qdc Neptune: povedené špunty s unikátním vzhledem [test]

21. prosince 2017
TWEET SDÍLET
Špunty střední třídy od špičkového, ale v našich končinách naprosto neznámého výrobce. Pozornost si ovšem určitě zaslouží díky svému příjemnému zvuku, špičkovému pohodlí a nádhernému designu.

Značku "qdc" (ano, skutečně se to píše vše malým) v Evropě snad nikdo nezná, přitom se jedná o největšího výrobce profesionálních custom in-earů na zakázku na čínském trhu. Ať už jde o čínské televizní moderátory, hudební hvězdy, profesionální zvukaře a mnohé další profese, ve většině případů používají in-eary právě od qdc. Firma se prozatím mimo Čínu pomalu prosazuje na dalších trzích v jihovýchodní Asii, ale do budoucna má v plánu se rozrůst i do zbytku světa. Za tímto účelem se kupříkladu vydávají jako vystavovatelé na High-end show v Mnichově a i na další podobné akce.

Ze široké nabídky qdc in-earů si lze vybírat jak podle počtu měničů, tak i dle preferovaného zvukového podání. Jejich modely se totiž dělí do tří kategorií, jejichž názvy Live, Studio a Hi-fi mluví sami za sebe. Cena se může vyšplhat až přes 40 tisíc a v případě některých speciálních ozdobných designů poskočit až na dvojnásobek.

Tento test se ale zaměří na opačný konec nabídky, na nejlevnější model Neptune. Qdc se s ním pokouší cílit na běžné uživatele, čemuž odpovídá univerzální provedení, přizpůsobení pro poslech z telefonu a především nižší cena 200 USD (po přičtení DPH a cla přibližně 5 300 Kč). Přitom zůstává zachována ruční výroba, vedoucí k perfektnímu zpracování a nádhernému vzhledu sluchátek. Oproti vyšším modelům se ustoupilo jen v otázce počtu měničů, Neptune si vystačí pouze s jedním tlakovým měničem.

Příslušenství

V profesionálně zpracovaném balení se nachází průměrné příslušenství. Nástavce zastupuje čtveřice jednoduchých a trojice dvojitých silikonových nástavců, bohužel chybí jakékoliv pěnové nástavce. Pro ochranu sluchátek poslouží velmi pěkná a docela odolná krabička s koženým designem. Samozřejmostí je i čistící nástroj a redukce na velký jack a do letadla.

Konstrukce

Do sídla firmy qdc v Shenzhenu jsem se osobně vypravil a měl jsem tak unikátní možnost prohlédnout si kompletní proces výroby těchto sluchátek. Příjemně překvapila skoro kompletně ruční výroba, kdy jedinou automatizaci představují 3D tiskem zhotovené formy pro odlévání akrylové skořepiny. Samotné odlévání, obrušování, vyvrtávání, osazování měničů a konektorů, nasazování faceplatu a finální lakování provádí ručně skupina zkušených techniků a techniček.

Výsledkem jsou nádherně zpracovaná sluchátka s dokonale čirou skořepinou a bez viditelného kazu. Pouze zakončení krčku sluchátek není tak pohledné, není totiž tak pěkně obroušeno ani vyleštěno. Ale tuto část sluchátek stejně většinu času zakrývá nasazený nástavec a dá se to tedy odpustit.

Na rozdíl od vyšších modelů si u Neptune nelze volit individuálně vzhled a použité luxusní materiály, ale naštěstí zde qdc nešetřilo a i do těchto levných sluchátek se rozhodlo použít svůj prémiový design. Tmavě modrou skořepinu tak doplňuje vnější ozdobná destička, takzvaný faceplate, vyhotovená v podobě modré “slídy“. To dodává Neptune nádherný unikátní vzhled a opravdu skvěle pasuje ke zvolenému jménu.

Co se týče samotného tvaru, qdc vychází ze svých zkušeností s custom in-eary vyráběnými na míru a u Neptune tedy využívají velmi podobného principu s ergonomickým tvarováním. Shodný přístup volí i jiní výrobci, například Unique Melody či InEar, ale v tomto případě jsou výsledná sluchátka výrazně menší díky nutnosti vměstnat do skořepiny pouze jeden drobný tlakový měnič.

Opět musím u sluchátek vyráběných z akrylu připomenout jejich horší odolnost. Jedná se o křehčí materiál a případné pády, nárazy a jinak působící síly mohou vyústit v praskliny či rozlomení celé skořepiny.

Neptune nabízejí výměnný kabel, který se ke sluchátkům připojuje přes vystouplý dvoupinový konektor. Stejné řešení se dá najít u značek Ultimate Ears a Unique Melody, ale nejedná se o příliš rozšířený standard, při výměně kabelu tak bude hledání kompatibilní varianty trochu složitější.

Dodávaný kabel patří mezi ty nadprůměrné. Motaný ze čtveřice tenkých vodičů, použití postříbřené mědi, extrémně poddajný, velmi příjemný na nošení a zakončený rovným kovovým 3.5 mm jack konektorem. Pro lepší vedení za uchem je konec kabelu obalen smršťovací bužírkou a jedná se o velmi příjemné a praktické řešení. A protože Neptune jsou určeny do rukou běžných uživatelů, standardně se dodávají s kabelem s třítlačítkovým ovládáním pro telefony.

Pohodlí a izolace

Malá a lehká skořepina, povedené ergonomické tvarování, poddajný kabel pevně sedící za uchem. Tato kombinace dělá z Neptune jedny z nejpohodlnějších sluchátek na trhu. Sedí vždy dokonale, s velkým pocitem jistoty a díky kombinaci velikosti a oblým tvarům nikdy netlačí. Do ucha jednoduše zapadnou, pěkně ho vyplní a pevně tam drží, ať se okolo děje cokoliv. Jejich nasazování může být z počátku složité a trochu zdlouhavé, ale dá se rychle naučit a pak se jedná o otázku pár vteřin.

Oproti podobně skvěle sedícím InEar Prophile 8 mají Neptune velkou výhodu v menších rozměrech. Díky tomu jde o bezpečnou volbu i pro lidi s drobnějším uchem.

Uzavřená konstrukce a skořepina vyplňující velkou část ucha napomáhají izolaci od okolního hluku a v tomto ohledu patří k těm nadprůměrným. Bez problému zajistí nerušený poslech i v metru a podobných hlučných prostředích.

Zvuk

Neptune patří k jednoduše vybuditelným in-earům, není tedy potřeba žádný nadprůměrně silný zdroj, dokáží zahrát bez problému i ze slušného telefonu, přesně jak qdc zamýšlelo. Část testování proto probíhala na smartphonu Honor 9, poté byla zkoušena i kombinace s referenčním Hi-res přenosným přehrávačem Sony WM1A. Vyšší kvalita zdroje se na zvuku Neptune projeví, ale nejsou na tuto změnu až tolik citlivé.

V minulosti se mnoho jednoměničových sluchátek pokoušelo obejít technické nedostatky tohoto řešení a volilo spíše světlý zvuk s menším objemem basu, typicky Etymotic Research, nebo obětovalo výšky i čistotu za účelem velmi zvýrazněného basu, což byla cesta sluchátek Klipsch. Ale qdc se k tomuto problému postavilo jinak, vydalo se univerzálnější a vyrovnanější cestou a svým laděním připomínají jiný povedený jednoměničový model, Campfire Audio Orion.

Volí obdobné podání zaměřené hlavně na příjemný poslech, s lehce plnějším, mírně teplejším zvukem a především absencí nepříjemných zvýraznění. Hudba pěkně plyne, při poslechu nic neruší, bez nejmenšího problému se s nimi dají poslouchat i ne úplně dokonalé nahrávky a i velmi dlouhý poslech není nikdy unavující. K tomu se samozřejmě přidává i skvělá koherence jednoměničového řešení. Laděním se tedy vskutku povedly a kdokoliv hledá sluchátka na dlouhý pasivní poslech při cestování či při práci, Neptune představují dobrou volbu.

Středy představují nejsilnější pásmo sluchátek. Lehce vystouplé, s mírně teplejším zabarvením a velmi povedenou texturou nástrojů, celkově navozující skvělou a poutavou atmosféru. Hlasy jsou o trochu plnější, což prospívá především u podání mužských zpěváků, ale zároveň se nijak negativně neprojevuje u těch ženských. Velmi hladké podání zajišťuje dlouhodobý příjemný poslech bez náznaku otravných sykavek, ale zároveň i částečně ubližuje celkové čistotě středů.

Basové pásmo bohužel i přes všechnu snahu nedokáže překonat daná technická omezení osamoceného tlakového měniče. Středobas byl lehce zvýrazněn, díky čemuž získal na slušné údernosti a objemu, zároveň si nelze stěžovat ani na rychlost a kontrolu. Ale nepřesvědčivý rozsah do nejhlubších tónů ubírá basu na potřebné plnosti, některé nástroje tak znějí neúplně a v určitých hudebních žánrech zvuku chybí potřebný hřmot.

Výšky jsou ve zvuku zastoupeny v menší míře a opět se klade důraz především na jejich přirozený a klidný průběh. Hrají tedy pod kontrolou, s překvapivě slušnou čistotou, ale bohužel jejich rozlišení není nijak oslňující a také lehce trpí na ne úplně ideální rozsah.

Teplejší podání a utlumenější výšky se projevují i na podání prostoru, kdy nepůsobí příliš vzdušně ani široce, příliš podařená není ani hloubka. Navozují tak celkově intimnější dojem. Na druhou stranu oddělení nástrojů a jejich lokalizace v levo-pravém prostoru je až překvapivě dobrá.

Verdikt

Na zakázku vyráběná sluchátka qdc se bez problému mohou poměřovat s těmi nejlepšími na trhu, přitom tyto kvality dokáží přenést i do svého nejlevnějšího modelu pro širokou veřejnost. Neptune tak nabízí stejně perfektní zpracování a nádherný unikátní vzhled jako vrcholové modely, navíc v menším a pohodlnějším balení. Pokud hledáte jedny z nejhezčích a nejpohodlnějších sluchátek, v této ceně lepší nenajdete.

Po stránce zvukové qdc přesně splnilo svůj cíl, tedy nabídnou dobrý poslech i pro běžného uživatele. Vytvořilo sluchátka univerzální a velmi příjemná na poslech, která budou tvořit dobře hrající kombinaci i s průměrným telefonem. Ale i přes skvěle provedené ladění bohužel ztrácí v technických aspektech zvuku, zde se projevují těžko překonatelné nevýhody zvoleného jednoměničového řešení. Zda tyto nedostatky dokáží svými přednostmi vykoupit je už pouze na rozhodnutí potencionálního zákazníka.

AVmania.cz - qdc Neptune
Konstrukce   10
Pohodlí   10
Izolace   8
Zvuk   7

qdc Neptune

Cena 198 USD

Web výrobce musicen.qdc.com

Sluchátka byla do testu zapůjčena od jiného uživatele

  • Konstrukce intraaurální, akrylová
  • Osazení 1 tlakový měnič
  • Impedance 10 ohm
  • Citlivost 104 dB/mW
  • Frekvenční rozsah 20 až 20 000 Hz
  • Kabel výměnný, vystouplý 2 pin

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Přenosné, Hi-Fi systémy na Heureka.cz