11
Fotogalerie

Q-Jays: špičkové špunty v miniaturním provedení [test]

Populární sluchátka se vrací v nové verzi, s kovovou konstrukcí, miniaturními rozměry a dvěma měniči. Cenově ale poskočila do výrazně vyšší třídy, dokážou i přesto znovu uspět?

Před několika lety byla švédská firma Jays jedním z hlavních hráčů na trhu s in-eary. Já sám jsem začínal mé putování za lepším zvukem právě se sluchátky d-Jays, na které jsem mimochodem psal můj úplně první test, psal se rok 2008. A právě v této době slavil největší úspěch model q-Jays, tehdy unikátní dvojměničové in-eary s miniaturními rozměry a rozumnou cenou.

1 (10).jpg 1.jpg

Následující roky se ale Jays zaměřilo pouze na levnější sluchátka, která díky kombinaci skvělých ovládání pro telefony a dobrému zvuku slavila slušný úspěch. Model q-Jays mezitím začal zaostávat za konkurencí a po čase z trhu úplně zmizel, čímž Jays přišlo o svůj referenční model pro audiophily. Po pár letech se objevily zvěsti o čtyřměničových x-Jays, které se ale na trh nikdy nedostaly. Teprve letos se v Jays konečně rozhodli opustit sféru low-endu a opět se zaměřit na vyšší třídu in-earů, kde se točí čím dál tím větší peníze. A tak tu teď máme novou verzi q-Jays, v základu stejných, ale jinak vylepšených jak jen to šlo.

Sluchátka q-Jays se v ČR prodávají za 10 990 Kč, případně přímo na webu výrobce za 400 Euro.

Příslušenství

I když si výrobce hodně pohrál s designem balení, na příslušenství se spíše šetřilo. Základ tvoří pár pěnových Comply Tips velikosti T100 a silikonové nástavce v pěti velikostech, které ocení především lidé s velmi úzkými zvukovody.

1 (7).jpg 1 (2).jpg

Plastové pouzdro pro přenášení patří mezi nejmenší, jaké jsem kdy viděl, ale sluchátka do něj ideálně pasují a na cestách zabírá naprosté minimum místa.

Konstrukce

Po stránce designu q-Jays navazují na svého předchůdce a zde si není na co stěžovat. Jednoduchý fazolovitý tvar zajišťuje snadné a pohodlné usazení, umožňuje vedení kabelu dolů i přes ucho a prohnutí napomáhá při rozlišení pravé a levé strany. Pryč je ale původní plastová konstrukce, pro výrobu nové verze se používá komplikovaná metoda zvaná “plastické vstřikování kovů”, se kterou se u in-earů setkáváme stále velmi zřídka. Těšit se tedy můžeme z nerezové oceli, na které je nanesen matný a vysoce odolný lak.

Q-Jays patří mezi nejlépe provedené in-eary na trhu a určitě snesou i hodně hrubé zacházení. Po stránce vzhledové ale působí velmi nenápadně a nudně, obzvláště v porovnání s RHA T10, jenž využívají stejnou metodu výroby, ale k mnohem líbivějšímu výsledku.

1 (6).jpg 1 (4).jpg

Hlavní výhodou původních q-Jays byly miniaturní rozměry a ty se u novinky daří rozumně zachovat i přes přidání výměnného kabelu. Nové q-Jays tak nadále patří mezi nejmenší dvojměničová sluchátka na trhu a jedná se o příjemnou změnu v porovnání s aktuálně populárními monstry využívajícími hybridní či čistě dynamické dvojměničové systémy.

Zatímco většina výrobců in-earů v současnosti využívá pro připojení kabelu MMCX konektor, Jays vyvinul svůj vlastní SSMCX konektor. Hlavním cílem bylo vytvořit co nejmenší konektor, aby byly zachovány drobné rozměry těla sluchátek. Druhou specialitou je přidělávání přes závit, čímž se zajišťuje spolehlivé spojení a předchází se protivnému protáčení kabelu.

1 (9).jpg 1 (8).jpg 

Samotný kabel na první pohled nepůsobí nijak speciálně, ale díky kevlarové výztuži, zahnutému konektoru a velmi dobře provedeným změkčeným přechodům bych se o jeho životnost příliš neobával. A pokud se s ním přeci jen něco stane, nový se dá dokoupit za 40 Euro. Existují i verze s ovládáním pro iOS, Android a Windows Phone, na webu výrobce za 70 Euro. Uvidíme, zda se časem dočkáme i nějakých prémiových kabelů, jaké nabízí kupříkladu Sony ke svým sluchátkům.

Příjemnou drobností jsou výměnné kovové filtry proti ušnímu mazu. Pokud se zanesou, jednoduše se odšroubují, vyčistí a přidělají zpět. Tím se zajistila dlouhá a bez problémová životnost.

Pohodlí a izolace

Když se zkombinují drobné rozměry, nízká váha a oblé tvary, výsledkem jsou extrémně pohodlné in-eary, dobré pro dlouhý poslech a i pro poslech při spánku. Pohodlí pomáhá i možnost zvolit si vedení kabelu směrem dolů či přes ucho. Díky výměnným kabelům lze prohodit levý a pravý kanál a tak přizpůsobit zahnutí sluchátek pro daný způsob nošení. Pokud si nevyberete z šestice dodávaných nástavců, dají se použít libovolné nástavce určené pro úzký krček (velikost T100, například Shure, Westone, Etymotic Research).

Q-Jays na sobě mají drobný větrací otvor, jenž částečně oslabuje izolaci v porovnání s podobnými in-eary. I tak ale nabízejí mírně nadprůměrnou izolaci a ani hlučnější okolí nebude do zvuku nijak výrazně pronikat.

Zvuk

Q-Jays nejsou nijak extrémně náročné na vybuzení, budou hrát dostatečně nahlas i s méně výkonnými zdroji. Poměrně dobře odhalují kvalitu zdroje, a i když i s telefonem hrají slušně, kvalitnější hi-fi přehrávač či přenosný DAC ocení.

Srdcem q-Jays je tlakový dvojměnič TWFK od Knowles. V minulosti velice populární v dvojměničových sluchátkách, v poslední době využívaný spíše v kombinaci s dalšími měniči v hybridech či víceměničových in-earech. TWFK měniče měly často problém s příliš ostrým zvukem a nedostatečně výrazným basem, Jays se tomu snaží předejít přes lépe laděné akustické filtry a větrací otvor. Pojďme se podívat, zda se jim to povedlo.

1 (3).jpg 1 (5).jpg

Basové pásmo vyniká svou čistotou a přesností, těžko najdete nějakou nahrávku, kde by se zvuk začal slévat. Na tlakový dvojměnič jde bas i poměrně hluboko. Bohužel postrádá plnost a výraznější dopad, hudbě tedy často chybí určitá hutnost a v některých nahrávkách bas zaniká pod přívalem ostatních pásem. Při porovnání s podobně drahými DUNU DN2000 a Noble 4 se také projeví nedostatečné rozlišení basu, na q-Jays prostě zní poněkud monotónně a prázdně.

U středů opět zaujme jejich skvělá čistota, absence jakéhokoliv zastření a velké množství detailů. Velmi vzdušné a světlé podání může znít u mnoha žánrů opravdu líbivě, bohužel ale ubližuje především mužským hlasům, které zní tence a nepřirozeně. Ani přes veškerou snahu se Jays nepodařilo úplně odstranit nepříjemnou ostrost, středy tedy občas zní hruběji a s nepříjemnými sykavkami.

Následují zvýrazněné výšky, které zvuku dodávají na energičnosti a vzdušnosti. Ani zde nenajdeme žádné zastření a vše je podáno přesně, s vysokým rozlišením a množstvím detailů. Překvapivě se zde podařilo zkrotit ostrost a tak jsou výšky i přes své zvýraznění příjemné i při delším poslechu.

Prostor působí velmi otevřeným dojmem, ale jeho velikost a lokalizace nemůže plně konkurovat podání prostoru DUNU DN2000 či Noble 4.

Q-Jays a Flare R2A.jpg 
Q-Jays a Flare R2A

Pro přímé porovnání jsem si vybral Noble 4, čtyřměničové in-eary, ve stejné ceně a též s “referenčním” laděním. Noble také nabízejí světlé a sušší podání, ale jejich nástroje i hlasy znějí plněji, lépe se jim daří potlačit ostrost a sykavky a jejich bas jde hlouběji a díky lepšímu dopadu je plnohodnotnou součástí zvuku. Jedinou výhodou q-Jays tak zůstává pouze vzdušnost a nepatrně lepší čistota zvuku, v ostatních oblastech se jim Noble plně vyrovnají nebo je i překonávají.

Jays se nejspíše povedlo vytěžit maximum z TWFK měniče, zároveň s alespoň částečným omezením největších nedostatků. Hlavní přednost sluchátek představuje špičková čistota zvuku, která překonává i mnohé High-endové in-eary za vyšší ceny, je ovšem vykoupena chladnějším, sušším a ostřejším podáním. Bohužel ve srovnání s podobně drahými konkurenčními modely se projeví nedostatky v basovém pásmu a v celkovém ladění.

Osobně jsem si poslech q-Jays docela užil, světlý zvuk jednou za čas příjemně osvěží, ale také vyžaduje pečlivou volbu žánrů a nahrávek.

Celkové hodnocení

V mnoha ohledech jsou q-Jays skvělými sluchátky. Díky svým rozměrům nabízí excelentní pohodlí, kvalitní a výměnný kabel zajistí dlouhou životnost a perfektní a velmi odolnou konstrukci jim může závidět většina in-earů na trhu.

S cenou přes 10 tisíc korun se od nich ale očekává i skutečně vysoká kvalita zvuku a zde částečně selhávají. Použité měniče se opravdu snaží a produkují naprosto čistý a vzdušný zvuk, ale za současnými hybridními a víceměničovými in-eary v podobné ceně přeci jen zaostávají.

Na konci jde tedy jen o to, zda lepší pohodlí a konstrukce dokáže vyvážit o něco horší zvuk. A to si musí rozhodnout každý potencionální zájemce sám.

q-Jays

Cena: 10 990 Kč / 400 Euro

Zapůjčil: Jays

  • Měniče Tlakový, zdvojený
  • Frekvenční rozsah 8 - 16 000 Hz (+/- 5 dB)
  • Citlivost 103 dB pro 1kHz
  • Impedance 50 Ohmů pro 1kHz
  • Kabel 120 cm, výměnný, SSMCX konektor
Q-Jays
Konstrukce   10
Izolace   7
Pohodlí   9
Zvuk   7

Určitě si přečtěte

Články odjinud