QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

13. března 2018
TWEET SDÍLET
Špuntová sluchátka na míru s cenou 40 000 Kč boří zažité předsudky o levných čínských sluchátkách. Svým referenčním laděním míří především na zvukové profesionály, ale nepochybně je ocení i velká skupina audiophilů.

Značku qdc v Evropě skoro nikdo nezná, přitom se jedná o největšího výrobce profesionálních custom in-earů na zakázku na čínském trhu. Čínští televizní moderátoři, hudební hvězdy, profesionální zvukaři a mnozí další, ti všichni většině případů používají in-eary právě od qdc.

Firma se mimo Čínu prozatím pomalu prosazuje na dalších trzích v jihovýchodní Asii, ale do budoucna má v plánu se rozrůst i do zbytku světa. Za tímto účelem se kupříkladu vydávají jako vystavovatelé na High-end show v Mnichově a i na další podobné akce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ze široké nabídky qdc in-earů si lze vybírat jak podle počtu měničů, tak i dle preferovaného zvukového podání. Jejich modely se totiž dělí do tří kategorií, jejichž názvy Live, Studio a Hi-fi mluví sami za sebe.

Zde testovaná sluchátka 8CS představují nejvyšší model řady Studio, svým referenčním laděním míří především na zvukové profesionály, ale nepochybně je ocení i velká skupina audiophilů. Po stránce osazení se jedná o poměrně obvyklou kombinaci 8 tlakových měničů ve 4 pásmovém zapojení, za pozornost ale stojí, že měniče jsou vyráběny přímo pro qdc a na vnitřní propojení je použit prémiový kabel s postříbřenou mědí.

Cena s poštovným se vyšplhá na 1 605 USD, což při aktuálním kurzu a připočtení DPH a dalších poplatků představuje přibližně 40 000 Kč. Jedná se o cenu základní, při volbě prémiových zdobných materiálů může znatelně narůst.

Špuntová sluchátka na zakázku

Špuntová sluchátka vyráběná na zakázku, v angličtině takzvané custom in-eary, jsou unikátním typem sluchátek, se kterými se na pultech běžných obchodů nesetkáte. Oproti klasickým špuntům jsou totiž tyto „customy“ vyráběny speciálně pro každého zákazníka zvlášť, přesně dle tvaru jeho uší, čímž se zajistí dokonalé pohodlí, jisté usazení, vysoká izolace a ta nejvyšší možná kvalita zvuku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Samozřejmě koupě takovýchto na zakázku vyráběných sluchátek se od normálního nákupu výrazně liší. Nejprve je nutné získat kvalitní otisky uší, s čímž pomůže místní ordinace ORL či specialisté na sluchadla. Protože se ale otisky uší na custom sluchátka od otisků pro sluchadla mírně liší, doporučuji si s sebou vzít vytištěné instrukce od výrobce či se poptat na našem diskusním fóru na co si dávat pozor. Na otisky si připravte 300 až 500 korun.

Následně se otisky zašlou přímo do Číny na adresu výrobce. Doporučuji otisky pořádně zabalit do pevného obalu, ať nepřijdou k výrobci nějak poničené či zdeformované. Samotná výroba může u některých výrobců trvat až dva měsíce, qdc ale patří k těm nejrychlejším a hotová sluchátka posílají už přibližně za dva týdny.

Konstrukce

Do sídla firmy qdc v Shenzhenu jsem se osobně vypravil a měl jsem tak unikátní možnost prohlédnout si kompletní proces výroby těchto sluchátek. Příjemně překvapila skoro kompletně ruční výroba, kdy jedinou automatizaci představují 3D tiskem zhotovené formy pro odlévání akrylové skořepiny. Samotné odlévání, obrušování, vyvrtávání, osazování měničů a konektorů, nasazování faceplatu a finální lakování provádí ručně skupina zkušených techniků a techniček. Výsledkem jsou tedy nádherně zpracovaná sluchátka s dokonale čirou skořepinou a bez viditelného kazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Customy se vyrábí na míru podle otisku uší zákazníka, každé tak mají naprosto unikátní vzhled plný záhybů a výstupků a mohou se velmi výrazně lišit i celkovou velikostí. Design sluchátek pak plně závisí na vůli zákazníka. Je možné volit z velkého množství barev, dřevěných či karbonových destiček a dalších ozdob. Všechny si lze prohlédnout na webu výrobce, v online nástroji si můžete sami zkusit svůj pár sluchátek navrhnout. U qdc stojí za pozornost především jejich unikátní barvené stabilizované dřevo. Zákazník dokonce dostane fotky dostupného dřeva, ze kterých si může vybrat přesný úsek, který bude použit na jeho sluchátka.

Pro můj pár jsem zvolil velmi jednoduchou kombinaci průhledné oranžové skořepiny a neprůhledného černého faceplatu. Tato kombinace zajišťuje zajímavý pohled na vnitřnosti sluchátek a zároveň při nošení díky tomu působí o trochu méně nápadně.

Skořepiny sluchátek se vyrábí z akrylu, jehož odolnost může být v krajních případech problémem. Normální zacházení přežijí naprosto v pořádku, jedině se mohou vyskytnout miniaturní oděrky od toho, jak do sebe sluchátka občas budou narážet. Ovšem pád na chodník pod nešťastným úhlem či dokonce jejich zašlápnutí může vyústit v rozštípnutí křehké skořepiny. Doporučuji tedy sluchátka volně přenášet minimálně a raději je uschovávat do pouzdra, které výrobce ke sluchátkům dodává.

Qdc 8CS mají výměnný kabel, který se ke sluchátkům připojuje přes vystouplý dvou pinový konektor. Stejné řešení se dá najít u značek Ultimate Ears a Unique Melody, ale nejedná se o příliš rozšířený standard, při výměně kabelu tak bude hledání kompatibilní varianty trochu složitější. Již dodávaný kabel ale patří mezi ty vysoce nadprůměrné. Motaný ze čtveřice tenkých vodičů, použití postříbřené mědi, extrémně poddajný, velmi příjemný na nošení a zakončený rovným bytelným kovovým 3.5 mm jack konektorem. Pro lepší vedení za uchem je konec kabelu obalen měkkou smršťovací bužírkou, což je velmi příjemné a praktické řešení. Kabel lze zakoupit od výrobce za 72 USD.

Pohodlí a izolace

Hlavní výhody customů jsou zřejmé, jedná se o nepřekonatelné pohodlí a perfektní usazení. Sluchátka jsou vyrobena přesně podle otisku ucha, kopírují každý záhyb a vyplňují celý zvukovod. Tedy nikde netlačí, v uchu mají velmi stabilní pozici a samovolně nevypadnou ani při prudkém pohybu.

Po pár minutách se navíc zahřejí na teplotu těla a už je poté vůbec necítíte, ani několika hodinový poslech není nejmenším problémem. Pravidelně poslouchám s customy i přes osm hodin denně a jednoduše si není na co stěžovat. Pokud je pohodlí hlavním kritériem při výběru sluchátek, na míru vyráběná sluchátka jsou jasně tou nejlepší volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Customy poskytují také excelentní izolaci před okolním hlukem. Díky zcela vyplněnému zvukovodu a uzavřené skořepině nebude poslech vůbec ničím rušen ani ve velmi hlučných prostředích, jakými jsou metro nebo letadlo. Customy izolují více než naprostá většina klasických špuntových sluchátek, lepší izolaci lze najít jedině u modelů značky Etymotic Research, kde je to ovšem vykoupeno výrazně horším pohodlím.

Zvuk

Qdc 8CS patří mezi průměrně náročné in-eary na vybuzení, nevyžadují tedy nijak extrémně výkonný zdroj a zároveň ani nejsou příliš náchylné na šum na pozadí. Výběr vhodného přehrávače s nimi bude tedy jednodušší, ale i tak by se mělo vybírat z modelů ve vyšší kategorii, protože sluchátka se za kvalitnější zdroj hudby bohatě odmění. Pro účely testu se poslouchalo na referenčním Hi-res přenosném přehrávači Sony NW-WM1A v symetrickém zapojení

Výrobce tento model řadí do své studiové řady, což v mnohém předurčuje jejich ladění. Svým velmi vyrovnaným podáním se nejvíce blíží německým sluchátkům InEar Prophile 8, které osobně považuji za pravděpodobně nejvíce neutrální in-ear monitory na trhu. Podobně jako ony vsází na vyvážený a čistý zvuk, přitom bez nutnosti sklouzávat k nepříjemné světlosti či ostrosti, jako se to stává například u Jomo Samba, Ultimate Ears RM a mnoha dalších.

Qdc mají s Prophile 8 společnou i velkou univerzálnost použití napříč žánry, přiměřenou hladkost zaručující dlouhý poslech bez náznaku únavy a také pocit dokonalé kontroly nad nahrávkou. Díky těmto vlastnostem občas působí od hudby trochu odtažitě, v tomto ohledu mohou být energičtější Samby či líbivější Noble Katana pro posluchače zajímavější volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Basové pásmo zní velmi vyrovnaně, s celkově menším objemem a trochu slabší úderností, ale přitom s dobrým rozsahem do nejhlubších tonů. Qdc se zde pěkně daří skloubit technické podání s přirozeností, bas tak zní rychle, čistě a kontrolovaně, přitom nijak neztrácí v otázce textury a nabízí skutečně bohaté rozlišení. Celkově kvalitou stojí někde uprostřed mezi přirozenějším a objemnějším basem Noble Katana a technicky dokonalým, ovšem uměle znějícím basem Jomo Samba.

Oproti Prophile 8 se střední pásmo qdc vydalo cestou nepatrně větší hutnosti a trochu uvolněnějšího podání. Hlasy i nástroje tak znějí stále extrémně čistě, vzdušně a nezabarveně, ale zároveň působí reálněji a o něco příjemněji. Stranou nezůstává ani vysoká detailnost v kombinaci se špičkovým rozlišením, skvělá reprodukce mužských i ženských hlasů a sykavky zkrocené tak akorát, aby hrály příjemně a přitom bez zabarvení okolních tónů. Výsledkem je střední pásmo, které se může směle měřit i s excelentními středy Noble Katana.

Výškové pásmo se dočkalo menšího zvýraznění, ale až ve vyšších frekvencích. Vede to k zajímavému podání, kdy výšky znějí živě a vzdušně, přitom bez přehnané světlosti a především bez nepříjemné agresivity a ostrosti. Dosáhlo se tak potřebné jiskry a čistoty, zároveň nikdy nesklouznou k umělosti a skvělá kontrola zabrání jejich rozpadání se. A ani v otázce rozsahu se nenechají qdc nijak zahanbit.

Zobrazený prostor patří mezi průměr v kategorii High-end in-earů. Příjemně široký a vzdušný prostor, s dobrým podáním hloubky a pěkným rozvrstvením nástrojů, které jsou od sebe jasně odděleny a dobře lokalizovatelné.

Konkurence

Pravděpodobně největší konkurenci qdc 8CS budou představovat InEar Prophile 8, pro které se tedy rozhodnout?

Prophile 8 lze samozřejmě pořídit snáze, nejenže jsou o pár tisíc levnější, ale především se dají koupit přímo z Německa. Nelze ale zapomínat, že Prophile 8 jsou prozatím dostupné pouze v univerzální černé verzi, zatímco qdc lze koupit jako customy a výběr vzhledu je plně na přání zákazníka.

Po stránce zvukové se qdc 8CS odklánějí od totální neutrality směrem k lehce plnějšímu a v konečném důsledku přirozenějšímu zvuku. Oproti Prophile 8 mají navrch i v rozsahu do nejvyšších a nejhlubších frekvencí, jejich bas působí reálněji a celkové rozlišení je o něco dále. Prophile 8 nabízí navíc dvojici přepínačů na úpravu zvuku, ale osobně mi u nich vždy ideálně vyhovovalo jejich standardní podání a přepínače jsem bral jen jako zbytečnost navíc.

Musím přiznat, že i když pro mě qdc 8CS představují jasného vítěze po zvukové stránce, pro potencionální zákazníky v Evropě jsou InEar Prophile 8 tou lákavější volbou.

Verdikt

U modelu qdc 8CS se jasně ukazuje, že i čínská produkce dokáže nabídnout sluchátka té nejvyšší kategorie. Svým zvukem se neoddiskutovatelně řadí do té nejvyšší třídy High-end in-earů a i po stránce konstrukce se jim nedá nic vyčítat, ba naopak, mnoho západních výrobců v tomto ohledu překonávají.

A pokud se rozhodnete pro verzi vyráběnou na míru, ke klasickým špuntům se budete vracet jen neradi. Té kombinace skvělého usazení, nepřekonatelného pohodlí a špičkové izolace se jen těžko vzdává.

AVmania.cz – QDC 8CS
Konstrukce   10
Izolace   10
Pohodlí   10
Zvuk   10

 

Qdc 8CS (Custom Studio)

Cena 1 485 USD + 120 USD poštovné + případné příplatky za prémiový design

Stránky výrobce: musicen.qdc.com

Specifikace

  • Konstrukce Intraaurální, zakázková ruční výroba z akrylu
  • Měniče 8 tlakových měničů, čtyř pásmový systém
  • Citlivost 112 dB
  • Impedance 22 ohm
  • Frekvenční rozsah 20 až 20 000 hz
  • Kabel vyměnitelný, vystouplý dvou pinový konektor

Témata článku: , , , , ,