QD-OLED televizory Samsung by mohly být v prodeji v roce 2021

26. srpna 2020
TWEET SDÍLET
QD-OLED televizory Samsung by mohly být v prodeji v roce 2021

Samsung je sice globální jedničkou v televizorech a také v QLED TV, nicméně LG zase boduje u více výrobců se svými OLED panely. Samsung se už ale nechal slyšet, že vyvíjí technologii QD-OLED, která kombinuje výhody obou technologií.

Hybridní technologie QD-OLED nebude už potřebovat samostatné LED podsvícení, ale modrá OLED vrstva (organická) se postará o modrou barvu a o podsvícení, načež červená a zelená Quantum Dot vrstva (anorganická) dodá zbytek. Ve výsledku tak bychom měli mít technologii s bodovým řízením jasu, ale s cenou nižší, než kolik stojí OLED panely. 

Klepněte pro větší obrázek

Podle businesskorea a společnosti pro průzkum trhu Omdia dodal Samsung Display již prototypy QD-OLED panelů televizním divizím firem Samsung, Panasonic a Sony. Stejný zdroj uvádí, že Samsung začne sériově vyrábět QD-OLED panely v třetím čtvrtletí roku 2021, což by znamenalo, že první televizory s QD-OLED obrazovkou by se začaly prodávat koncem roku 2021. Dostupné by měly být velikosti 55", 65", 78" a 82". O 50" velikosti (konkurentu současného 48" 4K OLEDu od LG) se neuvažuje, Samsung ale údajně zvažuje výrobu 32" herního QD-OLED monitoru.

Zajímavé je, že prototypy QD-OLED obrazovek mají i Sony a Panasonic, tedy firmy, které v současné době vyrábějí OLED televizory s panely od LG. Samsung oficiálně oznámil investici do QD-OLED technologie už loni, tj. v roce 2019. Konec roku 2021 sice zní slibně, ale pokud se podíváme zpět, tak uvedení OLED se několik let odkládalo, protože výroba byla příliš drahá a chybová. Je tedy otázkou, jak úspěšně se podaří produkci QD-OLED panelů spustit, dá se odhadnout, že drobné problémy přijdou, reálněji tedy vypadá, že bychom se uvedení prvních sériových QD-OLED televizorů mohli dočkat spíše na CESu v lednu 2022 (pokud se tedy bude konat, neboť CES 2021 byl zrušen).

Zdroj: businesskorea

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, Samsung, Quantum Dot, QD OLED

Určitě si přečtěte

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

43 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy