Quarkie: sluchátka jako z hororu (test)

Chcete sluchátka, která nikdo jiný nemá? S Quarkie vám může z ucha vyčuhovat hadí hlava, rezavý nýt nebo oko chameleona.

Dávno platí, že audio produkty nejsou jen o zvuku, nýbrž i o designu a nejednou i o jakémsi společenském statusu. Do dokonalosti tuto filozofii dotáhla třeba firma Monster se sérií Beats by Dr. Dre – sluchátka nepříliš dobrá, ale přímo neuvěřitelně slavná. Stačí se projít po městě a narazíte na několik charakteristických log „b“. No podobně jsou na tom i jiné značky.

Sluchátka Quarkie se vydávají úplně jinou cestou – chtějí e odlišit a to do extrémní míry. Hlavním rysem je design vnější strany. Stačí jmenovat, co všechno vám může trčet z ucha: rezavý nýt, hadí hlava s vyplazeným jazykem, oko chameleona, kočky nebo hada. Případně fialový „drahý kámen“ pro ty konzervativnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sestava modelů Quarkie

Po konstrukční stránce jsou to sluchátka do uší (in-ear) s jedním elektrodynamickým měničem na každý kanál. Překvapivě je použit velký měnič o průměru až 13,5 mm. Všechny sluchátka jsou vybavena i mikrofonem a tlačítkem pro ovládání hovoru (případně přehrávače, pokud to dokáže), dají se tedy použít jako headset. Primárně mají fungovat s iPhonem a kompatibilními zařízeními.

Britský výrobce na test poslal dva modely s hadím motivem - Snake Eye a Viper Head. Cena každého modelu je stejná – 89 eur včetně poštovného (asi 2 250 Kč) při objednání přes web Quarkie. Doručení z Británie trvá jen pár dní. Sluchátka se dají koupit i od britských prodejců na eBay za cenu 37 GBP s poštovným (cca 1 150 Kč)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení Quarkie Viper Head a Snake Eye

Hall of Horrors

Živě působí tyto špunty ještě lépe než na fotografiích. Tedy, lépe nebo „lépe“, podle vkusu. Zpracování je výborné, tvrdý reliéfní povrch dodává designu detail. Vnější strana sluchátek působí, jakoby byla vypracována z hlíny. Obzvlášť působivý je model Snake Eye – tvrdá imitace hadí kůže a do ní vsazené lesklé oko. V samotné bulvě jsou pod povrchem vidět detialy – no prostě krása, svým způsobem. Povrch oka se celkem snadno poškrábe, naštěstí poškození na světlém povrchu velmi nevidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hadí oči jako živé

No a Hadí hlava – Viper Head je už opravdu kvalitní úlet. Zpracování je stejně bezchybné, tento model je však vhodný pouze k halloweenskou kostýmu na jedno použití. Had vyčuhující z ucha je přecijen nepraktický. A hlavně tenký vyplazený jazyk by zřejmě v běžném nasazení neměl dlouhou životnost. Z praktického hlediska jsou menší modely, tedy jako Snake Eye, určitě praktičtější a trvanlivější. Tyto v podstatě pouze spočívají na vnější upnutí straně ucha a ničemu nepřekážejí.

Zbytek sluchátka je už poměrně standardní. V podstatě jsou to běžné špunty, pouze na vnější straně mají nasazený hadí prvek. Vnitřní část je vypracována ze zdrsněného plastu, výstup zvuku je zešikmený. Tryska je chráněna zřejmě textilním filtrem, průměr pro nástavce je standardní 5,5 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pozor na jazyk

Potěší kvalitní textilní kabel – je měkký, pružný a odolný vůči zamotání. Všechny prvky na kabelu jsou kovové – rovný konektor, rozdvojka kabelu a na pravé větvi mikrofon s ovládacím tlačítkem. Kabel je za konektorem ještě chráněný krátkou bužírkou. Ta chybí na straně sluchátek, ale díky velkým rozměrům se dají snadno vyjmout bez tahání za kabel.

Pouzdro si dokúpte vlastní

V balení najdeme pouze náhradní silikonové nástavce (čtyři velikosti), pěkná pozornost je 3,5mm rozdvojka pro připojení dalších sluchátek. Chybí však pouzdro na přenášení, což je dost škoda – čekal jsem, že výrobce bude na takovou součást myslet. Hlavně k Viper Head by se transportní pouzdro opravdu hodilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snake Eye ja na nošení praktičtější

K ergonomii v podstatě nemám výhrady, sluchátka jsou lehká, v uchu sedí dobře a pevně. Zešikmený zvukovod je osvědčit řešení, podobné používá např. Audio-Technica. Kabel přenáší do sluchátek ruchy z manipulace, naštěstí ne v takové míře, jako mnohé jiné textilní kabely. Dá se obtočit kolem ucha a mikrofonický efekt se tak minimalizuje. No jak jsem již zmínil, model Viper Head není příliš praktický, protože vyčuhuje a o hadí hlavu lze snadno zavadit.
 

Izolaci pouličních ruchů nehodnotím, protože popravdě řečeno, s těmito sluchátky v uších jsem se na ulici neodvážil. Ale například hudba puštěna z reproduktorů po vložení sluchátek výrazně ztichne, takže izolace bude alespoň na nadprůměrné úrovni.

Basové, ale ne příliš

Od designových audio-výrobků obvykle neočekáváme velmi dobrý zvukový projev. Nejčastější chybou je přednes maximálně zaměřen na hutné basy, což sice může ohromit na první poslech, ale hlavně po delší době poslechu bývá únavné.

Quarkie se rovněž vydávají tímto směrem, ale překvapivě dobře se drží na uzdě. Bas je poměrně zvýrazněn – dost na to, aby ho bylo slyšet „na efekt“, no nemá tendenci utápět ostatní pásma ani detaily. Výšek je spíše poskrovnu a projev proto není ostrý. Zvuk je celkově slušně čistý a dynamický – není problém ani s komplexníma skladbama, vokály nejsou potlačeny. Na rozdíl od většiny nabasovaných sluchátek mi ani po dlouhé době nepřipadaly únavné. Sluchátka si poradí s různými žánry, ať už nějaký hip-hop nebo rock, ale celkem v pohodě zvládají i klasiku či operu, pokud tedy neočekáváme přílišnou vyrovnanost.

Klepněte pro větší obrázek 

Je nutno ale poznamenat, že jsou dost náročné na zdroj signálu – jednak potřebují více energie na dobré vybuzení a jednak zachytí a zesílí i ten nejmenší šum. Ne každý přenosný přehrávač bude adekvátní partner.

Celkově, čistě z hlediska zvuku, se Quarkie vyrovnají sluchátkům kolem 1 300 Kč. Typické levnější modely nemají zdaleka tolik rozlišení a celkově produkují ve zvuku více chyb, ty dražší už poskytnou lepší podání prostoru, detailnější výšky a jiné výhody.

Pokud se chcete odlišit

Trh se sluchátky do uší se v posledních letech naplnil k prasknutí, ale něco jako Quarkie se opravdu často nevidí. Překvapivě nezůstali pouze při designové stránce, výrobce se vynasnažil, aby i slušně hráli a navíc jsou i pohodlná. Pokud se tedy chcete opravdu odlišit a zaujmout, ale přitom se nespokojíte s třídolarovými designovými kousky z DealExtreme, dají se Quarkie bez problémů doporučit.

Quarkie

Cena s poštovným: Quarkie.com 89 eur, eBay 37 GBP (45 eur)

Klady

+ Opravdu netradiční design
+ Kvalitní zpracování
+ Kvalita zvuku na překvapivě dobré úrovni
+ Dobré pohodlí nošení (model Snake Eye)

Zápory

- Model Viper Head je nepraktický na nošení
- Kabel s mikrofonním efektem
- V balení chybí pouzdro na přenášení

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

Sony možná chystá příjemné oznámení.

Michal Maliarov
Zpětná kompatibilitaSpekulaceKonzole
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

Martin Nahodil
Téma
PC verze God of War slaví obří úspěch. Na Steamu měla přes 60 tisíc aktivních hráčů

PC verze God of War slaví obří úspěch. Na Steamu měla přes 60 tisíc aktivních hráčů

Další důkaz, že na PC je o konzolové exkluzivity velký zájem.

Michal Maliarov
God of WarSteam
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět