Psi nenosí kalhoty: temná sadomasochistická romance, která vám vezme dech [recenze filmu]

16. února 2020
TWEET SDÍLET
Sadomasochistický vztah jako způsob překonání traumatu. Romantická komedie pro diváky, které už ty hollywoodské omrzely.

Plusy

 • Režisérovi se daří ukázat empatickou stránku BDSM světa.

Minusy

 • Postavy dominy a chirurgovy dcery nejsou tak rozvinuty jako ta jeho.
7/10
Hodnocení

Na loňském filmovém festivalu v Cannes měl v nesoutěžní sekci Quinzaine des réalisateurs světovou premiéru finsko-lotyšský snímek, který natočil ceněný finský režisér Jukka-Pekka Valkeapää (Návštěvník, Uprchlíci). Na jeho třetím celovečerním počinu Psi nenosí kalhoty spolupracovali i producenti Vratislav Šlajer a Danny Holman ze společnosti Bionaut.

Klepněte pro větší obrázek

Česká účast nebyla jen produkční, ale i hudební a herecká. Hudbu k filmu složil Michal Nejtek, který se pro její ráz inspiroval jak snovými podvodními scénami, tak tím, že se značná část děje odehrává v sadomasochistickém salonu. Lyrické pasáže se tak v hudebním podkresu střídají s těmi psychedelickými a industriálními, které nám brnkají na nervy.

Setkání se zemřelou ženou

Českou manželku hlavní postavy pak ztvárňuje Ester Geislerová, která své dceři při uspávání zpívá píseň Holka modrooká. Její výskyt je ale ve filmu poměrně omezený a má podobu rozostřené vzpomínky na éterickou bytost, kterou tento muž miloval. To je záměr, protože Juhova (Pekka Strang) žena (Ester Geislerová) hned na začátku tragicky utone v jezeře. Tato temná událost, která se navíc odehrála před zraky jejich malé dcerky, Juhu neustále pronásleduje a znemožňuje mu navázat jakýkoliv bližší vztah s lidmi.

Léta utíkají, dcera dospívá a prožívá si svá rebelská teenagerská léta na střední škole, ale Juha je stále sužován steskem po své ženě a prázdnotou, kterou po ní není schopen zacelit. Život se pro schopného kardiochirurga stal pouhým přežíváním, automatizovaným vykonáváním potřebných pracovních a domácích úkonů. K těm sexuálním používá oblečení a parfém své ženy.

Z letargie jej probudí až náhodné setkání s dominou Monou (Krista Kosonen). Ta mu dává skrze praktiku přidušování zažít pocit, že se ve vidinách, způsobených nedostatkem vzduchu, znovu setkává se svou ženou. Mona mu v těch chvílích při dušení jeho ženu v konturách obličeje i připomíná a lékař, který si dlouho odmítal někoho připustit k tělu, se stane na těchto „požitcích“ závislý. Ona za ně na oplátku požaduje protislužbu sadistickou.

Společně sdílená závislost se stupňuje, doba bez kyslíku se prodlužuje, až přeroste v reálné zahrávání si se smrtí. Juhu přitom tato závislost čím dál víc vzdaluje od okolního světa. Tedy od práce a jeho dcery. Stává se Monou posedlý, začne se pídit po jejím soukromí a vše spěje k zodpovězení otázky, jestli je pro ni něčím víc, než jen rolí v jejich sadomasochistických hrách.

Empatická stránka BDSM světa

Ty dostávají poměrně explicitní podobu, takže se kromě škrcení dočkáme dalších BDSM praktik, při nichž Juha plní roli submisivního otroka a Mona jeho dominy. Opakující se výjevy ze sadomasochistického salonu, k nimž patří i ty s odstraňováním slézajícího nehtu nebo s vytržením zubu bez umrtvení, kdy režisér touto scénou odkazuje na Schlesingerova Maratónce, ale nepůsobí samoúčelně.

Stávají se formou terapie, v níž bolest fyzická má přehlušit tu duševní. Tragická smrt ženy způsobila, že Juha ztratil cit a empatii. Jeho sociální vazby jsou totálně narušené, kvůli vlastnímu sobectví zanedbává svou dceru a teprve závislost na přidušování a Moně ho přinutí, aby znovu něco a k někomu cítil. S Monou, která je civilním povoláním rehabilitační sestra, se začnou opatrně a plaše sbližovat, což pro něj představuje způsob, jak se zbavit traumatu, který ho sužuje.

Režisérovi se přitom daří ukázat i empatickou stránku BDSM světa, která je jeho velkou součástí. A tou je silné pouto, které se mezi lidmi v rámci něho utvoří. Středem všeho je důvěra. Domina a její otrok mohou do hloubky prozkoumávat svou fantazii a posedlosti, ale neobejde se to bez jejich citové investice a vnitřního otevření se.

Postava dominy si své tajemství uchovává

Film tak mnohem víc než o tom, že chirurg leze po zemi jako pes na obojku a strká hlavu do igelitového pytle, je o překonání deprese a sbližování se dvou něčím poznamenaných lidí. Žánrově jde o mix psychologického dramatu, rodinného filmu, thrilleru a romantické komedie. Nechybí v něm prvky absurdního a černého humoru, jako když dojde k setkání skutečného psa s tím, který na sebe tuto roli bere.

Škoda jen, že postavy dcery Elli (Ilona Huhta) a Mony nejsou tak prokresleny jako ta Juhova. Zatímco jeho pohnutky, proč se oddává těmto praktikám, chápeme, u Mony se můžeme jen domnívat, proč tyto služby poskytuje a jak to souvisí s její prací fyzioterapeutky. Zůstává tak i v civilu onou nepřístupnou dominou, jež skrývá svá tajemství. Elli se pak po celou dobu snaží svému otci pomoci, třeba tím, jak mu dohazuje rande se svou učitelkou.

Severský humor a severská ponurost, odrážející se ve vizuální stránce filmu, lyrická kamera v podvodních scénách, explicitní sadomasochistické scény, to vše jsou znaky artového, festivalového snímku, s jehož tématem ale režisér pracuje tak, že by mohl být blízký i těm, kteří už jsou trochu unaveni z šablonovitých amerických romantických komedií. Tato pod dráždivým nátěrem skrývá citlivý příběh o vyrovnávání se s traumatem a nalezením cesty, jak ho překonat.

Psi nenosí kalhoty

 • Žánr: romance
 • Původní název: Koirat eivät käytä housuja
 • www.ses.fi/en/elokuva/koirat-eivat-kayta-housuja/
 • Finsko / Lotyšsko, 2019
 • Scénář: Jukka-Pekka Valkeapää, Juhana Lumme
 • Režie: Jukka-Pekka Valkeapää
 • Hrají: Pekka Strang, Krista Kosonen, Ilona Huhta, Oona Airola, Ester Geislerová
 • Distribuce: Pilot Film
 • Distribuční premiéra v ČR: 15. 02. 2020

Témata článku: Filmy a seriály

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line