37
Fotogalerie

Prokletá: Kterak k meči Excalibur Artuš přišel vypráví fantasy seriál Netflixu a Frank Miller

Plusy
Dobré herecké výkony vedlejších postav
Zajímavě pojatá mytologie
Minusy
Herecký výkon hlavní postavy
Slabý a zmatený scénář
5  /10

Fantasy a komiksy v posledních letech "frčí", seriál Hra o trůny trhal rekordy, Netflix pro změnu zabodoval se Zaklínačem, úspěšné filmy z téhle skupiny můžeme počítat na desítky. Není divu, že tvůrci tento žánr ždímají dále. 

Novým počinem Netflixu je seriál Prokletá (Cursed). Tentokráte Netflix využil a použil známou legendu o králi Artušovi, který z kamene vytáhl meč Excalibur a sjednotil Anglii. Asi nejznámější a nejlepší zpracování této legendy natočil v roce 1981 režisér John Boorman, pokud film Excalibur neznáte, doporučuji. Původ meče ovšem i v legendách zůstává nejasný, dle většiny pověstí ho Artuš dostane od Paní Jezera. A právě tomu, jaký má Excalibur původ, se věnuje seriál Prokletá. 

Neviditelný Frank Miller 

Předlohou seriálu se stal komiks autorské dvojice Frank Miller a Tom Wheeler. Tentýž tvůrčí tandem za seriálem Prokletá stojí jako tvůrci. Jméno Frank Miller drtivé většině diváků bude povědomé, a ani nemusí být velkými znalci komiksů. Filmy Sin City - město hříchu300: Bitva u Thermopyl z jeho komiksů vychází a jsou podle nich nejen stylizovány, ale také filmové záběry byly dle kreslených komiksů přímo vytvářeny.

Fakt, že za seriálem stojí právě Frank Miller, vedl k velkému očekávání. Můžeme už ale klidně říct, že zbytečnému a přehnanému. Franka Millera připomíná pár krvavějších záběrů, trocha stylizované stříkající krve. A taky temnější a krvavější ladění seriálu, než bývá u seriálů pro mládež zvykem. Na "třístovku" však naprosto zapomeňte. V podstatě budete mít pocit, že sledujete jen o něco temnější seriál, v němž více umírá, tím to ale hasne. Co určitě oceníte, tak nádherné kreslené přechody, které propojují scény a posouvají děj.

O čem vlastně seriál je? Dle Netflixu "Mladá rebelka Nimue, která má tajemné schopnosti a legendární meč, spojí síly s okouzlujícím žoldákem Artušem a společně se vydají zachránit její lid." Pro dokreslení "její lid" znamená vymírající přírodní národ, který je popisován jako "Sliční". Vypadají téměř jako lidé, ale mají některé vlastnosti (a občas i zjev), který připisujeme spíše zvěři, plazům a dalším tvorům. Lid "sličných" likvidují zástupci církve po záminkou boje s ďáblem. 

Sliby, chyby...

Trailer na seriál vám slibuje hlavní hrdinku, která mečem kosí své nepřátele. To je ale ve skutečnosti podvod. Nimue v podání poněkud herecky prkenné Katherine Langford (známá ze seriálu Proč? 13x proto) ve skutečnosti tápe, hledá samu sebe, svůj osud a občas máte pocit, že někdy její jednání je tak nelogické, že kdyby to neměla napsané ve scénáři, tak by na to 100% nedošla. Své schopnosti teprve objevuje spolu s divákem, zkrátka seriál nevybočuje příliš z běžných klišé. A nečekejte ani příliš propracované souboje, o jejich stylizaci nemluvě. 

Z hlavních postav zaujme především postava čaroděje Merlina, kterého s velkou chutí hraje Gustaf Skarsgård. V drtivé většině divák sleduje jen "kejklíře", který možná kdysi byl důležitý a něco znamenal. Postupem ale zjistíte, že zdání klame.  Možná si tato postava zasloužila více prostoru (působí poněkud zkratkovitě), ale v podstatě ji považuji za hlavní důvod, proč dát seriálu šanci. 

Ach ta korektnost

Už asi v traileru vás zarazí, že krále Artuše hraje snědý herec Devon Terrell. Ve skutečnosti ale v seriálu samotném nad tím budete přemýšlet asi jen pár sekund, Artur v jeho podání je charismatický, vývoj postavy mu věříte. Nechybí ani jeho sestra Morgana (herečka Shalom Brune-Franklin), která je zamilována do dívky. Což v ději nevadí také (navíc to i později poslouží k posunu událostí), ovšem v poslední době nemine seriál či film, kde by podobné věci nebyly zdůrazněné. A vzhledem k tomu, že legendární Artuš vládl na sklonku 5. a 6. století, působí tato moderní stylizace poněkud zvláštně. Osobně mi obsazení dvojice sedlo, rozhodně působí po herecké stránce důvěryhodněji, než Katherine Langford.

Zajímavý pohled, který ale není pro každého

Jestli čekáte podobnou pecku, jako byl Zaklínač, nebo Hra o trůny, tak budete zklamaní. Prokletá je relativně průměrný seriál, který nevyniká stylizací, či originálním scénářem. S dějinnými souvislostmi, původem jednotlivých postav a jejich motivací se tvůrci moc nepářou. Dočkáte se některých "překvapení", které vnímavější budou očekávat, ale stejně budete asi roztrpčeni. 

Ti, kteří čekají hodnotný zážitek a rozpohybované výtvarné dílo Franka Millera, mají smůlu. Jestli Prokletou budete brát ale jako pohádku a seriál vezmete jako stylizovaný příběh pro mládež, který nemá vyšší ambice, můžete být spokojeni.

Prokletá

  • Žánr: fantasy seriál
  • Původní název: Cursed
  • www.netflix.com/cz/title/80244088
  • USA, 2020
  • Tvůrci: Frank Miller, Tom Wheeler
  • Hrají: Katherine Langford, Peter Mullan, Lily Newmark, Daniel Sharman, Gustaf Skarsgård, Devon Terrell, Catherine Walker, Shalom Brune-Franklin
  • Distribuce: Netflix
  • Distribuční premiéra v ČR: 17.07.2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud