čistý zvuk
konektivita
design a velikost
absence aptX a AAC kodeku
nepodporuje přehrávání z USB
nemá mikrofon
9 /10
Zástupcem takovéto skupiny je například námi testovaný model Quadral Breeze blue XL, ten totiž na první pohled zaujme především designem, který jako by vypadl z pera designérů Applu, zvláště v bílé variantě.
Podíváme-li se však do nabídky německého výrobce Quadral, hemží se to v ní mnoha podobně zpracovanými kousky, některé jsou vyloženě minimalistické a inspirované skandinávským designem.
V řadě Breeze je šest produktů – včetně malých bezdrátových reproduktorů a bezdrátových stereoreproduktorů s označením blue. Ty nabízí výrobce ve dvou velikostech – L a XL – které se také liší frekvenčním rozsahem a výkonem.
Konstrukce
Jedním slovem na výbornou. Byla by samozřejmě škoda, kdyby byl povedený design zastíněn špatným továrním zpracováním, což se bohužel také někdy děje. Ne tak v případě Breeze blue XL. Vše je perfektně slícováno, nikde nenajdete vůli nebo jinou záludnost.
Ozvučnice je poměrně malá (21 × 14 × 19 cm) a proto překvapí vyšší hmotnost reproduktorů, která dává tušit osazení kvalitními komponenty, na nichž se nešetřilo.
Reproduktory jsou dostupné ve dvou barevných provedeních (černá a bílá), přičemž v obou případech je jako finální vrstva použitý lesklý bezbarvý lak. V případě černého provedení budete neustále leštit otisky prstů, bílé provedení je tedy o chlup praktičtější a i o něco elegantnější. Zvláště, když se zaměříte na zakulacené rohy.
Čelní strana je osazena dvojicí měničů, přičemž levý reproduktor má mezi měniči ještě dvě tmavá kolečka – potenciometr s tlačítkem a vedle pak malý kryt indikační diody. Mírným nedostatkem je absence ochranné mřížky z průzvučné tkaniny. Chápeme podřízení se čistému designu, avšak měniče jsou plně k dispozici nenechavým dětským prstům...
Také zadní stěna se liší – u pravého reproduktoru jsou pouze šroubovací reprosvorky s možností připojení banánků. Levý reproduktor ukrývá veškerou elektroniku, a tak je na zadní straně vedle reprosvorek a hlavního vypínače také veškerá konektorová výbava.
Spodní strana ozvučnice je hladká a jsou k ní nalepeny čtyři malé ale vcelku silné gumové podložky, které plní funkci antivibračních nožiček a daří se jim to. Součástí balení je pak propojovací kabel, dálkové ovládání, napájecí kabel. To vše může být vaše za cenu těsně pod 10 000 Kč.
Osazení a ovládání
Osazení je v této kategorii standardní, tedy jeden basový měnič (4") a jeden tweeter (1"), které doplňuje bassreflex s vyústěním na zadní straně. Pro plné rozehrání bude třeba dát reproduktorům volný prostor i za zády.
Pohled na zadní stranu je v tomto směru mnohem zajímavější. Vedle výdechů bassreflexu a reprosvorek je na levém reproduktoru ve spodní části konektor pro standardní dvoužilový napájecí kabel a hlavní vypínač.
V horní části pak najdete dvojici cinch konektorů (RCA IN), jednu zásuvku na 3,5 mm jack (AUX IN), optický digitální vstup, samostatný výstup pro připojení subwooferu a USB konektor, který však slouží pouze pro nabíjení připojeného zařízení (5V/1A) – mobil si nabijete z reproduktorů a nemusíte se natahovat až k zásuvce. Co vidět není, to je bezdrátové Bluetooth rozhraní ve verzi 4.0 se základním SBC kodekem.
Zapojení reproduktorů je velmi snadné a stejně tak i jejich spárování pomocí Bluetooth rozhraní. Následné ovládání je pak mnohem jednodušší s pomocí dálkového ovládání – k některým funkcím se dostanete jen s jeho pomocí.
Hlavním potenciometrem na levém reproduktoru se reproduktory zapínají z režimu spánku, nastavuje se hlasitost a také se stiskem přepíná mezi zdroji zvuku. Všechny ostatní funkce jsou v režii dálkového ovládání a není jich málo.
Na ovladači má každá funkce své tlačítko, takže je vše přehledné. Upravit můžete vedle hlasitosti (45 kroků) nastavení basů a výšek (v 8 krocích), dále jsou zde tlačítka pro přepnutí vstupu, párování, ztlumení hlasitosti a v případě propojení přes Bluetooth také trojice tlačítek pro pozastavení přehrávání a posun mezi skladbami.
Snad jediným nedostatkem je z mého subjektivního pohledu absence mikrofonu, s jehož pomocí by bylo možné realizovat i telefonní hovory. Sice by to bylo poměrně výjimečné použití, ovšem v situaci, kdy jsou reproduktory „krmeny“ z mobilního telefonu a umístěny například v obýváku, by mohly získat za jeho osazení plusové body.
Zvuk jako víno
Při prvním zapojení reproduktorů pomocí dodávaného kabelu jack-jack mne reproduktory překvapily celkem tichým projevem, který byl neslaný nemastný. Po připojení přes cinch konektory se reprodukce o něco zlepšila a byla i hlasitější. Při bezdrátovém připojení byl projev podobný.
Příjemné překvapení však nastalo přibližně po týdnu používání, kdy se reproduktory rozehrály, celkové podání zvuku je teplejší a příjemnější než před zahořením. Vedle posunu charakteristiky se odrazilo rozehrání také v reprodukci prostoru, který byl prve sevřenější a posléze se více otevřel do šířky.
Reproduktory jsou konstruovány primárně jako monitory, tedy pro poměrně blízký poslech, je tedy třeba počítat s jejich jistou směrovostí, ovšem není tomu jako u klasických studiových monitorů – důležité je pohlídat si především výšku umístění vzhledem k pozici posluchače, aby nebyl ochuzen o část reprodukovaného pásma.
Z hlediska projevu jsou reproduktory spíše analytičtěji naladěné, basy jsou krásně rovné a pevné, a to i v okamžiku, kdy „naložíte“ reproduktorům plnou hlasitostí. Marně byste hledali nějaké zkreslení, slévající se basovou linku nebo agresivní výšky. V tomto směru zkrátka odvedli v Německu dobru práci.
Pro příznivce zábavnějšího charakteru zvuku nebudou ve výchozím nastavení reproduktory příliš vhodné, ovšem pokud si pohrají s mírou basů a výšek, dá se vykouzlit líbivá véčková charakteristika s velmi dobrým základem, takže i při použití ekvalizéru je reprodukce stále na velmi dobré úrovni.
Shodou okolností jsme v době testování modelu Quadral Breeze blue XL měli možnost poslechnout si několik kousků studiových monitorů v ceně do 5 000 Kč. Ačkoli měli mírně jiný projev co do hlasitosti i přesnosti, vychází z přímé srovnání Quadral nejlépe, a to především díky čistému přednesu prakticky jakéhokoli hudebního žánru a při jakékoli hlasitosti – tyhle reproduktory zkrátka „neutrhnete“.
Verdikt
Kam se budou aktivní reproduktory s bezdrátovým rozhraním Quadral Breeze blue XL hodit nejlépe? Své místo najdou prakticky v jakémkoli interiéru – velmi dobře se budou vyjímat jako doplněk minimalistické pracovny stejně jako dva solitérní kousky v obývacím pokoji větších rozměrů.
Ostudu si samozřejmě neutrhnou ani v menší kavárničce, kterou bez problémů ozvučí a ještě vkusně doplní interiér.
A pro koho budou ideální? Ideálním zákazníkem bude posluchač s vyššími nároky na kvalitu reprodukce, který si rád vychutná čisté podání klasické i populární hudby, ale zároveň si občas rád odskočí k elektronice nebo bigbítu s pořádným kopákem.
Univerzálnost těchto reproduktorů je příkladná, jak ve smyslu hudebním, tak ve smyslu možných zdrojů zvuku. Zamrzí proto snad jen pokročilejší kodek pro bezdrátový přenos a krapet vyšší cena.
Quadral Breeze blue XL
cena: 9 990 Kč
- Typ soustavy: 2.0
- Reproduktory: basový 4", výškový 1"
- Jmenovitý RMS výkon: 2× 45W, zesilovač třídy D
- impedance: 4 Ohmy
- frekvenční rozsah: 60–20 000 Hz
- Vstupy: 1× RCA (2×cinch), zásuvka na jack 3,5 mm, optický digitální vstup, Bluetooth 4.0
- výstup pro subwoofer
- Rozměry: 210 × 140 × 190 mm
- Hmotnost: 6,1 kg