Quadral Breeze blue XL: bohatý zvuk v elegantním balení (test)

4. února 2019
TWEET SDÍLET
Aktivní reproduktory jsou v současné době zajímavým řešením ozvučení malých i větších prostor. Výrobci totiž zvládnou zkombinovat design, vysoký výkon a v mnoha případech také několik různých vstupů.

Plusy

 • čistý zvuk
 • konektivita
 • design a velikost

Minusy

 • absence aptX a AAC kodeku
 • nepodporuje přehrávání z USB
 • nemá mikrofon
9/10
Hodnocení

Zástupcem takovéto skupiny je například námi testovaný model Quadral Breeze blue XL, ten totiž na první pohled zaujme především designem, který jako by vypadl z pera designérů Applu, zvláště v bílé variantě.

Podíváme-li se však do nabídky německého výrobce Quadral, hemží se to v ní mnoha podobně zpracovanými kousky, některé jsou vyloženě minimalistické a inspirované skandinávským designem.

V řadě Breeze je šest produktů – včetně malých bezdrátových reproduktorů a bezdrátových stereoreproduktorů s označením blue. Ty nabízí výrobce ve dvou velikostech – L a XL – které se také liší frekvenčním rozsahem a výkonem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce

Jedním slovem na výbornou. Byla by samozřejmě škoda, kdyby byl povedený design zastíněn špatným továrním zpracováním, což se bohužel také někdy děje. Ne tak v případě Breeze blue XL. Vše je perfektně slícováno, nikde nenajdete vůli nebo jinou záludnost.

Ozvučnice je poměrně malá (21 × 14 × 19 cm) a proto překvapí vyšší hmotnost reproduktorů, která dává tušit osazení kvalitními komponenty, na nichž se nešetřilo. 

Reproduktory jsou dostupné ve dvou barevných provedeních (černá a bílá), přičemž v obou případech je jako finální vrstva použitý lesklý bezbarvý lak. V případě černého provedení budete neustále leštit otisky prstů, bílé provedení je tedy o chlup praktičtější a i o něco elegantnější. Zvláště, když se zaměříte na zakulacené rohy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čelní strana je osazena dvojicí měničů, přičemž levý reproduktor má mezi měniči ještě dvě tmavá kolečka – potenciometr s tlačítkem a vedle pak malý kryt indikační diody. Mírným nedostatkem je absence ochranné mřížky z průzvučné tkaniny. Chápeme podřízení se čistému designu, avšak měniče jsou plně k dispozici nenechavým dětským prstům...

Klepněte pro větší obrázek

Také zadní stěna se liší – u pravého reproduktoru jsou pouze šroubovací reprosvorky s možností připojení banánků. Levý reproduktor ukrývá veškerou elektroniku, a tak je na zadní straně vedle reprosvorek a hlavního vypínače také veškerá konektorová výbava.

Spodní strana ozvučnice je hladká a jsou k ní nalepeny čtyři malé ale vcelku silné gumové podložky, které plní funkci antivibračních nožiček a daří se jim to. Součástí balení je pak propojovací kabel, dálkové ovládání, napájecí kabel. To vše může být vaše za cenu těsně pod 10 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazení a ovládání

Osazení je v této kategorii standardní, tedy jeden basový měnič (4") a jeden tweeter (1"), které doplňuje bassreflex s vyústěním na zadní straně. Pro plné rozehrání bude třeba dát reproduktorům volný prostor i za zády.

Pohled na zadní stranu je v tomto směru mnohem zajímavější. Vedle výdechů bassreflexu a reprosvorek je na levém reproduktoru ve spodní části konektor pro standardní dvoužilový napájecí kabel a hlavní vypínač.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V horní části pak najdete dvojici cinch konektorů (RCA IN), jednu zásuvku na 3,5 mm jack (AUX IN), optický digitální vstup, samostatný výstup pro připojení subwooferu a USB konektor, který však slouží pouze pro nabíjení připojeného zařízení (5V/1A) – mobil si nabijete z reproduktorů a nemusíte se natahovat až k zásuvce. Co vidět není, to je bezdrátové Bluetooth rozhraní ve verzi 4.0 se základním SBC kodekem.

Zapojení reproduktorů je velmi snadné a stejně tak i jejich spárování pomocí Bluetooth rozhraní. Následné ovládání je pak mnohem jednodušší s pomocí dálkového ovládání – k některým funkcím se dostanete jen s jeho pomocí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavním potenciometrem na levém reproduktoru se reproduktory zapínají z režimu spánku, nastavuje se hlasitost a také se stiskem přepíná mezi zdroji zvuku. Všechny ostatní funkce jsou v režii dálkového ovládání a není jich málo.

Na ovladači má každá funkce své tlačítko, takže je vše přehledné. Upravit můžete vedle hlasitosti (45 kroků) nastavení basů a výšek (v 8 krocích), dále jsou zde tlačítka pro přepnutí vstupu, párování, ztlumení hlasitosti a v případě propojení přes Bluetooth také trojice tlačítek pro pozastavení přehrávání  a posun mezi skladbami.

Snad jediným nedostatkem je z mého subjektivního pohledu absence mikrofonu, s jehož pomocí by bylo možné realizovat i telefonní hovory. Sice by to bylo poměrně výjimečné použití, ovšem v situaci, kdy jsou reproduktory „krmeny“ z mobilního telefonu a umístěny například v obýváku, by mohly získat za jeho osazení plusové body.

Zvuk jako víno

Při prvním zapojení reproduktorů pomocí dodávaného kabelu jack-jack mne reproduktory překvapily celkem tichým projevem, který byl neslaný nemastný. Po připojení přes cinch konektory se reprodukce o něco zlepšila a byla i hlasitější. Při bezdrátovém připojení byl projev podobný.

Příjemné překvapení však nastalo přibližně po týdnu používání, kdy se reproduktory rozehrály, celkové podání zvuku je teplejší a příjemnější než před zahořením. Vedle posunu charakteristiky se odrazilo rozehrání také v reprodukci prostoru, který byl prve sevřenější a posléze se více otevřel do šířky.

 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Reproduktory jsou konstruovány primárně jako monitory, tedy pro poměrně blízký poslech, je tedy třeba počítat s jejich jistou směrovostí, ovšem není tomu jako u klasických studiových monitorů – důležité je pohlídat si především výšku umístění vzhledem k pozici posluchače, aby nebyl ochuzen o část reprodukovaného pásma.

Z hlediska projevu jsou reproduktory spíše analytičtěji naladěné, basy jsou krásně rovné a pevné, a to i v okamžiku, kdy „naložíte“ reproduktorům plnou hlasitostí. Marně byste hledali nějaké zkreslení, slévající se basovou linku nebo agresivní výšky. V tomto směru zkrátka odvedli v Německu dobru práci. 

Pro příznivce zábavnějšího charakteru zvuku nebudou ve výchozím nastavení reproduktory příliš vhodné, ovšem pokud si pohrají s mírou basů a výšek, dá se vykouzlit líbivá véčková charakteristika s velmi dobrým základem, takže i při použití ekvalizéru je reprodukce stále na velmi dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Shodou okolností jsme v době testování modelu Quadral Breeze blue XL měli možnost poslechnout si několik kousků studiových monitorů v ceně do 5 000 Kč. Ačkoli měli mírně jiný projev co do hlasitosti i přesnosti, vychází z přímé srovnání Quadral nejlépe, a to především díky čistému přednesu prakticky jakéhokoli hudebního žánru a při jakékoli hlasitosti – tyhle reproduktory zkrátka „neutrhnete“.

Verdikt

Kam se budou aktivní reproduktory s bezdrátovým rozhraním Quadral Breeze blue XL hodit nejlépe? Své místo najdou prakticky v jakémkoli interiéru – velmi dobře se budou vyjímat jako doplněk minimalistické pracovny stejně jako dva solitérní kousky v obývacím pokoji větších rozměrů.

Ostudu si samozřejmě neutrhnou ani v menší kavárničce, kterou bez problémů ozvučí a ještě vkusně doplní interiér.

Klepněte pro větší obrázek

A pro koho budou ideální? Ideálním zákazníkem bude posluchač s vyššími nároky na kvalitu reprodukce, který si rád vychutná čisté podání klasické i populární hudby, ale zároveň si občas rád odskočí k elektronice nebo bigbítu s pořádným kopákem. 

Univerzálnost těchto reproduktorů je příkladná, jak ve smyslu hudebním, tak ve smyslu možných zdrojů zvuku. Zamrzí proto snad jen pokročilejší kodek pro bezdrátový přenos a krapet vyšší cena.

Quadral Breeze blue XL

cena: 9 990 Kč

 • Typ soustavy: 2.0
 • Reproduktory: basový 4", výškový 1"
 • Jmenovitý RMS výkon: 2× 45W, zesilovač třídy D
 • impedance: 4 Ohmy
 • frekvenční rozsah: 60–20 000 Hz
 • Vstupy: 1× RCA (2×cinch), zásuvka na jack 3,5 mm, optický digitální vstup, Bluetooth 4.0
 • výstup pro subwoofer
 • Rozměry: 210 × 140 × 190 mm
 • Hmotnost: 6,1 kg

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Bluetooth

Určitě si přečtěte

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DAB+DVB-T2
Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Nové Xavian Stella Esclusiva jsou ambiciózní sloupky, které mají s původními jmenovci společnou jen podobu na první pohled. Tak pěkné, tak čistě hrající, tak v konečném důsledku přirozené a snadno poslouchatelné reprosoustavy za dané peníze aby jeden pohledal.

36 Daniel Březina

Daniel Březina
Reproduktory
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy a seriály
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

27 Jaromír Puk

Jaromír Puk
VánoceBezdrátová sluchátka