Quadral Breeze blue XL: bohatý zvuk v elegantním balení (test)

4. února 2019
TWEET SDÍLET
Aktivní reproduktory jsou v současné době zajímavým řešením ozvučení malých i větších prostor. Výrobci totiž zvládnou zkombinovat design, vysoký výkon a v mnoha případech také několik různých vstupů.

Plusy

 • čistý zvuk
 • konektivita
 • design a velikost

Minusy

 • absence aptX a AAC kodeku
 • nepodporuje přehrávání z USB
 • nemá mikrofon
9/10
Hodnocení

Zástupcem takovéto skupiny je například námi testovaný model Quadral Breeze blue XL, ten totiž na první pohled zaujme především designem, který jako by vypadl z pera designérů Applu, zvláště v bílé variantě.

Podíváme-li se však do nabídky německého výrobce Quadral, hemží se to v ní mnoha podobně zpracovanými kousky, některé jsou vyloženě minimalistické a inspirované skandinávským designem.

V řadě Breeze je šest produktů – včetně malých bezdrátových reproduktorů a bezdrátových stereoreproduktorů s označením blue. Ty nabízí výrobce ve dvou velikostech – L a XL – které se také liší frekvenčním rozsahem a výkonem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce

Jedním slovem na výbornou. Byla by samozřejmě škoda, kdyby byl povedený design zastíněn špatným továrním zpracováním, což se bohužel také někdy děje. Ne tak v případě Breeze blue XL. Vše je perfektně slícováno, nikde nenajdete vůli nebo jinou záludnost.

Ozvučnice je poměrně malá (21 × 14 × 19 cm) a proto překvapí vyšší hmotnost reproduktorů, která dává tušit osazení kvalitními komponenty, na nichž se nešetřilo. 

Reproduktory jsou dostupné ve dvou barevných provedeních (černá a bílá), přičemž v obou případech je jako finální vrstva použitý lesklý bezbarvý lak. V případě černého provedení budete neustále leštit otisky prstů, bílé provedení je tedy o chlup praktičtější a i o něco elegantnější. Zvláště, když se zaměříte na zakulacené rohy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čelní strana je osazena dvojicí měničů, přičemž levý reproduktor má mezi měniči ještě dvě tmavá kolečka – potenciometr s tlačítkem a vedle pak malý kryt indikační diody. Mírným nedostatkem je absence ochranné mřížky z průzvučné tkaniny. Chápeme podřízení se čistému designu, avšak měniče jsou plně k dispozici nenechavým dětským prstům...

Klepněte pro větší obrázek

Také zadní stěna se liší – u pravého reproduktoru jsou pouze šroubovací reprosvorky s možností připojení banánků. Levý reproduktor ukrývá veškerou elektroniku, a tak je na zadní straně vedle reprosvorek a hlavního vypínače také veškerá konektorová výbava.

Spodní strana ozvučnice je hladká a jsou k ní nalepeny čtyři malé ale vcelku silné gumové podložky, které plní funkci antivibračních nožiček a daří se jim to. Součástí balení je pak propojovací kabel, dálkové ovládání, napájecí kabel. To vše může být vaše za cenu těsně pod 10 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazení a ovládání

Osazení je v této kategorii standardní, tedy jeden basový měnič (4") a jeden tweeter (1"), které doplňuje bassreflex s vyústěním na zadní straně. Pro plné rozehrání bude třeba dát reproduktorům volný prostor i za zády.

Pohled na zadní stranu je v tomto směru mnohem zajímavější. Vedle výdechů bassreflexu a reprosvorek je na levém reproduktoru ve spodní části konektor pro standardní dvoužilový napájecí kabel a hlavní vypínač.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V horní části pak najdete dvojici cinch konektorů (RCA IN), jednu zásuvku na 3,5 mm jack (AUX IN), optický digitální vstup, samostatný výstup pro připojení subwooferu a USB konektor, který však slouží pouze pro nabíjení připojeného zařízení (5V/1A) – mobil si nabijete z reproduktorů a nemusíte se natahovat až k zásuvce. Co vidět není, to je bezdrátové Bluetooth rozhraní ve verzi 4.0 se základním SBC kodekem.

Zapojení reproduktorů je velmi snadné a stejně tak i jejich spárování pomocí Bluetooth rozhraní. Následné ovládání je pak mnohem jednodušší s pomocí dálkového ovládání – k některým funkcím se dostanete jen s jeho pomocí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavním potenciometrem na levém reproduktoru se reproduktory zapínají z režimu spánku, nastavuje se hlasitost a také se stiskem přepíná mezi zdroji zvuku. Všechny ostatní funkce jsou v režii dálkového ovládání a není jich málo.

Na ovladači má každá funkce své tlačítko, takže je vše přehledné. Upravit můžete vedle hlasitosti (45 kroků) nastavení basů a výšek (v 8 krocích), dále jsou zde tlačítka pro přepnutí vstupu, párování, ztlumení hlasitosti a v případě propojení přes Bluetooth také trojice tlačítek pro pozastavení přehrávání  a posun mezi skladbami.

Snad jediným nedostatkem je z mého subjektivního pohledu absence mikrofonu, s jehož pomocí by bylo možné realizovat i telefonní hovory. Sice by to bylo poměrně výjimečné použití, ovšem v situaci, kdy jsou reproduktory „krmeny“ z mobilního telefonu a umístěny například v obýváku, by mohly získat za jeho osazení plusové body.

Zvuk jako víno

Při prvním zapojení reproduktorů pomocí dodávaného kabelu jack-jack mne reproduktory překvapily celkem tichým projevem, který byl neslaný nemastný. Po připojení přes cinch konektory se reprodukce o něco zlepšila a byla i hlasitější. Při bezdrátovém připojení byl projev podobný.

Příjemné překvapení však nastalo přibližně po týdnu používání, kdy se reproduktory rozehrály, celkové podání zvuku je teplejší a příjemnější než před zahořením. Vedle posunu charakteristiky se odrazilo rozehrání také v reprodukci prostoru, který byl prve sevřenější a posléze se více otevřel do šířky.

 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Reproduktory jsou konstruovány primárně jako monitory, tedy pro poměrně blízký poslech, je tedy třeba počítat s jejich jistou směrovostí, ovšem není tomu jako u klasických studiových monitorů – důležité je pohlídat si především výšku umístění vzhledem k pozici posluchače, aby nebyl ochuzen o část reprodukovaného pásma.

Z hlediska projevu jsou reproduktory spíše analytičtěji naladěné, basy jsou krásně rovné a pevné, a to i v okamžiku, kdy „naložíte“ reproduktorům plnou hlasitostí. Marně byste hledali nějaké zkreslení, slévající se basovou linku nebo agresivní výšky. V tomto směru zkrátka odvedli v Německu dobru práci. 

Pro příznivce zábavnějšího charakteru zvuku nebudou ve výchozím nastavení reproduktory příliš vhodné, ovšem pokud si pohrají s mírou basů a výšek, dá se vykouzlit líbivá véčková charakteristika s velmi dobrým základem, takže i při použití ekvalizéru je reprodukce stále na velmi dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Shodou okolností jsme v době testování modelu Quadral Breeze blue XL měli možnost poslechnout si několik kousků studiových monitorů v ceně do 5 000 Kč. Ačkoli měli mírně jiný projev co do hlasitosti i přesnosti, vychází z přímé srovnání Quadral nejlépe, a to především díky čistému přednesu prakticky jakéhokoli hudebního žánru a při jakékoli hlasitosti – tyhle reproduktory zkrátka „neutrhnete“.

Verdikt

Kam se budou aktivní reproduktory s bezdrátovým rozhraním Quadral Breeze blue XL hodit nejlépe? Své místo najdou prakticky v jakémkoli interiéru – velmi dobře se budou vyjímat jako doplněk minimalistické pracovny stejně jako dva solitérní kousky v obývacím pokoji větších rozměrů.

Ostudu si samozřejmě neutrhnou ani v menší kavárničce, kterou bez problémů ozvučí a ještě vkusně doplní interiér.

Klepněte pro větší obrázek

A pro koho budou ideální? Ideálním zákazníkem bude posluchač s vyššími nároky na kvalitu reprodukce, který si rád vychutná čisté podání klasické i populární hudby, ale zároveň si občas rád odskočí k elektronice nebo bigbítu s pořádným kopákem. 

Univerzálnost těchto reproduktorů je příkladná, jak ve smyslu hudebním, tak ve smyslu možných zdrojů zvuku. Zamrzí proto snad jen pokročilejší kodek pro bezdrátový přenos a krapet vyšší cena.

Quadral Breeze blue XL

cena: 9 990 Kč

 • Typ soustavy: 2.0
 • Reproduktory: basový 4", výškový 1"
 • Jmenovitý RMS výkon: 2× 45W, zesilovač třídy D
 • impedance: 4 Ohmy
 • frekvenční rozsah: 60–20 000 Hz
 • Vstupy: 1× RCA (2×cinch), zásuvka na jack 3,5 mm, optický digitální vstup, Bluetooth 4.0
 • výstup pro subwoofer
 • Rozměry: 210 × 140 × 190 mm
 • Hmotnost: 6,1 kg

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Bluetooth, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory
Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

** Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět ** Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou ** I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji

Jan Láska
Barevné linkyÚčtováníČTÚ
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Nechybí ani screenshoty od vývojářů.

Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify