoj jde kupředu, a tak je na trhu například Panasonic PT-AE1000E – LCD projektor s plným rozlišením 1 080p.

Klepněte pro větší obrázek 
Panasonic PT-AE1000E: první LCD projektor s plným HD rozlišením 1 920 × 1 080

Ani DLP projektory nezůstávají pozadu. Tady vše závisí na dostupném DMD čipu, který vyrábí společnost Texas Instruments. Čip sestává z miniaturních zrcátek, která jsou elektronicky naklápěna a odráží světlo lampy projektoru. Nyní jsou k dispozici čipy s rozlišením SXGA pro datové projektory i 1 080p pro videoprojektory. Takovýto čip využívá například přístroj Sim2 D80.

Klepněte pro větší obrázek
Jak pracuje DLP projektor

Témata článku: Průvodce nákupem, Vysoké rozlišení

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejen houbičky a smrtící infekce dokážou rychle vyhubit lidstvo. Vybrali jsme nejlepší a nejznámější filmy, které ukazují, jak si lidé poradí (nebo taky neporadí) se zhroucením společnosti a různými katastrofami. Některé jsou smrtelně vážné, některé akční a některé... velmi odlehčené.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět