Lukas Stransky
5. 7. 2024 • 11:34

Čili další krabička, další kabely. Nechtěl bych to. Já před rokem zrušil DAC i streamer a vůbec se mi po tom vizuálním bordelu nestýská

martas38
8. 7. 2024 • 12:37

Lukas Stransky: Takže gramofon?

Petr Sokol
4. 7. 2024 • 11:16

"CD kvalita" je 1411 kbps, to je CD v nekomprimovanej podobě (při hraní přímo z CD, či například při jeho ripnutí do WAV atp.), takže to aptX Lossless pořád nezvládne, přenese "CD kvalitu" jen komprimovanou, například ve FLAC. To by samozřejmě pořád byla paráda a konečně nějakej pokrok, jenže...... ono to má pořád jeden takovej dost podstatnej háček a to sice to, že BT jao takový v běžnejch podmínkách v podstatě nikdy nejede plnou rychlostí. Aby BT udrželo stabilní spojení, musí datovej tok snižovat (kvůli rušení od dalších BT, ale i Wifi, kvůli vzdálenosti mezi vysílačem a přijímačem atd.), takže v reálnejch podmínkách BT běžně jede asi tak dvoutřetinovou až poloviční rychlostí, takže 1200 kbps aptX Lossless stejně nikdy nepřenese, bude rád, když zvládne udržet přenosovu rychlost někde mezi 600 kbps až 800 kbps. No a vzhledem k tomu, že datovej tok FLAC souborů v CD rozlišení se nejběžněji pohybuje v rozmezí cca 600 až 1100 kbps, tak to znamená, že bezztrátovej přenos se stále tak docela nekoná (respektive se bude konat jen někdy), takže holedbat se přízviskem "Lossless" je přinejmenším silně zavádějící, protože to není tak úplně pravda.

noKos Kostelnik
4. 7. 2024 • 22:55

FLAC je zastarala jebka, která nepodporuje adaptivni datovy tok. Dnes jsou matematicke modely dále.
APTX lossless tak vysoky datovy tok pro lossless nepotrebuje. Nehlede na to, ze uz tu mame nejakou
dobu LDAC, které si v klidu bezi i na 990kbps. Je ale pravda, ze tato verze APTX umi byt i ztratova,
pokud nemá k dispozici dostatecny datovy tok. Funguje to tak, ze se komprimuje ztratove a zahozena
data se posilaji zvlast. Je-li dostatecny datovy tok, zahozena data se pouziji a rekonstruuje se
zvuk do podoby 1:1. Pokud se zahozena data nepouziji, bude komprese ztratova (ovšem pomerne dost
kvalitni, jako v podobe APTX adaptive). Navíc BT5.4 by se s vyssim datovym tokem mela umet dobře
popasovat. Sumasumarum lze v tomto pripade v lossless celkem verit.

Petr Sokol
5. 7. 2024 • 17:46

Věřit si samozřejmě můžeš jak chceš a v co chceš, ale realita naštěstí nemá s vírou nic společnýho.
LDAC neběží v klidu 990 kbps, to je jen jeho plná rychlost, ale problém je, stejně jako u všech ostatních BT kodeků, samotý BT, to do toho hází vidle. Aby totiž BT udrželo stabilní spojení, tak musí snižovat přenosovou rychlost a protože BT ruší jak dnes všudypřítomná Wifi, tak i další BT v dosahu, a v neposlední řadě taky hraje roli vzdálenost vysílače a přijímače, tak BT reálně v běžných podmínkách plnou rychlostí nikdy nejede a konkrétně LDAC má jen tři rychlosti, 330 kbps, 660, kbps a 990 kbps, což znamená, že bezeztrát není LDAC schopnej přenášet ani tu "CD kvalitu," protože jak jsme si už řekli "CD kvalita" má ve FLAC běžně cca 600 kbps až 1100 kbps a LDAC je rád když alespoň po většinu času udrží těch 660 kbps. Ale i kdyby udržel 990 kbps po celou dobu (jakože to nedokáže prakticky nikdy), tak ani to by nestačilo na to aby při přehrávání CD kvality ve FLAC nedocházelo alespoň někdy ke ztrátám. Tož taková je realita.A ty nesmysly co píšeš o FLAC? Tomu se lze leda tak zasmát, naprostý a zcestný bláboly.

noKos Kostelnik
8. 7. 2024 • 0:33

Kdyz uz vis uplny hovno o LDAC, tak nam prosim neco zajimaveho povez alespon o FLAC, diky

Petr Sokol
8. 7. 2024 • 11:24

Co chceš slyšet o FLAC? Fakta? Těch máš plnej internet, tak jdi a douč se to sám (on teda stačí selskej rozum a občas taky trochu přemejšlet, ale Já vím, že to už bych po lidech chtěl moc, takže.....). Nebo chceš slyšet takový hovadiny a bláboly jako jsou ty co jsi sem nasypal ty? To nemůžu sloužit, nesmysly mě nezajímají a nezabývám se jima, mě zajímají jen podstatný a důležitý fakta.
Jsi hochu kouzelnej, ale že ty něčemu nerozumíš, nevíš co je podstatný a důležitý a co ne, a nevíš nic o tom o čem se tu pokoušíš diskutovat atd., nemá se mnou nic společnýho. Internet máš plnej informací a ty kraviny cos sem napsal jsi vygooglit dokázal, tak s trochou snahy jistě dokáže najít i ty podstatný fakta.

noKos Kostelnik
9. 7. 2024 • 2:36

to jsme se toho moc nedozvedeli. asi toho v ptaci risi vice neznaji...

martas38
8. 7. 2024 • 12:50

noKos KOstelnik: Zkrátka a dobře se smiř s tím, že bezdrátově umíme kvalitu lossless přenést jen a pouze přes wifi, nikoliv přes BT. Co je špatné či staré na Flac? Vlastně nic, je to bezztrátově zkomprimovaný wav s pulsně kodovou modulací. Existují lepší formáty? Ano existují. DSD, tedy bezztrátová komprimace s pulsně hustotní modulací. Ale to nepřeneseš vzhledem k velikosti vzduchem bezztrátově ani náhodou.
Co se týče LDAC, má maximální přenosovou rychlost 990kbps. Což by s odřenýma ušima mohlo přenést Flac bez ztráty kytičky. Jenže těch 990kbps to dosahuje v laboratorních podmínkách. U tebe doma na stole ani náhodou laborantní podmínky nejsou, někde v MHD už vůbec ne. Ruší to mimo jiné wifi a další BT přenosy. Takže možná na samotě u lesa bez elektřiny by to mohlo fungovat. V reálu bohužel nefunguje a nastupuje snižování rychlosti a ztrátová komprimace, běžně to v trošku zarušenějším prostředí jede ani ne třetinovu rychlostí. Ostatně sama firma Sony nazývala svoje LDAC lossless kodekem, ale velice rychle je to přešlo.
Takže se zkus dovzdělat, třeba nám pak taky povíš něco zajímavého.

noKos Kostelnik
10. 7. 2024 • 2:40

mam doma celkem dost zaruseno - bohuzel nektere pristroje pouzivaji wifi na 2.4 a BT zarizenich mam vic nez dost (mysi, klavesnice, gamepady, hodinky, svitidla....atd). presto me sony WH-1000XM3 drzi 990kbps temer stabilne (jen obcas na par milisekund padne nize). Zdroj je PC s Intel AX210 (ktery ma spolecne anteny s wifi, mimochodem). Qualcomm tvrdi, ze jeho lossless bezi na 1Mbps - jako ze lze? proc tady vsichni pisete sve vypocene teorie a nikdo jste neudelali jediny test? Ja tu rychlost nyni merim cely vecer jen abych tu neblabolil - a ejhle, vono to slape. takze vazeni - nejprve testujte a pak o necem debatujte. a ptackovi se omlouvam, ze jsem mu slapl na egicko

Určitě si přečtěte

Články odjinud