První profesionální QD-OLED monitor Flanders míří do Hollywoodu. Televizor se stejnou obrazovkou můžete mít doma

6. června 2023
TWEET SDÍLET

Je tomu už nějaký čas, kdy Sony přestala prodávat profesionální 30"  RGB OLED monitor BVM-X300 s jasem 1 000 nitů. Nyní by jeho pozici měla nahradit novinka – první profesionální QD-OLED monitor Flanders XMP550. Využívá 55" Quantum Dot OLED Samsung panel s rozlišením 4K, bude mít maximální jas bílé 2 000 nitů, barvy zvládá nad rámec standardu DCI/P3 a pokrývá 90 % barevného prostoru Rec2020. 

Klepněte pro větší obrázek

Hollywoodská masteringová studia obvykle používají extrémně drahý profesionální referenční monitor Sony BVM-X300, ten však dosahoval jasu maximálně 1000 nitů, poměrně dost filmů a seriálů s HDR je tak omezeno na maximální hodnotu 1000 nitů. Často to však bývá i méně, záleží na masterigu.

Špičkou je sice 42" 2K LCD monitor Dolby Pulsar s kapalinou chlazeným LED podvícením a tisícovkou lokálně řízených zón, ten se však běžně neprodává a řízení jasu nemá tak přesné. Novinka tak umožní tvůrcům více a lépe pracovat s HDR.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl mezi WOLED a QD OLED displeji

Společnost Flanders Scientific svůj nový model XMP550 postavila na QD-OLED panelu pro rok 2023 od společnosti Samsung Display. Flanders uvádí, že XMP550 má dosahovat špičkového jasu až 2000 nitů, ten ale běžně QD OLED TV v kalibrovaném režimu nezvládá, takže lze předpokládat dodatečné chlazení panelu.

Aktuálně některá hollywoodská studia již využívají spotřebitelské OLED televizory Panasonic (řady 2000), ale také Sony a LG. A to pro kontrolu, jak HDR filmy a seriály budou zobrazeny na běžných TV. 

"Model XMP550 přináší konec dobám kompromisů mezi menšími HDR displeji referenční třídy a většími nereferenčními klientskými displeji. XMP550 přináší to nejlepší z obou světů se skutečně referenčním výkonem a profesionální konektivitou v dostatečně velkém provedení, aby se na něj mohli současně dívat koloristé i klienti," uvedla společnost Flanders Scientific.

Dobrou zprávou je, že přinejmenším někteří hollywoodští tvůrci budou brzy při tvorbě HDR filmů a seriálů využívat stejnou zobrazovací technologii, jakou člověk může mít doma v obývacím pokoji. Oficiální cena QD-OLED monitoru Flanders XMP550 je 19 995 USD a první kusy by společnost měla začít dodávat v září 2023. 

Zdroj: Flanders

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, 4K TV, Samsung, OLED, QD OLED, Televize na Heureka.cz