Ragnarök – Konec světa: druhá série o Thorovi a Lokim od Netflixu nabízí překvapivě kvalitní podívanou

Ragnarök – Konec světa: druhá série o Thorovi a Lokim od Netflixu nabízí překvapivě kvalitní podívanou

Plusy
Moderní podobenství dávné legendy
Velmi dobré herecké výkony
Vizuál a střih
Minusy
Pomalejší tempo
7  /10

První série šestidílného seriálu Ragnarök – Konec světa měla premiéru loni v lednu na Netflixu, na konci minulého měsíce jsme se dočkali série druhé. Pokud má dle názvu někdo pocit, že se tady někdo snaží parazitovat na Marvelovkách, tak je na velkém omylu. 

Seriál natočili Norové. A kdo jiným má právo na moderní zpracování svých mýtů a legend, než právě oni. Ragnarök se totiž nesnaží o vyprávěná dávných legend v historickém hávu, jak by ostatně po úspěchu Hry o trůny, Vikingů a dalších podobných seriálů kdekdo očekával. Naopak posouvá vyprávění do současné doby a v podobenství nám předkládá seriálovou podobu přísloví "kdo se nepoučil z chyb a historie, zaslouží si lekci zopakovat". 

Děj? Netflix praví: "V norském městečku, které sužuje znečištění a děsí tající ledovce, se konec světa zdá být až moc skutečný. K bitvě s dávným zlem bude potřeba legenda." V seriálu sledujeme bratrskou dvojici, která chodí na středí školu v malém městě. A jak se později ukáže, ani jeden z bratrů není běžným smrtelníkem... 

ragnarok_ver2_xlg.jpg

Pokud se teď bojíte, že jde o evropskou ekologickou agitku a čekáte, že na vás vybafne Gréta, tak budete mile překvapeni. V první sezóně si z jediné postavy, která ekologické problémy bere vážně, dělají spolužáci srandu s tím, že to "moc žere". Podobně jako u nás drtivá většina obyvatel městečka raději ohne záda a uhne zámožnému podnikateli, který likviduje přírodu a umírají kvůli němu obyvatelé na chronické nemoci. A když se někdo rozhodne nesklonit hlavu a zavřít oči, tak je divný.

Právě běžné evropské městečko, prostředí i problémy, to vše může být českému diváku daleko bližší, než vyfabulované seriály z USA. Líbí se mi také citace přímo ze starých legend, které slouží jako vodítko jak pro diváka, tak pro jednotlivé postavy. Zkrátka Ragnarök se nesnaží pouze vykrádat postavy z mytologie, ale prostřednictvím podobenství Norové ukazují, jak to vlastně ve bylo.

Herecké osazení je překvapivě velmi kvalitní a chemie mezi herci funguje, ostatně část se zná už z norského seriálu Skam. Režie je poctivá, potěší hezká kamera a celkový vizuál, který není vyloženě seriálový.  V rámci evropské tvorby jde o překvapivě kvalitní dílo.

Komu bych seriál doporučil? Jestli za vším vidíte ekologickou agitku a propagaci LGBT, tak si seriál ani nepouštějte, jen vás naštve. Ragnarök bych doporučil těm, kdo jsou ochotní pohlížet na věci v širších souvislostech a mají rádi příběhy, které nejsou černobílé. 

Ragnarök – Konec světa (2 série)

  • Originální název: Ragnarök
  • Fantasy seriály (2021)
  • 6 epizod (nové od 27. 5. 2021)
  • CZ titulky
  • Netflix

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud