První MicroLED televizor Samsung začne prodávat už v roce 2021

První MicroLED televizor Samsung začne prodávat už v roce 2021

Ve stádiu prototypů vídáme MicroLED televizory na veletrzích už několik let, po letech ukázek má příští rok uvést na trh svůj první MicroLED televizor. Nepůjde však o hned o model do každé domácnosti - má mít uhlopříčku 110" (282 cm). 

Samsung prodává svůj komerční MicroLED panel "The Wall" už do roku 2018 a průběžně se mluvilo o menším modelu pro běžného zájemce. Podotýkám, že komerční model vzhledem k větší velikosti předpokládaného většího odstupu diváka má hrubější strukturu a velikost bodu (na CESu 2020 ukázal 292" obrazovku), takže prosté "překlopení" do běžného televizoru nepřichází v úvahu.

Dalším faktem je, že "The Wall" je sestaven z menších modulů, přičemž navázání blízka uvidíte. Nicméně rostoucí zájem o velké obrazovky nahrává k uvedení prvního velkého modelu, kterými minimálně Samsung "otestuje" zájem trhu.

Pro ty, kdo s technologií MicroLED nemají zkušenosti, tak v podstatě si bere to nejlepší z OLEDu a odstraňuje negativa. Takže každý bod je zdrojem světla a není potřeba podsvícení, ale na rozdíl od OLEDu se u LED nepoužívá organický materiál (OLED = Organic Light Emitting Diode), takže nepodléhá tolik degradaci a není žádné riziko vypalování. K tomu se přidává také vyšší jas; Samsung mluví o hodnotě 2 000 nitů, což je dvojnásobná hodnota proti bodovému maximu nejlepších OLEDů. 

Velký 110" MicroLED by mohl stejně jako 8K QLED modely mít integrovaný zvukový systém 5.1 s výkonem 80 W, přičemž měniče jsou integrované do rámu a zvuk je opravdu skvělý. Dále se mluví o tom, že velký 110" obraz půjde rozdělit do čtyřech 55" ploch, do kterých půjde z HDMi vstupů adresovat signál – takže něco jako 4x PAP. Další možností je, že MicroLED televizor by nemusel mít vůbec žádný rámeček, neboť současné komerční MicroLED moduly ho také nemají. Jediným "záporem" by mohlo být 4K rozlišení, neboť je zatím problém vyrobit jednotlivé "microLED body" menší.

Pokud vás zajímá cena této novinky, tak dle BusinessKorea se očekává cena minimálně 100 miliónů wonů, což je zhruba 2 milióny korun. 

Zdroj: BusinessKorea, WhatHiFi

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud