QLED televizory mají oproti ostatním výhodu, netrpí vypalováním obrazu

QLED televizory mají oproti ostatním výhodu, netrpí vypalováním obrazu

(Inzerce)Společnost RTINGS připravila už tři testy týkající se vypalování a retence obrazu.* Z výsledků jasně vyplynulo, že u OLED televizorů při zobrazování statického obsahu k těmto nežádoucím jevům dochází. Tento problém se netýká televizorů QLED.

109-3-Avmania-1050x621px-dodatecny-obrazek-do-clanku.jpg

Ve svých testech společnost RTINGS rozlišuje dva nežádoucí efekty. Prvním je retence obrazu, při které na televizoru zůstane otisk dlouho ukazovaného záběru. Druhým je pak vypálení obrazu, což je extrémní případ retence, kdy je poškození TV trvalé.

Tyto účinky se mohou projevit, pokud jsou některé části obrazovky statické. Například při sledování sportovních událostí či zpravodajství, během kterých je dlouhou dobu zobrazován ukazatel skóre, logo televizní stanice nebo lišta se zprávami.

K vypalování obrazu také může dojít ve videohrách nebo při používání televizoru místo PC monitoru. Jak ve hrách, tak při práci na počítači je totiž na obrazovce velké množství statických prvků, které mohou nežádoucí retenci nebo vypálení způsobit.

109-burn-in-visual-2.jpg

Výsledky testů krátkodobého a dlouhodobého poškození

Během testování retence obrazu bylo zjištěno, že velmi často jsou jím ohroženy právě televizory s OLED technologií. Výsledky testu hovoří dokonce tak, že: „OLED televizory trpí dočasnou retencí obrazu, která může být v některých případech trvalá."

V testu zaměřeném na vypalování obrazu pak byly televizory zapnuté po více než 7 000 hodin. Ukázalo se, že statické prvky způsobily na OLED televizorech vypálení. Na druhou stranu se také ukázalo, že u LCD televizorů s panely VA (panely typu QLED) k tomuto nežádoucímu jevu nedochází.

Nyní společnost RTINGS provádí další test, ve kterém je zapojeno šest stejných televizorů s OLED technologií. Cílem tohoto testu je poskytnout představu o životnosti televizních obrazovek OLED předtím, než u nich dojde k vypálení obrazu. Průběžné výsledky lze nalézt na této stránce

QLED televizory vypalování netrápí

Televizory Samsung QLED (zejména typ VA) byly navrženy pro dlouhodobou výdrž. To dokazuje mimo jiné i to, že v testech retence obrazu dosáhly vždy nejlepšího možného hodnocení 10 bodů. Tyto televizory tak netrpí vypalováním obrazu, které může postihnout OLED displeje, a dokážou dlouhodobě poskytovat kvalitní obraz bez nežádoucí retence.

* Pojem retence obrazu odkazuje na efekt, kdy část obrazu, která by již neměla být viditelná, je stále vidět na obrazovce.

Více informací o problematice vypalování pixelů a retence obrazu naleznete na stránce www.neyhodyoled.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud