7
Fotogalerie

QNAP QGenie: kapesní mutimediální NAS pro MacGyvera

Když v QNAPu přemýšleli, co za NAS jim chybí v nabídce, určitě se nechali inspirovat švýcarským nožem. Jak jinak si vysvětlit tolik funkcí, které by vám měl mobilní NAS splnit?

Pokud ještě nemáte cestovní výbavu v podobě powerbanky, kapesního Wi-Fi routeru, mikroNASu, čtečky SD karet, SSD flashdisku nebo nějaký cloud účet s pořádným datovým objemem, už si nic nemusíte vyčítat.

QNAP má pro vás řešení, které by vám záviděl i mistr improvizace – vždy vybavený Richard Dean Anderson alias MacGyver. Konkrétně jde o multifunkční zařízení s cejchem 7 v 1 a názvem QNAP QGenie.

Hodně muziky v malém

Protože je za QGenie QNAP musí být aspoň trochu znalým hned jasné, o co jde. Primárním úkolem kompaktní bílé krabičky z plastu je sdílení dat. Možností už od pohledu máte více: data můžete číst nebo ukládat na SD kartu, USB 3.0 port zase naznačí možnost připojit externí pevný disk nebo flashdisk – to když vám nebude stačit kapacita vestavěného SSD disku. Což je vhodné, protože můžete bez problémů na dlouhou cestu do auta, na dovolenou nebo na chatu vzít třeba přenosný disk se seriály a filmy.

QNAP QGenie ilu_oriznout.JPG

Výčet konektorů a rozhraní uzavírá 10/100Mb/s ethernet a podpora Wi-Fi 802.11n standardu. Přítomná Wi-Fi síťovka ovšem představuje holý základ – s integrovanou 1T1R anténou splňuje pouze 150Mb/s šířku pásma.

Vzhledem k povaze zařízení to ale stačí: záměrem je udělat hotspot pro všechny třeba při jízdě autem. Kapesní všeuměl dle výrobce zvládne současně až 8 aktivně připojených klientů (pasivně i 20). Na udávanou až 10hodinovou dobu výdrže ale hned tak nedosáhnete: při aktivním používání a připojeném USB 3.0 přenosném disku nám interní 3 000mAh baterie došla podstatně rychleji, zhruba za 5,5 hodiny.

detail Qgenie_oriznout.JPG

Obrovskou výhodou proti podobně koncipovaným zařízením je přítomnost OLED displeje a přepínače režimů. Režimy volíte jen dva: kromě stavu vypnuto máte na výběr jen režim powerbanky a režim NAS/Wi-Fi (a ostatní funkce). Na displeji si pak pomocí dalšího tlačítka můžete přepínat stavové informace. Vidíte tak volné a zaplněné místo na připojených médiích, počet připojených klientů, adresu WAN sítě, skrze kterou k vám proudí internet (jeho dostupnost je přehledně signalizována) a IP adresu QGenie v síti, což vám usnadní administraci. S nastavením se navíc nemusíte obracet jen na mobilní aplikaci Qfile, ale můžete si spustit také webovou verzi administrace.

Webová administrace.png PC administrace.png
Nastavení QGenie a kontrolu statusů lze provést v chytrých mobilních zařízeních jak přes aplikaci Qfile,
tak i přes webové rozhraní v prohlížeči 

Samotná administrace neoplývá podrobnými možnostmi nastavení nebo podporou funkcí a síťových protokolů jako je tomu u robustních NASů, zato je ale nastavení QGenie velice rychlé a jednoduché. Výrobce navíc pravidelně aktualizuje firmware, takže tu je šance, že přibydou nějaké další funkce.

Přehrávání na jedničku

Srdcem zařízení je 32b RISC procesor MIPS 24Kec, který velmi často najdete ve Wi-Fi bránách a routerech. V tomto případě běží na 600 MHz a k ruce má 64 MB DRAM paměti. Za vyšší cenu pak může 32GB SSD disk. Ten se ale zase postará o velmi svižné přenosy dat, pokud QGenie připojíte přímo přes USB 3.0 port (čtení až 215 MB/s, zápis 83 MB/s). Že se USB rozhraní věnovala patřičná pozornost, poznáte i v případě připojení 2,5“ pevného disku (WD My Passport) a vícenásobného přehrávání HD videa několika uživateli současně. Naprosto bez problémů.

CDMark QGenie FAT32.png

Trochu komplikované ale bylo napojení na tzv. myQNAPCloud účtem, díky kterému se k obsahu na QGenie dostanete odkudkoliv. Registrace na původní ID/jméno zařízení (společné s vysílaným SSID názvem) vůbec neproběhla. Pomohlo až přejmenování na mnohem jednodušší název bez speciálních znaků.

 Apka Qfile HD.png  myQNAPCloud.jpg
Aplikace QFile HD a účet myQNAPCloud

To s mobilní aplikací QFile byla práce o poznání jednodušší. (Pro tablety můžete použít QFile HD.) Kopírování, mazání a přesouvání souborů – vše fungovalo na výbornou, včetně zálohování telefonních kontaktů. Jedinou výhradu tak lze mít v případě QGenie jen vůči ceně – 3 690 Kč není málo. Osobně bych si za tuto cenu představoval alespoň dvounásobnou kapacitu vestavěného SSD disku, silnější Wi-Fi adaptér a nějaké fešácké cestovní pouzdro. 

Závěr? QNAP QGenie je výborná kapesní powerbanka, mutimediální NAS a Wi-Fi router s jednoduchým nastavením a přehledným OLED displejem. Zkrátka „Must have“ pro geeky.

+ Přístup ať jste, kde jste
​+ Informační OLED displej
​+ Malé rozměry a hmotnost

- Jen 32GB interní SSD paměť
- Slabší Wi-Fi
- Výdrž v akci

QNAP QGenie QG-103N

7 v 1 mobilní NAS a Wi-Fi‘

  • cena orinetační:
  • zapůjčil: ConQuest Entertainment, www.umax.cz
  • procesor:  MIPS 24KEc 600MHz
  • operační paměť /systémová flash: 64MB / 16 MB
  •  vestavěná SSD paměť:  32 GB Wi-Fi:  802.11n 1T1R 150Mbps
  • konektivita: 1× 10/100 Mb/s LAN, 1× USB 3.0, 1× SD čtečka
  • OLED displej: ano (+ tlačítko k přepínání informací)
  • LED indikátory: 1× napájení, 1× baterie
  • ostatní: přepínač režimů (Wi-Fi sdílení / powerbanka / vypnuto)
  • napájení: interní Li-ion 3 000 mAh (přes mikro USB 3.0 konektor)
  • výdrž: až 10 h
  • rozměry: 115 × 59 × 18 mm
  • hmotnost:  122 g
QNAP QGenie
výbava   7
použitelnost   8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud