První MicroLED televizor Samsung začne prodávat už v roce 2021

10. prosince 2020
TWEET SDÍLET
První MicroLED televizor Samsung začne prodávat už v roce 2021

Ve stádiu prototypů vídáme MicroLED televizory na veletrzích už několik let, po letech ukázek má příští rok uvést na trh svůj první MicroLED televizor. Nepůjde však o hned o model do každé domácnosti - má mít uhlopříčku 110" (282 cm). 

Samsung prodává svůj komerční MicroLED panel "The Wall" už do roku 2018 a průběžně se mluvilo o menším modelu pro běžného zájemce. Podotýkám, že komerční model vzhledem k větší velikosti předpokládaného většího odstupu diváka má hrubější strukturu a velikost bodu (na CESu 2020 ukázal 292" obrazovku), takže prosté "překlopení" do běžného televizoru nepřichází v úvahu.

Dalším faktem je, že "The Wall" je sestaven z menších modulů, přičemž navázání blízka uvidíte. Nicméně rostoucí zájem o velké obrazovky nahrává k uvedení prvního velkého modelu, kterými minimálně Samsung "otestuje" zájem trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ty, kdo s technologií MicroLED nemají zkušenosti, tak v podstatě si bere to nejlepší z OLEDu a odstraňuje negativa. Takže každý bod je zdrojem světla a není potřeba podsvícení, ale na rozdíl od OLEDu se u LED nepoužívá organický materiál (OLED = Organic Light Emitting Diode), takže nepodléhá tolik degradaci a není žádné riziko vypalování. K tomu se přidává také vyšší jas; Samsung mluví o hodnotě 2 000 nitů, což je dvojnásobná hodnota proti bodovému maximu nejlepších OLEDů. 

Velký 110" MicroLED by mohl stejně jako 8K QLED modely mít integrovaný zvukový systém 5.1 s výkonem 80 W, přičemž měniče jsou integrované do rámu a zvuk je opravdu skvělý. Dále se mluví o tom, že velký 110" obraz půjde rozdělit do čtyřech 55" ploch, do kterých půjde z HDMi vstupů adresovat signál – takže něco jako 4x PAP. Další možností je, že MicroLED televizor by nemusel mít vůbec žádný rámeček, neboť současné komerční MicroLED moduly ho také nemají. Jediným "záporem" by mohlo být 4K rozlišení, neboť je zatím problém vyrobit jednotlivé "microLED body" menší.

Pokud vás zajímá cena této novinky, tak dle BusinessKorea se očekává cena minimálně 100 miliónů wonů, což je zhruba 2 milióny korun. 

Zdroj: BusinessKorea, WhatHiFi

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, 4K TV, Novinky, Samsung, MicroLED

Určitě si přečtěte

Apple AirPods Max přicházejí. Vydrží 20 hodin a stojí přes 16 tisíc

Apple AirPods Max přicházejí. Vydrží 20 hodin a stojí přes 16 tisíc

92 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
ANCAppleBezdrátová sluchátka
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy a seriály
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Hektický předvánoční čas s sebou každoročně přináší zvýšené množství nákupů. Letos je vše trochu jinak, ale z druhé strany vlastně ani ne.

5 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TelevizeKupujeme TVTelevizoryPrůvodce nákupem